Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

ina Marti, 25 Martie 2014

Am participat la un interviu pt proiectul pe care are CGS-ul cu IMB. Dupa interviu am fost ca si angajata pe engleza spaniola, a doua zi trebuia sa merg sa semnez contractul avand in vedere timpul foarte scurt in care incepea proiectul. A doua zi, primesc un telefon in care mi se spune ca s-a anulat inceperea proiectului..dar ca ma vor contacta ei cand vor avea noutati.
Am fost cam uimita, mie mi-au lasat o impresie buna fetele de la HR.

AR Miercuri, 26 Martie 2014
cat este salariu pe limba germana?
ioana Joi, 27 Martie 2014
Ina, ne poti spune cat era salariul pe limba spaniola? ma intereseaza in sibiu cam ce salariu ar fi pt limba spaniola daca stie cineva. multumesc
tot_eu Sambata, 29 Martie 2014
salut!
Am fost la interviu la CGS europe Bucuresti pentru un post de concetor Catia V5. Interviul tehnic l-am dat cu cei de la IBM. Si se lucreaza la sediu Renault pipera. Mi-au facut de curand o oferta. Trebuie sa recunosc ca e mult peste ceea ce am eu acum si peste ceea ce ofera firmele concurente la nivelul meu de experienta. Nu stiu ce sa fac pentru ca pe site-ul asta sunt numai lucrui rele despre ei!
A mai fost cineva angajat pe acest post? Detalii, ceva.
Roberth Duminica, 30 Martie 2014

Stimati si stimate persoane, acest job sunt pentru acele persoane care vor sa munceasca, cine nu la lopata. Depinde de asemenea de proiect, dar cei care sunt pe lb romana de ce nu cautati in alta limba? Nu ati fost in stare? Eu sunt pe franceza asa ca nu sunt multumit ci foarte multumit. toate cele bune si puneti mana la munca, adica, creierul. Eu sincer am o parere buna si cei care doresc sa se angajeze sa nu ezite. Ce ar fi daca m-as fi luat la ceea e scris aici? Nu as fi scos nici prietena la un suc. "succesuri"

Bianca Duminica, 30 Martie 2014
@xulescu
pe ce proiect lucrezi tu daca zici ca e salariul de 1800? dell, lenovo, aol cat? aol tech (spaniola +engleza)? aol canada (engleza+franceza)?

@ar
salariile pe germana incep de la 400 de euro si pot ajunge la 500-600 de euro (pe full time)
AR Luni, 31 Martie 2014
care ar fi salariu pe suport tehnic limba germana?
eu Marti, 1 Aprilie 2014
buna! am fost la primul interviu la CGS Brasov pentru limba romana, proiectul fiind pe Orange, am fost acceptata. As vrea sa stiu in ce consta al doilea interviu.Multumesc
Adi Marti, 1 Aprilie 2014
@eu .
Am interviul nr2 maine la engleza ceva cu vodafone... Tinem legatura. :)
FLAVI Miercuri, 2 Aprilie 2014
@AR
DEPINDE PE C3E PROIECT, LA DELL CU TOTUL BONUS SI ALTELE CRED CA E UNDEVA LA 2700 DE LEI
Miha Luni, 7 Aprilie 2014
@Adi
Maine am si eu interviul nr 2, dar pe limba romana cum am zis. cum a decurs interviul la tine? astept un raspuns :)
alexandru Joi, 10 Aprilie 2014
Buna, cam ce presupune un interviu la CGS pentru un post pe limba engleza si cam cat ar fi salariul pe un asemenea post. Multumesc anticipat.
Sebastian Marti, 15 Aprilie 2014
Cine va pune sa va angajati pe asemenea salarii ?! . Voi sunteti de vina ca sunteti precum niste oi proaste si naive (imi cer scuze pentru comparatie, dar asta sunteti ! ). Daca v-ati revolta toti, ati fi unitit nu ar avea ce sa va faca, ce va da afara pe toti ?! Bun , angajeaza altii dar si pe aia ii da afara si nu cred ca tot acest fenomen se va repeta la nesfarsit daca angajatii au ambitite si respect de sine si nu sunt umili. Ei au venit aici, ca sunt "mari investitori" intr-o tara emergenta din Uniunea Europeana (democratica), deci vor PROFIT ! Voi ati vrut democratie, parintii vostri, alti oameni spalati pe creier de Europa Libera si Vocea Americii, unii si-au dat foc pentru democratie. Acum uite, avem democratie si ce avem la schimb ?!
crab man jones Joi, 17 Aprilie 2014

Sunt la CGS pe proiectul Lenovo in limba germana. 550€ in mana + bonuri de masa. Daca esti bun mai scoti vreo 150€. Asta in caz ca-ti place munca hectica, un TL care urla sa iei un apel cand ai inchis deja un apel. O caldura de la care slabesti zilnic, pe langa atrofierea muschilor.
Adevarul este ca, decat sa lucrezi pe 8 buli la Orange mai bine inveti germana si sari gardu la Lenovo. Sau inveti germana, putin SQL, si te duci la poarta urmatoare la IBM unde sub 800€ nici nu discuti.

Cristian Duminica, 27 Aprilie 2014
Am participat la targul de job-uri din bucuresti anul acesta,unde am aplicat si eu pt un proiect in limba italiana cu CGS in Bucuresti. Am fost sunat dupa o luna aproximativ si rugat daca este posibil sa ma prezint la un interviu, am dat acceptul meu . Cu o sera inaintea interviului am intrat aici pe forum sa citesc impresia altor persoane despre CGS. Am ramas socat,mai ca vream sa trimit un mail in care sa explic ca nu mai sunt interesat de interviu dar era deja tarziu. Asadar a 2-a zi ma trezesc si ma indrept spre sediul lor ce se afla in elegantul complex Atrium de la Samantoarea,acolo sunt intampinat de o domnisoara foarte draguta de la receptie, ma prezint cine sunt si ma roaga sa iau loc pt cateva momente apoi sunt invitat intr-o sala cu calculatoare pt a sustine testul in limba engleza(45 de intrebari) si a 2-a limba,italiana in cazul meu(25 intrebari).Testele au un nivel mediu prin care ei inceraca sa inteleaga daca stii sa folosesti verbele la timpul lor si intelegi contextul. Timpul e foarte scurt, mie mi-au trebuit in jur de 10 minute si nu este confidential, daca dai submit sistemul iti da si nr de intrebari la care ai reusit sa raspunzi corect,la mine a fost peste medie. Apoi in functie de rezultat cred ca treci mai departe,sau eu am fost invitata sa scriu o mica compunere despre mine in limba italiana. Cand am terminat mi s-a alcatuit un mic dosar iar dupa 5 minute o domnisoara foarte draguta cu ochelari m-a invitat sa o urmez intr-o incapare pt interviu. A fost foarte amical interviul, se respecta anumite standarde dar a incercat tot timpul sa ma fac sa ma simt cat mai bine si eu insumi. Am fost intrebat cat doresc sa obtin ca venit lunar dupa ce mi s-a explicat despre responsabilitatile ce le voi avea iar eu am raspuns 1800-200 ron pe luna. A zis ca este ok si sa astept o alta domnisoara pt a vorbi putin in italiana. Aici din nou am dat persoana foarte simpatica, relaxanta. Am vorbit putin in italiana despre viata mea, unde am studiat limba italiana ,in jur de 5 minute.Ne-am salutat pritenos si a trebuit sa mai astept cateva minute pt a o revedea pe dominsoara draguta cu ochelari care m-a invitat daca sunt de acord sa vorbesc si cu responsabilul proiectului in limba italiana, am zis ok, nu ma grabesc. Dupa cateva minute intra in baiat tanar, mi-a zis sa ne vorbim prieteneste, am schimbat cateva cuvinte si mi-a zis ca am sa primesc un raspuns cat mai repede daca cererea mea a fost acceptata sau nu. Asadar, 90 % din cele citite aici inainte de interviu depre aceasta companie, nu sunt adevarate, daca sunteti sunati nu refuzati invitatia, merita sa incercati. Sa revin la situatia mea: seara am fost contactat din nou de acceasi domnisoara draguta cu ochelari care m-a felicitata, mi-a zis ca intalnirea noastra a avut un raspuns pozitiv si sunt rugat daca este posibil sa ma prezint a 2-a zi cun buletin pt semnarea contractului. Salariu este cum ma asteptam eu, deci si aici revin si va spun ca cele citite pe acest forum despre CGS si salariul lunar sunt numai aberatii inflorite de persoane refuzate la interviu sau care au fost concediate, persoane frustrate mental. Experienta mea cu CGS a fost total diferita de cum este povestita aici de multi rai-voiitori. Mult succes tuturor!
Ionut Joi, 8 Mai 2014
Am fost si eu ieri la un interviu la Cgs,am dat testul pe calculator in limba engleza si franceza,cel mai bun rezultat a fost cel la limba engleza,35 de raspunsuri corecte,a urmat un interviu in limba engleza intr-o camera separata,ca la final sa mi se spuna ca voi contactat pentru un al doilea interviu.Intrebarea mea pentru cei care au fost deja acceptati este:dupa cat timp ati fost contactati pentru un al doilea interviu?Mersi.
maria Marti, 13 Mai 2014
Buna! Lucrez la CGS din august 2013 pe proiectul Sprint OS,este un proiect pe limba engleza.Mediul de lucru este foarte placut,colegii sunt prietenosi si dornici sa te ajute insa fiind un proiect foarte dificil asta genereaza si foarte mult stres ceea ce se resimte la nivelul interactiunii cu team leaderii.Salariul de baza este de 350 euro+spor de noapte+bonuri + bonusuri(nu sunt foarte usor de obtinut insa partea buna este ca se acorda pe categorii de vechime deci chiar si in prima luna poti sa iei bonus) . Concret,ceea ce trebuie sa faci este sa iei apeluri de la clienti din Statele Unite si sa le oferi suport tehnic,logistic,billing. Este foarte greu la inceput pentru ca se pune accent pe capacitatea ta de a empatiza chiar si cu cei mai idioti clienti,practic ei trebuie sa aiba intotdeauna dreptate si tu treuie sa iti ceri scuze din 30 in 30 de secunde,dar cu timpul te obisnuiesti. Este genul de companie in care te poti dezvolta din punct de vedere profesional pana la un anumit punct,dobandesti foarte multe cunostinte si skilluri de customer service care cu siguranta te vor ajuta intr-o viitoare cariera. Recomand cu caldura aceasta companie daca sunteti interesati de un job entry level. Foarte multe persoane dupa un an de CGS s-au angajat cu usurinta la ORACLE. Sanse de promovare in cadrul companiei sunt,dar nu foarte mari si clar nu in primul an. aa, trainingul este de 3 sapt,platit 80%.
tamina Miercuri, 14 Mai 2014
Se poate renegocia salariul chiar daca am semnat contractul? Cel putin peste cateva luni?
maria Miercuri, 14 Mai 2014
@tamina : nu se poate renegocia
Andreea Miercuri, 14 Mai 2014
dupa cat timp voi fi contactata pentru cel de-al doilea interviu?