Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

relu Miercuri, 14 Mai 2014
Si eu m-am angajat pe Sprint la CGSSibiu ieri. Training de la 5 la 1 jumate si vom intra pe program normal de la 7 la 4 dimineata. Salariu 250 euro :)) e jalnic.
tamina Miercuri, 14 Mai 2014
Mersi frumos Maria, problema e ca trebuia sa fi cerut mai mult. Sunt pe AOL British si ma oftic cand citesc pe aici ca altii au salarii de 350 Euro. Sau e valabil doar pentru Bucuresti? Eu sunt din Brasov si chiar am avut o experienta placuta la interviuri.
Sorin Joi, 15 Mai 2014
Cat este un salariu pentru limba rusa?
Curios Sambata, 31 Mai 2014
Cine imi poate spune in ce consta cele 2 teste de la interviu pt. un post in lb.romana?
Gigi Sambata, 31 Mai 2014
Are cineva idee in ce interval de ore se tine training-ul ?
c Miercuri, 4 Iunie 2014
Primul test de la interviul pt posturile pe romana este pe calculator. Sunt 6 cerinte destul de simple : de transcris un text , un calcul , 4 intrebari cu variante de raspuns in genul celor pe care le intalnesti in testele de inteligenta. Al doilea - un role play ce presupune sa vinzi un anumit produs..
knight Luni, 9 Iunie 2014

Salutare .

Am lucrat aproape 7 luni, primele 3-4 luni all ok. dupa care back-upi si TL ii isi bat joc de tine nu te lasa in pauze. urla daca faci cea mai mica greseala fiind la inceput. am incercat sa ma mut la part time . abia dupa 2 luni m-au putut muta. din cauza ca nu s-a acceptat/ vazut cererea mea de schimbat in program.

Andreea Marti, 10 Iunie 2014
Lucrez la cgs de vreo 4 luni, pe Sprint, si desi parea super fain la inceput, am realizat ca totul e o fatada si ca in interior pute rau treaba. Am facut training gen 1 luna, in realitate am stat doar 2 zile in training, iar alea 2 zile le-am pierdut aiurea intr-o camera cu un proiector si un trainer care ne arata filmulete pe youtube ca sa treaca timpul mai repede. Nu tu proceduri, nu tu exemple de conversatii, nimic...dupa alea 2 zile ne-au bagat pe floor, sa facem shadowing la agentii mai vechi. Cum sa faci shadowing cand tu habar n-ai ce fac aia acolo????, evident ca agentii vechi nu aveau timp sa iti explice tie ce si cum se face treaba. Daca pui intrebari, cum e si normal cand nu ti se explica absolut nimic, devii deranjanta. Daca nu intrebi de proceduri si faci cum te taie capul primesti avertismente ca nu urmezi procedurile, proceduri pe care nu ai de unde sa le stii. Mindfuck! Tl-ii is praf, ne-profesionisti, fiecare cauta sa bage comenzi in curul echipei sale ca sa incaseze bonusul pe echipa, ceilalti agenti nu conteaza, doar echipa tl-ului de zi e importanta. Nu exista respect pt tine ca persoana, acolo esti doar numarul tau de ID, nimic altceva. Daca indraznesti sa comentezi sau sa incerci sa corectezi un tl, esti privita ca o paranoia, e trista treaba...Ma rog, pt un job de inceput, ar fi acceptabil, dar trebuie sa te injosesti cam mult pt 400 euro brut si 320 euro in mana, din care ti se scad bonurile de masa (iarasi, o chestie la limita ilegalitatii). Noroc de colegi ca-s ok si te ajuta daca ii intrebi si te sustin cand calci pe bec, in rest totul e praf, pulbere fina...
Monica Duminica, 15 Iunie 2014

Am lucrat si eu la CGS aprox 10 luni, pe proiectul Sprint. Trainingul a durat o luna de zile, 2 saptamani teorie, 2 saptamani pe floor. Intr-adevar trainerul ne mai punea filmulete pe youtube sa treaca timpul, vorbea foarte repede si la final "Ati inteles" si poker face din partea noastra. Urmatoarele 2 saptamani pe floor, am stat pe langa agentii mai vechi sa punem in practica ce invatasem pana atunci. Adica NIMIC! Toata lumea care intra pe floor habar n-are despre ce se vorbeste. La inceput a fost in regula cat de cat, te mai ajuta Gigel si Ionel, dar cam atat.

Foarte mare presiunea TL -ului asupra echipei pentru castigarea bonusului pe echipa. Foarte multi metrici de evaluare (OPH = orders per hour ; Error Rate = erorile pe comenzi care sunt de obicei MULTE si mereu ti se atrage atentia pe asta, dar daca intrebi mai tarziu cum sa faci o comanda, ori nu te baga nimeni in seama, ori se uita la tine de parca ai avea lepra si pe urma cica te ajuta si multe altele !!!)

Apelurile sunt ascultate. Exista video recording, se filmeaza desktop-ul, se vede absolut tot ce faci, in ce program esti, ce scrii, etc. Exista defect uri pe apel pe cele mai idioate lucruri, cum ar fi ca nu i-ai zis clientului "this call may be recorded"

Salariul era intr-adevar 320 euro, luam undeva la 1380 lei, niciodata 1400 + bonuri de masa de 9,35 lei, asigurari de sanatate, carte de munca, doar cu limba engleza. Cu spaniola, ai 300 lei in plus si munca dubla. Din cand in cand te mai pun TL-ii sa mai semnezi diverse chestii gen abonamente la servicii medicale de 20 euro, sau cereri pentru a da cei 2% din salariu la o casa de copii.

Mediu de lucru: Trebuie sa stai efectiv doar cu ochii in calculator la cubicle-u tau si sa nu deschizi gura absolut deloc. Daca ai comentat ceva, chiar daca aveai dreptate, mai bine taci din gura. TL-ii intotdeauna au dreptate, colegii intotdeauna au dreptate. Tu nu stii proceduri, tu nu stii sa faci aia, tu nu stii nimic. Incerci sa-ti faci treaba cat mai bine si degeaba. Si daca e bine, zic ca nu e bine. Deci mai bine stai in banca ta, nu comentezi nimic. Asta daca vrei sa ramai acolo 3 ani de zile agent sau pana iti gasesti altceva.

Daca vrei sa iesi in pauza, trebuie sa ceri voie, o mare porcarie. Daca vrei sa te duci la wc, la fel tre sa ceri voie. De cele mai multe ori, ti se spune ca nu poti sa iesi in pauza, pentru ca snt deja vreo 5-6 persoane in pauza. Daca vrei sa iesi cu cineva in pauza, la fel ti se spune ca nuj dupa cat timp.

Tipu care face voucherele de taxi, mereu coboara la 11.50, in conditiile in care tu termini la 11.30. Daca stai in berceni, mereu nimeresti cu unii de drumu taberei, sau iancului. Niciodata n-a fost in stare sa fie la 11 30 gata cu voucherele si mai ales, sa ai persoane in taxi sau in duba din zona in care stai sa ajungi si tu la o ora decenta acasa.

anais Luni, 16 Iunie 2014
Am fost la ei la interviu, te pun sa dai un test dupa care daca te vor esti sunat pentru un alt doilea interviu.Ideea ca atunci cand m-au sunat pentru al doilea interviu mi-au spus de la telefon salariu si programul facandu-ma sa cred ca voi lucra acolo.Insa nu a fost asa, a fost doar un alt doilea interviu cu managerul de proiect care ne-a spus ca vor revenii cu telefon indiferent daca vom lucra pentru ei.Am fost dezamagita bineinteles nu s-au obosit sa dea feedback daca vom lucra sau nu.Sincer nu ma asteptam la asa lipsa de profesionalism din partea lor.
mihai Luni, 23 Iunie 2014
Buna ziua tuturor! Citesc aici o multime de comentarii si nu stiu daca merita sa merg la interviu. Exista cineva sa ma ajute cu o informatie? Despre salariu am inteles, insa care este programul de noapte pentru Sprint? Este program fix de la 7 la 4 dimineata sau sunt si alte variante? Multumesc.
mihai Luni, 23 Iunie 2014
Relu, si eu sunt din Sibiu as dori sa stiu programul de lucru pentru Sprint: se fac ore suplimentare, se lucreaza in week-end, este acelasi program saptamanal???
no matter Marti, 24 Iunie 2014
Cred ca scrie si in anuntul lor publicat pe site-urile acestea de recrutare ca programul este flexibil, deci nu te astepta sa ai un program fix. In principiu, cred ca se aplica si la Sibiu aceleasi reguli de la Bucuresti, asta insemnand ca ti se va schimba programul de la o saptamana la alta, sunt 2 ture principale si nenumarate ture intermediare. Oricum, e aiurea din punctul asta de vedere ca s-ar putea o saptamana sa lucrezi numai de noapte, iar urmatoarea saptamana de zi, caz in care iti vei da tot metabolismul peste cap. Sincer, gandeste-te bine inainte daca intr-adevar se merita! Eu, in momentul in care mi s-a terminat ultima zi de lucru acolo, chestie care s-a intamplat intr-o dimineata pe la 3, 4, am simtit ca am scapat de o mare povara si nu am stat decat 2 luni.
mihai Miercuri, 25 Iunie 2014
no matter, iti multumesc pentru raspuns. Adica se lucreaza pana la 3/4 dimineata, cu ore suplimentare?? Se poate si chiar mai tarziu? Asta e groaznic...Dar se incepe la o ora fixa, nu?
mihai Miercuri, 25 Iunie 2014
Care sunt orele de incepere pentru programul de noapte?
Bogdan Joi, 26 Iunie 2014
Buna ziua tuturor! Citesc aici o multime de comentarii si nu stiu daca sa cheltui bani de deplasare pana la Bcuresti sau nu. Exista cineva sa ma ajute cu o informatie? Eu nu am lucrat niciodata in acest domeniu si nici nu am aplicat la nici un job (ei m-au gasit pe ejobs). Am foarte mare experienta pe limba portugheza, de aici si interesul lor banuiesc. Am o anumita varsta si pana ce imi gasesc un job, care sa corespunda cu asteptarile mele, ma gandeam sa incerc. Stie cineva cu cat este platit o persoana la inceput de cariera in acest domeniu (pe limba portugheza) si despe ce orar este vorba?
Va multumesc pentru amabilitate.
Astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
O zi buna
Bogdan
no matter Joi, 26 Iunie 2014
@ mihai: A, nuuu, nu se lucreaza doar pana la 3, 4 dimineata, atunci terminasem eu tura, tura principala de noapte incepe la 21:30 si se termina la 06:00, ca mi se parea amuzant ca eu cand plecam de la sediu, lumea abia se ducea la munca :)) nu stiu exact ce vrei sa stii despre orele suplimentare, in principiu, daca le faci, ti se platesc sau compensezi daca ai intarziat la munca sau se aduna si iti iei liber, sfatul meu, nu face ore suplimentare :)) e mult stres! ideea e ca, abia DUPA 6 LUNI, poti sa iti alegi program preferential, de zi sau de noapte, asta pentru cine rezista.
@ Bogdan: daca te-au ales pentru Sprint, bonusul pentru cea de-a doua limba este undeva la 50 de euro, daca nu ma insel, pe langa salariul net pentru engleza, nu stiu exact, dar nu cred ca sunt prea departe de adevar, dar colegii de la spaniola cam atat aveau in plus.
Monixx Vineri, 27 Iunie 2014
Vreau si eu mai multe detalii legate de pozitia Customer Care English de la Sibiu...
UnuAltu Marti, 8 Iulie 2014

Vreau si eu sa ma angajez la ei... tinand cont ca vreau sa ma angajez doar pana incep iarasi facultatea in octombrie, se merita ?

ana Miercuri, 9 Iulie 2014
Dintre cei din Sibiu s-a mai dus cineva in ultimul timp? Ceva pareri?