Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Luci297 Joi, 10 Iulie 2014
Cum a intrebat si Ana, ceva pareri de prin sibiu care mai e treaba pe acolo se merita sa mergem la un interviu si sa acceptam jobul ?
OANA Vineri, 11 Iulie 2014

Eu cred ca posteaza aici in medie persoanele nemultumite. E normal nu?ai o frustrare,vrei s-o versi undeva, verisorul meu lucreaza la CGS brasov , english and spanish . are 1300 ron salariul , lucreaza L-V de la 4 la 00:30 , i se plateste taxiul la plecare , sunt dati cand sta degeaba ,altele cand e forja .a stat in training 2 saptamani (nu stiu daca 2 in sala si 2 pe floor) , training-ul pt 2 sapt i s-a platit cu 750 ron si bonuri .in prima luna salariul a fost de 1100 lei . sefii sunt ok , colegii la fel. banii intra la timp , ai asigurare la regina maria , iti poti lua liber dar trebe sa anunti , se pot facer schimburi de tura..interviul a fost usor , test it in engleza pe pc , test spaniola pe pc , test engleza pe pc (gramatica) si interviuri verbale pe ambele limbi . e acolo de la inceputul lui aprilie si suntem in 11 iulie. am fost si eu la el la birou , ai si o foaie peste tot cu "tipare" cu ce trebuie sa le zici clientilor. pauze are , la 2ore jumate cate 15 min . nu a avut probleme vu nimeni . in schimb daca intarzii o secunda,da,e scandal. acum o luna am fost si eu la ei la interviu tot pe spanish-english . mie mi-au dat diferit la interviu 2 conversatii gen messenger una in engleza una in spaniola (trebuia sa indentific limbajul fraudulos,discriminator,religios,obscen etc) si conversatiile contineau prescurtari,injuraturi etc..ulterior mi-au dat de facut text argumentativ si in engl si spanish despre un citat din constituie , despre drepturile omului , apoi de tradus 2 pg A4 din engleza in spaniola , si 2 din sp in engl, cateva poze de descris in ambele limbi si interviurile orale . a fost diferit la mine ca erau propusa pt despartemntul CAT , nu termeni si conditii etc...ceva mai mult pe dep.legal. nu m-au mai sunat . l-am intrebat pe varul meu daca stie ceva din interior si-a aflat ca n-aveam cunostiinte pe tehnic si am fost indignata pt ca nu m-au intrebat nimic de tehnic si oricum de aia faci training. dar nu m-am descurajat. i-am mai trimis un cv varului meu sa-l depuna ca recomandare interna. 9recomandarile interne au prioritate ca la arvato de ex, in analizarea cv-urilor) si cand mergea el cu cv-ul s-a intalnic cu sefa care i-a zis ca vrea cv-ul meu . m-au sunat a doua zi (miercuri) ca sa merg joi (10 iulie) la interviu .acum pt postul de TPV in cadrul proiectului AOL . am fost , mi s-a dat un test in engl de IT pe calculator , grila , unul de engleza si unul pe spaniola . tot grija, gramatica PURA. apoi o foaie a4 de tradus din engleza in spaniola si una din spaniola in engleza.apoi , interviu oral .ambele limbi . fetele de acolo f dragute , deci nu-ri taie nimeni capul. te pune sa te descri , sa zici ce studiezi , despre locuri de munca daca ai avut daca nu nu , (nu e relevant sunt posturi pe entry level) si mi-au zis ca ma va suna project manager in aceasdi zi sa sdtabilim cand sa merg la al 2 lea interviu si cel final . nu m-a sunat inca , pt ca ieri nu lucra respectiva dna(am aflat tot din interior) dar cica ma vor suna daca au zis asa . intr-adevar, am auzit ca e sclavie pe romana...toti zic asta. dar aici , va zic sigur e ok. si nu o zic ca vreau sa lucrez sau ca am de gand sa pup pe cineva :D . pur si simplu e ceea ce stiu eu si cum a fost la mine . consider ca omul in sine e o dimensiune variabila asadar probabil ca peste tot e diferit in functie de sefi/colegi etc . sper c-am ajutat pe cineva scriind si sper de asemenea sa-mi zica si mie cineva cum e la al 2 lea interviu , daca e adevrat ca daca te-au chemat pt al 2 lea e ca si cum esti angajat si dupa cat timp au fost sunati pt al 2 lea interviu. revin cu detalii.va pup si p.s FORMATI-VA VOI INSIVA O PARERE NU O LUATI IN CONSIDERARE PE A ALTORA

Silvica Sambata, 12 Iulie 2014

Luam apeluri de la oameni din State, ture de noapte etc pe un proiect care se ocupa cu operatiuni post-vanzari. Am luat si bonusuri (sa stiti ca e adevarata si faza aia ca se ofera excursii anual celor mai buni in locuri exotice) deci sunt si parti bune dar sunt si multe faze retardate de-a dreptu si le voi prezenta. Concluziile le trageti singuri.

Deci salariul e de 350 de euro plus spor pt noapte dar nu stiu cum se face ca tot in jur de 15 milioane iei. Nu o sa vi se para mult prea putin dar cand o sa va spun ca pe langa partea de logistica faceti si billing si retentions si vanzari si frauda deci faceti munca a vreo 5-6 departamente o sa va speriati un pic. Sunt si oameni multumiti si care au avansat dar in general oamenii aia au venit cand lucrurile erau mai aerisite. De vreun an jumate incoace managementul devine din ce in ce mai lacom si vor sa se extinda cat mai mult asta pe spatele muncii..ghiciti cui?

Era sa uit, recrutarea: pe mine m-au sunat desi nu depusesem CVul, text engleza grila, daca treci ai o compunere de facut , un mic test pe calculator. E dificil sa vb despre CGS ca firma ..conteaza proiectul pe care nimeresti.

pke Joi, 17 Iulie 2014
ar trebui sa merg si eu la un interviu astazi dar la ce am citit pe forumuri ...
abc Luni, 21 Iulie 2014
am fost la interviu dar nu am obtinut punctajul de 30 intrebari corecte ptr limba engleza, la ce pareri sunt aici , ma face sa nu imi para rau...
Curious Luni, 21 Iulie 2014
Buna. Am si eu o intrebare. Am dat ambele interviuri acum 2 saptamani si le-am luat. Mi-au spus ca intr-o saptamana ma vor suna sa ma anunte data inceperii cursului/training-ului, dar inca nu au sunat. A mai fost cineva in situatia asta? Au obiceiul asta sa intarzie cu telefoanele?
adi30 Marti, 22 Iulie 2014
despre postul de referent resurse umane, ceva detalii?
Cosmin Miercuri, 23 Iulie 2014
ieri am fost si eu la interviu in Sibiu..tot ieri am dat si interviul final si tot ieri m-au si angajat.
acum vom vedea cum stau lucrurile. va tin la curent
Ana Miercuri, 23 Iulie 2014
Cosmin pe ce proiect esti? Cum a fost interviul
Cosmin Miercuri, 23 Iulie 2014
pe Orange Romania. Pai prima data am fost la interviul initial, am facut testul acela pe pc, apoi vine o doamna si imi pune cateva intrebari despre locul unde am mai lucrat..etc. Dupa ce am terminat , m-a intrebat daca vreau sa merg mai departe la interviul final, am zis ca da, si in 5 minute a venit alta doamna (sefa de echipa ) unde am sustinut interviul final. Aici tot asa.. intrebari despre mine, unde am mai lucrat, ce facultate am terminat etc. Totul a decurs bine..si am fost sa semnez contractul. Cam atat despre interviu
ana Miercuri, 23 Iulie 2014
Si ai idee daca mai angajeaza pe Orange? As vrea sa imi depun si eu un CV.
Ana Miercuri, 23 Iulie 2014
Tu ai aplicat online? Sau ai avut o adresa anume pentru trimiterea cv-ului?
Cosmin Miercuri, 23 Iulie 2014
Online am aplicat - pe bestjobs.
"sunt locrui destule"..-mi-a spus o persoana
Ceea ce imi da de inteles ca ce se spune pe aici, e adevarat.
Ana Vineri, 25 Iulie 2014
Vreo problema de matematica ti-a dat? :) Am auzit ca e si cu problema si cu un test cu nu stiu cate intrebari:)
Cosmin Marti, 29 Iulie 2014
nu m-a dat nici o problema de matematica. nu e cine stie ce testul ala.. Il poti trece usor. Trebuie doar sa fii atent
asdf ba Miercuri, 30 Iulie 2014

o ardeti cam aiurea astia p-aici. m-am angajat de curand pe proiectul sprint si sunt "pe etaj", adica in paine, de aproape o saptamana. toata lumea de la cgs pare a fi de treaba...cand nu stii, esti ajutat de colegi, si nimeni nu se ia de tine atata timp cat n-o dai in bara nasol de tot. desigur ca o data pe luna ti se va face coaching pe problemele pe care le-ai avut, dar asta nu poate fi decat de bine, ca asa mai inveti ceva ce-ai uitat. totul tine de atitudinea ta fata de munca si locul de munca respectiv, la o adica daca esti un trantor cu pretentii de mare "bo$$" o sa ti-o iei. toata lumea de acolo e la modu' "hai sa facem cat mai bine si cat mai repede ce avem de facut", iar atitudinea asta, daca-ti intra in obisnuinta, nu poate decat sa te ajute in viata. cat despre pauze, ti le poti lua cam oricand vrei tu, atata timp cat nu depasesti timpul acordat pauzelor pe zi, altfel va cam trebui sa stai peste program sau sa recuperezi altadata. salariul ramane confidential, dar mie (care am mai lucrat si prin alte locuri si am in jur de 20 de ani) mise pare un salariu ok pentru a sta pe un scaun si a lucra niste comenzi fara bataie de cap/stres din partea clientului, ca el este intotdeauna grabit.

dali75 Marti, 5 August 2014
Buna
La CGS SIBIu, pe ejobs, au un trainning de 6 saptamani, platit. Nu stiu alte detalii. O sa merg la interviu si revin cu detalii, in 2 zile. E prima data cand iau contact cu ei, dar din ce citesc aici, nu prea vad lume incantata. Nu-mi strica sa merg la interviu, n-am mai dat unul de 10 ani...asa macar o sa-mi intru in mana:)) Oricum sunt curioasa ce raspunsuri imi dau la intrebarile mele..ca am cateva:))
Ardei Marti, 5 August 2014
Am ajuns si eu la ei acum vreo 3 ani. Operator call center pe limba romana. Trebuie sa retin la abonament clientii carora urma sa le expire in urmatoarele 3 luni.
Dupa test si interviu au urmat 3 zile de training, platite. In a 4-a zi la ora 9 am inceput munca. Ma rog eu am ajuns in camera cu birouri fix la 9 si superviser-ul mi-a facut mare morala pentru ca la 9 fix trebuia deja sa dau telefoane clientilor.
Programul in care trebuia sa cauti ofertele potrivite clientilor (ex: avea abonament de 3 euro dar platea vreo 7 cu tot cu convorbiri adica depasea si ii ofereai unul de 5-7 euro dar care nu-l ajuta mai deloc) era o prostie in care ajungeai la diferitele oferte (si erau destule variante) prin niste combinatii de litere. Cei vechi de acolo deja le stiau, eu in stres cu clientul plictisit/ocupat pe fir nu nimeream ofertele.
Unii erau in picioare pentru ca se simteau mai bine si era o galagie de nedescris facuta de operatori (unul langa altul) dar si de cei 2 superviseri care tipau ca nebunii in continuu sa dam telefoane sa nu stam deloc si morala de ce nu vindem nimic si tot asa. In momentul ala m-am simtit fix ca un sclav biciuit.
Aveai o medie pe zi de vreo 20 de prelungiri de facut PARCA.
Eh, eu am vazut rapid ca nu e de mine, nu accept conditile astea si n-am mai dat nci un telefon. In 2minute a venit unul din superv si m-a trimis la HR si dupaia am plecat fericit si eliberat acasa :))
Facusem deja un cont cu card atasat, pentru salariu, la BT (obligat de ei). Peste vreo 2-3 sapt am primit vreo 140 lei daca nu ma insel pentru zilele lucrate.
Ardei Marti, 5 August 2014
Ah, salariul era pe limba romana 900 lei daca nu ma insel, fara bonuri. Am lucrat la sediul din Bucuresti din Regie.
dali 75 Joi, 7 August 2014
Sibiu. CGS primul interviu ptr engleza. Durata interviu 1h. Am avut test pe PC cu 50 intrebari cu 4 variante de raspuns din care doar una era corecta. Am trecut. Au urmat 2 mici compuneri sau eseuri de jumatate de pagina. Am trecut si a urmat interviul 15' in engleza, 15' in romana. Mi s-a spus ca e ok si a urmat intrebarea cu ce salariu vreau ptr inceput. Am cerut minim 1900 ron net. S-a uitat dublu la mine si m-a intrebat de 2 ori " 1900?? 1900?? minim??" Au urmat apoi discutiile referitoare la orele de noapte, programul haotic, trainingul de 6 saptamani de la 15- 1 dimineata etc. Si cum eu sunt o persoana matinala (m-am nascut la orele 8.00) nu prea m-a putut convinge sa stau treaza noptile.....Asa ca am picat si am plecat :( In mare totul a decurs ok, nu ma pot plange, dar cam atat.