Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

stf ( de la stefan) Marti, 9 Septembrie 2014
Sunt super ireale scenariile date. Training-ul, da, ur putea fi mai lung, in special pe partea de calls, dar si ASA, se tin sedinte de training unde newbies sunt tinuti de manuta.
Este un job bun si un salariu si mai bun, mai ales pentru inceput. Volum de munca variaza de la dept LA dept.
Inteleg ca acest forum e de Q,Q dar frate.. Stii o limba straina? Vrei mediu competitiv? Prime in functie de efort? good . daca nu, KFC si McD angajaza mereu.
<:D> Marti, 9 Septembrie 2014
Pe romana e rupere. Nu aveti ce cauta! Lucrez eu
700 in mana +bonuri 200 lei
A.A Marti, 9 Septembrie 2014
Lucrez la CGS de 1 an si o luna. Salariul super okay, peste 2000 lei cash, numai engleza ;). Oamenii sunt super okay, premii, motivatie, sporuri si posibilitati multiple de a face un ban in plus. Nu este vina CGS-ului, asta pentru cei care dau feedback negativ companiei. Vina este a clientilor. Dimpotriva, CGS te invata people skills. Daca esti bun si stii cum sa aplanezi un conflict, atunci pur si simplu vorbesti la telefon timp de 8 ore pe zi si ti-ai facut un ban cinstit. Daca nu ai idee cum sa conversezi cu un om, sa cauti solutii si sa vii cu niste idei pentru a rezolva o problema, desigur, ti se va parea imposibil de greu si nu vei rezista nici macar 6 luni. Oamenii vechi din CGS pleace dintr-un singur motiv. MORE CASH! pentru ca CGS deschide multe porti celor care stiu sa profite de aceasta sansa
haihui Marti, 9 Septembrie 2014
Comentarii de tot felu..unii care sunt angajati lauda si apara locul de munca altii care si au gasit ceva mai bun urla si critica, jobul in sine e ok pentru un student sau oricare altul care nu are studii superioare sau o calificare, mai pe romaneste daca nu te pricepi la ceva te duci la astia..drept urmare si salariu pe masura. Vad sume salariu de 350-400-chiar si 500 euro, povesti mai de adormit la job in tura de noapte..maxim 350 euro si tragi pt ei!!
Andrew. Joi, 11 Septembrie 2014
Cat de mult iti testeaza cunostintele limbilor straine? Am aplicat pentru engleza si spaniola, dar sa fiu sincer nu le stiu perfect 100% .
FrozenAlex Joi, 11 Septembrie 2014
Salut. Am citit niste comentarii de pe un blog de prin 2009-2011 si ziceau cei de atunci ca nu li se facea carte de munca. Acum cum este ?
@Toni Sambata, 13 Septembrie 2014
Poti sa castigi salariul asemanator si fara sa stii limbi straine si fara sa lucrezi numai noaptea.Daca ttotul este atat de minunat si de frumos oare de ce angajeaza personal permanent?De bine ce este?Firmele care au fluctuatii mari de personal ar trebui sa va aprinda un beculet.
@Toni Duminica, 14 Septembrie 2014
Salut Toni...hai sa-ti mai dau un scenariu si sa te rog sa gandesti sincer/realist...firma semneaza un contract cu un client mare (sau pentru un proiect mare) in care e nevoie de, sa zicem, 50 de oameni. Ce face firma? Da anunturi, face interviuri, angajeaza 50 de oameni. pana aici cred ca e simplu si corect. Dupa o luna firma constata ca din cei 50 cam 7-10 nu dau rezultatele scontate (sa recunoastem ca recrutarea e si un pic de loterie, nu stii din 1-2 interviuri daca omul va face fata pe postul lui/daca-i va placea in firma/daca va face echipa buna cu colegii). Deci...cei 10 necorespunzand, ii inlocuim.
Dupa inca o luna apar 2-3-5 care nu mai vor sa stea din motive personale sau li se pare greu (de...munca e grea, in principiu si e mai simplu sa-ti dai cu parerea pe blog, de exempplu, in loc sa muncesti). Deci iar fluctutie...Capisci?
Orange Sambata, 20 Septembrie 2014
Unii aveti dreptate, nu ne convine nu acceptam job-ul. Dar daca le accepti conditiile si vezi ca te fura la salariu si la bonuri, dispare multumirea. Sa-i ajutam cu ore over, sa ii multumim din toate punctele de vedere dar ei cand e vorba sa te ajute nu prea e ok...incep cu texte si te fac sa te simti aiurea fara motiv. La inceput toti sunt draguti apoi incep sa urle la tine si nu te ajuta...ma refer la proiectul orange. Cand e vorba de sarbatori noi nu avem, cand e vorba sa ne dea salariu avem sarbatori si zile libere. Este o firma care m-a lasat fara cuvinte...nu ma asteptam la atata neseriozitate. Nu o sa mai calc in curtea CGS-ului in veci..
@@Toni Sambata, 20 Septembrie 2014
Salut,

Eu zic ca trebuie sa fim un pic realisti cu privire la fluctuatia de personal, daca ar fi doar 15 la doua luni ar fi ceva, dar din nefericire exista o fluctuatie mult mai mare si care se intampla tot timpul.Imi e greu sa cred ca aceasta mirifica firma semneaza mereu atatea contracte noi incat mereu are nevoie sa angajeze oameni.
Nu cred ca sutele de pareri negative despre aceasta firma sunt nefondate, sunt sute de actuali sau ex-angajati care au postat aici ceea ce se intampla acolo.Mi se pare penibil sa incercam sa umblam cu cioara vopsita cand totul e clar :)
mnkz Marti, 23 Septembrie 2014
Buna ziua, are cineva informatii despre cgs sibiu ? sunt vorbitor de limba germana fluent (si engleza) m-ar interesa salarizarea, nu vreau sa ma duc la interviu' sa ma 'vrajeasca' cu oferte si sa nu se tina de promisiuni, cam asta am inteles din ce-am citit pe aici, ca sunt cam nesimtiti. Daca lucreaza altcineva pe germana in alt oras, e binevenita o parere si un info privind salariul net. multumesc.
@mnkz Marti, 23 Septembrie 2014
Du-te si vezi, ca difera de la oras la oras. Salariile din tara sunt mai mici decat in Bucuresti si depinde de proiect. Cand o sa-ti prezinte oferta salariala, nu uita sa intrebi ce inseamna net. Cu net-ul ramai in mana. Vad unii pe aici mai sus care confunda brut cu net si dupa aia zic ca au fost inselati. Poate nu au experienta altui loc de munca si au senzatia ca daca le zic aia 450 de euro, aia is si banii in mana. NUUUU! Se scad taxele! Oricum, nu te astepta la mare lucru, de fapt e chiar mare dezamagire, dar nah, du-te si tu si vezi, ca poate ai alt noroc. Eu am avut un soc nervos cand mi-au zis ce salariu dau pe engleza, m-am simtit in Banthustan. Si vezi ca-s 8 ore jumate. Ai sa mai vezi tu si alte chestii ciudate, de aia e bine sa mergi acolo si sa gandesti cu capul tau propriu. Eu o sterg in viteza, asta daca apuc sa ma prezint!
c Marti, 23 Septembrie 2014
Buna! imi poate spune cineva care sunt proiectele pe romana? a inceput cumva un proiect cu BRD? Multumesc
bougie Miercuri, 24 Septembrie 2014

Am bagat si eu un cv la Cgs. Intradevar am fost multumita de.faptul ca mi.au dat mail sa imi zica unde treb sa ajung. Am dat testul pe fr si engl apoi interviul cu o tipa cam aroganta in engl apoi pe franceza o tipa care avea o pronuntie de balta si imi spunea ca o sa fie greu ca sunt sigura ca vreau. Era pe un proiect la IBM franta pe it adica ar trebui sa ia oameni mai experimentati adica sa nu faca un training lung de 7 sapt pe cineva care nu stie multe despre un calculator. In fine, i.am ceruta oferta lor salariala 380 euro pe training si 475 euro la angajare. Tipa s.a cam deranjat ca i.am cerut sa imi zica pe motiv ca asta se face inainte de semnarea contractului. Mi.a zis cu zambetul pe buze ca ne auzim la telefon urmand sa ma sune cei de la Ibm franta sa imi faca alt interviu. Oricum mi.a lasat o impresie destul de proasta. Si tipele de la recrutari cel putin pe franceza nu erau asa experimentate dar totusi erau acolo.

teya Miercuri, 24 Septembrie 2014
Bougie ai cerut brut sau net ?:)
ca am observat mai sus ca la astia trebuie specificat
@teya Miercuri, 24 Septembrie 2014
Din ce am citit pana acum pe forum, ala e brutul si nu e mare diferenta intre engl si engl+fr, e de vreo 20 de euro. Si in ce oras o fi, ca eu nu am auzit sa fe diferente intre training si angajare. Adica iei aceeiasi bani, dar in fine, poate se intoarce cu o lamurire.
Dutzy Joi, 25 Septembrie 2014
Eu am lucrat in 3 call centere in Brasov si pot spune ca CGS, pe langa faptul ca a fost cea mai proasta experienta din viata mea, nu am invatat si nu m-a ajutat cu nimic din nici un punct de vedere!
Salariu este mic dar ala ti-l spune de la inceput nu iti convine asta e, tot timpul sta lumea la coada sa se angajeze la ei din lipsa de locuri de munca asa ca nu se va schimba prea curand asta.
La fel, stresul, asa este intr-un call center, ok ca la CGS exagereaza este partea a doua.
Pe mine m-a deranjat organizarea, cum se poarta cu tine, faptul ca tu ca si persoana nu contezi.
Am lucrat pe telesales orange si pe retention orange si pot spune ca zilnic ne tine peste program cate 2 ore fara sa ne plateasca. Prin "ne tinea" , nu ne punea cutitul la gat dar se dadea de inteles "subtil" ca daca nu o facem putem sa nu mai venim. Ne chema sambata la munca si ne mintea ca ne platesc suplimentar. Am lucrat 3 sambete intr-o luna, m-am dus cu fluturasil de salariu la cei de la HR si mi-au confirmat ca nu aparea nici o ora suplimentara lucrata si cand l-am confruntat pe TL, o dadea intoarsa. Ne mintea sa venim la munca sambata ca stam de la 10 pana la 12 si ne tinea si pana la 18. Urla mla tine ca niste turbati, iti taie bonusurile din orice. Echipamente proaste, apicatii ieftine si proaste, mentalitate stupida.
Maria Joi, 25 Septembrie 2014
M-au sunat si pe mine pentru limba germana. Am incercat la telefon sa aflu cat mai multe dar nu am reusit sa scot decat ca sunt si ture de noapte..salariu nimic...dar daca vorbim de sub 2500 mai pot cauta...
man Marti, 30 Septembrie 2014
este cumva si pe limba portugheza la cgs?
Bougie Marti, 30 Septembrie 2014
pentru Teya
Eu am cerut salariul, eram si eu agitata si grabita, nu am cerut brut sau net, normal ca ma asteptam sa fie netul adica toti cerem banii care ne raman in mana si sper sa fie fost netul ceea ce mi-au zis acolo pentru ca oricum am refuzat propunerea lor. Inca de cand m-am intalnit cu Hr-ul mi-a lasat o impresie proasta ca ar fi o pers falsa