Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

MMLyn Miercuri, 20 Iunie 2012
Buna !
Nu stiu ce este atat forfota cu CGS-ul...Eu am lucrat la ei vara trecuta si mi s-a parut foarte ok. Este adevarat ca stresul la locul de munca a fost mai mare decat credeam ca va fii, dar nu din cauza colegilor sau a sefilor, ci din cauza ca am lucrat pe un proiect care implica cunostiinte tehnice. iar eu nu stiam nimic despre IT.
Am lucrat putin, e drept, dar cu multa placere. Ba chiar m-am inteles foarte bine cu team-leaderii. Le-a parut rau si lor si mie cand am renuntat la job. (Am renuntat strict din cauza programului)
Cat despre salariu, eu am fost foarte multumita cat mi s-a oferit. ca sa dau asa o suma aprox. : sarea de 500 de euro in mana plus bonuri de masa.
Si eu m-am cam speriat cand am vazut ce scrie pe forumuri despre firma, dar pana la urma e ok, mergi la lucrezi, nu? nu sa stai degeaba...

Ideea ar fii asa: Nu mai cautati pe bloguri si faceti-va singuri o parere! Mergeti la interviu si vedeti ce puteti si ce vi se ofera pentru ceea ce puteti. Daca sunteti multumiti acceptati, daca nu, nu!
Pace si bun simt!
rich Joi, 21 Iunie 2012
total de acord cu MMLyn. pana la urma mergi sa lucrezi nu sa stai degeaba. nu conteaza ca e CGS sau mai stiu eu ce.

aveti grija oameni cu ne comportam, depinde si de noi nu numai de ei.
chris Joi, 21 Iunie 2012
stiti ceva de proiectul Vodafone de la CGS?
Petre T. Vineri, 22 Iunie 2012

De vodafone, daca e cel de telesales pe romana: 800 RON + bonuri de masa; overtime si munca in weekend-uri uneori.

Steff Vineri, 22 Iunie 2012
azi m-a sunat cineva de la vodafone sa-mi propuna ceva. or fi cei angajati la CGS care suna? :D nu de alta dar a sheaptea mia oara cand suna. n-au si eu o baza de data acolo ca nu mai e nevoie?
lemon Duminica, 24 Iunie 2012
Eu am maine la ora 10 interviu la ei si m-am interesat la prieteni daca stie cineva ceva, culmea e ca am gasit un prieten care lucreaza la ei part time, mentionez ca este vorba de sediul din Bucuresti. Are salariu 8 milioane si mi-a zis ca dureaza putin pana te obisnuiesti,dar nu presupune vr-un mare efort. Eu unul as dori sa lucrez full time, salariul fiind de aproximativ 20 de milioane, pt. departamentul lb engleza. Sper ca v-am fost de ajutor,revin maine dupa interviu cu un feedback !
spyder Duminica, 24 Iunie 2012
@lemon: 20 de milioane pe engleza pt inceput mi se pare cam mult sincer. cel putin pt CGS. ai cumva mai multe detalii despre proiect? nu zic ca nu se poate, dar na mai stiu si eu piata si level entry e cam jos.
Petre T. Luni, 25 Iunie 2012
Se poate ajunge la 2000 RON, daca prinzi un proiect pe care se lucreaza si in ture de noapte, ca sa mai iei un bonus. De regula pe engleza se merge pe undeva cam pe la 400 de E salariu.
eu Joi, 28 Iunie 2012
Mai..am citit si eu cam ce scrieti voi pe aici si tin sa contrazic putin lucrurile: eu sunt angajata la CSg brasov de ceva timp si chiar nu e oaia asa neagra...eu am aplicat in lb.romana si iau aproximativ 9 milioane la part-time (6 ore) iar programul mi'l fac eu in decursul zilei..plus k am doua zile pe saptamana libere si obligatoriu un weekend pe luna! stresul nu e foarte mare pt k sunt foarte multi angajati si daca iti place ceea ce faci, chiar nu e asa stresant...mai degraba pot zice k e oare cum plictisitor k stai 6 ore si pierzi timpul ;)
Doru Luni, 2 Iulie 2012

Am lucrat la CGS 3 luni. La inceput au parut ok si seriosi, dupa ce am trecut de cele 3 etape de interviu (teste de limba scris, interviu telefonic in franceza si videoconferinta angajator) ne-au bagat intr-un training. Trainingul era sustinut de colegi de pe proiecte care nu aveau nicio legatura cu proiectul une urma sa lucram. A fost o varza totala. Apoi am intrat pe call center. Din salariul de 400 de euro pe care il negociasem pentru full time incluzand perioada de training m-am trezit ca trainingul a fost trecut ca si part time iar urmatoarea marire de salariu trebuia sa fie peste 3 luni.

Marian Joi, 5 Iulie 2012

Am avut 2 interviuri la CGS Iasi. Primul interviu dat cu o team leadera a decurs ok, intrebarile idioate "standard" , un role play + test scris si unul pe pc, la 2 zile primesc alt telefon sa vin la al 2 lea interviu. Ajung acolo, si dupa o asteptare de 40 de minute pe hol intru in sala ma pune la un pc, imi arata exact ce lucreaza si cam ce ar trebui sa fac, dupa alte 30 minute ma cheama sa semnez contractul (165 euro/luna) , alte 15-20 minute asteptate, imi spune ca e foarte aglomerata si o sama sune seara sau ziua urmatoare sa vin pentru contract.Bineinteles a 2 a zi nimic nici un telefon.. ii sun eu si imi spune ca: "Nu am primit nici un raspuns in legatura cu trainingul, va sun eu ... in curand " adica niciodata.
Un comportament total NEPROFESIONIST ,daca nu mai aveau nevoie putea sa zica direct.
Evitati chiar si inverviul de la ei , o pierdere de timp.

lol Vineri, 6 Iulie 2012

Salut, eu m-am angajat la CGS saptamana asta. Am fost la 3 interviewuri, la primul m-au refuzat ptr ca nu aveam experienta, iar asta era un criteriu ft important ptr firma care ma angaja, iar ei mi-au propus un alt job ptr ca sunt o candidatura buna, ptr o firma si mai mare ca prima... am semnat contractu, ca incepator, consultant vinzari prin telefon, de luni pina vineri, si la un salariu cit de cit nu rau ptr inceput, toti s-au comportat normal si disciplinat, deja ramane de vazut lucru cum va fi.

matty Luni, 9 Iulie 2012
daca sunteti la inceput de drum, CGS e o sansa si e o sansa buna.

mai departe depinde de mai multi factori, insa aveti posibilitatea de a decide daca ramaneti sau plecati ;)
Andrei Miercuri, 11 Iulie 2012
stiti cumva cat se castiga pe lb. portugheza ?
Nu are importanta Joi, 12 Iulie 2012
In Bucuresti, din cate stiu eu, singurul proiect pe portugheza este Dell. Informatia s-ar putea sa nu fie corecta, dar in jurul a 550E.
anonim1 Miercuri, 18 Iulie 2012

Saptamana trecuta am fost la un interviu la CGS Sibiu pe Lb. Romana pentru callcenter la Orange.
D-na de la HR de la Sibiu a lasat o impresie destul de placuta, am discutat deschis despre implicarile job-ului, program si salariu ( salariu care o sa fie in cele 4 sapt de training de aprox 620 de lei + bonuri de masa ) dupa care , imi zicea ca o sa creasca , in functie de performante. Astept un telefon , imi zicea, in urmatoarele 2 saptamani pentru un a2lea interviu, de grup in care " o sa ai ocazia sa te evidentiezi" .

andrei Joi, 19 Iulie 2012
maine am si eu un interviu ls cgs pe limba germana ce intrebari se pun pe acolo si ce mi0ati sugera?
roxana Joi, 19 Iulie 2012
am fost si eu la ei, saptamana trecuta, am dat teste de limba germana si engleza dar si unul de IT ( chestiuni destul de banale), apoi a urmat interviul pe baza CV-ului. A fost ok, dar am primit o oferta mai buna, astfel incat am renuntat la ei. Nu e nimic complicat! Succes!
io Marti, 24 Iulie 2012

pe engleza cu 20 de milioane...poate lucra in ture de noapte sub birou ca altfel nu imi explic...sau poate nu lucra pe call center, dat fiind faptul ca mie imi ofereau la lb eng 1000 ron punct....

cherry Miercuri, 25 Iulie 2012
sunt destul de multe lucruri bune si despre CGS, dar na stii... multumurile niciodata nu ies asa in fata ca frustrarile. e valabil pt. orice companie.