Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

stefan Joi, 2 August 2012

fusei acu 2 saptamani la interview la cgs bucuresti pt engleza&franceza ... testele astea 2 au fost ok DAR testul IT(care cica nu conteaza!!!) era ceva de groaza( intrebari de genul "IP de clasa a II-a" si alte minuni de ma uitam ca la un test de chineza)... Dupa test astept vreo 20 min si vine o tipa tanara dragutica pentru partea de interview ...care are loc pe hol !!! vorbim in engleza si romana caci, se pare, nu aveau pe cineva la hr care sa vorbeasca franceza!!! apoi ceva role-play si amanunte despre contractu' de munca si proiect si dupa "hai pa" si "ne mai auzim" ...

io Sambata, 4 August 2012
Buna ziua ,
Am fost chemata la un interviu CGS si dupa ce am citit mai sus ..nu stiu daca merita sa mai merg.In concluzie stie cineva pentru limba romana ce salariu si program se ofera ?
Multumesc frumos ......m-ar ajuta foarte mult !
ana Miercuri, 8 August 2012
Hey! Are careva idee cam cum e pe spring os?
alexutz Miercuri, 8 August 2012
@Ana, vad ca mai stii cate ceva din call center, zi-mi si mie, te rog, ce inseamna spring, ca am mai auzit ca nu este asa de solicitanta munca. Merci.
loryg200 Marti, 14 August 2012

se ofera ptr limba romana maxim 700 ron, eu am fost ieri la interviu in Bv, am cerut sal de 1200 ron, tinand cont ca am experienta in call, mi-a spus direct ca am inceiat colaborarea si ca nu le trebuie persoane cu experienta :))). Eu m-am bucurat mult, pentru ca nu mi-a placut mediul.

ingeras Joi, 30 August 2012

am lucrat la CGS , pe Orange si pe Dell . Daca ai noroc sa ai un Tl ok sau managerul de proiect este mai uman , clar o sa iti fie bine ,daca te mai ajuta si creierul . Nu trebuie sa ai o atitudine de suspus si e ok, ; daca in schimb ai aceasta atitudine si te duci ca un mielusel vei plati scump pentru asta .
Bineinteles ca am patit-o si eu , dar nu era vb de bani ci de manageri de tot kk-ul fara pic de experienta ca lideri si cu foarte multe pretentii si aere , cu care nu se mai putea ajunge la nici o discutie constructiva . Normal ca toti se inraiesc dupa ce au atins un post , cu o treapta sau doua mai sus decat tine , dar trebuie sa iti cunosti limitele, sa fii nesimtit si o duci bine. Sunt alte call center-uri unde e mult mai nasol decat acolo , si training-urile sunt slabe rau , realizate de oricine nu are frica sa vb unui grup ........deci? .....
have fun .....sper sa aveti noroc in cautari ...acum k ma alatur si eu .....voua ...:D

antonio Vineri, 31 August 2012
Am lucrat la ei vreo 4 luni si nu pot sa spun ca mi-au placut mult dar a fost rezonabil. Am fost pe Orange in echipa lui Vlad Vranceanu si omul era destul de amabil ca TL, doar ca aveam mereu apel dupa apel si ne frecau la greu ceilalti TL-ii din Brasov. Cel mai mult ma enerva ora de over. Mai mereu ma certam cu ei ca nu vroiam sa stau peste program.
In rest, pentru un job de iarna in care ai nevoie rapid de niste bani e ok, insa pentru mai mult nu.
Aveam 800 ron + bonuri

Singurul avantaj la CGS a fost ca m-a ajutat experienta acumulata la ei sa intru in compania pentru care prestau servicii.
Mik Marti, 4 Septembrie 2012

Voiam sa ma ajutati si pe mine cu cateva idei despre interviul de grup de la CGS. Are cineva idee? A mai fost cineva la asa ceva si poate sa-mi spuna ceva?

Multumesc anticipat, Mik
heirich Marti, 4 Septembrie 2012
Mik, tu esti din Sibiu? sau ai aplicat la CGS in Sibiu?
antonio Marti, 4 Septembrie 2012
Mik, mergi lejer, o sa fie o simpla discutie cu unul din TL-ii proiectului respectiv.
m Miercuri, 5 Septembrie 2012
Am fost la interviu la ei, orange-lb romana. Am ramas cu o buna impresie. Acum urmeaza sa particip la cel de-al doilea interviu. Stiti cumva ce presupune? Salariul este f mic, 650RON + bonuri de 150RON. Aveti cumva idee despre bonusuri? Parerea mea este ca trebuie sa incercati, daca doriti. Peste tot exista lucruri bune si mai putin bune, depinde doar de voi!
m Miercuri, 5 Septembrie 2012
Este vorba despre orasul Sibiu, am uitat sa mentionez.
antonio Miercuri, 5 Septembrie 2012
Mai mult de atat n-o sa vezi in mana m, ca sa scoti ceva in plus inseamna sa dai o galeata de optiuni sau sa atingi target-urile si primesti inca 100 de euro. Insa te asigur ca nu poti sa tratezi omeneste clientii si sa atingi acele target-uri.
dolha Miercuri, 5 Septembrie 2012
maine am interviu CGS pt o pozitie la Customer Care with English.
30 de posturi (deci proiect nou - deci contract de 3 luni, deci dupa 3 luni bye bye)
Responsibilities:

- Resolves customer questions, complaints and requests via telephone.
- Respond promptly to customer inquiries
- Handle and resolve customer complaints
- Perform customer verifications
- Manage customers' accounts
- Offers customer support using different software applications.
- Record details of actions taken

- CGS offers training sessions for each new member of the team
- Attractive salary package
- Competitive environment and young team
revin ...maine.
magda Miercuri, 5 Septembrie 2012
bafta dolha !
JJ Vineri, 7 Septembrie 2012

Salut!
Eu am lucrat la CGS 2 ani si mi-am dat demisia in vara 2012 :))ce pot sa spun despre proiectul pe care am lucrat eu (Sprint-OV) este ca e ok din anumite puncte de vedere....acum depinde de fiecare....singurul meu motiv pt care am lucrat aici o perioada asa lunga e ca imi permitea sa merg la facultate, sa-mi pltaesc chiria SI ATAT. E un job de prezent si nu de viitor, traiesti in prezent cu salariu lor pt ca nu reusesti sa pui nimic deoparte....si sanse la promovare nu exista, pt ca nu ai loc de nepotisme in firma asta!!!Si cine nu sunt rude cu managementul, au mers la acelasi liceu, facultate sau sunt din acelasi oras si se cunosc inainte de angajare...SAU poti sa fi p-i-c cu managementul, sa cumperi cafele, sa-i ridici in slavi pe mailul intern, dar si asa ai sanse foarte slabe.... Salariu e de 492 euro brut, iar netul te ajunge undeva la 1550Ron (ca a mai crescut euro)..... turele de noapte (care se calculeaza dupa ora 22:00 si trebuiesc sa fie minim 2) se platesc cu 25% in plus(ajungi pe la un 1700ron pe luna). Ai voie la 2 saptamani tura de zi si 2 de noapte (asta de cand s-a bagat noul management care se pare ca incearca sa taie cat mai mult din salarii). Proiectul nu e stresant, teamleaderi ok dar cu 2 fetze......fata in fata sunt cei mai buni preteni, insa in sedinta cu manager-ul sef sunt Sifonii nr 1. Pe parcursul celor 2 ani ai mei la cgs am vazut multe....si daca doriti sfaturi vi le dau cu cea mai mare placere....Atuurile acestui job:
1.Te angajeaza fara experienta (dar si fara Bacalaureat, trebuie doar sa stii engleza)
2.Reusesti sa strangi experienta pt un job mai bun (cazul meu-Oracle-salariu aproape dublu pt un incepator)
3.Ajungi sa cunosti multe persoane de treaba cu care poti lega prietenii de lunga durata.
4.Iti perfectionezi engleza,spaniola, accentul american ( interactionezi cu americani/mexicani din state)
5.Volum de munca relativ mic, dar o concentrare maxima pe tura de noapte 21:30 - 6:00 e greu de realizat, si cu un volum de 20 de comenzi pe zi.

Dezavantajele jobului:
1. CGS este o coorporatiune americana cu management romanesc.
2. Nu ai calculatorul tau, folosesti castile altcuiva, scaunul altcuia, biroul altcuiva.
3. Compania are contract cu BRD , vrei nu vrei platesti din salariul tau un procent de 1% banca BRD , ca sa-ti poti ridica salariu sau 1 leu pentru a consulta soldul....NU AI DREPTUL SA-TI ALEGI TU BANCA UNDE VREI SA PRIMESTI SALARIU. NU AI CONT LA BRD,ITI DESCHIDE CGS.
4. Compania angajeaza in aceasta perioada pentru ca se preconizeaza un numar mare de comenzi (apare iphone 5 in state iar Sprint e companie de telefonie mobila), dupa ce se duce valul apar concedierile pe banda. Un mic sfat NU MAI SEMNATI DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA CU ACORDUL PARTILOR LA CGS, vor sa te concedieze, las-o sa o faca, tu ai dreptul la salarii compensatorii de care ei vor sa scape, nu te lasa intimidat pt ca o vor incerca prin diferite metode...
Si mai sunt foarte multe de adaugat.... Eu unul nu regret ca am lucrat la cgs pt ca mi-a deschis ochii dar si orizonturile, ce se intampla in cgs se intampla mai peste tot in romania  si cu totii trebuie sa incepem undeva.....Va salut!

ioana Vineri, 7 Septembrie 2012
am fost si eu la interviuri la ei acum ceva timp, testele nu sunt grele, locatia este foate buna in Bucuresti dar... salarii foarte mici 700 lei +bonuri pentru romana?... pentru cineva care locuieste in camin presupun ca este suficient, pentru cineva care traieste in Bucuresti nu.

o alta problema ar fi aceea ca in sala se discuta in toate limbile si se urla efectiv, nu cred ca merita
denissa Vineri, 7 Septembrie 2012
700 de lei pe LUNA? hai mey ce naiba. e minimul pe economie :(
PLM Vineri, 7 Septembrie 2012
Dintre cei care au fost azi la al doilea interviu pentru limba romana in bucuresti a fost cineva sunat/a?
mexicanul Duminica, 9 Septembrie 2012
am fost si eu sunat acum 10 minute dar avand in vedere ce scrie pe aici am sa uit apelul de mai devreme :)))