Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

cineva Luni, 10 Septembrie 2012
si eu o sa am interviu......dar stiti ce nu inteleg....pe cei care zic ca e rau la ei dar au lucrat acolo 1, 2, 3...ani daca esti asa valoros gaseai ceva mai bun nu trebuia sa stai atat la ei
altcineva Luni, 10 Septembrie 2012
stii cum e vorba aia "dupa razboi multi viteji s-arata" :)))
dolha Marti, 11 Septembrie 2012
Avut interviu CGS intr-o joi.
facut test scris engl.
facut test scris aptitudini tehnice - ce e aia outlook, ce e aia excel (test simplu)
avut interviu cu o angajata HR, lead si project manager.
Mi s-a spus ca voi fi sunat in aceeasi zi , sau a doua zi pentru un raspuns : negativ sau pozitiv.
Nu m-a contactat nimeni.
Mik Joi, 13 Septembrie 2012
Buna, am revenit,

heirich: sunt din Sibiu.
antonio: merci.
Am fost la acest interviu de grup si a fost interesant, au fost doi intervievatori si 7 candidati desi acestia trebuiau sa fie 15. Toti candidatii au fost acceptati si urmau sa se semneze actele de angajare in aceiasi zi. Am refuzat insa acest job datorita salariului mic, adica 650 Ron
rui Vineri, 14 Septembrie 2012
pentru unii e o experienta ok. si ok ar fi ca fiecare sa incerce si sa vada de unul singur.

in fine
roby Marti, 18 Septembrie 2012
Salut ! Pentru proiecte in limba romana salariul este de 650 lei?:O
Petre T. Miercuri, 19 Septembrie 2012
800 RON + bonuri (daca ai noroc)
elly Joi, 20 Septembrie 2012
Ma duc si eu maine sa semenez contractul...un proiect cu software...salariu de cacao 190 euro + bonuri :|
daniela Joi, 20 Septembrie 2012

Buna!
M-au sunat si pe mine pt. un proiect pe germana. Ideea e ca eu fac deja monitorizare de presa pe germana la alta firma, 4 ore, program flexibil, echipa si TL super de gasca, atmosfera relaxata, salariu undeva la 700 RON, mai e si aproape de casa. Cei de la CGS spun ca salariul oferit de ei e minim dublu fata de ce castig eu acum (tot pt. 4 ore).
Sa dau vrabia din mana?

k Joi, 20 Septembrie 2012
pai de ce sa nu incerci? macar vezi ce si cum la interviuri.
Nobody Vineri, 21 Septembrie 2012

Am citit si eu cateva experiente pe care le-au avut unii dintre fostii angajati la CGS. M-am numarat si eu printre ei pana mai acum 2 luni si ceva cand am decis sa parasesc compania, dupa ce am "activat" timp de 1 an de zile. Lucram ca agent pe un proiect de limba engleza, fiind in contact continuu cu clientii, nu pe post de back office. Legat de salariu, spun cu mana pe inima ca eu, cat timp am lucrat full time am fost foarte multumita. Salariul pentru 8 ore si jumatate era in jur de 390 de euro + spor pentru turele de noapte. Nu erau platite dublu sau ceva de genul asta, insa daca din 4 saptamani lucrai 3 dintre ele numai de noapte salariul ajungea la aproape 2000 de lei sau peste + bonuri de masa. Salariul scade pentru cei pe 6h (1200 - 1300 lei) si 4h (700-800 lei). Salariul se baga intotdeauna in aceeasi zi, sau chiar mai devreme in cazul in care data de salariu cade in weekend. Exista bonusuri pe fiecare proiect care de obicei sunt luate de agentii foarte buni, insa exista pentru toti sanse egale.
Daca nimeresti pe un proiect (cum am fost eu) in care luai toata ziua apeluri si nu mai stiai ce sa faci ca sa apuci sa iti iei si pauza si sa raspunzi si la mailuri, sa lasi note in sistem, sa escalezi, sa citesti proceduri, dupa ce arunci o privire la colegii dupa departamentele de asa zis back office nu ti se mai pare corect salariul. Daca TL-ii cer sa te implici in activitati de echipa, sa ai rezultate bune, sa nu intarzii in pauza si sa vii cu 20 de min inainte de program pentru logare, sa iei singur decizii in legatura cu problemele mai delicate ale clientilor pentru ca nu este nimeni pe suport sa te ajute si asa mai departe, salariul iar nu ti se mai pare corect. Insa asta depinde de viziunea fiecaruia si de cate poate cineva suporta.
Cel mai urat lucru e ca nu stii niciodata cand ai liber. Programul nu se baga niciodata la timp, zilele libere nu sunt una dupa alta, sarbatorile noastre legale nu se tine si nici nu se platesc dublu. Revelionul sau Craciunul, depinde de ce noroc are fiecare se petrece la serviciu, platit normal. Exista desigur posibilitatea de a-ti lua liber mai tarziu, insa din cauza fluxului de apeluri este posibil sa nu poti sa iti iei liber cand vrei tu sau cand ai nevoie, ci cand considera WFA sau TL-ii ca este ok. Pauzele nu se iau niciodata cand sunt programate ( desi cei care sunt numai pe engleza mai au din cand in cand norocul asta), cei pe spaniola/engleza sau HD nici nu mai vorbesc.
Eu nu am avut concediu medicat decat 1 zi, insa este foarte greu sa ti-l ei, si se da doar in cazuri foarte grave si poate nici atunci. Pentru concediu de odihna depunerea lui se face cu cel putin 30 de zile inainte de data la care vrei sa ti-l iei si nu ai garantia ca ti se aproba.
Inveti sa vorbesti limba aproape de nativ, capeti multa experienta de call center care te va ajuta foarte mult pe viitor, ai parte de colegi si chiar si TL-ii ok care chiar te ajuta in momente dificile. Posibilitati de avasare exista insa sunt de obicei mai rare; si chiar daca apar le iau agentii mai vechi cu experienta de cel putin 1 an pe proiect (ceea ce e si normal).
Ca o concluzie, sper ca am raspuns la mai multe intrebari si am fost destul de obiectiv; CGS este un loc ok pentru un prim job. Daca nu ai experienta de niciun fel, ai multe de invatat de la ei si pe partea de limba, call center dar si o lectie de viata pentru ca ai de-a face cu tot felul de oameni. Atata timp cat iti faci treaba, nu te iei in gura cu nimeni si esti calm totul va decurge ok. Stresul si furia cu siguranta isi vor face loc in orice domeniu ai lucra, mai ales intr-unul de tip call center. So... good luck and be calm :).

aaa Vineri, 21 Septembrie 2012
am fost si eu miercuri la al doilea interviu pentru agent vanzari prin telefon in limba romana, dupa interviu m-a preluat o TL de la un proiect de prevenire a pirateriei software...alt interviu...a spus ca ne suna a doua zi sa ne cheme pt semnarea contractului. liniste...nu a mai sunat nimeni. vad ca e o practica obisnuita la ei
sonia Joi, 4 Octombrie 2012
Am lucrat aproximativ un an pe un proiect in engleza. Concedii am primit cand am avut nevoie, nu a existat over time neplatit, managementul a fost mai mult decat intelegator. Nimeni nu spune ca munca in sine e usoara, pentru ca nu e usor sa lucrezi cu oamenii dar nici imposibil. Aveam 4 pauze pe zi deci timp suficient sa mananc si sa beau apa. Este servici nu scoala. La nici un job nu vei avea voie sa manci la birou. Parti neplacute vei gasi la orice job.imp e sa inveti din asta daca iti doresti un job.
Zwinky Luni, 8 Octombrie 2012
Am fost si eu la interviu la ei si nu mi-au inspirat prea multa incredere, in schimb au o totala lipsa de organizare si interes. Aplicasem pentru o pozitie de english support specialist si don'soara de la HR imi recita despre proiecte Romtelecom si 850 RON salariu la full time si eu ma intrebam daca am nimerit unde trebuie desi avea in fata ei cv-ul meu care era suta la suta in engleza si specifica pozitia pentru care aplicasem. Spatiul de testare/interviuri a fost un haos total, nu te lasa sa termini o propozitie si in loc sa-ti spuna ce-o sa faci acolo sau ceva constructiv legat de pozitia pentru care aplici ei bat apa in piua despre ce altceva ai facut desi cica experienta nu trebuie. Iar testele sunt ridicole, mai ales cel tehnic care cred ca n-a mai fost updated de pe vremea cand era bunica fata iar cel de engleza este mult prea usor pentru ce urmeaza sa faci acolo in cazul angajarii. Iar aparatura care-o au, m-am uitat in system config de plictiseala - dual core la 2.7 GHz cu 0.99 RAM si monitor de 15''. Oare tot din alea folosesc si aia la CGS North America si Asia???? =)))
Pana acum mi s-or parut plini de pretentii cu prea putine beneficii in return dar noh, I could be wrong.
Si o intrebare, stie cineva pe aici daca perioada de training se plateste sau te duci doar de dragul invatatului?
Andreea Luni, 15 Octombrie 2012
Buna, azi la 3 am interviu cu CGS Sibiu. A lucrat cineva acolo macar cateva luni sa mi spuna exact care e treaba in Sibiu?" M am lamurit in general, dar am nevoie cateva luni de un job pana gasesc altceva. va rog daca se poate sa ma contacteze cineva care a lucrat in sibiu sau are la cunostinta.

Multumesc,
irina Luni, 15 Octombrie 2012
Stie cineva cat este salariul(full time) in Bucuresti, limba romana? am inteles ca pe vanzari
livia Luni, 15 Octombrie 2012
Am fost la interviu azi in bucuresti..salariu de 190 euro +bonuri in prima luna si apoi 210 euro + bonuri..am inteles ca sunt si unele comisioane,dar nu stiu sigur.maine trebuie sa ma prezint la a doua intalnire cu project managerul si daca totul e ok,o sa semnez si contractul..
alexandra Luni, 15 Octombrie 2012
Maine la 11 am si eu interviu la cgs in bucuresti....sper sa fie bine, va tin la curent !
Cris Luni, 15 Octombrie 2012
Am avut si eu astazi prina tura de interviu in Bucuresti. La telefon mi-au zis ca pe engleza, la fata locului s-a schimbat treaba si au fost teste pe engleza si spaniola. Testele sunt mai mult decat simple ... multiple choice, 40 de intrebari, maxim 5 minute iti ia sa rezolvi. Mie mi-au spus de 400 E/ lunar, ceea ce mi se pare OK pentru un entry-level, mai ales daca bonusul (care de fapt nu-i niciun bonus, e sporul legal de tura de noapte) nu e inclus in astia si mai ai si tichete de masa pe langa. Maine am partea a doua. Sa vedem cum o sa fie si va anunt si pe voi aici.
chips Miercuri, 17 Octombrie 2012

am si eu vineri interviu la brasov , ce sa fac?