Forum despre Class It Outsourcing

Bogdan Joi, 7 Februarie 2013
Cel mai tare la Class e ca poti sa inveti si ai de la cine. E cea mai tare echipa in care am lucrat vreodata. Am plecat de un an si jumatate si inca tin legatura cu cativa fosti colegi cu care am fost apropiat si inteleg ca se dezvolta in continuare.

Cel mai nashpa e cu sefu cel mare care trage de oameni din greu si are pretentii ca lucrurile sa fie facute ca la carte. Pe de o parte e greu pe de alta parte nu am auzit ca cineva sa plece la mai rau de la ei.

Dupa ce am vazut mai multe companii am ajuns sa ii apreciez acum, per total le-as da 9/10.
Andrei Bogdan Mandu Sambata, 16 Martie 2013
Eu am lucrat doi ani ani la ei si imi amintesc ca se muncea foarte mult.
Intr-adevar se si invata, dar presiunea e destul de mare, sunt stresati sa nu piarda clienti. E adevarat ca sunt foarte respectati in piata - chiar si de concurenta - si nu am auzit sa nu le pese de clienti cum e la altii...

Daca greseam si aparea o problema la clienti eram penalizati, dar era misto ca se faceau multe cursuri si iti plateau certificarile, ceea ce m-a ajutat foarte mult. Seful meu era ca lazy si stiu ca Bogdan Tudor il cam stresa si pe el sa mearga treaba bine.

Ce mai era tare si nu am mai vazut la altii sunt aplicatiile pe care le folosesc pentru clienti si aveam chiar si o aplicatie pe mobil care era destul de smechera. Nashpa era ca nu am primit laptop o perioada lunga de timp si trebuia sa ma descurc doar de pe mobil sau pe ce aveam la clienti.
ionut Joi, 28 Martie 2013
Ce salariu se ofera pentru postul de agent vanzari?
anonim Joi, 30 Mai 2013
In curand o sa am un interviu pe postul de QA Tester, Imi puteti oferi ceva informatii despre acest post?
Marius Marti, 9 Iulie 2013

Referitor la aceasta companie, intr-adever se munceste mult...dar faci cu drag, ai un colectiv demential, oamenii sunt f ok ,oameni pregatiti si da, recomanda compania. Spor
Luana Luni, 15 Iulie 2013
Eu am avut un interviu la ei prin primavara pentru receptie. Nu am cerut un salariu foarte mare a fost de bun simt avand in vedere ca vin din banca si totusi nu am fost acceptata desi corespondeam din toate punctele de vedere, cateodata cred ca nu e bine sa arunci toti asii pe masa pentru ca esti prea capabil si se gandesc ca intr-un timp scurt ii poti parasi pentru un alt post mai bun. Asta este. Si mie mi s-a parut HR-ista cam neexperimentata in domeniul ei. Asta e parerea mea personala, macar a avut bun simt si mi-a trimis un mail negativ cu privire la post.
nickname Miercuri, 27 Noiembrie 2013
cam ce salarii se dau pentru un QA Tester? anonim Joi, 30 Mai 2013 poti detalia experienta la interviu?
Alexutu Marti, 17 Iunie 2014

Am fost chemat recent pt interviu pe postul de it admin, aveti ceva sfaturi? Salariile pleaca cica de la 500e la 800e in prima luna. Urmeaza ceva teste online sau mai stiu eu ce...

flavius Vineri, 20 Iunie 2014
Salut,
Observ ca au reinceput sa angajeze iar, au ceva posturi disponibile pentru System Administrator cu un salariu bunicel. Acum nu fac decat sa ma gandesc ... isi extind echipa sau tot ce am vazut scris aici este pur adevarat? Poate da cineva detalii cu privire la interviu, in ce consta interviul, cateva cuvinte despre testul de aptitudini etc...?

Compania: Class IT Outsourcing
Departament: IT Hardware IT Software
Orasul: Bucuresti
Tip Job: Full time
Posturi disponibile: 4
Oferta: 500 - 1000 EUR / luna
guest123 Vineri, 1 August 2014
Salut,

Am fost la interviu la class it , totul a fost ok pana la testul tehnic la care esti supus, iar acest test consta intr-un interviu scurt cu patronul sau un tehnician din cadrul firmei, cel din urma fiind in cazul meu. Daca pe partea de uman totul a decurs ok , la testul tehnic am fost intrebat dak vorbesc fluent engleza si am fost intrebat despre detalii tehnice ce priveste acest job iar o intrebare a fost ceva de genul , " Daca ai un cont/user , care este power user , si un client vrea sa ii schimbi ceasul, cum faci ? " . La o astfel de intrebare nici nu are rost sa raspunzi pentru ca (1) este prea banala si (2) nu are o importanta pentru ca niciodata nu va trebuii sa schimbi ceasul unui user cu comenzi in cmd sau alte tehnici , ci pur si simplu , il schimbi, iar daca nu stii mereu exista ,suna un coleg/ sau google/ sau orice ajutor disponibil. Dupa tot interviul , am fost contactat in aceeasi zi , de persoana de la resurse , care a incercat sa ma ajute prin a-mi oferii prima luna ca fiind fara plata (intership) si dupa prima luna voi fi angajat cu norma intreaga. Bineinteles , eu deja lucrez , si ar fi fost foarte riscant sa imi dau demisia ca sa accept o luna de intership dupa care exista o posibilitate sa nu le convina ceva si sa raman si fara job. Aceasta a fost experienta pe care am avut-o cu class it.
Aaai Vineri, 9 Ianuarie 2015
Salutare,
S-a mai schimbat ceva in bine la aceasta companie?
Ma tenteaza sa fac o schimbare si vreau sa fac o alegere inteleapta.
Multumesc!
Q Vineri, 9 Ianuarie 2015

O sa gasiti o echipa foarte misto care imi lipseste de cateodata. am stat aproape 4 ani, iar cand am plecat m-au intrebat ce pot sa faca sa raman si chiar am simtit ca vor sa raman. am plecat pentru o oferta cu 700 Euro mai mare si asta nu inseamna ca am avut un salariu mic la ei.....aaa, si inca ceva bonusurile chiar le-am luat (o singura data l-am pierdut ca am busit ceva la un client...si eu am vociferat ca era vina altuia da am luat-o...).

succes

seo Vineri, 16 Octombrie 2015
Tocmai am fost si eu chemata la un interviu, unde am fost tratata cu totala lipsa de profesionalism, contrar declaratiei lor cum ca ar fi HYPER PROFESIONISTI si WOW.

Am fost expediata in 3 minute, pe motiv ca nu am experienta necesara, desi in Cv ul meu scria toata experienta mea si in anuntul de angajare la sectiunea experienta scria "poate constitui un avantaj". Asa ca eu am aplicat cu responsabilitate si am tratat totul cu seriozitate, ca atunci cand ajung acolo sa mi dau seama ca nici nu se uitasera pe CV ul meu sau habar n am, mi s-a parut o gluma si nu mi venea sa ma ridic de pe scaun. Bineinteles ca i-am intrebat de ce m au mai chemat de vreme ce au vazut ce experienta am, dar n am primit niciun raspuns si asta a fost. Stiti si voi, cei care va cautati un loc de munca cu adevarat, ca te pregatesti pentru un interviu, am analizat toto site ul lor, m am informat, m am pregatit, am mers acolo, am cheltuit timp si resurse doar pentru a merge acolo si a simti ca isi bat joc de mine. Deci asta e cu Class IT. Ma gandesc serios sa nu scriu doar aici, poate un comunicat de presa ar fi mai util.
dinromania Joi, 25 Februarie 2016
Class IT este o firma buna. Veti gasi aici comentarii bune si rele. Ca angajat al Class IT (in vanzari), am avut parte de tot felul de momente dar balanta inclina spre bine. Daca esti bun, esti platit bine. Daca esti nou, ai ce sa inveti. Desigur, intotdeauna se poate mai bine si fiecare firma are dezavantajele ei dar oamenii cand pleaca, parasesc managerii, nu firma. Ca puncte forte pot aminti : training-uri, teambuilding-uri, colegi ok. La minusuri: sedinte multe, lungi si fara sens care se intind seara dupa program si problema managerilor cu cei care pleaca acasa la ora 18:00 cand se termina programul. In final, nu pot sa nu amintesc la cati oameni de HR am auzit fraza " Class IT este o pepiniera buna !".
MCtin Marti, 2 August 2016
in cadrul acestei companii se fac mariri de salariu, sau ramai cu acelasi salariu de la inceput?
MCtin Joi, 15 Septembrie 2016
Va scriu cateva cuvinte despre experienta mea cu aceasta companie, poate ajuta pe cineva.
Am aplicat pe ejobs pentru pozitia Collection Responsible. Dupa o zi, am fost sunat pentru interviu (programat ziua urmatoare la sediul lor).
Interviul cu HR-ul a fost foarte simplu si scurt, cu intrebari de tipul: De ce ai plecat de la jobul anterior?; Care sunt valorile companiei?; Ce parere ai despre oferta?.

Prezentarea jobului: administrarea tuturor facturilor curente si restante (clienti IT, software si hardware), emiterea facturilor, trimiterea notificarilor de intarziere , modificarea documentelor aditionale pentru contracte, erai responsabil si de niste activitati ce tin de vanzari si altele de de salarizare. Aceasta pozitie este unica in companie, nu mai sunt alti colectori. Mentionez ca jobul este pe romana.

Oferta salariala: 2200 RON Brut (+ bonus de 100eur brut pt atingerea targeturilor, din cate mi-am dat seama nu prea se ating targeturile)

Modalitatea de incheiere a contractului: PFA, aparent majoritatea sunt angajati cu contract PFA acolo, sustinand ca iti raman mai multi bani prin faptul ca platesti taxele la stat doar o data la 3luni.

Programul: 9-18, insa am observat ca se sta foarte mult peste program (de exemplu, cand am avut eu interviuri am observat ca la 18:30 au intrat cu totii intr-o sedinta, persoana de la HR imi trimitea mailuri si la ora 19:00, semn ca se sta aproape zilnic peste program si mai mult de jumatate de ora).

Interviul urmator a fost cu Managerul de Vanzari care incerca sa vada daca intr-adevar vrei sa lucrezi la ei, scotea in evidenta aspectele negative (faptul ca nu prea este spirit de echipa si colegii de pe IT nu sunt dispusi sa te ajute), faptul ca se sta peste program, ca este foarte mult de munca si ti se vor da responsabilitati suplimentare pe parcurs,

Nu am acceptat oferta.
Austinel Miercuri, 21 Decembrie 2016
Am aplicat la ei pt Field Sys Admin, desi cativa cunoscuti mi-au spus ca imi pierd timpul degeaba... Mare dreptate au avut. Ore suplimentare daca faci nu se platesc, ca aia e, nu o sa lasi tichetul neterminat la 6. Periodic esti la consemn la domiciliu pt o saptamana, asta inseamna ca de la 18:00 cand termini programul pana a doua zi la 09:00 esti sys admin de servici, raspunzi la solicitari indiferent de ora. Deci cum s-a spus mai sus, de muncit se munceste destul. Fiecare tip de tichet are un timp de rezolvare prestabilit. Daca l-ai depasit ai probleme cu conducerea, asta (sub o forma finuta) mi-a fost spusa direct la interviu. Si orice tehnician/sys admin, si nu numai, stie ca uneori nimeresti o problema care te termina de cap si iti mananca timp pana o rezolvi, deci esti pe barba ta. Si apoi a venit partea cu salariul: 350E net pe cartea de munca, si alte 200E (optionale) drepturi de autor. Ce e aia drepturi de autor? Si eu am intrebat, mi s-a explicat si am inteles, dar nu mai detaliez aici. Daca dupa 350E pe cartea de munca inca mai esti interesat, te las sa afli singur la interviu :)