Forum despre Comdata Service

pt nea concediu Miercuri, 22 Ianuarie 2014

Cine vrea un job cat de cat ok, va spun sincer ca este ok Comdata. Lucrez la ei de 5 ani jumate si nu am avut aceste probleme pe care le bantuiti voi pe aici.
Parerea mea despre toti cei care scrieti de rau .... este ca aveti maxim 6 luni -1 an si va credeti mari atotstiutori.

Mihai-IT Joi, 23 Ianuarie 2014
Eu am scris ce se cere la interviu, nu am laudat Comdata. Au partile lor rele in mod clar dar asta nu inseamna ca in situatii de necesitate nu poti face in banut si la Comdata. Eu dintr-o mare nevoie am ajuns la ei...
SummerSon Joi, 23 Ianuarie 2014
am sa ma duc si io sa incerc sa ma angajez la ei ca am 11 ani de itallia si sa vad cum este va multumesc ptr documentarile voastre
gics Vineri, 24 Ianuarie 2014

pt nea concediu normal ca lucrezi la ei de 5 ani jumate daca altceva mai bun nu ai fost in stare sa gasesti. Ai ajuns macar TL?

pt gics & altii Vineri, 24 Ianuarie 2014

prietene dupa 5 ani sa iei luna de luna un min de 1800-1900 ron cu stra si target facut cred ca e ok.

bia Vineri, 24 Ianuarie 2014
M-au chemat pt Brasov ...stie cineva ceva?
gics Sambata, 25 Ianuarie 2014

Deci tu dupa 5 ani cu target facut ai ajuns doar la 1900 de lei si te mai si lauzi cu asta? Dupa cum spuneam : "altceva mai bun nu ai fost in stare sa gasesti", "nici macar TL nu esti".

pt gics Sambata, 25 Ianuarie 2014

Din minim 1900 tu intelegi doar 1900?
Sa inteleg ca telul tau in viata asta pe care o ai, e sa ajungi TL, dar cu mentalitatea aste de pustan nu prea te vad bine.

ioan Sambata, 25 Ianuarie 2014
Comdata nu este un loc excelent de munca dar nici nu omoara pe nimeni iar cei ce vor cu adevarat sa munceasca pot castiga un salariu decent pentru romania. Eu lucrez la ei de circa 7 luni si e ok, cel putin temporar.
As dori ca cei ce injura aici sa se si prezinte pentru a vedea cu adevarat cine si ce....
Eu sunt Ionut de la wind :) poate mai gasesc ceva colegi pe aici :)))
Lucia Sambata, 25 Ianuarie 2014
Si eu sunt de la Wind ( ULL) . Si mie imi place. Sunt de o saptamana si ma descurc. Va salut!!!
gics Luni, 27 Ianuarie 2014

eu inteleg foarte bine ce zici tu , minimul de care vorbesti e de fapt un maxim si ala realizabil odata la o mie de ani. TL-ii castiga mai mult decat operatorii, iar dupa 5 ani cam acolo ar fi trebuit sa ajungi daca era ceva de capul tau. Intelegi conceptul de promovare?.Pustan? Mai esti si complexat(a) probabil vreun pustan ti-a luat locul. Ca fapt divers sunt ASM dupa ce am refuzat ferm glorioasa oferta a comdata spre surpriza si indignarea lor si am ales sa stau pe bara vreo 3-4 luni pana mi-am gasit un post decent. Dar voi nu aveti cum sa intelegeti chestia asta si va cramponati de lucruri secundare "gen un loc de munca cu un salariu" fara sa priviti lucrurile in ansmablu si in perspectiva. Pun pariu ca si pe strada vorbiti tot despre munca ca altceva nu stiti in universul vostru marunt si limitat dar bineinteles nu aveti bunul simt sa taceti din gura si sa incercati sa intelegeti ce-i in jurul vostru. Cat despre obiectivitate clar ca nu aveti cum sa dispuneti de ea fiindca dupa 5 ani doar atat cunoasteti. In schimb tupeul e mare si le dati sfaturi altora dupa propriul vostru sistem de valori pe care il mai si umflati un pic asa ca sa va justificati si sa mai scapati de complexe - ex minim 1800-1900 (pai dac-ai minim hotarati-va care e 18 sau 19?). V-au plecat 400 de oameni dupa spusele unora ? Hai or fi 200. Ce credeti ca inseamna asta? Toti erau lepre numai voi sunteti "zmei", "pirati" si "chiparosi" "sultani" sau cum vreti voi sa va inchipuiti?. Mai usor cu manipularea copilasi ca nu tine.Nu am auzit pe nimeni care sa fi descoperit ceva bun si sa impartaseasca asta cu necunoscuti pe forumuri gen un loc de munca fenomenal.

pt gics Luni, 27 Ianuarie 2014

Prietene nu se leaga ceva. Tu ai o parere formata despre aceasta firma, dar de fapt si de drept ai lucrat cateva luni(corecteaza-ma daca gresesc).
Vis a vis de cate pers au plecat, ti-ai raspuns singurla intrebare.
Felicitari scumpule pt jobul tau de ASM, dar nu cred ca o sa te ajute prea mult, atata timp cand vad ca esti cam pamant cu valorile minime, maxime, medii....
Te sarut la fel de ferm cum ai refuzat tu comdata

gics Luni, 27 Ianuarie 2014

tu nu prea esti capabil(a) sa intelegi ce iti scriu eu - nu castigi minim 1900 de lei (unde 1900 este o cifra luata strict ptr exemplificare ca din ce scrii tu nu e clar care-i minimul sau probabil tu ai mai multe minime pe an) ci castigi maxim 1900 de lei si ala foarte foarte rar gen atunci cand va mana cu biciul de la spate sa stati 12 ore pe zi ca au ei nush ce target sau nush ce aflux de activitate, in rest te trimit acasa cu permesso fortat dupa ce tu ai venit de dimineata la munca totul ca sa mai faca oleaca de economie la curentul consumat de claculatoare ca becuri nu mai au demult prin unele sali. Ca fapt divers am stat vreo 4 zile pe la voi si pot sa spun ca am exagerat. Banuielile de la interviu unde nu mi s-a spus nimic concret desi eu am foarte punctual si insistent in intrebari, mi-au fost confirmate inca din a doua zi. Cam de atat are nevoie un om inteligent sa va descopere in totalitate. Evident nu e cazul tau daca dupa 5 ani baltesti. Vis a vis de cate pers au plecat intrebarea era retorica dar din moment ce imi raspunzi e clar ca te depaseste notiunea. De fapt te depasesc cam multe.

puscamea Marti, 28 Ianuarie 2014
ce nivel de limba italiana este necesar pentru acceptare?
pt the big gicsi Miercuri, 29 Ianuarie 2014

Prietene esti cel mai tare. Nu au fost nevoie decat de 4 zile ca sa itzi dai seama despre o firma cu 4 centre in Romania, si totusi sa ai o sumedenie de pareri .
Cum sa aberezi in halul asta?

gics Vineri, 31 Ianuarie 2014

Stii macar ce-i aia ASM? Nu sunt pareri sunt certitudini si se pot observa de catre oricine dispus sa acorde un dram de atentie la detalii. Cu alte cuvinte toti cei care au avut neplacuta experienta numita comdata relateaza la obiect si isi argumenteaza afirmatiile vezi ce am scris si eu in ultima postare - este rau ptr. ca... Mie mi s-a intamplat asa deci...pe cand voi veniti cu lozinci - "Astia care au plecat sunt lepre nu numai suntem buni!" OK pai de ce sunt astia lepre spre deosebire de voi? Doar ptr ca au plecat? Unde sunt acum oamenii astia? Au plecat ei? Au fost dati afara? " La comdata e bine ca se ia salariul mare!" OK ce inseamna mare ? Care e minimul, care-i maximul ? (ca tot te agatai de el) CE TREBUIE SA FACA ANGAJATUL PTR ACEST MINIM / MAXIM? IN CE CONDITII TREBUIE SA FACA??? Chestii din astea concrete la care voi nu excelati. Dupa cum spuneam " Banuielile de la interviu.., mi-au fost confirmate inca din a doua zi. Cam de atat are nevoie un om inteligent sa va descopere in totalitate" DOUA ZILE!!!

Ptr cei ce doresc sa se angajeze puneti intrebarile acestea la interviu , observati reactia interlocutorului ASCULTATI cu MARE ATENTIE RASPUNSUL, si apoi VERIFICATI IN TEREN.

Referitor la conditiile de munca descrise pe acest forum si de mine si de altii VERIFICATI SITUATIA IN TEREN - vizitati salile la cerere sau "accidental", vizitati toaletele, intrati in salile in care scrie ACCES INTERZIS respectiv toaletele REZERVATE PTR ITALIENI daca e posibil, si OBSERVATI, vizual, auditiv, tactil si olfactiv.

Ascultati (DOAR ASCULTATI NU COMENTATI), discutiile particulare ale celor mai vechi. Mergeti cu ei acasa sub pretextul ca aveti acelasi drum. Daca sunteti siguri pe voi si ati mai facut asa ceva aruncati-le o momeala despre ce va intereseaza si lasati-i sa se desfasoare si ASCULTATI!!! Ideal ar fi sa prindeti angajarea chiar inainte de ziua de salariu.

Observati atitudinea celor din conducere sau dn compartimentele anexe- Personal (cereti-le o hartie vedeti cum reactioneaza), IT, etc si atitudinea celor care va fac instruirea. Atentie la discutiile ocazionale dintre traineri si diversi mesageri ce intra in timpul cursului.

FOARTE IMPORTANT !!! OBSERVATI SI ASCULTATI atitudinea italienilor (eventual abordati-i in romana - exercitiu recomandat ptr cine a mai facut asa ceva adicatelea role play mai pi inglis) VEDETI REACTIA!!!

La sfarsit puneti totul cap la cap, analizati in profunzime in raport cu situatia voastra actuala, personalitatea, dorintele si asteptarile voastre, eventual cereti parerea cui credeti voi de cuviinta, CONCLUZIONATI SI DECIDETI IN CUNOSTINTA DE CAUZA !!! cu capsorul din dotare.

Iar acum mai "pt gics" Inteleg ca simti nevoia psihlogica imuabila sa ai ultimul cuvant asa ca te rog - Desfasoara-te liber !!!

pt gics RIP Vineri, 31 Ianuarie 2014

nu prietene... doar tu esti singurul intelept si priceput de pe forumul asta....
Si ca sa facem o comparatie salariul mediu pt un ASM (ca tot nu stiu ce inseamna) este de 328 € si ar cam presupune si ceva responsabilitati din partea mariei dumneavoastra.
Salariul pt call center in Comdata Constanta este de 266 € , intradevar mai mic.
Prostia ta sti care este? ca te dai mare zmeu si ai o parere facuta in 2(DOUA) zile.
***pt MINIM tre sa vi la servici ca doar de-aia te-ai angajat.
***pt MAXIM ar trebui sa faci ore de strao (dar dupa ceva luni pana vezi cu ce se mananca)
***cum sa abordezI un italian in ROMANA ??? esti topit? e normala reactia. Daca pe tine te-ar aborda in chineza cum ai reactiona?
Folosesteti capsorul din dotare si lasa-ne pe noi asa prosti.

Gata scumpule m-am desfasurat!

Sa reamintim ca parerea domunului Gics este faurita in aproape 2 zile ...!

gics Marti, 4 Februarie 2014

-chiar nu stii ce inseamna , daca asta-i salariul pe care crezi ca-l are un ASM,

- multumesc ca mi-ai dat dreptate involuntar cu minim si maxim deci nu prea e mini 1800-1900 cum sustineai tu, nu? e cam minim 1200, ptr restul trebuie sa muncesti 12 ore pe zi si POATE iti da salariul

- pai daca esti in ROMANIA abordezi italianul,bozgorul ,chinezul si toate alelalte natii in limba tarii tale adica ROMANA, iar daca vita nu pricepe semanifesta politicos si o da pe o limba de circulatie internationala gen inglish sau franse

- hai sa-ti mai dau un exemplu - spuneai ca nu e reprezentativa o parere formata intr-un singur centru ptr o firma cu 4 centre ( sunt de fapt 5 dar in fine) Sa inteleg ca nu se aplica peste tot aceleasi standarde? Deci nici aceleasi salarii? Tu cum ai ajuns sa cunosti celelate centre ?

- multumesc de sfat dar chiar imi folosesc capsorul din dotare si nu permit nimanui sa-i impiedice pe altii sa si-l foloseasca pe-al lor prin manipulare ieftina

- ce sa-i faci tinere , unii se prind in 2 zile altii nici in 5 ani

RIP again Gics Marti, 4 Februarie 2014

- prietene, daca erai mai atent, era vorba despre salariul MEDIU (valoare mijlocie a mai multor marimi)
- vezi mai sus ... vb de target facut + strao
- al 5-lea centru nu este inca deschis

heya Vineri, 7 Februarie 2014

Lucrez in firma asta de 7 ani.De ce?Pt. ca mi.a convenit in timpul studentiei.Imi acordau ore de permesso atunci cand aveam nevoie.libere si chiar concediu de studiu.Orele de permesso sunt orele de invoire pe care eu le platesc.Se pot lua maxim 3pe zi si maxim 6pe luna.Se acorda toate zilele de concediu aferente anului.dar tot asa preferential.De sarbatorile legale romanesti se lucreaza obligatoriu platit dublu sau cu recompensa in alte zile libere.Acea recompensa esti obligat sa ti.o iei liber in aceeasi luna cu ziua de sarbatoare romaneasca.Esti obligat sa stai acasa cand este sarbatoare in Italia si o platesti din salariu sau o poti recupera in timp de 6 luni.Cand este Craciun sau Paste nu ai dreptul sa.ti iei mai mult de 2 zile libere din concediu.De regula e perfect sa te descurci cu concediu medical.Suplimentarele sunt platite conform legii.dar se impoziteaza in functie e venitul brut.Bonurile se acorda doar pe baza targetului realizat.Nu se tine cont de regula cu bonul si ziua.Este plin de sefi si sefulete care urmaresc si cat trimp stai la baie.Este plin de imbarligaturi si scandaluri.Daca nu ai ce face si vrei sa stai pe scaun la birou pe 800ron te sfatuiesc ca poti lucra aici cat de cat comod.Eu momentan nu am gasit nimic mai bun.M.am plafonat dar sper sa pot schimba asta cat mai repede posibil.Bafta