Forum despre Comdata Service

MissFortune Marti, 10 Mai 2016
@Fuzzy nu stiu ce visezi, da visezi frumos. Vrei sa iti zic cum a fost experienta mea de azi de la Comdata? A fost cel mai sinistru interviu la care am fost si inca ma intreb daca firma aia are departament de HR. Dupa ce am citit pe internet una si alta despre firma asta, am zis sa nu ma uit in gura lumii si sa merg la interviu, mai bine nu ma mai trezeam la 9 sa ma duc.

Am ajuns la timp, iar o tipa care nu imi explic ce era, m-a condus intr-o sala. Mi-a zis ca o sa vina un tl sa vorbeasca cu mine. Zic ok. Am asteptat 30 - 40 de minute pana a venit o femeie care parea foarte afurisita. In timpu asta nu m-a intrebat nimeni daca vreau macar un pahar cu apa, cum se face aproape la orice firma la care te duci la interviu si care se respecta. Eu aplicasem pentru limba romana, nu stiu italiana, insa nu mi-a adus nimeni nici macar un test acolo, ceva sa vada daca scriu corect sau daca stiu sa ma exprim cat de cat. Sa dea si ei dovada de niste profesionalism.
Asa, revenind: dupa ce am asteptat 30 de minute dupa tl, a venit fara vreun CV al meu, fara nicio informatie despre mine. Oriunde te duci sa dai interviu, persoana cu care vorbesti are un CV in fata, sa stie si el ce ai facut, pe unde ai lucrat, cati ani ai, cum te cheama, ce limbi straine sti, una - alta. Aici nimic. M-a intrebat ea acolo adresa de e-mail, nume, data nasterii, daca ar fi avut un CV stia asta, dar ce sa faci, nu ai ce, asta e nivelul.
M-a intrebat de ce am plecat de la locul de munca, I-am raspuns ca din cauza ca mi s-au pus ore suplimentare in program si eu nu aveam timp si energie sa le mai fac, fiind si studenta. Atunci mi-a zis: stii ca si la noi se fac ore suplimentare, nu? In momentul in care am auzit asta, deja era clar pentru mine, dar nu am vrut sa inchei interviul atat de brusc si urat. M-a intrebat daca as avea disponibilitate pentru overtime, iar eu i-am zis ca numai pana in octombrie. M-a intrebat din octombrie ce se intampla - cam greu sa deduca, i-am spus eu ca incep facultatea. Pe langa faptul ca in tot timpul asta s-a uitat fie pe pereti, fie in telefon, fie mai raspundea la un mesaj, mai avea si o atitudine de parca isi dorea sa plec din momentul in care m-a vazut. Alte firme nu stiu cum sa te mai minta si ce sa iti mai promita, poate - poate o sa te angajezi la ei, iar asta parca ma impingea afara pe usa.
Nu mi-a zis nimic despre proiect, era normal sa imi dea acolo un minimum de informatii - daca faci vanzari sau customer care, daca e companie care vinde curele electronice sau asigurari de viata si de moarte. Ea a inceput sa imi spuna doar ca se fac ore suplimentare, ca se lucreaza si de sarbatori si in weekend, de parca ar conta numai cat sunt dispusa sa stau la munca.
Trecand si peste asta. Mi-a spus ca salariu este 925 de lei, am cam strambat din nas, orice call-center pe limba romana iti da in jur de 1200, iar la altele mai primesti si niste beneficii cum ar fi abonament la telefon, asigurare privata de sanatate, 4 zboruri gratuite pe an (in cazul Blue Air) si alte nebunii din astea. Da, nu se face primavara cu un abonament la telefon, dar macar arata ca uite, iti dam totusi ceva, pe langa salariul care este sigur mai mare. In momentul in care mi-a comunicat cu nonsalanta ca salariul este minimul pe economie, i-am si raspuns ca paznicul de la cladirea asta castiga mai mult si daca sta toata ziua degeaba. Daca ar mai lucra si pe noapte ar fi boss pe langa angajatii lor.
Mi se pare inadmisibil sa dai unui om care vorbeste la telefon continuu, care trebuie sa fie cat mai politicos si rabdator si cu clientii si cu angajatii companiei in cazul asta un salariu pe care il ia si o femeie de servici sau o vanzatoare la magazinu de la bloc.
Din cate am vazut prin companie, sunt 30 - 40 de persoane intr-o sala, toate vorbind la telefon si la un birou de 50 de cm. La fostul meu loc de munca nu ai fi vazut asa ceva. Aveai un birou pe care te puteai lafaii si era de 100 de ori mai aerisit totul,
O crasa lipsa de profesionalism si o prima impresie de tot rasul in opinia mea.
Dani08 Sambata, 28 Mai 2016

Haideti sa va spun ultima noutate din Comdata Service Pitesti, de curand o persoana a facut preinfarct la locul de munca din cauza nervilor.
Acum in firma exista 1 tl la 10 persoane, si mai vine si sefa mare din firma sa comenteze spunand "cu munca voastra nu va scot nici salariile voastre".
Operatorii sunt luati de prosti, foarte mult, un operator daca intarzie 1 minut din pauza lui pentru ca este aglomeratie pe scari sau in lift primeste 30 min permesso, in schimb un tl lucreaza 2 ore pe bune si restul pana la 6.4(programul de lucru) vorbeste-se joaca pe telefon, pauza de tigare din 20 in 20 min, se aseaza printre operatori sa ii mai tina de vorba pentru ca se plictiseste si la sfarsitul programului de lucru al operatorului il ia la 14 ca de ce nu a muncit. in firma asta(comdata service pitesti) daca vrei sa iei un ban trebuie sa muncesti fara sa comentezi absolut nimic.
inca o intamplare cu o colega de munca a fost cand nu i-a convenit ceva la programul de munca(diferenta de persoane), acesta colega a comentat ca vroia o zii libera intr-o anumita zi pentru ca avea o nevoie personala, tl spunand ca nu se poate ca nu are pe cine sa puna in tura aia la munca, venind sefa mare in sala s-a luat de colega asta spunandu-i ca sa numai comenteze si sa spuna mersi ca are un loc de munca.
Cei care ii vedeti pe aici ca scriu ca este o firma foarte serioasa, ca este cea mai buna dintre toate, ca salariile sunt foarte bune, ori sunt platiti sa spuna asta, ori este vreun tl din firma.
un alt coleg a fost dat afara pentru motivul ca a cerut sa se anticipeze pauza de masa(care este de 15 min, adica 14, ca in ultimul minut trebuie sa iti deschizi pcul).
In fine...in primele luni este totul ok, pentru ca trebuie sa te tina la munca ca au nevoie, dar dupa nu le mai pasa nimic.
nu ma credeti? faceti un test, angajati-va si o sa vedeti ce se intampla in interiorul firmei.
si inca ceva, ce zicea fuzy(sau cum are numele), salariul de baza pentru cunoscatori(cat de cat) de lmba italiana da este de 1200 in afara de bonusuri cu care puteti ajunge la 2000 2500 lunar, dar cel pentru necunoscatori de limba italiana este de 800 lei lunar, am un coleg care a adus un prieten in firma, timp de 2 luni nu a primit nimic, si cursul dureaza 2-3 luni nu 2-3 saptamani, ca nimeni nu reuseste sa invete o limba straina de la 0 in 2-3 saptamani.
si daca nu stati cel putin 12 luni in firma(cei necunoscatori de limba italiana) si plecati o sa fiti obligati sa platiti cursul de limba italiana pe durata totala, adica veti da inapoi banii primiti pe 2 luni(daca primiti) + cele 10 luni pana la sfarsit.
mai am multe de spus dar nu stau sa le scriu pe toata pentru ca as umple o pagina de browser intreaga.
astept alte comentarii.
apropo eu sunt printre urmatorii din multi care o sa plece din firma.(nu se merita salariul cu bataia de joc primita din partea staffului, tl si spv)
mai bine in italia sa primiti acelasi comportament dar pe 1000 euro decat pe 270

JoKer24 Luni, 13 Februarie 2017
Salut , Este cineva ce care a muncit / munceste la Comdata Galati ?

Doresc sa aflu despre conditiile si seriozitatea de care ofera sau dau dovada aceasta companie..
Multumesc anticipat !
o zi minunata!!
DianaIR Vineri, 17 Februarie 2017
Buna, îmi poate spune și mie cineva in ce consta examenul pentru Comdata Pitești? Și ce salariu iei in mâna ? Mulțumesc !
T3o Joi, 11 Mai 2017

Saluti,
Citind cateva referinte, m-am gandit sa transmit un mesaj, in special pt cei care au optat pt a lucra la ‘mnealor:
Dragilor,
Eu ma bucur ca s-au desteptat si cativa din Galati si apar comentarii, websiteul exista de multi ani. Hai, desteptati-va! Indrazniti!
Apoi, la partea cu “nu se respecta…x sau y sau z”, oricare ar fi acele xyz, dragilor, oare sunteti constienti ca semnati un contract?! Bun, ati semnat contractul fara sa-l cititi?
Pentru cei care nu s-au dezmeticit: la varsta de 18 ani impliniti, aveti capacitate de exercitiu deplina, ceea ce inseamna ca sunteti deja responsabili pentru faptele voastre.
Va recomand sa va informati! CITITI CODUL MUNCII! E GRATIS PE INTERNET! Am insistat pe asta cu Codul Muncii, tocmai pt ca de multe ori va mirati de ce o firma/un angajator este acoperit. Acoperiti-va si voi interesele, nu costa, decat atunci cand veti fi nevoiti sa acceptati prostia facuta sau nestiinta.
Mai departe, pentru cazurile in care considerati ca ati citit contractul si alte documente pe care …le primiti la angajare, nu sunteti obligati sa le semnati ca primaru’. Ba chiar spuneti-va punctul de vedere, adresati intrebari ca sa va lamuriti, apoi puteti semna. Chiar nu e greu!
Iar pentru cei mai fricosi,…cand vi se incalca un drept, va asigur ca se intampla asa mai ales pentru ca ati permis asta, iar apoi daca nu actionati…in sensul de a va apara interesele, un angajator nicidecum n-o s-o faca, el si le va apara pe ale lui.
CURAJ PE MAI DEPARTE!