Forum despre Comdata Service

seku Luni, 18 Februarie 2013
mai ce va mai place sa criticati, italieni in sus italienii in jos......da voi va uitati un pic si la romani? Pai aveti pretentii mari deci sunteti TOTI niste profesionisti!!!!! PAI daca erati asa buni in TOATE, nu mai va mai duceati la COMDATA!!!!! Eu sunt de parere ca daca nu va place sa lucrati in birou, si vi se pare greu de atins un targhet.......MERGI draga pe santier, sau ospatar pe undeva SA STAI 17 ORE IN PICIOARE, la cheremul betivilor din ROMANIA, si atunci mai discutam!
seku Luni, 18 Februarie 2013

SI inca ceva! JUMATATE DIN CEI CARE SCRIU AICI......LUCREAZA EXACT LA COMDATA! ORI VA E FRICA CA VI SE IA LOCUL, ORI SUNTETI TOTI NISTE FALSI!

lol Marti, 19 Februarie 2013

draga seku. ma bucur sa vad cat de mult iti place sa lucrezi in aceasta firma. sigur nu esti din constanta probabil esti din din alte sedii. este bine sa avem si lucruri / sfaturi bune de dat. din pacate nu este cazul sincer. daca managerii din constanta, respectiv comdata ar fi evaluati cred ca s-ar putea spune ca nu exista ceva mai low performance ca aici. efectiv nu stiu ce cauta in constanta. sunt niste disperati care nu fac altceva sa tipe, sa creeze tensiuni, operatorul e de vina cand ceva nu merge si i se si reproseaza lucrul asta, vina nu o au cei din rangul de sus. toata ziua suntem urmariti la orice miscare facem, numai sefe mari cu aere si ochii dati peste cap nici macar nu au bunul simt sa raspunda la un salut de buna ziua dat de un operator. deh ele persoane importante. mai stau la ei pana-mi gasesc altceva de munca sau mai bine asteptam sezonul estival..... se gaseste de munca. ca sfat : puteti incerca parerile posibil sa difere cine stie.....succes

miha Miercuri, 20 Februarie 2013
in bucuresti este salariul mic dar macar atmosfera este ok. viata de call center nu este usoara este oricum o munca pasagera. daca sunteti oameni cu pregatire de ce nu cautati alte joburi:-) mult noroc
Om Joi, 21 Februarie 2013

Ca sa va faceti o idee despre oamenii care conduc activitatea de la Comdata Constanta si atitudinea lor fata de angajati e de ajuns sa cititi comentariile lui "seku"...si nu, nu ma refer la italieni. Cateva persoabe conduc aceasta firma folosind ca strategie manageriala biciul si apostrofarile verbale. Criza locurilor de munca din Constanta a fost principalul factor care pe mine m-a facut sa ajung la Comdata (nu sunt singura persoana in situatia aceasta si nici nu sunt vreo nulitate - indiferent de natura job-ului pe care l-am avut, mi-am facut mereu treaba cat mai bine). Daca aceasta firma face angajari en-gros e clar ca isi asuma riscul de a se pricopsi si cu oameni foarte slab pregatiti...zic ei ca in 2 luni se alege graul de neghina si raman cu oamenii potriviti la postul potrivit. Din pacate conditiile oferite sunt cele mai proaste din toata experienta mea profesionala (de la salariu pana la igiena si curatenia locului in care imi desfasor activitatea). Singurul lucru pozitiv pe care il pot spune despre Comdata Constanta este faptul ca iti primesti salariul la timp; ca nu ti se platesc orele suplimentare sau, daca accepta sa-ti plateasca jumatate din orele suplimentare lucrate, le platesc ca ore normale, ca, daca vrei sa-ti iei zile de concediu, trebuie sa insisti mult pana ti se aproba si nu trebuie sa-ti faci planuri pt. ca, daca in acea saptamana echipa are un "targhet" = target (@ seku) mai mare, esti chemat sa prestezi...ca Team Leader-ul este de obicei un fost operator foarte slab pregatit de care s-a debarasat un departament infiintat inaintea celui in care ai ajuns tu sa lucrezi si nu te poti baza pe sprijinul lui...Concluzie: daca ai nervi tari si rezistenta fizica (si munca de birou poate fi extenuanta, unii chiar au murit, daca nu stiai, seku) Comdata poate reprezenta o optiune pentru un job temporar. La fel de bine poti opta si pentru o munca pe santier sau intr-un bar ca ospatar singura diferenta fiind ca, in aceste cazuri, veniturile sunt mai mari si compenseaza efortul fizic depus. Spor la treaba!

zzsecret Duminica, 24 Februarie 2013

Haha ce-mi place, toata lumea critica pe toata lumea!!! TL si supervizorii sunt cei care streseaza operatorul ptr ca daca se munceste prost si operatorul nu da randament ei nu-si ating targetul si nu-si iau bonusurile, de-aia si pe ei ii doare la cot ca voi sunteti stresati sau nu! Intr-adevar e o munca de birou , curata, cald iarna, vara-racoare, nu murdar si batut in cap de soare sau te scoate gaura ca ti lipseste nu stiu ce produs!
Aici in Comdata trebuie sa pleci capul si sa nu le raspunzi cand ai dreptate ca sa-ti iei bonurile de masa etc, sa mai zic de marirea de salariu care ti se promite?? Si p`aia o primesti in functie de cum i se pare supervisorului, cum ai stat cu calitatea si cantitatea, daca ai dat buleala sau nu!!! Deci COMDATA it`s just for....nu ptr toata viata ptr ca o iei la padure, stress nervi, si ptr ce, cand romanu` te trage pe sfoara sa-i fie bine, in loc sa ii traga pe ei sa ne fie la toti bine!!

Copii mult succes...la cautat ceva mai bun!!!

zzsecret Duminica, 24 Februarie 2013

Sa va mai zic in ce conditii se sta? Scaune rupte si vai de mama lor care-ti rupe fundul si spatele? Sau niste casti super nasoale...deci e varza si organizare si tot!

Asta e munca de birou? In conditiile in care se urla si se tipa sa inchizi clientului telefonul ca ai nush cate minute cu el, tu te chinui sa rezolvi... hahaha e o munk de birou, usoara cand dai din gura...dar greu de suportat....din pacate

omu Marti, 5 Martie 2013
mai exact ce se cere la aceasata firma????
gica Marti, 5 Martie 2013
se cere sa faci multa treaba, cu ochii beliti in monitoare 6 ore de luni pana sambata, asta total nepregatit ca nu au oameni competenti sa o faca. o firma care merita sa te duci 2 luni la ei cat iti dau ei contract prima oara... si sa le strici toata treaba facand totul pe dos si dandu-le de treaba alora mai mari. asta trebuie sa faci la o asemenea firma.
andreea Joi, 14 Martie 2013
cred ca voi confundati firmele,va spun sincer lucrez la ei de un an si un pic....dupa doua luni de zile mi-am realizat celebrul targhet de care se tot vorbeste ca e imposibil de atins,mi-am facut celebrul PE de 3 pe ora si mi-am luat bonusul de 40 de bonuri.sunt foarte seriosi niciodata intr-un an nu au intarziat o data cu banii.da ok nu este o munca usoara dar daca ai un pic de interes sa inveti este super ca si munca,si daca voi numiti stres faptul ca iesi sa fumezi cand ai chef nu te trage nimeni de maneca daca vrei sa asculti muzica asculti,poti sa si canti ca nu deranjezi pe nimeni....este un colectiv super
andreea Joi, 14 Martie 2013

acum am citit un comentariu....nu stiu care of fi tu bambi dar aberezi grav.....daca zici tu ca ai facut ture pana la 1 noapte,ma scuzi poate asa ai zis acasa....ca la munca nu sta nimeni pana la ora aia...TL vostru in in nici un caz nu face asta, si sa ne intelegem duminica se lucreza doar daca vrei sa faci staro adica sa iei un ban in plus care te plateste cu 3,20 euro pe ora...sa ne intelegm,ca daca ne dam cu parerea pe site-ul asta macar spunem chestii adevarate nu sa inducem lumea in eroare

andreea Joi, 14 Martie 2013

ok eu vorbeam de sediul din bucuresti care este super dupa parerea mea...daca aveti ocazia nu pierdeti nimic....despre celelate sedii constanta, galati sau craiova nu am de unde sa stiu ce se intampla acolo, bucurestiul va spun cu mana pe inima ca am un an si de cand lucrez aici ca ma duc cu drag la munca

andreea Joi, 14 Martie 2013
si acum incerc sa-mi dau seama care e adrian...care a constat el ca TL sunt ai dracu...in ce grup ai fost adrian???si apropo si eu am facut formazione cu mada si ce crezi dupa doua luni aveam si PE si calitate=bonus:)si acum ce crezi...si marire de salariu....in concluzie daca te tii de treaba si esti atent si inveti atunci cand trebuie ai numai avantaje,bafta daca va cautati de munca...
doghy Marti, 19 Martie 2013

daca sar face pe bune niste selectari in rindu TL sau al SV nar mai fi aceasta incompetenta in conducere iar adevarul despre firma sa dus in tot orasul cred ca nu vor perersoanele care sint in frunte sa mearga bine daca cineva va avea curajul sa vorbeasca cu un reprezentant al italienilor si va sti cum sa puna problema la constanta va fi cea mai puternica firma.Probabil ca si acel SV este mintit dar cred ca si el se complace daca cineva stie nr de tel al lui sau un mod de a fii contactat posteaza aici pe forum .

No name Joi, 21 Martie 2013
Cum sunt cei din conducere? dar team-leaderii? multumesc
xxl Sambata, 23 Martie 2013

o concluzie este sigura la call center nu ai cum sa faci un targhet al tau pentru ca se lucreaza unul pentru toti si toti pentru unu. Degeaba tragi tu daca sunt o gramada de oameni angajati noi care habar nu au ce este un modem sau un router si sunt pe asistenta la ADSL WIND nu fac altceva decat sa te traga in jos. numai ca din insuficienta personalului trebuiesc inghititi, fara suparare acum dar asta este realitatea targheturile nu sunt imposibil de atins dar se pot atinge numai de oameni competenti care aveau habar de cate ceva si inainte (nu cei care spun ca viteza se masoara in MEGABAYT si nu in MEGABIT) care dupa parerea mea nu sunt mai mult de 20 din 60 sau cam asa ceva de angajati pe adsl. cu stima si fara suparare pentru anonimat.

Mos ion Roata Duminica, 24 Martie 2013
Ar trebui sa spuna fiecare despre care centru vorbeste.
Multi au vb despre centrul din Constanta si au spus adevaruri mari. Va spun si eu parerea mea:
Centrul este frumos, are caldura iarna si racoare vara, are sala de mese si toalete pe toate etajele. Calculatoarele sunt decente dar site-urile se misca oribil (asta mi-a explicat tipul care le freaca toata ziua, la fel cum il frecam si noi pe el...:). Acum au adus o gramada de calculatoare dintrun centru inchis din Bulgaria; sper sa n-ajung sa lucrez pe ele :).
Despre oameni ce sa spun? Cateva suflete mari, chiar si printre team leaderi, DAR NU ESTE O REGULA.
Ramanem des fara apa si se imput WC-urile, dar trece cand revine apa (bleahhh!!!).
NU ESTE UN LOC DE MUNCA PERFECT, ci doar PERFECT PANA GASESTI ALTCEVA.
Eu o sa citesc de acum zilnic aici si o raspund cinstit la orice intrebari atata timp cat nu trebuie sa dau detalii ce mi-ar indica identitatea - nu vreau sa zbor inainte de termen din firma :D
Mos ion Roata Duminica, 24 Martie 2013
@doghy :
doghy esti angajat? ti-as putea face rost de contactele alea daca ai pune aici o adresa de mail, sa schimbam 2 vorbe (fa-ti una la misto) sa-mi dau seama daca esti de incredere. Si pe mine ma roade sa spun tot, dar pastrez momentul pentru cand imi voi lua talpasita din firma.
Sunt prieten cu multi din oamenii buni din firma firma (2-3 TL, tipul de la IT si operatori din toate departamentele. Noi vorbim in pauze, la tigara, despre lucrurile astea, dar e greu sa vorbesti pentru ca nu ai idee daca mai apuci si adoua zi dupa ce ai vorbit...
Mi-e frica sa nu citeasca si ce scriem aici!
doghy Duminica, 24 Martie 2013

mosule cu barba sura cred ca vrei sa ma suntezi sau vrei sa vorbim pe bune; dog_vip_no1@yahoo.com .Si daca citesc ce crezi ca intereseaza pe cineva stai linistit daca exista forum fiecare isi spune parerea si atit. ai lucrat la ei sau mai lucrezi daca esti acolo ti-am lasat o adresa de mess. cred ca la constanta se pot face mult mai mult decit acum asta cred pentru ca se lucreaza dezorganizat si se poate face un punct de lucru mult mai puternic decit la bucuresti. astept sa ma contactezi .

doghy Duminica, 24 Martie 2013

Mosule adressa de mess e pe bune ca nu am de ce sa ma feresc daca deranjaza pe cineva sa sti ca nu am vorbit pe nimeni si nu am de gind dar as schimba ceva in bine.