Forum despre Comdata Service

??? Vineri, 29 Martie 2013
Alo, Constanta? Ceva despre sediul din Bucuresti nu imi poate spune nimeni? multumesc!
bambi Vineri, 29 Martie 2013
@andreea , gentilissima andreea daca habar nu ai cum stau lucrurile la Ct. nu mai vb. degeaba , caci lumea aici chiar munceste pana la 01 noaptea, vero ??? frati si surori de la Ct., eu va mai spun un singur lucru si am terminat pana cand la Ct nu va veni una oppure uno con le palle NU O SA VA MAI FACETI BINE
Dia Vineri, 29 Martie 2013
Problema se pune din ce ordine ierarhica porneste acest telefon fara fir despre care a punctat foarte bine @Claudia...De la cine se "rupe" sau se intrerupe acest canal de comunicare. Cred ca aceste discutii pot avea un feedback pozitiv sau negativ. Depinde foarte mult de fiecare in parte, de experienta avuta ca angajat al Comdata, dar parerea mea este ca cei din topul ierarhic ar trebui sa asculte mai mult parerile angajatilor indiferent care ar fi acestea si ar trebui sa constientizeze anumite lucruri pentru a putea corecta lucrurile care dpmdv dezavantajeaza firma si nu in ultimul rand angajatii.
dany Vineri, 29 Martie 2013

problemele din punctul meu de vedere nu sunt numai de sus (conducere) aici fiecare vede altfel lucrurile eu unu sunt sigur ca nu sunt multi cei care dau tot ce pot si aici ma refer doar la angajati. Este adevarat ca la wind call center volumul de munca a crescut in comparatie cu anul trecut. Este adevarat ca fiecare isi da cu parerea despre impresia care sia facuto, dar nu cred ca daca erati voi sau unul din voi acolo sus (conducere) era mai bine. Este adevarat ca unele lucruri nici mie nu miau convenit,dar la o sedinta facuta saptamana trecuta ne-am exprimat aceasta nemultumire si se pare ca sa rezolvat ( nu era normal ca fiecare angajat sa mearga sa isi ceara fluturasul de salariu) acum trageti si voi concluziile. Asa ca incercati sa va puneti deacord si voi pentru o sedinta cu Supervisorul sau TM sa va expuneti nemultumirile sperand ca o sa se schimbe ceva,degeaba se vb pe la colturi daca nu aveti curajul sa vb in fata.

Andra Sambata, 30 Martie 2013
Stie cineva despre ce e vorba in anuntul acesta : http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-reprezentant-consultant-relatii-cu-clientii-bucuresti/595171/1 ? Ce proiect este?
cine oare?Iepurasul de Paste si Alte Nick name-uri Sambata, 30 Martie 2013
Comdata este un job ca oricare altul cu avantaje si dezavantaje pentru angajat.Salariile sunt decente si se dau la timp,premiile sunt ....Nu poti fi multumit 100% . Cel mai bine este sa incerci nu sa citesti parerile diferitelor persoane care ISI dau cu parerea pe forum.Salariile nu vor putea niciodata sa fie la nivelul Italiei ,daca va fi asa probabil nu ar fi IN Romania ci acolo.Sincer ii inteleg pe cei frustrati,dar trebuie sa evalueze situatia si sa decida ce este mai bine pentru ei.Exista in general ideea ca tu esti mai bun decat tl si doar un seu rau a facut sa nu fii in locul lui,sau poate ca nu esti pupincurist-scuzati termenul,dar te-ai pus vteodata in locul lui ,te-ai gandit la presiunea la care este supus.precizez -nu sunt tl.Ideea este urmatoarea :cateodata trebuie sa vedem imaginea de ansamblu nu doar sa privim din punctul nostru de vedere.Daca cineva vrea sa lucreze ,sa se angajeze si sa decida singur daca este ok,o decizie nu trebuie luata dupa ce scriu diversi anonimi pe un forum,uneori emitand pareri despre lucruri de care nu au habar.
x Sambata, 30 Martie 2013

@cine oare?Iepurasul de Paste si etc....Comdata nu este un job in primul rand, este firma la care tu si multe alte persoane, inclusiv eu muncim. Ai punctat bine ca sunt avantaje si dezavantaje pentru angajat pentru ca in fond si pana la urma asa este si la oricare alt loc de munca. Mie mi-e putin neclar depre ce premii vorbesti.

Mos Ion Roata Sambata, 30 Martie 2013

@mirko - nu sunt si nu vreau sa fiu Team Leader. Imi este suficient de greu sa-mi iau constant de la TL si nu imi doresc sa ajung vreodata sa le impart mai departe altora.

Ma bucur ca a scris Mihai de la IT aici; vorbesc des cu el si mi-ar fi parut rau sa nu aiba o atitudine. cred ca este singurul care a scris cu numele real.

Sunt destui oameni buni in Comdata... ar trebui sa facem un teambuilding... pe banii nostri, evident :))

Mihai - IT Sambata, 30 Martie 2013
Ne trebuie un TL sa faca un Excel cu cei care vor participa la teambuilding :D
Eu as face un gratar pe acoperis dar mi-e ca ne bat aia de la NOR si ne dau afara ai nostri de la Comdata :))
Hai seara buna si weekend placut.

@Mos Ion Roata - da-mi un hint cand vorbim la munca... zi-mi ceva de roti... vezi tu cum faci; ma roade curiozitatea cine esti.
cine oare?Iepurasul de Paste si Alte Nick name-uri Duminica, 31 Martie 2013

X-ule "otravit" mai esti esti, sustinut de prietenul tau mai "batran" Mos Ion Roata ,poate vine si "Unirea" de partea voastra ,dar nu este cazul pentru ca eu doar mi-am spus parerea , punctul meu de vedere ,el nefiind diamentral opus de al vostru ,dar nu atat de radical.
Daca nu sunteti de acord cu ea o puteti combate pe un ton mai ok ,nu trebuie sa-mi fie explicat pe un ton superior faptul "Comdata nu este un job in primul rand" ,poate ca stiu lucru acesta si faceam o referire la general ,recunosc respectiva exprimare nu a fost cea mai fericita ,oricum multumesc.

Superioritatea este in general apanajul celor slabi si a celor tineri,cei care sunt intradevar mai buni nu spun niciodata asta , o realizezi tu .Tind sa cred ca faceti parte din a 2-a categorie .
Cum puteti voi sa cereti un comportament ok ,atunci cand voi nu-l oferiti?
Cum puteti sa cereti respect din partea superiorilor atunci cand voi nu respectati opinia unei persoane,acceasta nefiind diferita de a voastra doar pentru ca nu foloseste un limbaj la fel de trivial si nu este la fel de vehementa ?
Ideea este urmatoarea incercati sa vedeti totul ca pe un job ,iti faci treaba,esti platit si iti vezi de viata ta,nu luati munca acasa .
Nu trebuie sa fim nici cu capul plecat ,dar nici exprimari ca la usa cortului nu sunt solutia ;trebuie gasita o modalitate de comunicare cu staff-ul pentru a se rezolva problemele,cel putin partial.

Ps pentru Mos Ion Roata :te-as sfatui sa nu-ti dezvalui identitatea nimanui pentru a evita eventuale probleme .
Nu toti sunt asa cum par si poate inca mai ai nevoie de jobul pe care il detesti atat de mult.

Andra Duminica, 31 Martie 2013
Daca va tot certati pe aici nu puteti macar sa imi spuneti si mie 2-3 vorbe legate de anuntul postat mai sus de mine? In mare despre ce ar fi vorba, posibil program, salariu?
cine oare?Iepurasul de Paste si Alte Nick name-uri Duminica, 31 Martie 2013

Andra cred ca este vorba despre Vodafone Romania cel mai probabil ,stiu ca este acest proiect la Bucuresti .Despre salariu si program nu stiu detalii,poate alti colegi te pot ajuta .

x Duminica, 31 Martie 2013
@cine oare? Iepurasul dePaste si Alte Nick name-ri - Idee e in felul urmator: n-am putut sa nu fiu decord cu tine in ceea ce priveste avantajele si dezavantajele salariatului Comdata. Intrebarea mea mareata se referea la primiile alea. Nu imi dau seama de ce te-ai simtiti asa lezat si consideri ca facem parte din nu stiu ce categorie cand eu personal nu am criticat nici conducerea nici pe altcineva? Plus ca din partea mea nici exprimari ca la usa cortului nu sunt!
x Duminica, 31 Martie 2013
@Andra - Te sfatuiesc sa te duci la interviu, vei afla toate detalii despre program si salariu. In prima faza ti se va face in contract determinat iar in timpul asta iti vei da seama daca jobul este potrivit pentru tine. In cazul in care iti va placea nu-ti doresc decat mult succes!
gica Duminica, 31 Martie 2013
De ce, in Comdata Constanta, se angajeaza, ti se spune ca totul e ok, frumos si parfumat, ti se face un training in italiana, din care nu intelegi mare parte si dupa 1 luna te pune la un loc cu altii cu 3-4-5 luni si ti se cere aceeasi performanta.

Si cand te obisnuiesti cu munca, cu ce ti se cere cum e normal, te da afara pe motiv ca nu esti indeajuns de bun. E bataie de joc fata de cei care incearca sa munceasca si este dat afara pe nedrept.

Sa-mi raspunda vreun team-leader, sef ceva de la Constanta care sunt pe aici.
claudiap Duminica, 31 Martie 2013
Eu lucrez la Comdata din mai anul trecut..as vrea sa ma impartasesc si eu cate ceva din parerile mele...Inca de la interviu sa zis clar ca se tin sarbatorile legale a le Italiei,orarul cum a zis cineva acum cateva zile ne.a fost comunicat 6.40 sau 8(fara sambata) 160h pe luna...prin contract firma isi rezerva dreptul sa repartizeze orele in functie de necesitate,disponibilitate si in special cerintele clientului..."Comdata" este un intermediar intre ex: Wind,Vodafone,Telecom etg si clienti acestora...Am facut aceasta precizare ptr ca am vazut mici com. pe tema asta... a fost la alegerea fiecaruia daca a acceptat conditiile contratctuale. In ceea ce priveste bonurile recompensatori ptr ca asta sunt acele bonuri, s.a zis ca se vor da, cand sincer sa va zic nu stiu,dar este si ff greu ca sef sa iti faci o parere despre un angajat in 2-3luni de operativ efectiv, nu pun perioda de curs...perioada de curs care iti este platita, putin adevarat dar alte firme te pun ei sa iti platesti specializarea in caz ca nu stiti..Cu ceea ce nu sunt eu deacord este faptul ca acelor persoane care sunt ridicate din operativ pe post de Suport sau Team Ledear..stresul, munca efectiva, orele de munca sunt de 2 ori mai mari decat cele ale operatorilor astea ptr cam acelasi salariu...1000-1300 de baza...nu pun orele suplimentare,alea sunt niste ore pe care ei vor sau trebuie sa le faca.
Eu lucrez pe parte de Back Office...de o luna sau mai asezat si la noi lucrurile un pic mai sunt chestii de pus la punct, este si normal ptr ca si noi suntem app la inceput dar sunt si cei din Comdata Italia care ne baga ff multe bete in roate ptr ca noi sa nu iesim bine, si nu exagerez cand zic ca ne baga bete in roata si isi bat joc de noi cu zambetul pe buze...dar Comdata Italia se va inchide,sper cat mai repede.
In ceea ce priveste conducerea...este intradevar o fata la adm care nu ar avea ce cauta acolo,ptr ca este exagerat de inganfata... cred ca intr.o buna zii isi va pune cineva mintea cu ea...dar restu sunt oarecum ok, daca nu creezi prob si iti vezi de treaba ta, nu ai de ce sa intri in conflict cu ele.Munca de echipa este impartita in 2 categori... 1-cei care isi da interesul si 2 cei care vin la munca doar sa aiba unde si de unde sa plece, si culmea face ca exact acele pers sa fie cei care comenteaza cel mai mult, nu ma intelege.ti gresit sunt si cei care au tot dreptul sa comenteze...Bun avand aceste 2 cat de oameni...si cei mai multi fac parte din a 2-a categ cand cum ar putea sa vina Comdata sa dea bonusuri?si o sa zice.ti... dar ce vina au restu.. asa este...este doar o mica sau mare prob de organizare, asta este parerea mea.
In ceea ce priveste locul de munca este o cladire dragutza,curata,iarna ff cald,vara ff frig(ok) scaunele sunt chiar ok...daca pers poate cum este acea pers care a comm acum cateva zile, daca cei care stau pe ele nu stiu sa pastreza un lucru care nu ii apartine nu este vine firmei, nu este vina firmei ca lumea care lucreaza in acel sediu au un nivel de nesimtire iesit din comun...rup scaune,frura de la bai, intrarea jos este mizerabila ptr ca mama lor asa ia invatat sa stea cu picioarele pe pereti, in sala de fumatori sa lasa o mijerie de nedescris, ma intreb oare la ei acasa la fel fac? Nu este vina firmei ca 400 de angajati nu stiu sa se poarte civilizat...dar au pretenti sa fie tratati civilizat... sa nu va mai povestesc de acele fete de la etj 3 care nu stiu sa arunce un "absorbant" in cosul de langa si il arunca in WC, si atunci va intreba.ti de ce se infunda ??Apa intradevar se opreste ptr ca in acel cartier in cazul care lumea este atat de oarba si nu a vazut , ca se fac lucrari...in fine.. sunt ff multe de zis..
In orice loc de munca oriunde in tara disc vor fii tot timpul,nemultumiri si mai multe...ptr ca nu ai cum sa multumesti 400 de pers in totalitate..cine vrea sa fie carcotas poate fii...nici mie nu imi convin cateva.. gen: daca Comdata Italia nu imi da de lucru,firma ma trimite acasa dar ma forteaza sa recuperez ziua...si mai sunt cateva pe care le pot discuta cu sefi si poate ei ma pot lamuri,daca nu, o va face un institut competent... lucrurile sunt fff simple...nu iti convie ceva ceri explicatii, nu ti se da te duci mai departe... ptr ce trebuie sa vb de rau o firma ptr 1 sau 2 angajati nu sunt multumiti...atata timp cat in firma aceea sunt oameni care lucreaza de 5-6 ani... si sunt si multi...nu crede.ti ca poate lumea mai are si tendinta sa exagereze?eu zic ca da...nu tin cu Comdata, nu imi doresc sa ies la pensie de la Comdata, dar mom ptr mine este ff ok locul de munca, nu depun efort fizic , stau la cald , imi permit sa ma duc imbracata elegant stil Office... ptr ca nu car nimic, ajung acasa la fel de curata,si primesc un salariu app ok ptr Constanta (ex: secretara- orar 8-17 1200 lei, vanzatoare 9-19 1000 lei, ) deci nu este chiar iadul dar nici rai...iar faptul sa stai 6.40 cu ochii in calc. ziceti.mi si mie un loc de munca care sa nu iti afecteza ceva..( fara director si somer) :P
Cu alte cuv. ramane la alegerea voastra daca vreti sa va angajati sau nu....dar nu plecati urechea la ce zic 1-2 pers..cum am zis si mai sus stai stramb si gandeste drept...15 comm dar 400 ce zic??
Matilda Joi, 4 Aprilie 2013

Buna dragi colegi si viitori posibili colegi.

Lucrez si eu tot la sediul din Constanta de anul trecut si desigur ca am si eu nemultumiri ca majoritatea celor care au postat inaintea mea. Nemultumirile sunt multe, incepand cu conducerea si administratia si terminand cu aerul infect pe care il respiram cei din sala.
@mirko deci noi toti cei care avem ceva de zis obiectiv si sustenabil suntem razvratiti si nemultumiti, si desigur trebuie sa ne bagi pumnul in gura ca pe vremea comunismului ca nu cumva sa avem ceva de obiectat.

max Joi, 4 Aprilie 2013

buna tuturor! avem o colega care tine neaparat sa afle ceva barfe si despre bucuresti. as putea spune ca am sesizat ca este absolut disperata citez: despre bucuresti chiar nu are nimeni nimic de spus? doamne fereste cat te macina lucrul asta :) colegii nostri din constanta chiar au probleme grave iar pe tine te preocupa bucurestiul :) eu lucrez in comdata bucuresti . este un call center la fel ca toate celelalte call centerurile care nu se respecta care nu fac altceva decat sa castige bani multi pe spinarea oamenilor innebuniti sa aibe un loc de munca pentru o anumita perioada de timp. acest gen de munca nu este potrivit pentru a-ti crea o cariera profesionala este o perioada de acomodare cu lumea nebuna a locurilor de munca. este foarte potrivit vietii de studentie si nu pentru a iesi la pensie.vreti ceva mai bun atunci cautati firme care se respecta, care investesc in oameni, care ofera conditii de munca la standarde ridicate. exista insa o problema mare: ca sa ajungem sa lucram in astfel de locuri trebuie sa-ti pui intrebarea :sunt suficient de pregatit ? daca rapunsul este nu atunci fa ceva cu tine sau accepta conditiile din prezent. eu sunt in an terminal la scoala dar nu trece o zi fara sa ma gandesc ca vreau mai mult de la viata. ba mai mult comdata este un imbold pentru mine. ma face sa-mi doresc cu ardoare ceva mai mult de la viata. dar mai am ceva de lucrat la nivelul meu de pregatire. vorbiti de rau TL ii dar ei nu fac decat sa faca ce li se cere. persoana care le cere anumite lucruri , sefa noastra, si ei i se cere mai de sus. dragii mei totul se intampla la nivel inalt de acolo suntem tratati ca niste nimicuri. ceea ce ma opreste de multe ori sa nu plec inca este totusi atmosfera. cine ar spune ca in bucuresti se tipa, ca oamenii sunt tratati cu lipsa de respect atunci pot spune ca este un mare mincinos. mai putin administratia unde ai impresia ca intri in audienta la presendintete. unde esti tratat cu nervi, tipete si ochi dati peste cap. salariile sunt mici pentru nivelul pietei din bucuresti , bonusari jenante ,birouri si scaune venite parca din alt secol. repet daca nu ar fi fost atmosfera chiar nu era un loc unde sa rezisti mai mult de cateva luni. din partea sefei nu am auzit jigniri, nu am observat sa manifeste o atitudine superioara ba mai mult sunt sigur ca si-ar dori sa schimbe multe dar hai sa fim sinceri, totul se rezuma la bani si alti sefi mai mari deci totul egal cu zero. sunt sigur ca nu o sa mai stea prea mult si atunci sa te tii cand probabil o sa avem parte de .vreo isterica sau mai bine spus de vreuna care. se crede dumnezeu. de ce sa nu recunoastem, macar cei care au mai lucrat prin alte firme de genul asta, lucrurile stau bine din punct de vedere comportamental, nu se da cu biciul, nu suntem jigniti, nu se tipa la noi, nu suntem amenintati sau mai rau sa ajungi sa lucrezi sub un stres continu..... asadar puteti incerca sa lucrati in comdata macar pana reusiti sa gasiti. ceva mai bun dar ca sa traiti cu speranta unor salarii mai bune nu are rost sa va pierdeti timpul. fruntea sus si nu acceptati sa fiti umiliti, cereti sa fiti respectati macar atat putem face. in vistieria comdata ori cum nu am putea ajunge :-) cei ce vreti sa incercati acest job va pot spune ca salariul este de 1200 ron + ore supliment are platite + eventuale bonusuri. in ceea ce priveste TL ii EU PERSONAL ii consider educati, fara jigniri dar din pacate cativa dintre ei total necopti ca sa zic asa deci nu te astepta sa gasesti high standards.... nici nu ar avea de unde alege altii mai buni ....de ce sa nu spun asa.....
sunt sigur ca nu am reusit sa potolesc setea de barfa dar nu consider ca acesta este scopul acestui site. multa bafta

dolli Joi, 4 Aprilie 2013
Credeam ca barfa si invidia intre colegii de munca era valabila doar in strainatate,dar e mult mai grav in Ro.Pacat!!!!!!Unde s-a pierdut armonia si unitatea?Mie asa mi s-a parut ca era la inceput.
No name Vineri, 5 Aprilie 2013
Buna Max, nu am vrut sa deranjez cu nimic discutiile anterioare, dar sunt din Bucuresti si ma interesa doar daca eventual sunt aceleasi probleme si in sediul din Bucuresti, ca si in cel din Constanta. Mult succes si spor la munca si multumesc de raspuns!