Forum despre Comdata Service

lore Duminica, 7 Aprilie 2013

buna. Nu cred ca Max se referea la tine. Am citit si sigur se refera la cele 2 comentarii de la pagina 4. :-) in acele intrebari se simte cheful de barfa si rautate. Are dreptate Max cel putin si eu am sesizat acelasi lucru. sau poate chiar ma insel. In acest caz imi cer mii de scuze. Ca sa-ti raspund pot spune ca poti incerca in Bucuresti dar nu te astepta la cine stie ce salariu. Este mic dar valabil pentru genul acesta de firme. Este un job OK pentru studenti nu pentru o cariera. Eu am peste un an de cand lucrez la ei, mi-am luat marie, sunt si la premiu dar cu siguranta nu este ceea ce astept de la viata.Depinde de asteptarile fiecaruia dintre noi. Ceea ce eu nu inteleg e faptul ca se cred atat de puternici si de mari dar platesc oamenii la fel cum sunt platiti in call centere mici care nu au numele si valoarea Comdata asa cum se considera ei. Acest lucru explica multe.......TL -ii sunt ok personal nu am avut probleme cu ei pot spune ca au cei 7 ani de acasa, sefa este foarte ok ca persoana dar nu are timp suficient pentru oameni dar oricum mari schimbari nu are cum sa faca atata timp cat calculele,banii,deciziile se afla in alta parte..... oricum asa cum spunea Max e bine asa pentru ca eu avut parte in viata mea de sefi isterici, needucati care treceau pe langa oameni fara ca macar sa raspunda la salut sau daca o faceau se vedea ca se considerau foarte deranjati. E oricum mult mai bine, macar nu suntem tratati cu scarba, tipete etc. Administratia sau cel putin d-na I te lasa fara cuvinte. Nu vreau sa para barfa dar ...lipsa totala de educatie. Atat !!!!!nu spun mai multe .Nu are rost. Atata pot unii si chiar nu le poti cere mai mult. BAFTA multa tuturor si multa sanatate!!!!!!!

No name Luni, 8 Aprilie 2013
Multumesc, Lore, am sa incerc sa vin la un interviu, am vazut pe net ca angajeaza oameni perioada asta. Mult succes si sanatate!
adevarulComdata Joi, 11 Aprilie 2013
pai ce sa va spun, e un loc de munca sigur pe bani ok la backoffice 6 h 40, e o munca decenta pe 10 mil daca ai cat de cat habar despre ce si cu ce se mananca activitatea pe care o faci. intr-adevar trebuie target si o calitate cat mai buna. faza e ca criteriile de angajare se fac pe baza cunoasterii limbii italiane, nu si pe potentialul intelectual. Adica mai pe scurt, pune-l pe capsunar la calculator si invata-l cum sa scrie gramatical ok in italiana si nu numai. Pe cine duce capul poate sa ajunga sus daca prinde repede, dar faza e ca in momentul cand ai ajuns sus s ar putea sa vrei sa te intorci pt ca ai responsabilitate pt toti capsunarii si culmea tot pe 10 mil. Team leaderii se poarta asa pt ca la randul lor sunt trasi la raspundere de mai sus pt target , la fel si calitatea care incearca sa-l faca sa inteleaga pe capsunar sa faca treaba buna.Ce sa zic ca operator e ok.. daca te duce capul. Mai sus .. e jaaaleee, stres pt nimic sa nu mai spun ca si vocabularul celor de mai sus (jos) care raspund de team leaderi este sub orice critica si chiar poti sa ajungi din om neom.Asa ca dragilor daca vreti la comdata nu va doriti mai mult ca nu primiti decat grade si injuraturi.
dolli Vineri, 12 Aprilie 2013
Draga ,,adevarul Comdata"i-mi pare rau sa aud ca unul dintre noi are pareri asa ,,rasiste"fata de colegii sai.Poate unii dintre acesti,,capsunari"nu au avut norocul meu si al tau sa studieze.Eu una ii admir pentru simplul fapt ca au ambitie si vor mai mult de la vita .Cat despre faptul ca au adunat capsuni in It.nu inseamna ca au un coeficient de inteligenta mai scazut.Si inca ceva...Nu noi stabilim cine sa faca parte din team.Angajatorii au impus criteriile,asa ca,daca,din punctul lor de vedere a fost de ajuns sa vorbesti limba,atunci de ce trebuie sa comentam noi.Oricum i-mi pare rau ca vorbesti pe tonul asta despre colegii tai.
dolli Sambata, 13 Aprilie 2013
Dragilor,dati-va o sansa!!!!!!Nu priviti lucrurile prin ochii altora.Toti avem cate o nemultumire legata de locul de munca .De ce suntem inca aici?Poate ca la toate lucrurile astea negative se alatura si ceva bun????
Marcel Marti, 16 Aprilie 2013
Se fac acuma angajari si pentru backoffice stie careva ?
scandal Miercuri, 17 Aprilie 2013

buna seara, vad ca aici toata lumea are ceva cu Comdata Constanta, fratilor si eu muncesc acolo si sincer :
# "crizatele" de la administratie ori de cate ori am trecut pe langa ele si le`am salutat m`au salutat inapoi deci nush ce aveti cu ele, si daca va raspund mai naspa nu trebuie sa le luati in serios (toti avem zile naspa) si daca tot i`ati spus Claudiei sa se puna in locul vostru...puneti`va si voi in locul lor, cum ar fii sa conduci o institutie asa de mare (Claudia) si cum e cand 300+ persoane merg sa intrebe cum se citeste acel "fluturas" ( "crizatele" )
# ahh si despre Mihai de la IT ..daca omul ala are o relatie cu tine mai "prieteneasca" si ti`a zis salariul asta nu inseamna ca tu tre` sa intrii pe forum si sa`l mentionezi (asta ne face sa intelegem cine e ala care duce vb`a mai departe)

Oameni buni " Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " cum o zice Mircea Badea, hai sa fim seriosi ca nu va tine nimeni in lesa in Comdata, daca nu`ti convine poti sa pleci nu trebuie sa dai socoteala nimanui!!
O SEARA CAT SE POATE DE FRUMOASA !

Mihai-IT Joi, 18 Aprilie 2013
Cred ca s-a inteles ceva gresit: eu m-am semnat Mihai-IT pentru ca sunt Mihai de la IT, mi-am scris singur cu manuta mea salariul online, am fost si atentionat in privinta faptului ca este confidential si ca n-a fost cea mai buna idee sa-l public aici (nu mi-au facut nimic in privinta asta) si... cam atat.
Eu momentan continui sa citesc aici dar n-am mai scris pentru ca multi expun idei imprastiate, fara cap si coada, fie ele adevarate si de aceea ar trebui sa raspund pe puncte, nume si porecle si uneori mi-e lene.
auto Luni, 22 Aprilie 2013
nu va mai plangeti atat, nu va tine nimeni cu forta
zzrasan Sambata, 27 Aprilie 2013

Munciti fratilor , doar pentru voi o faceti.Nu va place, asta e..sunt sute de firme unde va puteti angaja, nu va tine nimeni cu forta.Bucurati-va de aia 10-15 mil cat luati, sunt altii care traiesc cu mai putin.Acum sincer, majoritatea care lucreaza pe acolo sunt fosti/e capsunari, femei de serviciu. lucratori pe santier prin Italia.Pe ce baza ar trebui sa castigati 2000-3000 Ron pe luna?E o societate de la care poti acumula experienta dupa care sa pleci in alta parte sau poti prinde radacini acolo pana cand se hotarsdc sa iti faca statuie.Daca tu ai peste 28 de ani si muncesti la Comdata, ar trebui sa iti pui niste mari semne de intrebare, zic eu/
P.S.: In orice companie salariul este confidential, iar simpla incalcare a confidentialitatii poate duce la concediere.

samy Duminica, 28 Aprilie 2013
De pastele lor la munca,de al nostru la munca,de 1 mai la munca ....Noi ,pana la urma,care sarbatori le tinem?
cu.fitzze Luni, 29 Aprilie 2013
se deschide punct de lucru la Craiova?
. Luni, 29 Aprilie 2013
E deschis de 7 ani la Craiova
elf Luni, 29 Aprilie 2013
ce imi puteti spune despre punctul de lucru de la bucuresti? sunt ok? ma ref la salarii ,atitudine,comportament,samd Ms
elf Luni, 29 Aprilie 2013
am uitat sa specific ,ma intereseaza partea de back office
cu.fitzze Marti, 30 Aprilie 2013
unde aveti punct de lucru in Craiova?sub ce denumire este cunoscuta comdata?
cu.fitzze Marti, 30 Aprilie 2013
ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon la Craiova?multumesc!
amo Marti, 30 Aprilie 2013
@cu.fitzze
SC IPS SRL langa palatul copiilor (blocul galben parter)
tel 0251410002
Mario Miercuri, 1 Mai 2013

Hmmm !....foarte interesant ce scrieti aici. Pareri pro si contra.
Eu am aplicat de curand la acest job pentru sediul din Constanta. Se pare ca pe data de 8 vom incepe training-ul.
Am sa comentez putin punctele negative pe care le-am citit aici. Inca nu stiu daca tot ce se scrie este adevarat, ramine sa ma conving pe propria piele.
In primul si in primul rand, vorbind din punctul de vedere al unuia care a lucrat multi ani in Italia si in tarile nordice si isi poate permite (oarecum) sa compare sistemele de lucru intre Italia, Norvegia, Suedia si Romania, un lucru imi este clar si sper ca realitatea sa ma contrazica totusi :
- Atita timp cat intr-o firma straina din Romania, comanda se mentine tot straina, lucrurile pot fi ok. Cand comanda a ajuns pe mainile romanesti se produce un mare dezastru. Pentru ca vedeti voi......fie ca ne place fie ca nu, noi gloriosii romani, avem un mare si unic dar, cel al autodistrugerii .....noi intre noi si pe noi insine. Totul spre surprinderea si scarba strainilor care vad aceste lucruri. Dupa ce le-a trecut surprinderea, se complac daca treaba merge si nu-i mai intereseaza ce se intimpla cu romanii din subordine. Si au dreptate, nu poti obliga oamenii sa se iubeasca si sa se ajute intre ei daca ei vor sa se urasca, sa se sape pe la spate si sa se autodistruga.
- M-am intors de curand din strainatate pentru ca vreau sa lucrez la mine in tara, cu fruntea sus (nu ca n-as fi lucrat si afara tot cu fruntea sus)...sa pun umarul cum s-ar zice si la propasirea (supravietuirea) mea dar si a tarii acesteia care de 20 de ani ne vrea pe toti prosti :))
Nu ma sperie salariul mic, hai sa zicem ca pot inchide ochii si la conditiile de lucru si pot inchide ochii la multe alte neajunsuri caci in fond sunt constient unde m-am reintors. Doar un singur lucru imi poate crea repulsia si scarba care ma poate bloca in activitate : rusinoasa si spurcata linguseala, sapatul pe la spate din partea colegilor si promovarea pe criterii de linguseala.
Acestea sunt singurele chestiuni care ma revolta la job-urile din Romania si marturisesc sincer ca atunci cand ma aflam in strainatate, ma gandeam cu groaza ca odata si odata va trebuie sa ma intorc in tara , sa-mi gasesc un job decent si sa dau piept cu temutele surori gemene, atotstapanitoare peste Romania : linguseala, rautatea si lipsa bunului simt. Sper totusi ca intre timp, suratele s-au stins din viata sau poate ca cineva le-a ucis prin strangulare :)) ....sau daca nu dimpotriva, suratele s-au ingrasat peste masura si s-au inmultit .
-Deasemeni am mai citit aici ca unele domnisorici de pe la secretariat sau din conducere obisnuiesc sa nu prea raspunda la un banal salut si ca si-ar privi COLEGII (nu neaparat subordonatii) cu aere si fitze. Ei bine, acesta mi se pare un lucru extrem de urat. Dar urat de tot . Sincer, nu m-am gandit niciodata cum as putea reactiona daca as zambi salutand pe cineva si acela sa nu-mi raspunda....ba chiar sa-mi afiseze si o fatza acra. Pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata in strainatate, acolo unde exista un adevarat cult al zambetului de dimineatza si al salutului plin de bunavointa. O singura data mi s-a intimplat in Italia ca fiind salutata de dimineatza de un coleg italian, sa nu-i raspund la salut deoarece chiar nu il auzisem fiind concentrat la un program CNC. Peste 5 minute, a venit patronul si mi-a zis pe un ton sever ca nu stie cum e la noi in Romania dar ca in Italia cand esti salutat trebuie sa raspunzi la salut si sa saluti la randul tau.....este ca un cult al bunei relationari si bunavointei dintre oameni si daca nu raspund la salutul unui coleg fac dovada lipsei de educatie si a bunului simt si ca atare ori imi schimb urgent atitudinea ori imi caut alt job. Am crezut ca intru in pamint de rusine si mi-am cerut mii de scuze. Despre tarile nordice nu mai zic.
In fine....vom vedea. Poate totusi nu este chiar asa. Mi-e imposibil sa cred ca din 2000 pina acum, chiar nimic nu s-a schimbat in bine in tara asta in legatura cu atitudinea si comportamentul oamenilor.

Mario Joi, 2 Mai 2013

O rugaminte am pentru eventualii "sfatuitori" care vor binevoi sa ma sfatuiasca : va multumesc anticipat , dar nu incercati :))....sunt genul de masochist caruia ii place sa se convinga experimentand pe propria piele. Abia astept sa vad cu proprii mei ochi si sa aud cu propriile mele urechi :
- cand voi da buna dimineazta zambind unui coleg sau colege, fie si din conducere si sa nu-mi raspunda sau sa ma prieveasca cu scarba, de sus in jos :))
- cand voi incerca sa-i fac ziua mai buna colegului incruntat (fie si sef) zicandu-i : dupa program poate mergem cu totii la o bere rece , sau Simbata mergem toti sa dansam in club.......iar el sa-mi raspunda sec : mars de aici sclavule :))
- cand ma va eclipsa vreo colega cu noul look si neputandu-mi abtine admiratia ii voi zice : iti sta foarte bine tunsoarea in scari ...... iar raspunsul ei sa fie : hai siktir :))
- cand ii voi spune colegului experimentat : chiar nu inteleg tampenia asta nici daca ma speli pe creier, te rog lumineaza-ma......iar el sa-mi raspunda : aranjeaza-te singur :))
- cand mi se va spune in fatza : in compania aceasta tu nu meriti absolut nimic bun deoarece te cheama "mario" :)) , ai spre surprinderea noastra doar una pereche maini si una pereche picioare :)) si spre stupoarea si indignarea noastra , ai doar 2 ochi si aceia pozitionati sub sprincene :)) ceea ce este interzis cu desavarsire :))
-Si ma astept inca la multe alte lucruri formidabile care sa ma faca sa strig cu sadica satisfactie :
" WOOOOOW......senzatii tari si adrenalina frate...))...unde altundeva daca nu in scumpa mea tara Romania ?? "
Sunt pregatit pentru dusul rece al reintoarcerii acasa si pentru momentul dur in care voi sta fata in fata cu diavolul blamat aici de voi , ajungand sa-i spun raspicat : chiar ca esti negru si urat vericule :))......sau dimpotriva : esti de fapt un ingeras cu ochii frumosi . Depinde.
O seara buna si.....urati-mi succes.