Forum despre Comdata Service

nastratin hogea Joi, 2 Mai 2013

@mario
Ai grija omule cu nebunia asta. Sa lasi un job bun din Italia sau tarile scandinave ca sa vi sa te angajezi la Comdata , trece mai mult ca nebunie-prostie decat masochism. Nu te supara pe mine. Pe cat facem pariu ca in max. doua luni de zile te antorci inapoi in strainatate ? mai ales daca te _ai obisnuit cu mentalitatea si sistemul de lucru din Italia si Norvegia sau Suedia.
Poate detesti linguseala\ sau nu vrei sa ti sapi colegii pe la spate. Fi pe pace ca altora le place linguseala ca nu mai pot sa traiasca fara ea si aia or sa promoveze. Daca nu l sapi tu pe colegu o sa te sape el pe tine la prima ocazie .Si sefii de la noi nu sant ca sefii de afara, modesti si de bun simt frate. La noi nu sa schimbat nimic sefu roman se crede Dumnezeu pe pamant chiar daca nu stie cum al cheama cu buletinu n mina. Ca asa e romanu.
Sa ai succesuri mario .

ITM Duminica, 5 Mai 2013

Nu dau nume , nu fac afirmatia doar ca sa ma aflu in treaba dar in curand o sa trimitem un control ITM cu un control la sange (nu se va pune problema de acceptare SPAGA , atentie totul se va inregistra). Cat mai multe controale la cat mai multe firme, sa vedem daca se va schimba ceva

wst Marti, 7 Mai 2013
Salut , daca se poate sa imi spuna cineva daca limba italiana este necesara pentru backoffice , si mai exact ce activitate se desfasoara ca ocupant al unui job in backoffice . Am citit toate comentariile voastre aici , si sincer toate, sunt contra Comdata .. cu toate acestea totusi as vrea sa ma duc la un interviu , in mare parte vreau sa dobandesc niste experienta in domeniu :) sunt din Constanta . Multumesc anticipat . Daca e cineva interesat sa imi transmita mai multe detalii puteti pe aceasta adresa < popa.v.gabriel@gmail.com > Multumesc anticipat :)
o parere Miercuri, 8 Mai 2013
din cate vad situatia acolo este complet neprofesionala, demisiile si concedierile pe banda... la fel si angajarile... vor avea urmari urate pentru ca vor fi rulati toti cunoscatorii limbii italiene din zona iar comdata va fi gata...
john Vineri, 10 Mai 2013
Salut toti userii acestui forum in primul rand in al 2-lea rand vreau sa va spun un lucru intersant despre Comdata acum 1 an am fost angajat al acestei firme sediul din galati in ceea ce priveste salarizarea si conditiile nu am plangeri insa vorbind de partea colectivului si a TL lasa de dorit.dupa cele 4 luni de munca la ei am fost anuntat instantaneu intr-o zi ca trebuie sa incetez activitatea in secunda urmatoare deoarece am facut o greseala de (backoffice).stand si gandinduma unde am gresit am chemat un coleg italian care ne asista la munca noastra si ne corecta.spre surprinderea tuturor nu era nici o greseala in ceea ce facusem si nici cu o zi inainte nici cu o luna inainte deci motivul a fost urmatorul:
-In cea de a 3-ea luna aflanduma printre cei 7 membri ai colectivului care se ocupau cu aceeasi munca plictisitoare ca si mie mi-a fost incredintat sa fac un schimb de cartele pre-pay de la un client la altul (nu stiu cati dintre voi cunosc acest lucru cum si ce fel dar este un pic mai complicat imaginandumi ca era pentru prima oara care il faceam fiind asistat de catre un italian care dorea sa vada cum ne descurcam) totul bine si frumos pana la un punct in care mam blocat trebuia sa inchid o cartela pre-pay si sa mut o alta cartela la un alt client cu creditul care era pe cartela care urma sa o inchid.aici m-am blocat la care italianul incepe sa ma faca cum ii vine la gura in fel si chip.imaginativa cum m-am simtit :(.in urma acestui incident a doua zi venind la jobul meu scump si drag am mutat cateva zeci poate chiar sute de abonamente intre clientri activand optiuni care mai de care :)) in pauza de masa mi-am dat demisia dar macar am fost impacat :)).
Ass Vineri, 10 Mai 2013

Sa sti ca nu Comdata este problema ci oameni care o conduc, sunt oameni cu niste aere in iei de parca spui ca lucreza la N.A.S.A in plus sunt niste flamanzi care se gandesc doar la beneficile lor si mai fura si din bonurile de masa de la oameni :))

Daniela Gurau Marti, 14 Mai 2013
Buna ziua! Am aplicat un CV pe Bestjobs pt un post in cadrul firmei Comdata. Vreau doar sa stiu daca macar a fost vizualizat. :) Numele meu este, asa cum apare si mai sus, Daniela Gurau, locuiesc in Medgidia si sunt in cautarea unui loc de munca. Am luat contact cu limba italiana atat in scoala, cat si in Italia, in cateva luni de munca acolo.
Multumesc anticipat pt raspuns!
florin Joi, 16 Mai 2013
Vreau sa stiu daca poate fi mai rau decat sa lucrezi la o fabricaa de saci in ture de12/24 cu un salariu de 1000 ron???
valentino Joi, 16 Mai 2013
buna eu leam trimis cv dpe la ora 13 si pe la 16 mau sunat sa vin...am fost la interviu si in 5 min mi-au dat OK.eu am zis ca ma mai gandesc.s[uneti-mi ce sa fac.sa ma duc sa nu ma duc.comdata constanta.merita ?.mi-au zis de 1200?
xyz Joi, 16 Mai 2013
Nu nu, la ce sa vi pe 12 mil sa stai cu funduletul pe scaun cand poti mai bine sa te duci vanzatoare in maritimo pe 8-9-10 mil sau ospatarita pentru 2 luni, o gramada de bani si in toamna stai cu dintii la gard.
gik Sambata, 25 Mai 2013
nu mai spune nimeni nimic despre comdata? s-a mai schimbat ceva pe acolo?
News Miercuri, 29 Mai 2013
@Valentino vine vara, fug toti in toate directiile,au nevoie disperata de oameni,numarul conteaza ,sa lege 2 vorbe in italiana, in curand o sa inveti adevaratul sens al cuvantului "multiskill" sau baiat bun la toate.
@xyz esti prieten/prietena cu TL,iti pune munca pe alese, se vede de la o posta
xyz Miercuri, 29 Mai 2013

Sunteti toti o apa si un pamant.... lucrati de max 7-8 luni si deja aveti formata o idee despre firma.

mc d Miercuri, 29 Mai 2013

News o sa vina si toamna, se termina banutii facuti in sezon, tu chiar crezi ca o le ajunga banii pana in urmatorul sezon?

Mihai - IT Sambata, 1 Iunie 2013

Un om rational poate trage in sezonul cald suficient de tare incat sa traiasca moderat in sezonul rece, in plus avand si avantajul timpului liber in care poate cauta de munca sau intreprinde activitati independente (cel putin eu as putea ca IT-ist daca as fi pus in situatia asta).
Una peste alta n-o fi Comdata "the promised land" dar e un loc unde nu te ploua si poti munci.
Ca un sfat: daca lucrati la Comdata si va bate gandul sa va luati un job de vara si sa va dati demisia ar fi bine sa stiti ca au o toleranta mica pt cei care vor sa se intoarca daca au plecat in sezon. Fortati un pic maturitatea, matematica si ce mai e nevoie ca sa nu va para rau mai tarziu.
Ce-i drept am vazut ca sunt cateva joburi in hoteluri platite si cu 2500 RON si 3 luni pe banii astia te pot scuti de multe probleme, dar nu orice prost primeste un job de genu'...

xyz Marti, 9 Iulie 2013

Cei care bateti campii pe aici (ca nu va convine nu stiu ce....) ar trebui sa va duceti unde va convine si sa nu aberati aiurea'n tramvai despre o firma de care nu aveti habar. I-mi este greu sa cred ca voi aveti o parere dupa aproape 30-60 zile de munca..

Fost angajat Craiova Miercuri, 17 Iulie 2013

Am vazut o multime de opinii despre Constanta si cateva despre Bucuresti, asa ca am zis sa expun si cate ceva despre experienta in Craiova.
Am lucrat la ei doar 2 luni, asa ca detaliile sunt de ordin general.
Parti pozitive:
- incheie contract de munca din prima zi si se respecta prevederile acestuia
- programul este relativ flexibil, atata timp cat anunti ca lipsesti poti sa-ti aranjezi orele
- nu te obliga nimeni sa faci ore suplimentare, dar daca le faci, sunt platite 150%
- conditiile de lucru sunt ok, nu am intalnit probleme grave de genul celor semnalate la Constanta
- bonusurile sunt acordate relativ corect, cel putin din discutiile purtate de colegii mai vechi

Parti negative:
- cu exceptia a doi team-leaderi, managerii se comporta foarte rau cu angajatii. Am intalnit acuzatii nedrepte si neargumentate, limbaj jignitor si in general o atitudine superioara extrem de deranjanta
- bonurile se primesc doar daca se indeplineste targetul minim, care pe unele proiecte nu este usor de atins
- trainingul este foarte prost efectuat - cel putin pe activitatea de back-office, a durat cel putin 2 saptamani de lucur efectiv pana am reusit sa invatam toate procedurile corecte
- nu exista deschidere spre dialog, daca incerci sa-ti expui un punct de vedere diferit de cel al conducerii vor cauta motive sa te expedieze

Personal, nu am continuat activitatea in firma deoarece am avut o discutie in contradictoriu cu una dintre supervizioare - i-am luat apararea unui coleg demonstrand ca acuzatiile ei nu sunt sustinute de documente si in 3 zile mi s-a inmanat decizia de incetare a colaborarii deoarece "nu sunt compatibila cu principiile firmei".

In concluzie, este un job potrivit celor care invata repede pe cont propriu si care sunt dispusi sa tolereze un tratament nu tocmai politicos din partea superiorilor. Ajuta mult daca ai o personalitate subservienta :)

diu Miercuri, 17 Iulie 2013
hey.....ma puteti ajuta cu niste informatii despre starea in care se gaseste caminul din Constanta? mie mi-au spus la telefon ca este recent renovat...
Angajat Comdata Service Bucuresti Miercuri, 24 Iulie 2013

eu lucrez in comdata de ceva timp, intr-adevar sunt parti bune si rele (vorbesc de Comdata Bucuresti):
- ambient - tinar, de gasca, (ai cu cine sa iesi la o bere, la un fotbal, poti sa glumesti fara sa se uite urat la tine). - vis-a-vis de ambient si nu despre un proiect anume.

- bani - incepi cu 1200 lei + bonusuri in baza productie cantitate/calitate (nu mai este ca inainte cu 700 lei cu crestere progresiva) binenteles, depinde de proiect. (eu lucrez pe proiectul telecomitalia) - nu este mult ca venit dar dupa cateva interviuri prin call-center-ele din Bucuresti pot zice ca e mediu dar foarte seriosi - nu intarzie niciodata cu bani.

am vazut cateva comentarii referitoare la Team Leader din sediul din Bucuresti - parerea mea este ca majoritatea sunt TOTAL GRESITE,
1. TL nu cum sa stie daca o practica e buna sau nu sa o poata da la un "favorit" de-al lui.
2. Nu sunt naspa, decat daca esti un tantalau, incapatanat, taran, retard sau genul de "LESTIUPETOATE voi sunteti prosti" (ma abtin sa dau exeple de operatori care au trecut pe aici, si are mai mult ca normal sa primeasca un astfel de comportament);
3. TL au fost si ei operatori cu ani vechime in firma si nu sunt iesiti de pe "bancile facultatilor ieri" si azi isi bat joc. cum am citit un post ceva mai sus.
4. TL te streseaza sa itzi atingi targhetul - premiul te motiveaza sa atingi targhetul (premiiul maxim ajunge undeva la 450 lei ) - colegi se iau la intrecere intre ei cine face cel mai mult din targhet (si nu e greu sa il face daca esti putin mai inteligent decat cei care au scris mai sus anumite comentari, crezand ca daca ei nu pot nu poate nimeni, daca eu sunt retard nu inseamna ca toata lumea din jurul meu este la fel.... sunt si mai retarzi ca mine si mai putin retarzi sau deloc retarzi) , puteti sa tineti cont ca pe proiect 65% din oameni isi fac targhetul 20% sunt aproape de al atinge si 15% nu il fac.

cel mai pretios lucru din firma asta este LIBERTATEA care ti-o ofera. sunt operatori care fumeaza un pachet de tigari la munca va las sa faceti urmatorul calcul o tigara=7 min. un pachet are 20 tigari 7min. X 20 = 140 min de pauza + o ora pauza de masa. sa imi zica mie cineva ca este stresat de TL in Comdata Services (Bucuresti)

posibilitatea de a creste in firma este foarte mare in comparatie cu alte firme
administrazia este formata din 2 ex. operatori
TL sunt toti ex. operatori
control calitate ex. operatori
formatori ex. operatori

Eu pot zice ca o cunosc pe d.na director si a ales oameni dupa cu totul si cu totul alte criterii. La ea in birou nu se merge cu pupatul (din fericire)

Punctul cel mai prost punct in firma este BARFA, in firma 70% sunt fete (lucru bun privind din alte puncte de vedere), dar se vorbeste mult si aiurea in alea 140 min de pauza la fumat.

concluzii
salariu mediu, ambient tanar, administratia lasa de dorit dar este foarte important ca livreaza salariile la timp si restul nu ma intereseaza. country managerul este un pitic retard care a tot taiat din premii di bonuri din toate, dar este inca ok firma

citeam mai sus ca formatori sunt praffff - e normal sa crezi asa daca vii stai in curs si dupa aia pleci - aici inveti sa lucrezi pe platforma CRM 1999 cum ziceau uni mai sus, pt necunoscatori platforma nu este a Comdatei este al clientului Telecomitalia svilupata de Oracle. platforma este foarte rapida (vorbim de proiectul telecomitalia)
si in oricare call-center mergi sa lucrezi, o sa ai la dispozitie platforma clientului pt care lucrezi, deci nu poti da vina per comdata ca sistemul este lent, prost sau vechi.
si vreau sa inteleaga lumea ca nu inveti sa lucrezi in timp ce faci training-ul, acolo doar te invatza sa folosesti programele si procedurile, restul depinde de cat te tine pe tine creerul sa inveti si sa progresezi lucrand.Ajutandu-te de notitele luate in training, colegi, TL sau formator + site-urile cu proceduri puse la dispozitie.

P.S. am vb cu vocea unui operator si nu TL, administratie sau alte functii de genul asta.
P.S.S. uitam sa va zic cred cel mai important amanunt din firma
dupa un an de munca la renegocierea salariului sau marit salariile cu sume intre 50 si 200 lei. depinde de cursul operatorului in decursul anului, nu doar in baza la prietenii, targhetul facut in ultimele 2 luni sau alte criterii imaginate de retarzii care se cred superiori tuturor si le stiu pe toate si isi dau cu parerea sa se afle in treaba.

sfat Miercuri, 24 Iulie 2013
Comdata Service
Telecomunicatii
B.dul Iuliu Maniu nr. 7
Bucuresti
Tel: 021.316.0524
Fax: 021.316.0523
Site: www.comdata.it

ar trebui sa separati post-urile

se vede ca parerile sunt prea impartite Comdata Galati, Craiova, Constanta, Bucuresti sunt sedii diferite cu proiecte diferite, TL diferiti, caractere si moduri de administratie diferit, planuri salariale diferite in baza la proiecte.

macar specificati in post despre ce sediu si ce proiect se vorbeste.