Forum despre Comdata Service

Anonimus Marti, 30 Iulie 2013
@Angajat Comdata Service Bucuresti: Daca fiu'meu s-ar exprima in scris/verbal in halul in care te exprimi dumneata plus greselile gramaticale si de ortografie l-as dezmosteni/renega. Si e abea in clasa intai. Daca toti sunteti asa pe acolo...vai de voi si de clientii vostri. Oricum nici pe de gratis nu v-as "angaja" undeva.
Mai puneti mana pe carte baieti si fete...si treceti la munca nu la frecat menta pe bani. Invatati o meserie practica daca nu sunteti in stare de mai mult si lasati-ne...
Ianis Miercuri, 31 Iulie 2013

Salut!
Referitor la Comdata Galati!
Lucrez aici de 4 ani si pot spune ca e dezastru ce se intampla aici. Cred ca mi-ar trebui 1 zi intreaga sa scriu dspre ce se intampla acolo.
Teamleaderii 99% nu au terminat nici liceul, vorbesc extrem de urat cu operatorii, de genul: "Acum, in birou", "Pleaca acasa" , dupa ce se poarta o discutie/sedinta: "Liber!" Oamenii sunt veniti de pe la chioscuri si s-au vaut aici sefi. Bonurile de masa, asa zisul target, se dau daca vor teamleaderii, concediile se dau la fel, daca ai "comentat" ceva la teamleader nu mai pupi concediu sau invoire.
Se vorbeste foarte foarte urat, daca nu e de munca se face presiune asupra ta sa semnezi o hartie prin care tu ceri sa pleci acasa, orele fiindu-ti scazute din salariu, astfel ca multi au ajuns sa nu mai ia nici jumatate din salariu. Mai noi, incearca sa dea afara pe cat mai multi angajati, ii hartuiesc si pun presiune pe ei ca sa isi dea demisia.
Sincer, nu recomand nimanui sa se angajeze aici, cel putin de Galati vorbind. E un loc de munca unde nu esti respectat, un muncesti numai in tensiune, unde esti fortat sa iti iei concediu obligatoriu cand vor ei daca nu este de munca sau sa pleci acasa cu inoire, desi nu vrei asta. E locul unde nu ai drepturi, ci doar responsabilitati.

FOST Joi, 1 August 2013
Bai Angajat Comdata Service Bucuresti sunt aceasi TL de aproape 3 ani si ceva acolo,ce imi spui mie de avansare,poate avansare catre casa sau in birou la stiti voi.
ZZABU52 Joi, 1 August 2013

(GALATI) Comdata e firma, daca se poate numi asa, care nu respecta reguli.Deci nu are rost sa va obositi in a depune CV la ei...sunteti intotdeauna pe marginea prapastiei.
Sistemele sunt exagerat de depasite,Target-ul nu e imposibil de realizat ca si individ...totusi sistemele sunt impotriva...sunteti trimisi acasa si deci mulsi la bani...de foarte multe ori din lipsa proiectelor care intarzie sa apara...de alte ori din cauza incompetentei conducerii...Concediul e la miloaga,cand salariatul are nevoie...e imposibil de dat, cand firma e in impas e OBLIGATORIU.
Exista aici (in Galati) oarecum , impresia ca FIRMA e binele suprem si ca ar trebui sa sarutati maini si dorsuri ale persoanelor cu functii :)))) pentru ca va ofera un loc de munca :)))
Probabil critici vor mai fi la adresa firmei cat mai rezista ea, totusi ca fost angajat , pot spune fara nici o rusine, de asta si semnez,ca aceasta firma nu tine cont de performantele operatorilor , de demnitatea acestora si de obligatiile pe care le are ca angajator.
Deci eu NU RECOMAND .

ZZABU52 Joi, 1 August 2013
Colegul Ianis intregeste imaginea firmei la ora actuala.
grigore Joi, 1 August 2013
Deci... pentru tine daca se inchide o firma cu 500 angajati, e un lucru bun?? Nu prea te ajuta prietenul de pe umeri!
Sa va zic cum stau lucrurile:
Constanta 450 angajati
Bucurresti aprox 70-100 (probabil)
Galati 500
Craiova 300
In toate centrele trebuie sa existe si retarzi care habar nu au de capul lor si se vaita pe aici.
Mihai - IT Duminica, 4 August 2013
Ca sa corectez pe cineva de mai sus: Constanta e pe la 600 de oameni.
Ma doare sa stau in pauza cu ei zilnic si sa-i aud cum nu le ajung banii de chirii, medicamente, operatii and shit like that.
Eu macar, cu greu, ies pe zero lunar. Pana la iarna. Cand o sa ies pe minus iar.
Am vrut sa-mi iau bicicleta vara asta si nu mi-am permis-o nici pe cea mai naspa.
Nu e normal, zic eu. (ii si aud pe colegii meiL "Dar ce mai e normal mai Mihae?!?").
------------------
Pentru cei ce scrieti aici: daca veniti aici ca sa va plangeti... incercati sa va recititi cele scrise de 2-3 ori - cel mai probabil un text corect nu va va rezolva nemultumirile dar cel putin nu ajungeti de rasul celorlati pentru incoerenta. Limba romana ar trebui sa o vorbeasca corect toata lumea, de la maturator la savant...

Over and out!
grigoras Luni, 5 August 2013
Mai Mi Hai, o bicicleta cat de cat este cat un salariu.... asa ca e normal sa nu ti-o permiti. Toti cred ca ati vrea vreun salariu de min 2500 RON ( ca sa poti plati linistit chiria) si sa nu faceti nimik. La munca frate...lasati vaicareala.
Terminat. Chhhhhrrrŕrrrrrr
user Joi, 8 August 2013

@claudiap Draga mea eu zic ca ar trebui sa te mariti cu aceasta firma "Comdata" daca tot o ridici in slavi,sau mai bine mai asteapta poate ti se va face o statuie in fata cladirii.Eu inteleg ca tu ai o gandire inca in urma fata de a noastra,inteleg ca daca ar fi dupa tine ar fi ok sa fim ca pe timpul lui Ceasca,dar vezi tu,am evoluat,lucrurile avanseaza,asa ca daca tie iti place sa ramai in urma si sa traiesti in trecut si iti place sa fii calcata in picioare sa stii ca nu toti avem nevoie de asa ceva.Daca tu vii la munca pt ca te plictisesti acasa,pt ca muncesc altii pt tine nu inseamna ca toti suntem la fel.Daca voia cineva sa fie vanzatoare sau sa lucreze in orice alt domeniu cred ca nu mai era aici,asa ca aceste exemple nu-si au rostul in ceea ce priveste castigul anumitor job-uri.Daca cineva are pretentii si nu se lasa calcat in picioare o face pt ca are de ce.Nu este normal ca o persoana care lucreaza de un an in aceasta firma sa aiba salariul de 1200 ron ca a unuia care e venit de cateva luni sau o saptamana.Suntem colegi cu totii,ok dar cum ii dai tu unuia abia angajat ,care nu stie nimic,1200 ron,si celui ce lucreaza de 1 an si are experienta aceiasi bani,si unde mai punem ca tot cei vechi trebuie sa-i invete pe cei noi ce trebuie sa faca,sa-i invete cum functioneaza.Pai draga Claudia,in contract nu exista nicio clauza care ma obliga sa am pe langa mine alti invatacei,nu ma plateste nimeni extra ca imi bat capul sa le explic altora cum si ce trebuie sa faca,nu este de datoria mea,nu iau mai multi bani si cand vine vorba mi se spune"nu-ti convine,uite foaie sa-ti scrii demisia".In aceasta firma se merge pe premiza"mult si prost".Cat mai multi,ce daca nu stiu sa faca nimic.Mai bine mai multi decat mai putini si buni.Mai bine sa piarda toti oamenii vechi si experimentati decat sa invete sa se poarte si sa nu-si mai bata joc de ei.Daca nu stiai de cand s-a deschis Comdata au plecat 400 de persoane si vor mai pleca,asta e garantat.sunt foarte multi care isi cauta deja locuri de munca in alte parti si cum vor gasi dusi vor fi,habar n-ai de asta.Tu continua sa perii viperele,mai iesiti la un clubulet ceva,o nunta,o vrajeala,si uite asa se mai naste o sefa.La inceput cand am fost chemati la interviu ni s-a spus cu totul altceva asa ca nu mai face tu pe viteaza.Ni s-au promis multe lucruri ,ni s-au spus multe lucruri,90% din ele apa de ploaie.Ne-au obligat sa venim duminica la munca desi spuneau ca e optional,ne obliga practic sa facem ore suplimentare pt ca altfel ne spun scurt si la obiect"uite foaia de demisie" sau ai de asteptat pt concediul tau pt ca altii care au facut ore suplimentare au intaietate,desi nu erau obligatorii,te amagesc cu bonurile alea de masa de iti vine rau,daca supervisor-ul sau team leader-ul are chef le vezi,daca nu asta e,mananci o luna da,o luna nu,doar trebuie sa-si mai ia si ele o pereche de pantofi noi,nu?Sau tre' sa le dea la cei noi,sa-i ademeneasca cumva sa ramana.Ne-au taiat din bani ca trebuiau sa plateasca taxiurile,se poarta cu tine mai rau ca la armata si iti vorbesc de sus de parca tu ai fi un sclav ,figuri si aere de pitipoance expirate,urcate in grad si acolo de unde vin erau niste rapandule dar acum au aere de sefe sau iti spun in fata "suntem colegi cu totii" si dupa ce iesi din birou ne numesc"aia de acolo" si ei sunt staff-ul.Despre ce sa mai vorbim,despre team leader-ii care n-au habar de nimic?Care au fost promovati fara sa fie testati inainte?Sunt foarte multe de spus despre aceasta firma care la inceput parea ceva de viitor,parea o firma serioasa.Te exploateaza la maxim si cand nu le mai convine iti dau cu sutul,sterg cu tine pe jos.Problema de organizare?De un an si ceva tot au aceasta problema si nu va disparea cu acest personal incompetent la conducere.Stai la cald Claudia,racoare?Aerul conditionat e cu portia,murim cu zile acolo,lumina cu portia,apa cu portia,vii cu sticla de acasa,ti se spune sa pui eticheta pe ea ca sa nu ti-o arunce si totusi a doua zi n-o mai gasesti,vii cu gandul ca ai apa la munca dar ce sa vezi,nu mai e si ca sa te duci jos la mega image sa cumperi apa nu mai este timp pt ca pauza este de 15 minute,liftul nu mai functioneaza pt ca platesc prea mult pt el,la fel ca si cu scarile rulante,doar cand vine wind-ul functioneaza,deci iti ramane doar sa mori de sete 2 ore jumate sau mai mult,depinde cand iti dau pauza,si cand ai pauza alea 15 minute iti ajung doar sa cobori,sa cumperi,sa te intorci si de mancat probabil la 12 noaptea ca s-a terminat pauza si n-ai mai apucat.Sa mai specificam ca la inceput turele de noapte nu erau obligatorii si ca pe parcurs au devenit ca daca nu demisia scrie pe noi?Sunt multe,foarte multe de spus despre aceasta firma.Am un singur sfat pt cei ce vor sa se angajeze la SC.COMDATA SERVICES.SRL: FUGITI CAT MAI PUTETI.Isi bat joc de oameni,nu stiu sa-i aprecieze si nu-i deranjeaza nici daca ar pleca toti,merg pe ideea ca mai sunt si altii.Nu stiu sa-si tina oamenii,in curand ii vor pierde pe cei mai experimentati dar se pare ca le convine sa formeze continuu oameni si sa aiba calitate slaba.Nu stiu sa motiveze oamenii,sa dea celor care merita,le dau exact celor care nu merita care vin la munca doar sa stea,sa ia bani si gata,care muncesc mai putin doar pt ca sunt in clica si ies in fiecare saptamana in clubulete si se imbata ca mascaricii,asa merg treburile in firma asta.Daca nu iesi in clubulet nu esti vazut bine,daca nu-i place fata ta cuiva iar nu esti vazut bine,ce conteaza ca muncesti de iti sar capacele.Voi stii mai bine cum sta treaba,va meritati promovarile.

UNU` Joi, 8 August 2013
Lucrez la COMDATA Bucuresti, am si eu o intrebare ...cand m-am angajat mi-au spus ca am salariul 800 lei pentru inceput si trainingul platit, cand a venit ziua de plata a primului salariu am luat doar 400 lei si acum la al 2-lea salariu am tot 800 mai vad cei 400 de lei care trebuia dati in timpul trainingului sau ma aburesc? Bonuri de masa primesc din a 3 a luna? Multumesc !
grigoras. Joi, 8 August 2013

Prietene user daca ai fi TL la fel s-ar vorbii si despre tine. Oricum din romanul scris de tine ..... esti probabil la primul tau job la frageda varsta de 18 anishori. O sa te faci tu mare!

UNU` Joi, 8 August 2013
Ma lamureste si pe mine cineva va rog?
Eu Joi, 8 August 2013

@user Angajatii noi n-au nicio vina ca sunt entry-level si trebuie sa faca training, sa invete. Banuiesc ca toti noii veniti au invatat, nu au prins experienta peste noapte. Cred ca majoritatea a trecut prin aceasta etapa si tot marea majoritate a fost momita cu acest salariu de 1200 ron pentru ca prima cerinta si cea mai importanta a Comdatei este sa fi vorbitor de limba italiana.
In mare parte, ai dreptate si se pare ca se continua cu acelasi flux de personal, bisericute...

UNU` Vineri, 9 August 2013
Frate, ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns scurt ?
@unu Vineri, 9 August 2013
pe ce data a lunii ai inceput cursul?
gicu Sambata, 10 August 2013

Am fost 5 ani operator, si nu prea itzi inpartasesc prostia aia de o ai in cap. Dupa cum am zis, esti la primul job si nu cred ca ai mai mult de 7-8 luni decand lucrezi.

@gicu Sambata, 10 August 2013
Giculeeeeeeeeeeee ...am 5 ani de munca si lucrez la Comdata de 3 ani ca sa imi fac pe carca lor masterul puiule ! Deci ...
UNU` Duminica, 11 August 2013
AM INCEPUT CURSUL PE 17 IUNIE
gicu Duminica, 11 August 2013
Bravoooo, inca putin... si cu masterul luat ne scapam de tine, ca de... o sa devi un savant. Si masterul nu il faci pe carca lor, ci pe carca ta. ..... copil
@unu Luni, 12 August 2013
Ai luat salariu pt intervalul 17 - 30 sau 31 cat a avut luna in care ai inceput de aia ai luat aproximativ jumatate din bani. Si ai sa iei bani si dupa ce pleci de acolo pentru ultima luna lucrata. Asa e sistemul peste tot, se platesc zilele lucrate pe ultima luna pe data de 15 a urmatoarei luni. E corect :)