Forum despre Comdata Service

UNU` Marti, 13 August 2013
Pai si nu era normal ca restul de 400 sa-i iau acum urmatoarea luna?
@unu Miercuri, 14 August 2013
Nu, luna urmatoare trebuia sa iei salariul intreg, 8 daca 8 ai semna si apoi iar 8 si 8 pana cat ai sa iti dai demisia (sa speram cat mai curand) si atunci daca pleci din firma pe 15 septembrie in octobrie pe 15 ai sa iei iar 4 mil si totusi de pe 15 sept pe 15 oct nu ai muncit. asta e regula.
UNU` Miercuri, 14 August 2013
Multumesc pentru raspuns, azi am aflat ca bonurile de masa defapt nu se dau din a 3 a luna... se dau doar daca iei bonusul(DACA) nu mi se pare ok daca tot e salariul mic macar se dadeau bonuri de masa din a 3 a luna fara sa iei bonusul lunar.. acum sa vedem daca o sa iau bonuri.. eu cred ca nu ...
prietene Miercuri, 14 August 2013
Bonurile sunt catalogate ca PREMIU. Daca esti in stare , le iei, daca nu..... mai incerci. Bonurile nu sunt obligatorii. Sunt firme care aloca acele 21 de bonuri(sau cate dreaq sunt) si firme care nu le aloca. Eu zic sa revii cu pareri dupa cativa ani de munca.... ca de ex parerirle savantului "la dracu" care se foloseste de aceasta firma, si ii inputa tot ceea ce nu a avut(saracul copil) in copilarie, pt a termina o facultate.
User Joi, 15 August 2013

@ prienete eu zic ca ar trebui sa te informezi mai bine si daca te roade asa de tare curiozitatea spre deosebire de tine care accepti orice numai sa nu ramai pe dinafara(inclusiv sa fii carpa de sters pe jos) am terminat doua facultati.In ceea ce priveste subiectul "ani de munca" am mai multi ca tine cu siguranta,tocmai de aceea si spun ca bataie mai mare de joc ca in aceasta firma nu am gasit nicaieri.Nu am nici 18 ani asa cum sustinea cineva mai sus ci mult mai multi.Daca imi transcriu in cuvinte punctul de vedere nu inseamna ca sunt vreo nulitate cum cred multi de pe aici sau nu stiu ce este munca,din contra stiu prea bine de aceea imi permit sa fac comparatii dar bineinteles pt cei ce nu se cred in stare de mai mult sau nu considera ca ar merita mai mult este normal sa gandeasca asa si sa accepte orice,inclusiv batai de joc din partea unor analfabeti,unor persoane prost pregatite.Daca am fost dezorganizat in transcrierile mele a fost datorita orei tarzii si oboselii(pt cei ce s-au grabit sa ma critice )

prietene Joi, 15 August 2013

User.... ar fi bine sa itzi cautzi vocatia in alta parte. Nu itzi convine ceva in firma asta nu te tine tine nimeni cu forta. Fi om cu coloana vertebrala, nu cioban.

Elisa Vineri, 16 August 2013
Am fost chemata la un interviu luni la Comdata Bucuresti, credeti ca este o problema in a ma angaja daca nu am studij superioare? sunt la seral acum . daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns va multumesc !
Mos ion Roata Miercuri, 21 August 2013

@Elisa - nu conteaza studiile daca vorbesti italiana. Ar fi bine sa ai idee cum se foloseste un computer, restul te invata ei.
@Mihai-IT - vorbim aproape zilnic, avem idei asemanatoare dar pentru moment prefer sa nu-ti spun care dintre aia cu care vorbesti ceva mai mult sunt. Cred ca nu s-ar schimba nimic in discutiile noastre daca ai sti cine sunt.

Pe-afara se vorbeste cel mai mult despre Fastweb zilele astea. Chestii gen: "Uite, sunteti sase fericiti castigatori de bonuri luna asta" si apoi, vorba melodiei: "Te pup, pa-pa" - ba nu le-au luat nici p-alea, ba sunt unii cu performanta egala sau mai mare ca a celor sase dar care au fost trecuti aiurea prin rapoarte...
Tot pe-afara auzi (daca nu traiesti deja mizeria respectiva) cum se dau zile libere pentru ca nu e de munca DIN CONCEDUL CU PLATA AL OMENILOR, zile care se pierd definitiv si cand o vrea fraieru' liber o sa i se dea.. La fel li se cere uneori sa-si scrie foaie de permesso (un fel de invoire) din motive personale, cand de fapt oamenii au venit si vor sa munceasca.
Apropos... NU VA POATE OBLIGA NIMENI sa scrieti foaie de permesso. E un fel de dubla teapa - multi consolandu-se ca recupereaza orele alea cu straordinari, in Septembrie...
Tot din gura operatorilor auzi ca unii si-au cerut fluturasii de salariu si nu l-au primit. Ba unii l-au cerut si 2 luni la rand si nu l-au vazut.
Cred ca ma sunt chestii de spus dar nu-mi aduc aminte acum. Mai ciulesc urechea prin targ si va mai spun altadata.
A! Nu stiu daca-i pe bune dar cica a chemat cineva ITM-ul. 8-)

myke Vineri, 23 August 2013

Centru de la Galati e praf cu conducerea romaneasca , cand era condus de italieni era mult mai bine , target de bun simt , transparenta , pe 1 a lunii spunea target ul fiecarei persoane sa stie la cate bonuri se incadreaza , acum nu stii decat in ziua cand iti pune plicul in mana si cat iei asta este , marile de salar care se faceau anul (cand faceai anul intr o saptamana 2 maxim ) erai chemat la birou si primeai marirea , acum e face marirea de 1 an cand faci 2 ani ,cu conducerea italiana cand era luna august si nu prea era de munca , te tinea la munca si lucrai cat era , cu conducerea roamaneasca te trimite acasa 2 , 3 ore aproape zilnic , chiar te mai suna acasa si spune maine nu veni ca nu e de munca , se aduna zeci de ore care nu ai cand sa le recuperezi pentru ca nu va fi niciodata de munca mai mult decat este si esti nevoit sa le tai sau sa iti strici zile din concediu , Te vede TL-ul cu telefonul pe birou iti taie un bon .Te baga in curs foarte des , nu termini bine in curs , te lasa poate o saptamana sa lucrezi apoi te baga la altul , te foieste de colo colo si bonuri nu se dau in perioada asta de cursuri , demisii peste demisii , un mediu de lucru neplacut , pacat ca au stricat romanii ce au cladit iatlienii , Rusine celor care conduc comdata Galati , galatenii nu celor de la craiova care au fost

onix Vineri, 23 August 2013
Buna! am si eu o intrebare : la comdata se face munca de back-office fara call center?Multumesc.
zzabu52 Miercuri, 28 August 2013
Onix...inca se mai face, dar la Galati,ca sa prinzi ceva bete in roata or sa te intrebe si de alte limbi, nu numai de italiana !!!! :))) Asa ca ...nu recomand ...sau oricum o sa te plictisesti si o sa te saturi de sistemul de administratie...iar intr-o zi daca esti destul de istet/a ar trebui sa cauti ceva mai bun...
Mihai Vineri, 6 Septembrie 2013
Salut . Am muncit 3 luni la Galati si dupa 2 luni jumate de pregatire pe o activitate (po2) am fost bagat la un curs nou (po1). Cei care am patit asa am fost incurajati sa o luam ca pe o noua provocare si o promovare (deci adio bonuri din luna a 4-a) .
Intr-o zi s-a umplut paharul deoarece persoana care "preda" scursul imi amintea din 10 in 10 minute sa scriu dupa dictare tot ce zice.asa ca am iesit in pauza si am inceput sa merg intr-o directie dar nu m-am mai oprit. (mai erau 3 zile si expira al doilea contract de 2 luni)
Azi, dupa ceva ani, cred ca am mers intr-o directie buna. Zilele astea au dat anunt de angajare la back office Galati si concurenta este foarte mica se pare. In privinta banilor au fost corecti virandu-mi in cont si ultimul cent.

In concluzie pot spune ca a fost o experienta din care am invatat cate ceva.
Le recomand celor care sunt la primul job sau la primul job tip backoffice sau call center.

PS : dupa munca faceti o plimbare de vreo 5- 10 km pe jos. Pe mine m-a ajutat mult sa rezist
Mihai Miercuri, 11 Septembrie 2013
Sau, open-minded ...- receptiv la ideile altora si la idei in general.
Eu sunt, dar daca tu crezi ca te califici sa-mi fi tata .....
ionel Miercuri, 11 Septembrie 2013
Pot da o proba practica ... si poate poate ma calific
alexa Luni, 23 Septembrie 2013
la ce adresa se poate depune un CV ?
Angajat Comdata Bucuresti Vineri, 27 Septembrie 2013

Buna ziua as vrea si eu sa adaug cateva comentarii pe aici,legat de firma Comdata.
Cele mai multe mesaje postate aici sunt foarte adevarate,barfele fiind promovate in ciuda faptului ca conducerea nu incurajeaza acest aspect prin sedinte aberante lasand impresia ca desi nu este ok din nici un punct de vedere o poti dezvolta (barfa).
Despre pupincurism nu pot spune decat faptul ca exista un procent de 70% din operatorii care practica acest sport,carora le merge foarte bine din acest punct de vedere si au foarte mult de castigat,daca nu tii parte conducerii si nu esti sifon si sustii cauze drepte,esti considerat o persoana care nu se poate integra in grup !munca de echipa s.a.m.d. pe parte salarizari este totul ok,bani fiind la locul lor,la partea de bonus este foarte mult de munca deoarece se cere productivitate mare si calitate (imposibil) unde se sanctioneaza cu taiere de bonus pt niste greseli aberante. ex: nu ai sunat clientul 3 € ai gresit ceva in notele practicii 5€ la acest exemplu nu prea participa acei 70% din operatori. in cateva cuvinte nu este locul de munca la care sa vii cu placere in cazul in care iti place munca in call-center sau munca in echipa care aici nu exista. mentionez ca inca lucrez la aceasta firma.

comdata bucuresti Vineri, 27 Septembrie 2013

in primul rand doresc sa ai salut pe cititori si sa imi expun si eu parerea. aceasta firma, lasa impresia de /Raiul pe pamant/ si tin sa specific sa aprob acest lucru daca e sa ne gandim la libertatea pe care o avem si la salarizarea corecta, bani si date respectate. dar daca e sa vorbim despre conducere, TL si etc...dezamagirea este indescriptibila.totul se rezuma la prietenii formate prin barfa si para. e ceva de genul stagiul de gradinita. din pacate daca nu esti o persoana lingusitoare, sau indiferenta, acest loc de munca este josnic. persoanele ce nu isi baga nasul in treaba altora sunt sapate pana peste cap si li se gasesc diverse motive pt a fi deranjate. tin sa specific ca nu am fost concediata dar nici bine nu imi merge deoarece zilnic intampin piedici de a avansa sau a ma mentine in target si totul se rezuma la scuze ieftine. daca este sa tinem cont de ambient...este f stresant din cauza persoanelor care in permanenta au ceva de comentat. ar fi multe de adaugat , dar este mai bine ca fiecare sa vada pe pielea lui si sa traiasca aceasta experienta, pt mine una neplacuta. dar traim in Romania si din pacate nu prea avem ce sa schimbam.

ted Duminica, 29 Septembrie 2013
Oare asa naspa este?
ion Luni, 30 Septembrie 2013
Nu e chiar in halul ala. .... servici, te trezesti, te duci la munka, te intorci de la munka, trece luna, vine salariul... si gata.
Just me Vineri, 4 Octombrie 2013

Nu stiu sa aprecieze persoanele inteligente si muncitoare,totul se rezuma la cat de bn ii pupi. Si totul porneste din varf....persoanele competente sunt inlaturate tocmai din teama sa nu fie ei indepartati.
E departe de professionalism, nu e o firma in care se promoveaza pe merit ci pe confidente si relatii.