Forum despre Competence Call Center - CCC

miha Joi, 21 Februarie 2013
am si eu o intrebare: a fost cineva la interviu pt un post pe Spanish Speakers- Customer Service? stie cineva despre cum decurge interviu? sau ce contine? sau ceva? nu mi-au dat nici un detaliu ...
mai lucreaza cineva pe un asemenea post?
orice info. e binevenita .. ms
@miha Joi, 21 Februarie 2013

o fosta ccc-ista iti spune -: dai un interviu acolo cu cineva de la HR sau cu un agent in spaniola, eventual si putina engleza. Vei fii pe un proiect cu o companie aeriana.! Prezinta-te la interviu si fa-ti tu o parere!

Eu Sambata, 30 Martie 2013

M-au chemat la interviu vineri, mi-au spus pe loc in ziua respectiva ca sunt acceptata si ca imediat luni incepe trainingul. Luni am inceput semnarea actelor, am alergat cu vizita medicala, mi-am dat demisia de la locul de munca pe care il aveam atunci in alt call center(fara preaviz) pt ca cei de la CCC au clauza in contract sa nu muncim in alte companii cu profil call center in acelasi timp ce muncim la CCC. A doua zi am inceput trainingul efectiv pe proiect toti cei care eram selectati (engleza, spaniola, franceza, italiana). Aproape de sfarsitul acelei zile ne cheama cei de la HR sa ne spuna ca posturile pt care am semnat nu mai sunt valabile, nu mai angajeaza personal nou pt engleza si spaniola iar contractele trebuie incetate.

Alina Joi, 18 Aprilie 2013

Sediul este pe Basarabiei, la metroul la Republica sau la capatul tramvaielor.

nicky Luni, 22 Aprilie 2013
CE PROGRAM AU?
Andra Luni, 22 Aprilie 2013
Depinde de proiect nicky. Spre exemplu exista un proiect pe limba romana inbound cu program 8-22 in ture. La interviu ti se spune ca iti alegi tu cum doresti programul insa nu este asa. Cine lucreaza part time vine la birou ceva in genul 9:30-13:30 sau 17:30-21:30. Daca tu ai nevoie in mijlocul zilei de exemplu, ca sa iti aranjezi programul in functie de orarul de la facultate pt a avea o continuitate nu te lasa. Eu aveam zile la facultate cand terminam la 14 spre exemplu si trebuia sa vin la birou la 17:30. Pt mai devreme "nu se poate". Nu ai flexibilitate cand esti la part time in a lucra mai multe ore intr-o zi. De exmplu poate vrei sa lucrezi intr-o sambata 8 ore pt ca ai mare nevoie de liber intr-o zi. Nici asta nu se poate. Obligatoriu 5 zile/saptamana. In alte call centere exista posibilitatea asta. Si o alta aberatie, daca vrei un proiect pe limba engleza nu ai bonus de limba. Ai acelasi salariu cu cei de pe romana
ema Joi, 9 Mai 2013
Buna..As si eu o intrebare .. Ei au joburi numai in vanzari?m-au chemat la un interviu si nu am inteles foarte bine daca este vorba de vanzari.ms
M Marti, 30 Iulie 2013

Sunt anagajata de aproximativ un an si nu am avut probleme majore in tot acest timp. Se exagereaza foarte mult in privinta superiorilor. Sunt oameni de treaba, te respecta atata timp cat ii respecti. Domeniul este unul stresant (nu doar pentru agentii entry-level), deci nu vad de ce vi se pare atat de iesit din comun sa ii vedeti, uneori, iesindu-si din pepeni. Oamenii mai au si zile proaste. Chestia asta se intampla la orice alta multinationala de genu. Nu se va purta nimeni cu voi, nicaieri, la fel cum se purta mama cand obisnuiati sa va ascundeti dupa fusta ei. Nu am facut nici macar o data ore suplimentare fara sa accept chestia asta. Nici nu m-am simtit amenintata sau constransa sa le accept, in cazul in care am facut-o. Ai dreptul la 40 de minute de pauza la 8 ore, deci 10 minute pe ora (in prima si ultima ora nu ai voie). Volumul de apeluri este, intr-adevar, mare, dar odata ce te obisnuiesti cu aplicatiile/procedurile e floare la ureche. In ceea ce priveste programul, normal ca nu se poate respecta 100 %, dar colegi intelegatori cu care sa faceti un schimb de tura gasiti oricand :). Echipa HR e foarte ok, atmosfera e foarte degajata in timpul interviului, ti se spune din start care este pachetul salarial, in plus sunt foarte prompti. Faptul ca nu se ofera spor de limba pe engleza e, intr-adevar, un minus, dar criteriile de selectie nu sunt dure nici pe celelalte limbi, atata timp cat la nivel conversational e cat de cat ok, raspunsul nu va fi unul negativ. Nu este job-ul ideal, se castiga mai bine in multe alte companii (sau mai putin in la fel de multe altele), insa nu e un job cu pretentii mari si se intra destul de usor, deci recomand macar pentru a avea ce scrie in CV. Asa ca.. incercati sa coborati cu picioarele pe pamant, in orice alt loc ajungeti veti fi in subordinea cuiva la inceput. E legea firii :)

cineva Vineri, 8 Noiembrie 2013

Buna eu voi incerca proiect spaniola sa vedem ce va fi!
Incepem luni....chiar sunt curioasa!

cineva Vineri, 8 Noiembrie 2013
Chiar nu am nimic de pierdut poate doar timpul meu intradevar totul este prezentat roz....acum sa vedem......voi mai posta in cazul in care se schimba culoarea!:)))))
Hakunamatata Miercuri, 13 Noiembrie 2013

Aveam o parerea naspa despre compania asta. Intr-adevar, nu este un job pentru toti, superviserii sunt stresati si se rastesc la tine(bine-nteles, nu toti). Dar sa stiti ca nu va lasa nimeni cu ochii in soare la inceput. Eu sunt de aproape doua luni acolo si avem un agent mai vechi care se ocupa special de astia mai incepatori. E ok, sincer!

Level Joi, 14 Noiembrie 2013
Hello! Urmeaza sa am si eu un interviu pe franceza. Imi poate spune cineva in ce consta interviul? Interviul se tine doar in franceza? Cat de avansat trebuie sa fie nivelul de limba? Mersi anticipat pentru raspunsuri
eu eu eu Sambata, 16 Noiembrie 2013
Ptr level pe franceza iti trebuie un nivel destul de ridicat ptr a putea vorbi cu nativi sunt si multi termeni pe care trebuie sa ii inveti dar asta pe parcurs bineanteles interviul in romana la inceput dupa care vei vorbi si in franceza sa vada cum te descurci....
eu eu eu Luni, 18 Noiembrie 2013

Eu zic sa incercati, este un loc bun pentru a incepe pe o limba straina si sa prinzi experienta.pe aceasta parte ....pe romana se gaseste mai peste tot si sunt mai prost platite si aici ai si bonus ptr limba straina.....eu sunt ok deocamdata nu ma plang fiecare cu norocul lui

Niculae Emanuel Mario Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Lucrez la CCC de aproximativ un an, si, e adevarat, e greu. Lucrez pentru un proiect in limba franceza. Dar mie imi place limba franceza si chiar daca salariul nu e imens, oamenii cu care lucrez sunt minunati si inteligenti.
Marian Vineri, 31 Ianuarie 2014
Am lucrat 8 luni la CCC si nu mi-a placut. Pe langa volumul foarte mare de apeluri, team leaderii exagereaza foarte mult, pun presiune pe agentii de vanzari si pretentiile pe care le au de la ei sunt extrem de exagerate in raport cu salariul pe care-l ofera. Plus ca bonusul este imposibil de luat avand in vedere target-ul impus. La ce cerinte au macar 1000 de euro pe luna ar putea sa dea si ei salariu.
Opy Miercuri, 5 Februarie 2014
Am fost chemat la un interviu pe outbound in romana , contactarea clientilor unor banci si determinarea lor sa mearga la un sediu sa semneze nu stiu ce contract .
Salariu mi-au spus inca de la telefon am inteles ca e vb de 1200 lei acum nu stiu daca astia sunt bani in mana sau cu tot cu bonuri . In orice caz vroiam sa va intreb daca lucreaza cineva pe outbound genu asta de program . In afara de atmosfera sunt interesat si de Volumul de Apeluri si de targete .
Jack Joi, 6 Februarie 2014

am fost ieri la interviu pentru un proiect de vanzare produse bancare,sediul e greu de gasit si risti sa ti se agate un maidanez de picior pana ajungi la munca,pe de alta parte interiorul e ok .interviul a fost foarte usor, discutii deschise ,treci printr-un role play unde trebuie sa vinzi un rahat pe bat si ti se ofera detalii despre job
partea ciudata e ca jobul mi s-a oferit pe loc dupa interviu (asa mare nevoie de oameni au?) si a trebuit sa trec prin interviuri cu 3 insi de la HR unul dupa altul pana sa ajung la detaliile salariare .partea buna e ca toti cei 3 au fost foarte de treaba si prietenosi,fara bete in fund cum sunt majoritatea pe la call centere,salariul este decent pt un entry (15 brut si 10 +2 in bonuri net,poate de aici si unele confuzii,nu stiu ce au inteles unii pe aici,la mine s-a exprimat clar cand a venit vorba de bani ) si ofcourse minunatul target care din ce am descusut-o pe tipa am inteles ca nu prea ai sanse sa-l atingi ,chiar daca ea a evitat sa-mi spuna asta direct.
in rest ,training de 3 zile platit,cica nu foarte multa materie de invatat, pauze insumate de 40 min pe zi care ti le imparti cum vrei mai putin in prima si ultima ora de lucru,laudat compania ,nu stiu ce beneficii medicale si chestii in plus dupa nu mai stiu cate luni ,povesti despre ce fun e la locul de munca si cum dau ei party de craciun si de ziua porcului si in final putin bullshit despre nenumaratele posibilitati de a avansa in companie
am plecat cu o impresie medie spre buna

partea contestata de multi cu pauzele ar fi fost o mare problema si pt mine ,daca nu mi s-ar fi zis dinainte cum e ,dar asa ce-i in mana nu-i minciuna ,oamenii au fost corecti ,mi-au spus cum e treaba deci n-am ce obiecta
problema e cu sefii ,daca sunt asa cum se spune pe aici nu o sa rezist mult ca sunt mai certaret defel si i dont take shit in general ....si avand in vedere ca pentru a ma angaja aici trebuie sa refuz o alta oferta cu salariu putin mai mic dar munca mai lejera si mai placuta pt mine ,nu prea as vrea sa ii refuz pe astia din urma ca sa plec dupa 2 saptamani de la CCC
asa ca ,daca aveti similaritati sau diferente care vi se par importante fata de cum a fost la mine ,poate sfaturi ,scrieti-le aici si dau o bere ,mi-ar fi de ajutor .luni e prima zi de training la CCC si pana marti am termen sa iau decizia la ceilalti
cam asta e povestea cu CCC pana acum. o sa revin cu detalii cand mai trec pe la ei

5 aces Duminica, 2 Martie 2014
Mai oameni buni , eu nu stiu ce varsta aveti voi, si nu stiu ce asteptati sa castigati salarii de 20 de milioane de la primul job? CCC e un loc foarte ok. Eu am avut ghinion si nu am prins trainingul pt din ianuarie. M-au chemat si mi-au spus clar optiunile...am zis ca nu bag pe target pt romana nu am experienta si nu e win-win situation nici pt mine nici pt ei. Atunci au spus ca ma vor suna pt urmatorul training care va fi peste o luna jumate. Si m-au sunat, chiar mai devreme. Am intrat in training, si da este un volum enorm de informatii pe care trebuie sa le asimilezi intr-un timp scurt dar nu a fost ceva ce nu am putut invata. M-am mai si blocat uneori in proceduri, a venit trainerul mi-a explicat din nou ce se face, mi-a aratat si am reusit sa invat. Fara tipete, fara urlete...cum va asteptati sa intrati pe apeluri daca picati testul final? Sau ce sa faca, sa va bage pe apeluri si sa stati sa va ganditi ce trebuia sa faceti...ce procedura sa urmati? Un pic de vointa si se poate. Si se spune clar de la bun inceput ca este un job cu o responsabilitate mare, si trebuie sa ai vointa ca sa inveti ce trebuie sa faci. Nu e usor, dar cu asteptari din astea o sa plecati de la orice job. Daca la CCC vi se pare ca e greu, incercati sa lucrati in publicitate..sa vedeti acolo crize de isterie, sa fi pus in situatia sa te descurci singur pt ca the boss nu are chef azi sa isi faca treaba. La CCC am dat numai peste oameni unul si unul, cu un comportament civilizat. Repet, nu este usor dar nu e ceva ce nu se poate invata daca iti pui ambitia. Si nu , nu sunt nici superior in CCC , nu sunt nici trainer sau de la HR.
Numai bine!
mihaela Marti, 4 Martie 2014

am lucrat si eu cu proiectul companiei aeriene.nu este foarte usor, dar intr-o luna te obisnuiesti cat de cat. E adevarat salariile nu sunt extraordinare, dar e ok pentru un job de student.  Mediul de lucru este unul chiar foarte placut. Superiorii te ajuta si te respecta atata timp cat si tu esti ok, iti respecti programul de lucru si iti vezi de treaba ta. se mai intampla uneori sa ridice tonul dar nu toti..si nu trebuie luat personal. Colegii sunt la fel foarte ok, te ajuta si poti face schimb de tura atunci cand intervine ceva si nu poti respecta programul. Luatul pauzelor nu are nicio legatura cu faptul ca esti nou sau vechi, trebuie doar sa urmaresti cand iese cineva din pauza pentru a putea intra.am depasit de foarte multe ori pauza si nu mi a zis niciodata nimeni nimic. A fost chiar o experienta placuta si un punct de pornire in cariera. Pt limba spaniola castigam la program de 4 ore 500 RON + bonuri+ bonus (intre 50 ron si 100 ron)