Forum despre Conectys Serv Telecom

Diana Marti, 29 Ianuarie 2013
Stie cineva, daca au pozitii vacante doar pentru engleza? Si la cat ajung salariile ? Multumesc
Alina Marti, 29 Ianuarie 2013
A reusit cineva sa treaca de toate interviurile si sa primeasca oferta financiara de la ei? Multumesc
h Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Stie cineva cum se desfasoara interviurile de grup? Cati participanti sunt si cati intervievatori?
Antonia Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Nu ai de ce sa-ti faci griji asupra interviului oral. Repet, este o atmosfera placuta la ei, de la receptie pana la persoanele cu care sustii interviul. La mine nu a fost inteviu de grup, desi mi-ar fi placut:) Iti doresc succes!
Alina Vineri, 1 Februarie 2013
INTERVIU DE GRUP. Am sustinut zilele trecute un interviu de grup la Conectys. Au fost in jur de 8 participanti. Toti vorbitori de engleza+o alta limba europeana. Interviul s-a sustinut in limba engleza si a durat cca. 1 h, timp in care tipa de la Rh ne-a prezentat atributiile postului pt care eram intervievati/calitati urmarite. Ne-am prezentat fiecare succint iar pe parcursul interviului am avut ocazia sa punem intrebari despre postul oferit, beneficii samd. As vrea sa mentionez ca atmosfera din cadrul interviului a fost placuta iar mediul de lucru din call center aparent era ok (din cate am tras cu ochiul :) ) . Feedback-ul pe care il pot oferi asupra personalului de recrutare este unul pozitiv. Dupa interviul de grup au urmat testele( grila / traducere / intelegere) - au durat cca 2 h. Gradul de dificultate al testelor a fost usor-mediu. In functie de postul pt care esti chemat se sustin 2-3 interviuri in plus fata de cel de grup. Raspunsul cu privire la promovabilitatea interviului se da in principiu dupa o saptamana indiferent daca este unul pozitiv sau negativ. Voi reveni cu detalii in cu privire la cel de-al doilea interviu daca voi fi selectata. Sper ca informatiile au fost utile! Succes!
Alexandra Luni, 4 Februarie 2013

Imi puteti spune va rog in ce interval s-ar incadra salariile pentru un post de customer representative? Dar pentru TL? M-ar interesa un minim/maxim. Multumesc.
.... Marti, 5 Februarie 2013
a ajuns cineva mai departe cu interviul?
Alina Miercuri, 6 Februarie 2013
Am revenit cu detalii. Din pacate nu am fost selectata pt al doilea interviu.
Motivul pe care l-au dat a fost ca punctajul obtinut la teste a fost low si au hotarat sa mearga mai departe cu alti candidati.
Va doresc succes!
EM. Miercuri, 6 Februarie 2013
@Alina, imi poti spune in ce a constat interviul de grup si ce fel de teste scrise ai dat (grila etc)?
Kiky Miercuri, 6 Februarie 2013

Al doilea interviu (multilingual moderator), cel dupa interviul de grup, a fost easy (sau am fost eu relaxata) :).
Jumate in engleza, jumate in a doua limba.

Asteptam cu nerabdare salariile !!!!!!!!!! NOBODY??

@EM
Interviul de grup dat, asa cum am mentionat si intr-un mesaj anterior, a constat intr-o discutie libera intre cele 2 recruitere si ceilalti membri ai grupului (prezentare succinta (cateva info desspre ce ai facut..de ce vrei sa te angajezi la Conectys, generalitati, tu alegi ce sa spui ) + job description dat de una dintre cele care ne-au intervievat)). Fii sigura ca te evidentiezi cumva..punand cateva intrebari relevante in cadrul interviului.O sa fie suficient, zic eu.(cu toate ca eu nu am avut bafta sa merg mai departe, in ciuda eforturilor facute :), dar, nah un sfat nu strica:)) ) Oricum, in marea parte a timpului, la interviul de grup a vb tipa de la HR. Asa ca nu ai de ce sa ti faci griji. In privinta testelor: un test e format din mai multe parti(5). Primele 3 parti ale testului sunt formate din intrebari grila cu o singura varianta de raspuns, care pun accent in mod deosebit pe gramatica, vocabular, intelegere si adaptarea unui cuvant intr-o anumita fraza. Nu sunt grele. Pt un avansat, chiar si pt cineva cu nivel mediu sunt ok. In celelalte 2 parti ale testului exista o traducere - a unui text din Ro-Engleza/alta limba si inca ..niste scenarii date de ei, in care trebuie sa formulezi niste raspunsuri.(situatii conflictuale intalnite in call-center). Cam asta e tot. Sper sa fie utile informatiile! Succes!
Alina Miercuri, 6 Februarie 2013
Mentionez ca postul pt care am aplicat eu a fost "Multilingual moderator" pe Engleza/Spaniola. Exista posibilitatea ca gradul de dificultate al testelor sa fie diferit in functie de pozitia pt care se aplica. Pt call-center am inteles ca nu exista group-interview ci unul individual.
EM Joi, 7 Februarie 2013
@Alina,

Multumesc pentru detalii. Din pacate am avut norocul sa am 2 interviuri puse la aceasi ora astazi (7 feb) si trebuie sa ma decid la care sa ma prezint. Imi mai poti oferi niste informatii, te rog?
In ce consta mai exact postul asta "Multilingual Moderator" (tot pe acelasi post sunt si eu chemat), ce fel de job este (part/full time), ai optiunea sa lucrezi de acasa sau trebuie sa vii la ei la sediu?

Multumesc inca o data.
Alina Joi, 7 Februarie 2013
@EM
Activitatea de desfasoara strict la ei la sediu,din cate stiu nu poti lucra de acasa. In principiu postul presupune revizuire de contents de pe un site. Un fel de..aprobare a continutului care se posteaza pe site-ul respectiv.Sa ai grija ca imaginile/commenturile sa se incadreze in niste parametri dati de ei in timpul trainingului. Apoi sa aprobi sau sa respingi continutul respectiv. E o activitate de back-office, nu prea ai de lucrat cu oamenii in mod direct asa cum se face in call center de cei care preiau apelurile de la diverse persoane. Cam asta e in mare. Poti lucra si part time insa au specificat faptul ca prefera oamenii care vor full. Nu este exclus sa mergi pe part dar personal consider ca nu ii iau f mult in considerare pe cei care vor part-time. Daca stii ambele limbi la nivel avansat sfatul meu ar fi sa te duci si sa nu ratezi interviul. Sau poti incerca sa reprogramezi, tipele sunt destul de dragute si cred ca ar intelege. Doar sa nu aduci vb ca ii amani ca te duci la alt interviu :))) Succes!
Alina Joi, 7 Februarie 2013
Eu am amanat interviul cu o zi, intrucat nu am putut ajunge in Bucuresti in ziua pt care ma programasera. Si a fost ok. :)
Adele Joi, 7 Februarie 2013
Pentru "Multilingual Moderator", la primul interviu se dau testele de limba? sau e numai cel de grup?
k Vineri, 8 Februarie 2013
@Adele
Primul interviu este alcatuit din: interviu de grup (1h) + testele de limbi straine (2 h). Si testele si interviul de grup se sustin in aceeasi zi.
Foxy Sambata, 9 Februarie 2013
Are cineva mai multe detalii despre salarii? Bonusuri?
clau83 Luni, 11 Februarie 2013
am fost chemata pt interviul de grup si teste scrise pt postul de Analyst - Engleza/Spaniola....
a mai fost cineva pt acest post, ceva info despre interviu, despre teste???
Dan787 Luni, 11 Februarie 2013
Salut. am fost sunat pentru un interviu la ei, pe limba engleza & spaniola.Si eu sunt de parere ca acum vor mai mult sa isi faca o baza pentru viitoare proiecte, am vorbit cu mai multe persoane care au fost la interviu de la mine de la facultate si din ce citesc si aici, pe forum.