Forum despre Conectys Serv Telecom

clau83 Luni, 11 Februarie 2013
ff ciudat .. si atunci de ce mai suna? .. de ce interviu si testari .. totusi sunt 3 ore petrecute la ei, iar eu mai am in cursul zilei de maine un interviu dupa ... oricum nici o experienta nu merita pierduta, o sa merg ca tare sunt curioasa despre recrutarea la ei ...
martishka Miercuri, 13 Februarie 2013
Am fost si eu recent la un interviu la Conectys. Prima impresie - mi-a placut compania, mediul de lucru (pe parcursul examenului am putut sa trag cu ochiul si urechea la ce faceau unii angajati de acolo). Am avut interviu in grup care a decurs ok, atmosfera placuta, domnisoarele/doamnele de la HR au fost tare dragute. Testul nu a fost prea greu, nivel mediu B2/C1, nivel care de altfel se si cere de la potentialul angajat. Detaliile despre partea financiara se negociaza la interviurile ulterioare, cred ca angajatorul nu urmareste sa ia in companie o masinarie care lucreaza pentru bani, dar un angajat bun si dedicat. Se lasa loc de negociere a salariului si exista si posibilitatea avansarii.
Mie mi-a placut, sper sa ajung si la etapele urmatoare si sa obtin postul pentru care am aplicat si de care deja m-am "indragostit" :)
bafta tuturor celor care merg la interviu si nu uitati sa aveti incredere in voi ;)
clau83 Miercuri, 13 Februarie 2013
am fost si eu la interviu & teste pt postul analyst engleza/spaniola, e adevarat mediul e fain, jobul e fain, dar mie personal mi s-au parut grelute testele scrise; posturile par reale ni s-a spus ca proiectul respectiv se va demara pe 22 martie
Ccl.: se merita, desi eu personal nu cred ca voi trece de teste, oricum cik raspunsul la prima etapa se da intr-o sapt ....
Cris Joi, 14 Februarie 2013
Maine merg si eu la interviu tot pt multilingual analys engleza-spaniola. Am citit postarile de aici si sunt curioasa daca se merita sa vin in Bucuresti pt asta, mai ales ca am inteles de la voi ca dupa testari vi se spune ca ei cauta altceva. Sunt curioasa ce salarii se ofera pt acest post, adica daca te poti intretine o luna de zile din banii aia (chirie, utilitati, mancare, transport).
mek Vineri, 15 Februarie 2013
intr-adevar, HR-ul si managerii mi-au lasat si mie o impresie placuta. Dar una peste alta, avand in vedere ca ofera un salariu de 15 mil in conditiile in care se lucreaza CEL PUTIN o saptamana in tura de noapte (chiar si obtinand toate bonusurile posibile tot nu ajungi sa iei mai mult de 18mil) mi se pare totusi prea putin pentru costul vietii in Bucuresti.
Agatha Luni, 18 Februarie 2013

buna. eu sunt angajat al acestei firme de ceva timp si va pot da unele informatii. salariile sunt pentru nivel de entry level si la nivel cu salariile din domeniu. insa daca iti doresti o un punct de start in cariera e compania perfecta. compania este in plina dezvoltare si sunt oportunitati de promovare, mediul este placut, insa trebuie sa iti faci treaba.

testele sunt pentru a-ti testa nivelul de cunoastere al limbii. tinand cont ca este un call-center in limbi straine sunt un lucru necesar. niciunde nu se poate merge doar pe incredere (tu spui ca esti nivel C2, insa esti undeva la B1). pentru cei care au un nivel avansat al limbii respective este un test usor spre mediu.

sugestia mea este sa incercati sa filtrati ceea ce vedeti scris. sunt destui oameni care se duc la un interviu nepregatiti si pe urma tipa pe forumuri ca aceea companie nu este ok. pentru orice job in orice orice companie sunt parti pozitive si parti negative, insa pana nu incerci nu poti sa gasesti raspunsuri. depinde de tine cum te integrezi si ce vrei sa realizezi.

va urez bafta tuturor in gasirea unui job!

Andreea Luni, 18 Februarie 2013
Buna tuturor. Am fost si eu la ei la interviu, si am sa va las si eu impresiile mele. La interviul face to face este intr-adevar o atmosfera placuta, se discuta in romana un pic in engleza si apoi in limba pentru care ati aplicat. Legat de partea scrisa, mie mi s-au parut testele in engleza cam grelute adica bate lejer catre nivel C1. Este doar parerea mea. Acum la teste, genul de verbe cu particula in limba engleza, ex: to drop (in, off, away, across, out), to pick (up, out) si multe altele tb sa le stiti ca pe tatal nostru semnificatia, altfel nu te descurci. Apoi urmeaza sa faci traducere a unui text din romana in engleza si in limba pt care ai aplicat, apoi tb sa scrii niste mail-uri (iti sunt date situatiile) la fel in engleza si in limba pt care ai aplicat, si mai sunt 2 texte mici de tot si pe baza lor tb sa dai niste raspunsuri. Cel putin asa a fost la mine. Sunt de parere ca cele 2 ore alocate partii scrise sunt insuficiente, dar nu e nici o problema daca depasesti cele doua ore, nu sta nimeni sa te preseze. Deci per total, tb sa stii ambele limbi la nivel avansat C1 as zice eu, si sa fii pregatit. Bafta tuturor in continuare.
Kiki Luni, 18 Februarie 2013
@mek La ce job 1500 Ron ? Analyst / Moderator - sau call -center?
sasha Marti, 19 Februarie 2013
Buna tuturor, am fost si eu la ei la interviu acu vreo 3 saptamani (pt testele scrise) dupa care am fost chemat si pt interviu individual in cele 2 limbi. Cu toate ca ei sustin ca te anunta in privinta resultatului in max o sapt, indiferent care e, pe mine nu m-au mai contactat dupa faza a 2-a,deci presupun ca nu le-au placut raspunsurile mele :-/ sau nu i-o fi incantat ideea ca pot munci doar part-time. Ca sa treci testele alea tre sa stii destul de bine limba respectiva (mai ales in scris :-)), iar ce tine de salariu cred ca cei care se asteapta la vreo 25mil in mana o sa cam fie dezamagiti, dar nu stiu nimic sigur. bafta tuturor
Tania Joi, 21 Februarie 2013
Buna...Am si eu maine interviu la Conectys...am emotii...nu stiu sa ma duc sau nu..|Cine a ma fost va rog sa imi spune-ti cum a fost interviul de grup???Te intreaba ceva?sau vorbeste tipa de la HR?Si in ce limba se vorbeste la interviul de grup???multumesc:)
malta Vineri, 22 Februarie 2013
Interviul in grup la Conectys e foarte ok, este prezentata o scurta descriere a companiei precum si a jobului care vi se propune. La randul vostru va prezentati fiecare si la sfarsit puteti pune intrebari, daca aveti evident :) Se vorbeste in limba romana. Dupa interviu mergeti sa dati testele de limba engleza si a doua limba straina, despre care s-a vorbit in postarile anterioare. Nothing complicated :) mie personal Conectys mi-a lasat o impresie placuta. Succes tuturor!
Andrei Vineri, 22 Februarie 2013
Buna... As vrea sa stiu daca cineva a reusit sa fie acceptat in urma testelor scrise si al primului interviu si daca a si fost angajat. Am fost si eu la ei la interviu, teste si am primit acelasi raspuns cum s-a mentionat mai sus" Ne-a facut o deosebita placere sa va cunoastem, v-ati prezentat pozitiv bla, bla, bla dar am decis sa mergem cu alti aplicanti". Ei oare intr-adevar angajeaza in momentul de fata? Sunt pozitiile intr-adevar reale sau ba. Merci
Alice Sambata, 23 Februarie 2013
Salutare,

Am o prietena care lucreaza la ei si mi-a zis ca sunt numai oameni de treaba acolo, atat TL cat si managerii. Am fost si eu la interviuri si am ramas impresionata de profesionalismul lor. M-au anuntat pana acum dupa fiecare interviu despre rezultat. Sa vedem cum merge acum dupa ultimul interviu.Deci mergeti cu incredere daca va doriti un job pe termen lung. Succes tuturor!
mimi Duminica, 24 Februarie 2013
Pastreaza legatura cu cei pt care au raspuns pozitiv, e in interesul lor sa para seriosi. Au trecut 3 sapt de la interviul face2face si nu am primit nici un feedback. Bine, m-am prins ca e negativ, dar macar sa nu mai spuna ca te anunta in decurs de o saptamana indiferent de raspuns.
yolo Marti, 26 Februarie 2013
Deci pana la urma cat ar fi salariul pentru postul de Multilingual Moderator?
eu2 Luni, 4 Martie 2013
nimeni nu zice de salariu !?
marck123 Marti, 5 Martie 2013
Pana la urma au angajat pe cineva? sau toate lumea se duce, da interviul, pierde 3 ore si cam atat? ar trebui sa ma duc si eu maine si nu stiu ce sa fac, parca nu as vrea sa pierd 3 ore din timpul meu aiurea
F Vineri, 8 Martie 2013
Eu nici macar nu am primit una email. Au zis ca vor trimite un raspuns in o saptamana dar nu au facut-o. Mda....
Aida Luni, 11 Martie 2013
Interviul la care am participat, a fost sustinut cu un manager operational. Dupa multa bla bla pe diverse teme unde din pacate, avand in vedere experienta mea profesionala nu m-a "prins" cu niciun raspuns nepregatit, la partea financiara s-a uitat un pic ciudat cand i-am mentionat suma pe care o consider ca fiind un minim de bun simt, apoi mi-a spus ca trebuie sa sustin un test de limba engleza si ca o sa ma tina la curent HR-ul cu rezultatele la interviu si testare si cu eventuale etape viitoare pentru recrutare. Domnisoara respectiva nu prea avea raspunsurile la ea, multe balbe apropo de activitatea efectiva, program de lucru, echipa in subordine (postul pentru care am fost chemata la interviu este de TL/ PM) etc. Desi cunosc mai multe limbi straine, domnisoara mi-a spus ca nu e nevoie sa sustin mai multe teste, doar cel de limba engleza este suficient. Testul cuprinde o parte de grila cu expresii al caror sens trebuie sa il cunosti bine astfel incat sa poti alege varianta corecta, apoi o parte de traduceri si in final niste cazuri de clienti carora trebuie sa le scrii un raspuns oficial. Timpul mi s-a parut ok, 2 ore sunt suficiente pentru completarea testului. Raspunsul din partea companiei a venit o saptamana mai tarziu, rezultatele in urma interviului si testarii au fost foarte bune, insa ei mai cauta.
luk Marti, 9 Aprilie 2013
eu prima data cand am fost la conectys , am sustinut un interviu jumatate de ora in limba engleza dupa care mi-au dat testele acelea, despre care sunt de acord ca dureaza prea mult si unele exercitii nu isi au rostul dar la partea de gramatica si de compunere sunt intru totul de acord. Vizavi de salariu...da nici mie nu mi s-a spus nici prima nici a doua oara despre el. Am primit intr-un final 2 emailuri care nu aveau niciunul nicio legatura cu ce am facut eu acolo- in primul email nu mi au scris nici macar numele meu, era al altei persoane si spunea ca in mom in care vor avea posturi vacante pe romana si fara night shift ma vor anunta ( eu nu le am zis ca doresc pe romana si fara nighshift) si in al doilea in care mi-au ghicit numele, mi au spus ca am picat testul de engleza si bla bla bla :| la asta nu ma asteptam si era absolut imposibil sa pic testul de engleza pentru ca eu sunt avansata si cunosc foarte bine limba :)) a fost foarte amuzant. Le-am trimis un reply prin care am rugat sa mi se comunice si mie cu ce am gresit la test pentru ca nu cred ca l-am picat si evident n am primit raspuns.
Acum cateva zile am primit un telefon sa ma duc la al doilea interviu la ei, in conditiile in care primul interviu a fost pe undeva prin...decembrie?! pe limba romana, eventual si pe engleza, project based 3 luni. La interviu a fost ok, tipul care mi-a luat interviu a fost foarte dragut, atmosfera relaxata la fel ca prima data si astept sa ma sune sa ma cheme probabil sa incep trainingul bla bla. N -am intrebat de bani pt ca stiam ca asta asteapta, dar voi intreba la telefon. Sincer momentan prefer doar sa nu fie salariul de 5-7-8 mil cum am intalnit pe la altii care mananca mult kk cu polonicul. Nu am experienta pe call center si daca imi ofera 1200 de ron eu pentru moment sunt multumita, ca nu locuiesc singura sa nu ma ajung cu banii si acest job oricum nu este definitoriu pentru mine. Asa ca sfatul meu pentru cei care sunt liceeni, sau inca in facultate , chiar si daca au terminat facultatea de curand si nu isi gasesc un job pe domeniul lor, sa accepte si 1200 de ron ca daca stati cu parintii oricum nu muriti de foame si nu aveti nevoie sa va duceti non stop in club sa cheltuiti milioane pe bautura tigari etc. 1200-1500 momentan este ok zic eu, evident e mereu loc de mai mult dar decat NIMIC credeti-ma pe cuvant ca eu cel putin prefer asa