Forum despre Conectys Serv Telecom

Adelina Vineri, 12 Aprilie 2013
M-au sunat si pe mine astazi pt teste si interviu Moderator/Analyst Engleza-Spaniola.
Pe mine ma intereseaza foarte mult salariul intrucat in prezent muncesc (iau 12 mil + bonuri, dar e pe perioada determinata) si nu as vrea sa renunt la acest job degeaba si sa-mi mai iau si o zi de concediu pt nimic. Eu nu as accepta mai putin de 15 mil, in conditiile in care cer doua limbi straine la nivel avansat. La alte companii se iau si 17 sau 19/20 de milioane. Din cate am citit pe aici, se lucreaza pe bonusuri. Cat este partea fixa? Plus, as vrea full time, dar ma intreb cum este programul totusi? Adica este ceva de genul o saptamana de dimineata, una dupa amiaza?
Si exista ture de noapte? Sunt obligatorii? Se lucreaza sambata?
Plus, am dubii ca as trece testul de spaniola, am invatat de la televizor si am studiat singura, inteleg extrem de bine, dar imi gasesc cuvintele mai greu cand vorbesc si am putin probleme la scris.
Din nou, nu inteleg de ce se fereste lumea atat de mult sa zica un salariu. Iar angajatorii ar trebui sa specifice acest lucru de la inceput. De ce mi-as pierde timpul 2-3 ore pe teste si interviuri daca in final nu-mi va convine salariul? Da, sigur, ei nu cauta oameni care se gandesc numai la bani bla bla , dar sa fim seriosi, banii sunt principalul motiv pentru care muncim. Altfel, am sta acasa. Iar un om valoros are demnitate, sau ar trebui sa aiba si sa nu accepte orice.
Mda, cred ca mi-am raspuns singura la intrebare, probabil nu ma voi duce...
Adelina Vineri, 12 Aprilie 2013
a, se pare ca e pentru Customer Support Specialist, niste detalii daca aveti?
cineva Vineri, 19 Aprilie 2013
Pana la urma lucreaza cineva ca moderator/analist cu engleza si spaniola? am vazut ca ei tot posteaza anuntul..
luca Marti, 23 Aprilie 2013
si eu vreau sa stiu cu cat se plateste pt un post de moderator si daca cei testati au inceput sa lucreze ?
iech Marti, 23 Aprilie 2013
Salutare.Am si eu nevoie de un sfat va rog, de la cineva care lucreaza acolo sau stie sigur.Am fost invitat pt un post de team leader la un interviu.Cam care este sal pt aceasta pozitie?.Apreciez raspunsuri sincere de la cei care stiu si vor sa ajute.Multumesc mult!
iarm Marti, 23 Aprilie 2013
Iech, inseamna ca maine vom fi colegi de interviu :)
Maria Joi, 25 Aprilie 2013

Am fost la doua interviuri la Conectys (dupa ce, in prealabil, am dat testele de limba): unul cu managerii de proiect si, cel de-al doilea interviu, cu unul din managerii... principali?, sau directoarea de resurse umane?..., nu am inteles prea bine ce functie are, insotita de o domnisoara manager de proiect. Mie nu mi-au lasat aceasta impresie, ba dimpotriva, mi s-a parut ca stiu foarte bine ce cauta si ce fel de profil vor. Sunt foarte placute toate- am stat de vorba numai cu manageri...feminini :) - iar managera mi s-a parut a fi o persoana foarte deschisa la minte si buna, profesional vorbind. Nu voi angajata, cel mai probabil, am facut cateva greseli copilaresti (eu fiind o persoana mai ...matura), dar contactul cu ei mi-a prilejuit o experienta pozitiva.

Despre salariu nu mi-au spus decat ca se compune dintr-o suma fixa, la care se adauga sporuri pentru munca de noapte (25%, parca asa scrie in lege?), bonus de performanta si, dupa 9 luni, bonuri de masa. Transportul asigurat pe timp de noapte (gratuit).

Mediul de lucru mi s-a parut foarte ok (arata exact ca in filmuletele de pe youtube), exista si un plan de cariera, si...nu mi s-a parut deloc ca se speteau muncind, cei care erau la serviciu, era o atmosfera degajata.

AVI Vineri, 10 Mai 2013
buna tuturor. am fost la toate cele 3 interviuri si dupa 2 saptamani am primit in sfarsit raspunsul ca am fost acceptata. impresia care mi-au lasat-o de la interviuri este una mai mult decat placuta. deocamdata nu ma pot pronunta cat este de serioasa sau nu firma, insa va voi putea spune acest lucru dupa prima luna :) bafta tuturor!
luciosu Miercuri, 15 Mai 2013
am trecut toate interviurile, am fost chemat, mi s-a facut o oferta, sub ce cerusem, bonurile de masa apar abia dupa 9 luni :) .Nu spune nimeni salariul pt ca au semnat contracte de confidentialitate, oricum program 9 ore, salariul sub 1800 de lei :))
cineva Miercuri, 15 Mai 2013
@luciosu: pe ce pozitie te-ai angajat?
sarpe Marti, 21 Mai 2013

Salut tuturor,
Am fost si eu la o serie de interviuri cu aceasta firma. O sa va explic pe scurt cum a decurs:
- la fiecare dintre cele trei interviuri m-au pus sa astept de fiecare 30 de minute, ceea ce consider lipsa de politete si nu numai;
- testul de limba la germana si engleza: mult prea lungi, bataie de joc pe timpul candidatului
Am trecut toate testarile, si pe olandeza si pe germana si pe engleza ... am dat dovada de rabdare si mi-am pierdut insumate fiind orele 16 ore din viata, doua zile de munca ca sa astept .... ce credeti oferta!
- referitor la oferta. Ma suna o persoana de acolo daca nu cumva pot sa vin iar, pentru a patra oara la ei, ca sa imi fac oferta. Replic prin faptul ca mai bine sa imi trimita un email cu oferta pe care sa o accept sau nu! In sfarsit se vaieta femeia ca va incalca procedura, ca nu poate, ca nu mai stiu ce ... imi trimite mai. Soc total: 20 de milioane salariu si bonuri dupa 9 luni. Partea cu bonurile de masa dupa 9 luni a pus capac. Adica chiar la asa nivel nu ma asteptam.

oFFi Marti, 9 Iulie 2013
pt Web Moderator, iti ofera salatriu de 1500 ron plus bonusuri de maxim 100 de euro pe luna. un bonus mediu este de 50 de euro. dupa 9 luni iti ofera si tichete de masa.. o oferta f.slaba pt un vorbitor de 2 limbi!!!!
Elena Joi, 11 Iulie 2013
Adelina Vineri, 12 Aprilie 2013
Si exista ture de noapte? Sunt obligatorii? Se lucreaza sambata?
Mda, cred ca mi-am raspuns singura la intrebare, probabil nu ma voi duce...

Pentru Adelina

Am lucrat la Conectys program de luni pana vineri, 9 ore, 1 ora pauza de masa, pe limba spaniola, programul era astfel ora 16:00 -ora 01:00, ora 17:00-ora 02:00. Firma asigura taxi-ul , aseaza 4 oameni in taxi si te duce acasa, faceam 1 ora cu taxi-ul pana acasa pentru ca stateam cel mai departe. Ei specifica in anunt ca vor oameni care sa vorbeasca spaniola dar de fapt postul se refera la apeluri pentru Mexic si S.U.A. Una e Mexic si alta e Spania logic dar ei nu specifica asta la interviu. Desi in post scria ca se cauta numai vorbitori de limba spaniola, am luat apeluri si pe engleza dar si franceza. Am plecat de la ei dupa o luna. Am uitat sa iti zic de salariu: 12 milioane se oferea pentru un vorbitor de limba spaniola avansat si engleza si franceza mediu ......Asadar nu ai pierdut nimic, mai bine ramai unde esti.
Ana Vineri, 19 Iulie 2013
Buna, am fost si eu la interviu la aceasta firma, pentru a 3-a oara. A 3-a runda, pt al 3-lea proiect, ca sa fie clar, vizitele au fost minim 9+interviuri telefonice. Am dat testele pe limba straina(2 limbi straine- 2 ore pierdute), au fost ok, m-au chemat la o intalnire cu managerul de proiect, toate bune si frumoase cand mi-au sugerat sa ma mute pe un proiect in limba romana (platit de 2 ori mai prost dar la vremea respectiva as fi acceptat orice). Buuun!! Ma duc, asadar, la intalnirea cu managerul de proiect de pe limba romana. Si nu m-au mai sunat, decat peste 8 luni pentru alt proiect. Ma duc din nou, dau testele, trec de ele, DIN NOU, alt interviu cu managerul altui proiect, ii zic persoanei ca as fi incantata sa primesc un raspuns final in maximum o saptamana pentru ca mai am si alte oferte si as vrea sa stiu ce fac. Zis si facut...imi spun ca este totul in regula, ca urmeaza sa primesc raspunsul intr-o saptamana. Peste 2 ore primesc : "Buna X,

In primul rand iti multumim pentru interesul acordat companiei. In al doilea rand, revin cu raspunsul la interviul pe care l-ai avut la Conectys. Desi am apreciat experienta ta, la acest moment am ales sa mergem mai departe cu acei candidati care corespund mai bine nevoilor noastre.

Ne pare tare rau ca intalnirea noastra nu s-a putut concretiza de aceasta data, dar mi-ar placea sa pastram legatura pentru alte posibilitati de colaborare.

Un weekend frumos,
X."
A 3-a oara!
Eu aveam oferte de la alte companii cu salariul dublu+ alte beneficii, le-am mentionat asta si probabil nu le-a convenit pt ca am incercat sa negociez pentru bonurile de masa. Compania le ofera in a 9-a luna de lucru, si nu retroactiv, ci incepand de atunci. Manageritza de proiect a motivat ca bonurile reprezinta un bonus din partea companiei si ei le ofera in semn de apreciere pt a fideliza persoanele care raman si-si fac treba pentru perioada respectiva de timp.
Cunosc foarte bine 2 limbi straine. Ei pentru asta plateau 1500 lei+bonuri de masa din luna a 9-a . Daca ar fi venit cu o oferta salariala mai buna, nu ar fi plecat lumea de la ei si nu ar fi trebuit sa "fidelizeze" cu bonuri de masa din luna a 9-a. Dar ei stiu strategii de marketing mai bine ca noi.
De la alta companie am primit oferta cu suma de 2200 lei net (in mana) + bonuri de masa+asigurare medicala+decont pe transport+decont taxi+zile in plus de concediu/an si alte beneficii la sali de sport, cinema, salon infrumusetare+masaj etc.
Nu stiu exact ce cauta aceasta companie, dar le urez succes. Daca intr-adevar va pricepeti si stapaniti bine 1 sau 2 limbi straine, posibilitati sunt, si mai bine remunerate, si fara 100 de vizite, si fara a fi privit de sus etc.
Succes!
Ana Sambata, 20 Iulie 2013

Am uitat sa mentionez ca era pentru acelasi post de Moderator Engleza/Spaniola.
Dupa ce mi-a explicat tot ce presupune postul cu pricina, manageritza de proiect m-a intrebat cum mi se pare si ce parere am. I-am spus, evident, ca mi se pare usor si cred ca o sa ma descurc fara probleme. Din nou, s-a simtit lezata, mi-a spus ca nu e asa de usor cum pare, ca si cum nu i-as fi apreciat munca si as fi spus de fapt ca "eu sunt cel putin la fel de capabila ca tine", lucru care nu trebuie facut in aceste companii sub nicio forma.

Revin cu mai multe informatii depre post : era vorba de postul de Moderator Engleza/Spaniola pentru un site strain. Oamenii postau pareri si impresii despre locurile pe unde au fost, restaurante, localuri, cluburi, hoteluri etc, si daca parerile erau negative sau spuneau ceva prea rau despre locatia cu pricina, rolul tau era de a "modera". Intelegem prin a modera actiunea de a sterge complet anuntul, de a-l reformula, de a-i trimite celui care l-a postat un e-mail prin care il rugam sa-si revizuiasca parerea si sa-l mai scrie o data dar de data aceasta folosind cuvinte mai elogioase. Rolul moderatorului era, deci, de a "instaura" CENZURA.
Programul de lucru efectiv: Luni-Vineri 09 :00-18:00 cu o ora pauza.
Salariu: 1500 lei + promisiunea bonurilor de masa din a 9-a luna de lucru ca si "PREMIU" din partea companiei ca ai fost supus si ai indurat pana atunci.
Bonusuri de pana la 100a‚¬/luna. Asta inseamna ca puteai lua si 1a‚¬/luna sau chiar deloc.
Postul era initial unul de backoffice, lucrand mai mult cu e-mailuri si siteul respectiv, avand si apeluri, la momentul demararii proiectului: 3-4/saptamana. Dupa cateva luni de proiect urma sa se introduca si partea de voce, dupa cum a precizat doamna manager, lucru de care am fost nemultumita. Practic te angajezi pe un post backoffice si pe masura ce trece timpul mai preiei atributii si pe frontoffice. Doamne fereste sa ai si tu pretentii salariale mai mari! Nu se onoreaza.
Cam asta presupunea postul, si cam asta a fost experienta neplacuta pe care am avut-o cu Conectys. Sper sa va ajute sa va faceti o parere obiectiva si realista inainte sa va prezentati la interviu si sa nu o luati in nume personal daca ei "mai cauta".
Succes!

Deea Sambata, 20 Iulie 2013
Buna, imi poate spune cineva cum e pe partea de japoneza la Conectys? Mai au japoneza acolo? Se salariu se ofera? M-ar interesa si pe mine sa ma angajez acolo pe japoneza. Va multumesc!
Ana Sambata, 20 Iulie 2013
@Deea

Chiar daca stii o limba mai rara, cum ar fi japoneza, salariul este foarte mic in comparatie cu ce ti-ar putea oferi alte firme. Undeva pe la 1200-1500 RON..
Inainte sa mergi la interviu asigura-te ca stii foarte bine atat japoneza cat si cealalta limba pentru care aplici, cel mai probabil o sa ti se ceara engleza, pentru ca sunt foarte exigenti.
O sa astepti undeva la 3-4 saptamani raspunsul final si asta dupa o groaza de teste si drumuri la ei la firma, ore si zile pierdute, avand in fata ta oameni nepregatiti dar care evalueaza pregatirea ta. Inarmeaza-te cu rabdare si uita tot ce te-au invatat parintii tai despre bunul simt! Succes!
Eli Vineri, 26 Iulie 2013
@ Ana: daca aveai oferte duble, de ce ai mai incercat sa negociezi bonurile de masa? Alea sunt maxim 200 lei pe luna..... Eu de regula nu mai pierd nici timpul meu, nici al angajatorului in final.
N-are sens...go for the bigger offer! ;)
Meh Miercuri, 31 Iulie 2013
Deci sa va zic cum sta treaba aici.

1.E o atmosfera mai mult decat friendly.Echipa e foarte de treaba si lumea in general(99.99%,ca mai exista si exceptii :D) o sa te ajute si o sa se poarte ok cu tine

2. Partea cea mai interesanta (si cea mai discutata) sunt salariile.Da.salariile nu sunt cele mai mari din aceasta piata,dar nu trebuie de uitat ca Conectys nu este un monstru gen CGS ci are doar ~200 de angajati.De regula salariile incep de la 1500 pentru limbile des intalnite( Franceza,Italiana,Spaniola) si trec de 2000 pentru limbile exotice si destul de rare( Japoneza,Poloneza,Germana).Daca muncesti cum trebuie si iti vezi de treaba ta si mai ai si o tura de noapte/seara now-and-then ajungi lejer in 17-20/24-27 mil la sf lunii.
Cunosc o persoana care avea salariul pe Japoneza aici in jur de 3000.Nu stiu daca mai e cineva pe aceasta limba acum.

Acum pentru persoanele care se plang ca e putin.Nu vi se pare ca sunteti un pic cu capul in nori??Cautati un Job in CALL-CENTER.Voi nu va duceti la o corporatie/nu mai stiu ce firma din Forbes Top100 .Va angajati de buna voie pe post de indieni in Romania.Si nu conteaza ABSLUT DE LOC in ce call-center lucrati,acest lucru nu se schimba.Si hai sa fim seriosi.Cariera?In call-center? va zic eu din experienta unor PM/TL plecati de aici ca nu se uita nimeni ca ai fost tu mare in alta parte.

Btw,persoanele care se chicesc ca stiu ei 2 limbi gen eng-spa,eng-it ar trebui sa mai taca si mai taie din pretentii.Cunoasteti cea mai populara limba straina din lume plus inca una care o invatati ori de la tv ori din cauza ca ati stat in tara respectiva.Mai ales ca fiecare tine de cuviinta sa puna avansat si cand vorbesti cu acea persoana nu stie sa lege 2-3 cuvinte.
Marius Miercuri, 31 Iulie 2013
Salut pentru cei care sunt deja angajati la firma aceasta stie cineva cam care este salariul pentru Customer Support Specialists with advanced English ??? si orice detaliu e binevenit. ms