Forum despre Conectys Serv Telecom

Eu Miercuri, 31 Iulie 2013
@Meh
Auzi ma Meh, ia zi-ne si noua cat de friendly e cand treci prin 6 interviuri ca sa iei 12 mil? Si zi-ne si cum e cu bonurile din a 9-a luna. Sau poate esti de la HR-ul Conectysului si ne aburesti pe-aici? Ia zi-ne tu cum sta treaba. Si DE LOC, aici e de fapt DELOC, dar noi nu stim de unde esti tu DE LOC ca esti asa priceput la toate. Dar totusi zi-ne tu cum "sta treaba".
Axe Joi, 1 August 2013
te-ai duce la un job in care nu esti testat si intervievat ci doar ales dupa "ochi frumosi"? ce incredere ai mai avea in profesionalismul firmei si in faptul ca esti intr-adevar potrivit acolo si ai face fata jobului?
Meh Joi, 1 August 2013
@Eu
Deci acum sincer.Nu te supara.Dar daca tu esti chemat de 6 ori la un interviu...si ti se ofera 12 mil( cred ca merge vorba de bilingv in cazul tau),s-ar putea sa ai o problema..Si cel mai curios lucru e ca tu incurci oferta cu atmosfera?Eu vorbesc de comportamentul oamenilor cu care lucrezi.Nu cu HR cu care ai treaba foarte rar.
Nu inteleg care problema cu bonurile de masa.Mai bine sunt decat sa nu fie.Nu vad un motiv sa fac scandal pentru ele,mai ales ca nici nu stiam de ele cand mam angajat si au fost un bonus mic ,dar placut dupa 9 luni.
Nu sunt de la HR.Lucrez de aproape 2 ani.Am facut un singur interviu ca sa ma angajez.
2Eu,faptul ca tu ai inceput sa cauti greseli gramatica il commentul meu si ai inceput sa ma iei peste picior cam explica de ce tu ai nevoie de 6 interviuri pentru o oferta de 12mil ;)
Diana Miercuri, 14 August 2013
Mie imi place aici. Saslarii mari, mediu frumos si colegi de treaba.. plata se face la timp sau mai devreme si bonusuri vor fi mereu :D
zzz22 Marti, 8 Octombrie 2013

Eu nu am inteles ce fel de candidati anume cauta. Am fost sunata de firma de recrutare Obiettivo Lavoro Romania pentru un interviu. Am mers, am pierdut cateva ore cu testele. In 2 zile am fost sunata sa sustin un test telefonic in limba pentru care am aplicat (limba rusa). Tipa ramane foarte multumita, zice ca se vede ca sunt vorbitoare nativa si ca testele in scris le-am facut foarte bine. Imi zice ca voi fi sunata a 2-a zi. De fapt am primit un mail de la Obiettivo Lavoro Romania care zice asa:

"Buna ziua,

Ca urmare a discutiei pe care am avut-o cu putin timp in urma, dorim sa va mentionam faptul ca sunteti la un nivel de stand-by; aveti o evaluare pozitiva,insa in acest moment abilitatile si experienta Dvs. nu corespund intrutotul cu specificatiile postului pentru care v-ati depus candidatura. Totodata dorim sa va informam ca sunteti inscris in baza noastra de date si de indata ce vom avea o pozitie care se pliaza mai bine pe aptitudinile Dvs., nu vom ezita sa va contactam.Multumindu-va inca o data pentru disponibilitatea de care ati dat dovada va transmitem cele mai calde salutari."

??? Intrebarea este ce fel de candidat anume cauta pentru un astfel de post? . Pana la urma pui accent pe ce?

Ana Joi, 10 Octombrie 2013
As avea si eu o intrebare legate de interviurile de limba pentru Conectys pentru cei care au trecut deja prin ele.

Care sunt subiectele generale de discutie in cadrul interviului telefonic de limba si pe ce se pune accentul la partea scrisa de limba?
deme Vineri, 11 Octombrie 2013

deci sunt nite teste - examene de nivelC1 engleza si o alta limba dupa care nimeni nu a fost inca angajat?
e salariul prea mic sau de ce?

dino1 Sambata, 12 Octombrie 2013
salut
eu am fost chemat acum 2 zile de obiettivo lavoro pentru un post de custormer suport pe germana la conectys
salariu de 2300 ron net + bonuri dupa luna a 9-a( nu stiu de ce?) si bonus dupa luna a 3-a
ce informatii imi puteti da despre conectys? se poate avansa usor, sunt seriosi? intr-un cuvant merita?
Gabriel P. Miercuri, 16 Octombrie 2013

Am lucrat la Conectys timp de doi ani si aproximativ inca jumatate (timp pierdut, din punctul meu de vedere, imi pare sincer rau pentru faptul ca m-am implicat si m-am dedicat acestei companii in care la conducerea acesteia, din pacate, se afla o anume care presupun ca nu a auzit pana acum de exprimarea libera a opiniei angajatului fata de politica si procedurile companiei). Ma bucur enorm pentru faptul ca am luat intr-un final decizia de a aplica in alta parte (multumesc lui Andrei D. pentru sfat). Am ajuns sa lucrez pentru CGS pe un proiect de IT, care contrar a ceea ce multi spun, aici chiar e bine. Probabil ca tine si de proiectul pe care lucrezi si mai conteaza si cine e "in charge".

Dezavantaje (din punctul meu de vedere):
-salarii mizere (pentru angajatii normali evident)
-bonuri de masa dupa noua luni? ce fel de companie ofera bonuri dupa noua luni?
-bonusuri? Pe bune? Daca ai cel putin trei maini si inca un creier la dispozitie sigur vei lua un bonus decent (si nu 30 de euro sau mai putin asa cum se ofera in momentul de fata)
-sanse de promovare nule, se aduc oameni din alte companii ca PM/TL in loc sa fie promovati cei care au avut si inca au rezultate
-daca ai anumite pareri, opinii care nu sunt conform cu cele ale partidului, poti pleca sau poti sa taci naibii (ca doar au fost atatia oameni care au plecat datorita regimului impus, unii dintre fostii angajati i-am intalnit la CGS culmea.)
-un alt dezavantaj este acela ca muncesti pe mai multe proiecte si raspunzi in fata mai multor Team Leaderi/Project Manageri. Deci daca vrei sa pleci in concediu, trebuie sa ceri aprobare de la toti. Iar daca unul din ei nu prea are oameni sau nu vrea pur si simplu sa iti dea concediu, acolo ramai. Eu unul nu concep chestia asta de a munci pe mai multe proiecte. Sau hai fie, un proiect major si unul secundar (minor, cu un workload mai mic). Incearca tu ca angajat sa explici asta unora, ca un om are niste limite, si ca exista un nivel de stres si asa mai departe. Vei primi un raspuns...

Lista cu dezavantaje poate continua. Multi dintre cei care au plecat, sunt convins ca au ceva negativ de spus fata de aceasta asa zisa companie numita Conectys.

Avantaje:
-defapt un singur avantaj: colectivul, oamenii de rand, cei din popor, chiar pot spune ca am intalnit oameni extraordinari in companie, ma refer aici clar la cei de "jos" cei care muncesc mult pe bani putini, oameni mult mai capabili decat.... "managementul" Conectys.

Ma rog, ar fi multe de spus despre asa zisa familie Conectys. Pe CEO oricum nu il intereseaza decat profitul probabil, ca oricare alt CEO, dar cel putin putea macar sa puna pe cineva mai capabil in conducerea Conectys sau macar se puteau oferii salarii mai decente. Am inteles ca pe germana se castiga 2200 - 2300 si bonuri dupa 9 luni. Pe bune? In alte companii, de exemplu CGS, ofera pe germana intre 2700 - 2900 plus bonuri din prima luna (culmea) (plus transport, la naiba). Si unde mai pui ca faci o singura treaba si nu te freaca nimeni la cap.

Succes!

A Marti, 12 Noiembrie 2013
A fost cineva la interviu sau lucreaza cineva pe postul acesta: Web Content Moderators and Customer Support Specialists with English & Italian ?
Orice detaliu in legatura cu acest post ar fi binevenit.
Multumesc
A Vineri, 22 Noiembrie 2013
1000 ron salariu si ture de noapte
Alina Sambata, 23 Noiembrie 2013

Pentru cine vrea sa stie - turele de noapte sunt de la 12 noaptea si tin 9 ore. Very nice indeed!

Mirela Marti, 26 Noiembrie 2013
Cam care este salariul unui vorbitor de suedeza si franceza, dar care nu are experienta?
B Miercuri, 27 Noiembrie 2013
@A: Pt Web Moderators nu se fac ture de noapte iar salariul nu e 1000 lei..
Alinuta suparata Sambata, 30 Noiembrie 2013
@B Dar tura de la 00 la 09 cum o numesti? Si salariul cat zici tu ca e, daca nici programul nu-l stii?
B Luni, 16 Decembrie 2013
@ Alina: Lucrez pe acest proiect si programul este 9-18. Poate in cazul tau oferta era pe call center, acolo exista intr-adevar ture de noapte.
medor Luni, 16 Decembrie 2013
pai si de ce contrazici, daca nu sh despre ce-i vorba?
Gina Miercuri, 25 Decembrie 2013
Am avut sansa sa fiu angajata la Conectys de cateva luni, Customer Support Specialist, la un proiect tehnic, care imi place. Salariul este dublu fata de sumele mentionate mai sus (!), si poate fi chiar mai mare (!), program 9-18, L-V, bonuri de masa se acorda acum din prima luna + bonus. Sediul este nou, modern, cu spatii sociale, aproape de metrou PACII, atmosfera de lucru eu o gasesc foarte placuta, civilizata, deci dracul nu este deloc asa de negru cum a fost descris de unii frustati de mai inainte! Sfatul meu: daca stiti BINE (peste nota 8) sau FOARTE BINE (peste nota 9) doua limbi straine, (a 2-a fiind Engleza, iar prima o alta limba internationala sau una mai rara), merita sa veniti la interviu, sa dati testele de limba (si vedeti ce nivel aveti) si s-ar putea sa vi se faca o oferta salariala foarte atractiva, depinde de notele la test si de proiectul selectat! Iar raspunsul la teste si interviu se da in max 1 sapt ! Angajari se fac, firma se extinde! Nu va luati dupa altii si veniti personal sa va convingeti! Succes!!!
draga Gina Vineri, 27 Decembrie 2013

cazul de care am zis mai sus este concret. pt limba straina rusa (nativ) si eng(fluent) oerta a fost de 1000RON/luna , ture de noapte.
este absurd.
banii aistia se castigau la vodafone call centre in 2006 (inainte sa se mute din bucuresti call centre-ul) pt ture de zi (lb. romana) pt program de PART TIME ture flexibile!
deci...inca o data revin. este penibil. nu imi imaginez cine si de ce ar accepta sa lucreze aici pt 1000ron pe luna / ture de noapte .

lize Joi, 23 Ianuarie 2014
Sunt programata la un interviu pentru postul de Customer support senior team leader si m-ar ajuta foarte mult cateva detalii legate de interviu(uri), oferta de salarizare, mediu de lucru samd.
Va multumesc anticipat