Forum despre Conectys Serv Telecom

ABC Sambata, 1 Februarie 2014
@lize: mediul de lucru este foarte ok iar oamenii sunt de calitate. Acorda o atentie sporita genului de oameni pe care ii angajeaza tocmai de aceea din punct de vedere atitudine toata lumea e respectuoasa si friendly (cu foarte mici exceptii). Nu am auzit niciodata oameni certandu-se sau injurand sau mai stiu ce, cum se mai intampla prin alte firme.
La nivelul managementului, oamenii sunt profesionisti si cerintele sunt ridicate pentru a livra calitate de aceea presiunea este destul de mare. Cu toate astea, ai parte de feedback mereu si esti ajutat sa iti faci jobul cat mai bine, ceea ce e un plus, zic eu, daca iti place sa te tii de treaba si vrei un job stabil.
Din punct de vedere interviu pt TL de regula sunt cateva etape: teste limbi straine (oral si scris), interviu cu Ops Manager si cu Ops Director si cam atat.
Legat de salariu, nu este printre cele mai mari din domeniu insa au bonusuri care compenseaza plus ca ai ocazia sa te dezvolti pe partea de manangement, daca vrei.
Bafta la interviu!
Camelia Sambata, 1 Februarie 2014
Daca merg la interviu pentru doua limbi straine diferite de engleza, mai dau test si la aceasta limba? Daca da, voi avea tot 2 ore la dispozitie? Mi se pare un timp insuficient pentru 3 teste.
fjjvckcfm,mc, Sambata, 1 Februarie 2014
Pentru postul de multilingual moderators, exista si o testare orala a celei de-a doua limbi pentru care ai aplicat sau totul e doar scris?
X Duminica, 2 Februarie 2014
Testele de limbi straine se dau scris si oral, pentru toate limbile necesare pentru postul respectiv. Timpul creste proportional cu numarul de limbi straine care sunt testate (pt 2 limbi straine testele scrise ar dura cred cam 3-4h in total).
fjjvckcfm,mc, Luni, 3 Februarie 2014
Multumesc pentru informatii
abc Luni, 3 Februarie 2014
In anunturile lor, Conectys specifica faptul ca daca nu esti din Bucuresti, iti platesc cazarea. "If you don't live in Bucharest, but you would like to relocate we can arrange accommodation for you by paying for an apartment in Bucharest." Stie cineva daca este adevarat si in ce conditii ? Multumesc
lize Vineri, 7 Februarie 2014
@ ABC:multumesc mult pentru raspuns. Am mers la interviu, a fost foarte interesant. Managera cu care am dat interviul a fost mai mult decat profesionista dar calda si "accomodating" asa, astfel ca pana la final m-a facut sa spun vrute si nevrute:). Am picat din pacate si nu stiu daca sa pun refuzul lor pe seama nivelul de engleza la care vorbesc( nu am apucat sa dau teste scrise) sau pe seama sumei cerute drept salariu. Regardless, a fost o experienta placuta. Succes tuturor celor care hotarasc sa mearga la ei!
George Joi, 13 Februarie 2014

Lucrez la Conectys de 3 luni pe limbile germana si engleza, iar mediul de lucru este unul foarte placut, este un loc unde iti poti pune in valoarea abilitatile tale lingvistice si unde te simti apreciat, colegii sunt foarte amabili, programul de lucru este flexibil. Este prima mea experienta de lucru, iar in a doua luna am primit deja bonus la salariu pentru activitatile suplimentare prestate. Tichete de masa se ofera, insa nu pentru toate proiectele, depinde de ce tip de contract semnezi. Cred ca aici si-au varsat frustrarea toti cei care nu au trecut de interviu sau nu au avut cunostiintele necesare la testele scrise pe care le-au sustinut. Conectys inseamna profesionalism, prieteni, placere de a lucra.

anonymus Miercuri, 19 Februarie 2014

George probabil ca acum au inceput sa-i aprecieze ceva mai mult pe cei care lucreaza pe germana si sa le ofere salarii ceva mai decente plus bonuri de masa din prima. Pana recent, crede-ma ca vorbitorii de germana nu stateau prea mult in Conectys cand vedeau ce salarii de mizerie se ofereau. Stiam un tip care a venit la interviu pe germana si cand a primit oferta, efectiv si-a bagat .... si s-a oprit aici, dupa care m-a intrebat Ce is cu ofertele alea salariale de tot rahatul? Nu te contrazic cand spui ca sunt colegi super, chiar sunt, iar atmosfera intr-adevar e super friendly, dar atat si nimic mai mult, si sa fim seriosi: banii conteaza. Iar de profesionalism clar nu poate fi vorba. Poate ceva mai incolo cand Conectys va creste ceva mai mult putem vorbi de profesionalism, dar slabe sanse si atunci si asta datorita managementului.

SI Miercuri, 19 Februarie 2014
@lize

Imi poti spune te rog cat ai cerut?

Merci
lize Miercuri, 5 Martie 2014
@SI. Am cerut in jur de 600 euro(nu precizez suma exacta pentru ca nu e tocmai ok)
therealone Miercuri, 26 Martie 2014
Am fost la un interviu la Conectys pentru un post de Data Research Analyst in Engleza (Back-Office). Intr-adevar, atmosfera era super prietenoasa, insa oferta de munca aproape execrabila. Cand le-am cerut vreo 1800 RON + bonuri de masa am zis ca le explodeaza globurile oculare si mi-au facut o contra-oferta....de 850 RON pe luna....:|..... pentru primele trei luni si dupaia va efectua un salt semnificativ pana la venerabila suma de....1000 RON + nush ce bonusuri de performanta. In plus, au mai adaugat si o clauza "justificata" cum ca daca vrei sa parasesti firma in primul an de zile esti nevoit sa achiti restul sumei pana la finalizarea contractului. Am incheiat abrupt interviul si am parasit incinta intr-un sprint teribil.
angajatreal Luni, 31 Martie 2014
Ca beginner in call-center area primesti asa( presupunand ca vb engleza)
-1500+ Ron Limbile: Spaniola,Rusa,Franceza,Italiana
-2000+ Ron Limbile: Germana si altele mai rare gen Ungara,suedeza and stuff( sunt foarte putine)
-Asiatice: Japoneza 3000+ ron

-Bonuri de masa: Inainte se dadeau dupa 9 luni.Acum se dau din prima.
-PC-uri.Sunt 5 generatii de pc-uri.De la super noi cu win8.1 panala xp-uri sp1
- WorkArea: destul de curat.nothing special.
-Scaunele sunt naspa clar.

Deci ca sa intelegeti cum e faza.La conectys poti sa muncesti si poti sa arati ca muncesti.Dar in acelasi timp daca tu te zbati o luna si faci tot posibilul si imposibilul.deferenta salariala o sa fie maxim de 100 de euro.
-Bonusul e EXTREM de greu de primit.Daca nu faci extra taskuri.NU o sa ai bonus

-Mariri salariale: Deci ca sa intelegeti.Marirea anuala de salariu( nu daca iti schimbi postul ci anume cand faci un an pe post) e de maxim,MAXIM 100 de ron. si o sa tio intinda cel putin cu 3-4-5 luni.
-Crestere profesionala: Nu exista asa ceva aici.Da desigur sunt posturi de team leader.Sunt posturi de PM.Dar tot cu ce ei se ocupa e sa faca grafice in excel cu rezultate.Nu exista asa chestie ca MANAGER.eu pur si simplu un tip/tipa care e pus de conducere sa trimita pe mail rezultatele.daca vreti sa cresteti profesional va recomand alte joburi.Aici doar sa prindeti un pic de experienta in dealing with people ca customer care.

Have a nice day.
Ev Luni, 31 Martie 2014
Buna ,stiti cumva detalii despre jobul de Data Research Analyst ? ce atributii , etc ?

merci
pinco Marti, 15 Aprilie 2014
@ Iuliana.
Angajat real nu prea stie despre ce vorbeste cu salariile alea. Pe exotice salariile sunt de la 2800 in sus, iar pe asiatice vorbim de 4000-4500. Si nu .. nu sunt angajat la ei, dar spre deosebire de orice alta multinationala, am fost placut surprins ca la Conectys iti spun ce salariu iti ofera de la primul interviu, si te intreaba daca iti convine.
Ioana Marti, 22 Aprilie 2014
Cum decurge intalnirea cu managerul de proiect? Cam ce fel de intrebari pune si in ce limba? Intreb pentru postul de web content moderator.
angajatreal Luni, 28 Aprilie 2014
@pinco deci tu care nu lucrezi aici crezi ca stii mai bine decat mine care lucrez aici.bravo.
Germana de nota 9 se plateste cu 2600-2800.poti sa zici ce vrei dar chiar asa e .Iar 2 vorbitori de japoneza care au lucrat aici au primit 30 si 35.
Nemesis Luni, 28 Aprilie 2014
Imi poate spune cineva cu cat este platit un Asistent HR in cadrul acestei companii? Multumesc.
pinco Luni, 28 Aprilie 2014
@angajatreal
Pai sa vedem ...
1 germana nu e limba exotica. Si ai zis ca se plateste cu 2600-2800. Oricine poate concluziona de aici ca pt suedeza,olandeza,ceha se plateste minim 2800 cum am spus eu.
2. 2 vorbitori de japoneza care AU LUCRAT primeau 30-35 .. acum primesc 4000+
Nu vad de ce m-ar fi mintit la interviu, sa-mi spuna despre salarii mai mari decat ofera. A si printre altele cunosc si un om din interior, care mi-a confirmat grila de salarizare despre care vorbesc.

PS : Aia cu notele e relativa. Poti sa pici pe pe grila lor, si sa fii fluent. Eu am vazut 3 teste de la conectys + engleza al 4-lea, si pot sa-ti spun lejer ca toate erau de nivel C2. Alea IELTS, TOEFL sau Cambridge la engleza, le iei plimbandu-te prin parc, comparativ cu ce ti se cere la testele lor. Si un test national pentru a-ti depune actele intr-o tara straina, in vederea obtinerii cetateniei, e cu cel putin 1 nivel sub ce se cere la testul scris de la Conectys. Iti spun asta din experienta.
ioana Luni, 28 Aprilie 2014
Salariul pe limba suedeza e de 3000 lei.Atat mi-au oferit mie zilele trecute. Cred ca asa e pt toate limbile rare.