Forum despre Continental Automotive Group Romania

mihaela radu Luni, 1 Octombrie 2012
doresc sa ma angajesc la fabrica aceasta
Alias Vineri, 5 Octombrie 2012
Am lucrat 3 ani in firma asta, in productie.
E mult stres, multa munca iar salariile sunt cam mici.
In schimb sunt si beneficii, bonusuri lunare in functie de performanta, al 13 salariu, si evaluari anuale care duc la mariri salariale.
Eu am inceput cu 900 lei si am ajuns dupa 3 ani la 1450 lei.
Per total e acceptabil zic eu, sunt si avantaje si dezavantaje, depinde si de aria unde ajungi sa lucrezi.
mirela Joi, 18 Octombrie 2012
imi doresc foarte mult sa trimit un e-maill cu cv meu,insa nu am nici o adresa.Se poate sa ma ajute cineva unde il pot trimite?multumesc.
Andu Joi, 18 Octombrie 2012
de unde esti Mirela?
Catalin Sambata, 3 Noiembrie 2012
poti aplica pe bestjobs, vad ca au vreo 60 de posturi

Adu Joi, 15 Noiembrie 2012
ceva salarii pentru Timisoara la Continental stiti?
Robert Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Sunt ok salariile - acuma depinde si pe ce pozitie intri, cum negociezi (ce experienta ai in spate ca sa poti sa negociezi ok). Nu sunt printre cele mai mari din Timisoara, insa Conti are viziunea asta ca nu doar salariul in sine conteaza, ci si mediul de lucru + celelalte beneficii. Si beneficiile sunt destul de multe (pachet medical, o gramada de reduceri in tot felul de locuri, etc.). Acuma depinde ce cauti: poate vrei direct salariu mare si nu-ti pasa de niste beneficii de care nu o sa profiti (poate nu vrei sa mergi la fitness, sau la innot, sau la dentist..).
rares Joi, 7 Februarie 2013
as dori sa ma angajez si eu la acesta fabrica .care sunt. pasi cei mai rapizi !!!!!??????astept raspuns
cgd Marti, 5 Martie 2013

Saptamana trecuta vineri am dat un test scris la Continental Iasi. Azi m-au sunat si m-au invitat la un interviu tehnic?Ce inseamna interviu tehinic?
Gozilla Sambata, 16 Martie 2013
Salut,
Din ce ai dat testul la Continental? Ai mai fost la interviu?
cristina Sambata, 16 Martie 2013

HR lasa de dorit.

mari-cati Duminica, 17 Martie 2013
cristina, poti sa-mi dai detalii vis a vis de afirmatia ta despre cei de la HR? Daca vrei ,evident.

Am fost si eu la un interviu la ei si sunt curioasa.
Paulica Vineri, 26 Aprilie 2013
Citeva informatii dspr Conti Iasi bune si rele din punctul meu de vedere:
A) Pro
1. salariul vine cu regularitate - uneori si mai devreme (vezi pasti/craciun, s.a.) + al 13lea salariu
2. ceva timp pentru probleme personale
3. cantina

B) Contra
1.a bonusuri doar pentru "prieteni"
1b. mariri salariale doar pentru "prieteni"
2. trecere de la un nivel la altul (developer1,2...sau tester 1,2,3) doar pentru "prieteni" sau daca ai noroc
3. nepasare - oricind pot angaja un student pe jumatate din salariul tau - si asa mic :)
4. initiativele de orice fel sunt inabusite - nu ai cu cine discuta in legatura cu asta
5. training-uri lipsa: istqb foundation de exemplu pentru testeri este ca un fel de premiu, in rest traininguri de soft skills...cimitirul elefantilor
6. lipsa de profesionalism in management
7. lipsa de echipamente, chiar si scule
8. ingramadeala mare
9. parcare plina dupa ora 9 :)
10. team buildinguri organizate slab - o data pe an - ai ocazia sa vezi oameni care danseaza pina vomita pe ei sau oameni care vin la tine si vor sa te imbete...cit despre jocuri sau traininguri in echipa - doar lucruri degradante pina acum

In general daca vrei un loc in care sa nu te bata lumea la cap, sa iti iei salariul si sa poti lua o masa decenta -Conti este locul bun pentru asta. Daca vrei altceva...tine cont ca este o locatie low cost - dumb cost
Realistul Miercuri, 1 Mai 2013

Cateva din cele de mai sus sunt mai mult decat realiste:
Cele bune, daca se pot spune asa: - faci nu faci ceva, salariul vine regulat
- beneficiile sunt semnificative (sport, pachet medical, cateva reduceri pe la fitness, sali de sport, make-up pentru fetele de la HR si financiar)
- cursuri de pregatire mai nou pentru cine are prieteni pe la management
Cele rele, confirmate - management lasa de dorit
- bonusuri, prime acordate pe acelasi principiu, ca doar daca nu faci nimic, cum sa fie rasplatita performanta?
- HR la fel
- departament de achizitii bazat pe interese cat cuprinde, in "folosul companiei" , preturi de achizitie mai mari in functie de relatii si interese
- decontari de business trip facute dupa bunul plac, in detrimentul angajatului care isi sacrifica timpul peste hotare
- bisericutze

Sfatul meu: cine vrea un job si un salariu, poate sta pe acolo cateva luni, maxim un an pentru a deveni o rampa de lansare catre alte slujbe. Intrebati inainte, alegeti cu grija in ce grup vreti sa lucrati.

123 Miercuri, 15 Mai 2013
Ceva despre salarii ?
IO Duminica, 19 Mai 2013
Depinde de departament daca e vorba de salarii
doru Joi, 23 Mai 2013
SALUT,

Doresc sa ma angajez si eu la Conti....,ma poate ajuta cineva, ca incerc de ceva vreme si nu reusesc. Am incercat cu CV, TEL, CV recomandat,am acelasi raspuns ,SUNT IN BAZA DE DATE ................6luni mai exact
MULTUMESC
asd Vineri, 24 Mai 2013
despre continental timisoara, sediul de pe strada siemens poate oferi cineva ceva informatii?
blabla Vineri, 24 Mai 2013
Eu m-am angajat la Conti Automotive in Timisoara de curand. Nu am inca o parere conturata clar despre cum e inside, dar legat de procesul de recrutare si persoanele din HR eu am tot respectul.
Daca ai relativ o baza in legatura cu jobul pentru care aplici, treci de teste si ajungi la interviuri, le arati ca esti entuziast si dornic sa inveti si sa-ti faci treaba bine, o sa reusesti. Atitudinea la interviuri din partea lor, nu a fost una agresiva ci din contra, mi-a permis sa avem discutii deschise si constructive. Am cerut un salariu mic pt ca nu am experienta in domeniu si scopul meu principal este sa invat si sa ma dezvolt profesional, dar ei mi-au oferit un salariu dublu fata de ce am cerut, e mult peste medie pentru entry-level, pozitia este de inginer la unul din dept din R&D.
Deci sa stiti ca se poate, fara pile, fara interventii.
mk Marti, 28 Mai 2013
despre HARTING Romania are cineva vreo idee? conditii, salarii etc.
Multumesc