Forum despre Continental Automotive Group Romania

Ursu Miercuri, 30 Octombrie 2013
@Axaneto: de regula raspund in 2 saptamani. Presupun ca ai primit o carte de vizita la final de interviu. Daca trec 2 saptamani si nu ai primit raspuns. da-le tu un telefon sau un email.
Pacala Joi, 31 Octombrie 2013
@Ursu: regula nu e valabila!
Cipi Sambata, 16 Noiembrie 2013
Ciau, stiti cumva cum este pe programare pe ce limbaje se axeaza? Stres? Interviuri grele?Salarii mari sau mici?
Body Duminica, 17 Noiembrie 2013
Exista pauza de masa? Cate ore se munceste pe zi? Ce tehnologii se folosesc pe parte de SW?
Paula Duminica, 17 Noiembrie 2013

M-au sunat cei de la Conti Iasi pt un job de Tester. Imi poate spune cineva in ce consta elementele teoretice din prima parte a testului? Pe ce as putea sa ma axez? Multumesc!
Cris Vineri, 22 Noiembrie 2013
Nu mai zice nimeni nimic?
Pacala Vineri, 22 Noiembrie 2013
Chiar asa, nu mai spune/scrie nimeni nimic?
Raul Vineri, 22 Noiembrie 2013
Am vazut ca aceasta fabrica are foarte multe anunturi pe IT , ce tot fac atata pe IT ca din cate stiu sunt o fabrica de cauciucuri nu?
Pentru Raul Sambata, 23 Noiembrie 2013
Tu faci o confuzie!! In timisoara (de exemplu) sunt 3 divizii

1-COntinental automotive (fostul siemens VDO)
2-Continental tires (cauciucuri..padurea verde)
3- Contitech
Intrebare Duminica, 24 Noiembrie 2013
AM inteles ca virgula Conti tires este la padurea verde , celelalte doua divizii unde sunt?
Interviatorul Duminica, 24 Noiembrie 2013
A mai fost cineva suant?
Salarii Duminica, 24 Noiembrie 2013
Cat sunt salariile?Multumesc
intrebare Luni, 25 Noiembrie 2013
Am fost sunat zilele trecute de la conti sibiu pentru participarea la un interviu. Domeniul meu este inginerie iar tipa de la hr a tot insistat sa merg pregatit bine cu C++ si sa am cunostinte de microcontrolere. Stie cineva cam cat mi-ar oferi salar la inceput si cam cat de mult ar merita o relocare in sibiu pentru un astfel de job ? Orice sfat este bine primit. Multumesc !!!
Cplusplus Luni, 25 Noiembrie 2013
Ce inginerie ai terminat? Nu vad pentru ce iti trebuie c++ pentru ca aceasta firma este o fabrica
ContiTECH e in Freidorf
Conti Automotive (fostul Siemens) este pe calea Buziasului, la 5 min de mers pe jos din sensul AEM
Io Luni, 25 Noiembrie 2013
@Intrebare: la Sibiu se dezvolta / se produc sisteme de control auto. Au nevoie de programatori C++ /uC pentru sistemele astea. Spor,
Io Luni, 25 Noiembrie 2013
@Salarii: salariile sunt medii pentru industria IT. In comparatie cu salariile din alte segmente economice sunt insa bune / foarte bune - e.g. 1000 E net pentru un programator cu ceva experienta, respectiv cam 800 E brut pentru un incepator
intrebare Marti, 26 Noiembrie 2013
pai am terminat inginerie, profilul automatica si informatica aplicata si mi-au spus ca au nevoie de mine pentru C++ . pai vroiam un sfaf in legatura cu cat ar trebui sa le spun ca as dori salar la inceput pentru ca tot a insistat fata de la hr cu intrebarea aceasta. si nu prea am idee fiind incepator si fara experienta anterioara. oricum inca sunt in dilema cu relocarea in sibiu. nu stiu daca chiar merita sau nu :( grea decizie
Io Marti, 26 Noiembrie 2013
Sibiul e un oras in care merita sa traiesti. Depinde in ce oras traiesti acum... eu stau in Brasov si imi place mai mult Brasovul :), dar si Sibiul e foarte frumos. In ce priveste banii, daca esti la inceput de tot (adica nu ai mai lucrat deloc) nu prea esti in pozitia sa ceri mare lucru, nu prea ai cu ce sa negociezi. La orice firma te vei angaja, cei de acolo vor crede in ce potential ai si se vor astepta de la tine sa fi "productiv" in aproximativ 12 luni. Eu le-as zice la HR la cat ma astept intr-un an de la angajare si as folosi o logica de genul - 200 EUR chirie, 100 EUR cheltuieli, transport sa mai treci si acasa, viata si alte cheltuieli 400 EUR => 6-700 EUR net dupa 1 an (asta e cam 850 EUR brut daca ai scutire de impozit, sau 1000 brut daca nu ai scutire)
JB Miercuri, 27 Noiembrie 2013

Dupa ceva ani in Conti cam astea ar fi concluziile mele:
- salariul mic fata de majoritatea firmelor de acelasi profil (cam in 90% din restul firmelor se plateste mai bine cu un procent intre 30 si 50%)
- loc ideal in schimb pentru cineva care e la primul loc de munca cu conditia sa fuga dupa 2 maxim 3 ani
- ai timp sa freci menta cat vrei, nu se simte presiunea ca in alte firme si am lucrat in proiecte care erau in buda cat si care mergeau foarte bine, atat in faza de dezvoltare cat si maintanance
- de obicei procentele dupa evaluarea anuala sunt ok intre 6-8% spre 15-18 % ... depinde de cat de mult te place seful, de cat l-ai pupat in fundulet in ultimul an si nu i-ai iesit din cuvant ... nu zic ca nu se acorda si pe performanta dar daca esti foarte bun deja inseamna ca esti pe alta pozitie gen PM sau Tehnical leader si deja nu isi doreste el sa se certe cu tine :)
- de obicei toate site-urile lor arata foarte ok si sunt conditii de lucru bune; ai spatiu sa respiri, ai cantina etc
- ai asigurare privata de sanatate care pt anumite servicii e ok, diferite activvitati sportive gratuit, discounturi de pana la un 20% la anumite produse, bonuri de masa, al 13-lea salariu
- de obicei colegii sunt super ok (am lucrat in 4 echipe diferite) cu sefii am eu o problema caci se dau ranitti pe la evaluari ca atat au putut, ca e/ a fost criza etc cand de fapt au si ei 2 bonusuri anuale si unul din ele e si de cat cost saving fac

Concluzia finala: daca esti mic si abia ai terminat facultatea si esti la primul job Conti e un loc minunat de inceput.