Forum despre Continental Automotive Group Romania

Traveler Vineri, 31 Ianuarie 2014
Are cineva idee ce salarii sunt pe domeniul de logistica sau material planning la Continental?
Io Vineri, 7 Februarie 2014

Slariile sunt foarte bune la Continental ! Ai cantina unde mananca mai toti tinerii la ora mesei. Asta e super bine. Merita sa te muti pentru Continental !

Mai au doua chestii bune:
- daca poti sa faci ce ti-au dat, iti dau altceva mai greu si tot asa, cat vei putea tu, adica nu prea sunt de acord cu cei care spun ca te plafonezi acolo, desi in parte e asa;
- daca iti place de o persoana, un grup, sa zicem este la fel de bun sau slab ca tine si te intelegii bine cu ei, te sfatuiesc chiar sa lucrezi cu ei.

Apoi mai au o strategie, nu vor sa te dea afara decat exceptional. Daca nu faci nimic (adica nu lucrezi), nu te dau afara. La "recomadari" proste te muta in alta parte.

Buna Ziua Sambata, 8 Februarie 2014
Stie cineva ce este de fapt pachetul de relocare oferit pentru cei care nu sunt din orasul in care se afla job-ul? si salariile pentru un system test engineer entry level.
Io Sambata, 8 Februarie 2014
Depinde. In principu incepe de la 3000RON bani in mana, slariul pe care il au majoritatea, dar i se explica ca el este cumva privilegiat ca ia atat, ca au o super oferta doar pentru el.
Relocare, in principiu, insemna ca iti cauti gazda pe banii tai, iar la primul salatriu primesti 1000RON in plus pestru asta.

Mai este o bonificatie, dar care nu prea se respecta, daca cineva din firma recomdaca un prieten sa se agajeze, si va fi o recomdare buna, adica timp de un an noul angajt se descurca bine, cel care recomnada va primi in jur de 300E/ persona noua adusa.
UnInginer21 Joi, 13 Februarie 2014
Buna. Poate sa-mi spuna cineva cam ce se da in mare la interviul tehnic pentru posturile pe programare embedded? Nu vreau intrebari specifice, asa numai in mare daca stie cineva. Mersi
ana123 Luni, 17 Februarie 2014
buna
imi puteti da cateva informatii despre dep. finance & controlling Sibiu, pentru postul de controller? am experienta de cativa ani ca si economist si nu stiu la ce sa ma astept de la interviu, se da vreun test? pe ce se pune accentul ? ce salarii au cei din acest dep.? mersi
Pacala Vineri, 28 Februarie 2014

Voi incepe sa lucrez la Continental. Nu am fost recomandat si nu cunosc pe nimeni in aceasta companie. Deocamdata departamentul Personal mi-a lasat o impresie buna.

andra Marti, 11 Martie 2014

Imi puteti spune si mie ce ar trebuie sa pregatesc pentru interviul tehnic pentru postul de IT Engineer - Client, Server & Application - Local IT Office Timisoara de la Conti Automotive.
Imi doresc foarte mult acest job si vreau sa fiu pregatita.

Va multumesc foarte mult,
la inceput de drum Sambata, 15 Martie 2014
Salutare,
sunt nou in Tm si vreau sa imi depun Cv-ul la contth sa lucru in 3schimburi.Puteti sa ma ajutati cu niste informatii? gen:daca stau in torontalului o sa am transport asigurat...?cele 3 schimburi de la cat la cat incep...multumesc frumos!!!
miha Luni, 17 Martie 2014
stie cineva ce salarii st pe postul de :customer suport representative?si cum st doamnele de la HR din Timisoara, Continental Products?
Maya Joi, 27 Martie 2014
Doamnele de acolo st ok,amabile,deschise, dar nu stiu nimic despre salarii.Ai fost la interviuri?ai trecut?
Maya Joi, 27 Martie 2014

Dupa cat timp se primeste un raspuns dupa ultimul interviu?

eu Joi, 27 Martie 2014
eu m-am angajat la continental, cel de pe strada siemens, pe un post de internship in productie, va zic, nu am nici-un comentariu referitor la HR, m-au sunat dupa vreo 5 zile sa-mi zica ca am fost acceptat, nu am intrat pe pile nu cunosc pe absolut nimeni, toata lumea, cel putin cei cu care m-am intalnit pana acum, au fost prietenosi, m-au ajutat, au avut rabdare, nimeni nu te streseaza, iar referitor la promovare, studentul ce era in locul meu a fost promovat la team leader dupa un an...salarul este ok pentru un student la 6 ore, undeva la 10 mil, recomand oricarei persoane sa-si incerce norocul la conti
pt maya Vineri, 28 Martie 2014
Poate dura si 2 luni..depinde cat de mult au nevoie..si cat de multi au fost la interviuri :) ah,,si depinde ce chef au si HR-istele..:) Bafta!
George Duminica, 30 Martie 2014
Salut,

Sunt student la Calculatoare la Sibiu, Am fost chemat la interviu pe postul de IT Intern Production Plant. Ma poate ajuta cineva cu niste ponturi, gen cum va fi la interviu sau chestii de genut.

Va multumesc!
Andymvp Joi, 3 Aprilie 2014
Tocmai am fost la un test scris(primul interviu) pentru un post de Tester.
Atunci cand aplicati ptr un post daca este disponibil si sunteti selectati pe baza cv-ului,primiti un mail sau un telefon.Eu am primit un mail in care am fost informat de bibliografia din care ar trebuii sa ma pregatesc.Pentru acest post sunt necesare cunostinte despre procesul de testare,microcontrollere,programare minim.La test am mai primit si intrebari de logica.
Persoanele de acolo au fost primitoare si totul a decurs ok :) mi se pare ca si ei isi asuma un risc atunci cand angajeaza pe cineva,asa ca testele sunt o necesitate ptr o multinationala.
Spor la invatat ptr cei interesati:)
eu Vineri, 4 Aprilie 2014
am o mare rugaminte!!! imi puteti spune de la cat la cat sunt schimburile de ture.Rog help!!!!
Nocomment Vineri, 4 Aprilie 2014
Dupa ce ai dat un test scris si te cheama un al interviu la ce sa te astepti?>
Andymvp Duminica, 6 Aprilie 2014
Inca nu stiu...peste cateva zile voi avea urmatorul interviu. Din cate am inteles va fi un interviu cu HR si unul cu echipa tehnica a departamentului la care am aplicat cu care voi discuta pe baza testului.
@Nocomment
yetti Miercuri, 16 Aprilie 2014
@ fosti angajati

>>>relevant pentru multi dintre noi atunci cand enuntati o parere persoanala este sa descrieti pozitia ocupata, volumul de lucru, salarul de incadrare si eventual bonusuri primite si in ce conditii salarul final pe care l-ati avut in momentul plecarii

>>>ce fel de teste ati dat la angajare si cateva exemple din acele intrebari

>>>recomandari in a maximiza sansele obtinerii unui salar cat mai mare - sunt constient ca exista o grila standard de pornire insa ar ajuta sa ne oferiti o idee

>>>am fi deasemenea de preferat sa folositi delimitari de pro / contra cum am vazut la inceput in loc sa va certati care si cum a fost viciat din diferite considerente de catre angajator

>>>nu exista jobul perfect, insa pe fiecare il motiveaza beneficiile care doar voi le puteti sublinia