Forum despre Credius IFN SA

Catalin30 Miercuri, 22 Iulie 2015

Buna ziua. Am observat pe aceasta pagina ca destul de multa lume cauta informatii despre aceasta companie, insa informatiile sunt putine. Dupa o scurta experienta in cadrul acestei companii, iata cateva insight-uri pretioase.Eu am lucrat in call center.
Iata partile bune:
- Program in ture, de luni pana vineri de la 09.00 la 18.00 sau de la 10.00 la 19.00 si un week-end pe luna lucrat.
- Asigurare medicala la Medicover
- Salariu 1200 lei net, fara bonuri de masa
- Colegi tineri, entuziasti cu un mare potential de dezvoltare
Si acum partile mai putin bune (asta dupa ce compania este pe piata de 2 ani):
- Nu exista trainer pentru noii angajati care sa ii invete aplicatiile, produsele, procedurile
- Nu exista proceduri scrise, clare, care sa te ghideze in activitate, sa le ai disponibile intr-un intranet
- Nu exista un call script clar pe care sa il folosesti la fiecare apel (desi pentru un call center cu acest specific este absolut necesar)
- Nu exista un team leader care sa te ghideze si sa te ajute sa iti atingi target-urile de performanta
- Trainingul il faci langa agentii vechi (care au sa nu au timp de tine), fara sa ai acces la aplicatii)

- Trebuie sa fii bun la toate, adica in acelasi timp sa preiei apeluri , sa completezi si sa trimiti catre analiza cat mai multe cereri on line, sa rezolvi cererile amanate, sa ii convingi pe clientii acceptati sa se duca sa semneze contractile in ziua respectiva

- Baza de date in care se lucreaza preponderent este un tabel excel cu muuuult prea multe randuri

La final imi exprim marea dorinta ca cei de acolo sa citeasca acest post si sa inteleaga ca trebuie sa adopte un alt sistem de management, pentru a-si putea pastra oamenii buni si pentru a putea eficientiza la maxim call centerul respectiv. Eu unul mi-as dori sa ajunga cel mai bun din piata pe care activeaza firma, pentru ca acolo chiar exista oameni care merita acest lucru.

LaurAndy Miercuri, 22 Iulie 2015
multumim Catalin30, foarte la obiect. cred ca ar trebui sa faci si o evaluare, cred ca ne-ar ajuta. vad ca nu exista niciuna.
real200 Marti, 9 Februarie 2016

As dori sa stiu si eu ce salarii sunt pentru specialist colectare creante si cum este mediul de lucru in departamentul de colectare?
real200 Miercuri, 10 Februarie 2016
Nu am primit niciun feedback de la nimeni asa ca am decis sa merg la interviu pt postul de specialist colectare,totul despre companie prezentat ok de catre tipa de la hr,in schimb a venit TL din collection,o dna/domnisoara care la orice intrebare adresata raspundea pe un ton rastit,tot ce am inteles de la ea in jum de ora de interviu a fost neconcludent si incoerent,la ei un collector face si skip tracing si colectare,din ce am inteles,cel mai puternic motor de cautare la ei este Facebook:),iar metoda "il strangi cu usa"(cuvintele TL collection) este cea care da cel mai bun rezultat.

Nu va recomand!
srl Vineri, 11 Martie 2016

Hello,
M-am gandit sa va impartasesc din experienta mea la Credius. O sa incerc sa sumarizez cat de cat…
Overall as nota cu un 7 din 10 experienta in cadrul acestui IFN ( cu indulgenta) .
Compania vinde credite catre persoane fizice cu DAE intre 50% si 1000 % . Nu este foarte mare, dar nici mica ( in comparatie cu alte IFN) .
Echipa este destul de tanara ca medie de varsta.
Managerii sunt ok …cu mici exceptii.
Mediul de lucru este cateodata placut , se organizeaza traininguri, petreceri anuale, team-building , etc.
Salariile sunt destul de mici in comparatie cu piata .( pot da detalii in privat)
Amplasarea sediului nu este deloc buna ( Ilfov, departe de metrou, zona in connstructie) .

Maverick Marti, 31 Mai 2016
Salariul in departamentul colectare variaza in functie de experienta intre 1500-1700 ron net.
programul este L-V 9:00-18:00 + o sambata/ luna bineinteles platita.
Colectivul este ok
VLTm Luni, 24 Octombrie 2016

Salariu 1000 Ron, se lucreaza in general in spatii comerciale, programul 12 ore, in ture. Weekendurile nu sunt platite 200%, sunt doar 120%.

Concediul poti sa il primesti doar daca vine cineva sa te inlocuiasca, uneori poti sa nu beneficiezi de el.

Oamenii nu sunt multumiti de sumele care trebuie sa le inapoieze. Suma totala platibila este enorma. Vanzarile nu merg cum trebuie din aceasta cauza.

Nu recomand aceasta firma.