Forum despre Crossover

DorRis Miercuri, 25 Noiembrie 2015
Aveti ceva mai multe detalii despre oportunitatile in aceasta firma?
inimini Sambata, 5 Decembrie 2015
eu am dat un test folosind ce pun ei acolo ca leatura (anuntul il vazusem pe ejobs cred) sv apoi am primit un mail ca l-am luat si ca o sa fiu contactata de unul din oamenii lor. Azi sambata m-a sunat un numar de texas cu un nene cu care am vb de mi-a zis ca o sa faca fw la o companie care are nevoie si ca daca sunt acceptata pot sa lucrez 40 de ore. Am inteles ca folosesc un sistem de supraveghere video cu screen shot-uri la 10 min, pe care tre sa ti-l instalezi pe laptop si daca lucrezi (e prject based) vei fi platit saptamanal printr-un site de-al lor similar cu paypal nu l-am retinut.
Nu stiu ce sa zic..... O sa revin daca mai am alte detalii. Poate au mai incercat si altii la compania asta?
burb Duminica, 6 Decembrie 2015
Din câte am citit este o firmă de recrutare internațională. Căuta să își facă o bază de date cu oameni cât mai pregătiți. După ce trece testele ajungi în "marketplace" de unde angajatorii pot a te aleagă și să îți ofere joburi. Și eu sunt în același stadiu ca inimii. Salariile par bune, dar nu ai carte de muncă. Sistemul de monitorizare pare precis și nu prea te lăsa să lucrezi mai puțin de 8 ore/ zi ( gen orice pauză , facebook , etc se contorizează). Avantajul este ca poți să îți alegi când muncești. Revin când am detalii
madness Joi, 21 Ianuarie 2016
Mai aveti noutati despre ei ??? inimini sau burb ?
Au o multime de anunti pe bestjobs / ejobs.... a avansat vreunul din voi cu procesul de recrutare / sau a acceptat vreo oferta de acolo ?
Important pt mine ar fi acel sistem de monitorizare / orele de munca + f.important... nu ai carte de munca ? deci lucrezi "pe neveu" ? Daca e asa, ar merge blana ca al doilea job.
bazbi Miercuri, 24 Februarie 2016
Salutare.
Am aplicat la ei pentru un job, au mai multi pasi de recrutare (5 pt pozitia mea), iar eu in momentul de fata am trecut de pasul 4 (dupa ce am trecut de diferite testari) si astept ultima etapa: sa fiu / sau nu contactat de un hiring manager, pt o discutie via Skype legata de job/atributii.
Tocmai am fost contactat de catre cineva din Texas de la Crossover, ca sa se asigure de disponibilitatea mea legata de job. Pot a va spun cu certitudine cateva aspecte lamurite in cadreul convorbirii telefonice:
- nu sunt o agentie de recrutare care plaseaza forta de munca, ci recruteaza oameni (in special pe domeniii tehnice) din mai multe tari (printre care si Romania), care sa lucreze pentru clientii lor.
- angajatii lor sunt "independet contractor", adica fara carte de munca
- norma de lucru = 40 ore / saptamana
- platesc doar pentru timpul lucrat!
- monitorizeaza timpul petrecut lucrand prin tool-ul lor, care face poza din 10 in 10 min., ca sa se asigura ca nu lucreaza altcineva in locul tau
- se pot lua concedii, fiecare cand doreste (dupa o discutie cu managerul), dar zilele libere nu sunt platite!
- eficienta angajatului e masurata de manager, adica nu se primesti un numar de task-uri pe zi, iar dupa finalizarea lor esti liber, ci trebuie sa lucrezi 8 ore/zi, iar eficienta fiecaruia o apreciaza managerul
- nu accepta alt job in paralel cu acesta, doresc dedicare completa
- nu platesc traininguri sau certificari, aviz pt cei care vor sa se dezvolte
- fiecare e raspunzator pt plata taxelor aferente venitului
Alte detalii le gasisti la ei pe site: https://www.crossover.com/faq/
bazbi Miercuri, 24 Februarie 2016
Revin cu 2 link-uri trimise de ei despre WorkSmart = platforma de monitorizare a ...
freelance Marti, 8 Martie 2016
Buna bazbi,Mai ai noutati in ceea ce priveste job-ul. Gen ca ofera pe ora?ms
Worker Vineri, 29 Aprilie 2016
Nu riscati. Va spune ca trebuie sa faceti un proiect, il faceti, dupa care va contacteaza ca au ales pe altcineva. De fapt, ei nu aleg pe nimeni, pur si simplu fura munca ta si ...
EllaR Marti, 21 Martie 2017
Buna,Eu lucrez la Crossover din Ianuarie 2017. Am asteptat putin ianinte sa scriu aici, ca sa vad si eu cum sta treaba. Pot sa spun ca sunt foarte multumita. Onorariul este cel ...