Forum despre CustomSoft

Coder Duminica, 18 Noiembrie 2012
Salariile sunt f mici, cam in jur de 1300 ron, nu exista o discutie periodica despre cresterea acestora. Programul este flexibil, ceea ce inseamna ca nu ai ora de plecare, ci tb sa stai acolo pana rezolvi toate problemele sau pana cand seful nu iti m da ceva de facut, deci nu poti sa iti planuri pt nici o seara. Sunt numai juniori in firma, ceea ce inseamna ca proiectele sunt de tot rahatul... un mare haos in cod. Firma perfecta pt studentii care vor sa piarda vreo 3 luni pe acolo, in rest nu o recomand
Artemis Miercuri, 6 Februarie 2013
Confirm ce a spus Coder. Salariu mic, mult de munca, cerinte mari, nu exista termenul respect. Nu ajungi niciodata sa pleci la ora la care ti-ai propus. Juniorii nu sunt neaparat un punct slab, am cunoscut juniori implicati care au ajuns sa scrie cod mult mai bine decat persoanele "cu pretentii". Nu este cazul aici, pentru ca nu sunt indrumati si nici nu se investeste in viitorul lor, in nici un fel (traininguri, knowledge transfer etc.). Sfatul meu este: you can do better than that.
Sk Sambata, 16 Februarie 2013
Eu lucrez la Custom de ceva timp si nu am avut niciodata probleme de acest gen. Cand esti entry-level e normal sa ai 1300 RON esti entry-level, abia te-ai ridicat de pa bancile facultatii. Si nu toti sunt buni programatori, sunt destui care au lucrat si au plecat de aici ca nu isi faceau treaba. Daca stai dupa program inseamna ca nu ti-ai facut treaba la timp. Este cate un project manager pe fiecare proiect si tot timpul te va ajuta cineva. Imi pare rau dar nu sunt de acord cu domnii de mai sus care viseaza Microsoft cu cunostiinte de HTML.
Mihai17 Sambata, 16 Februarie 2013
@Sk:
Tu ai mentalitate de patron romanas de butic. Exista oameni care "abia s-au ridicat de pe bancile facultatii" si lucreaza la google sau facebook pe ~100,000euro pe an. Pentru ca nici macar un numar de ani in campul muncii nu e prea relevant (acest numar fiind denumit "experienta"), ci cat de bun programator esti la un moment dat de timp.

"Daca stai dupa program inseamna ca nu ti-ai facut treaba la timp."
Ei, nu mai spune! Nu se poate sa fi fost prea multa treaba de facut in timpul respectiv? Nu se poate ca estimarea sa fi fost prea optimista? Sau programarea asta e un fel de coacere de paine ori impachetare de shaorma?

Desigur, exista programatori prosti si foarte prosti. De asemenea exista firme sarace ori zgarcite.
Mihai17 Sambata, 16 Februarie 2013
Si presupun ca facultatea despre care vorbesti e una de profil pt tagma programatorilor. Si programatorii aia chiar au facut ceva in facultate, n-au frecat menta cat de ziua sau mai bine spus noaptea de lunga. Daca firma ajunge sa angajeze persoane care-au terminat Economie sau Arte Plastice, inteleg ca aia dupa ce-au terminat facultatea nu stiu decat HTML. Dar asta spune ceva despre firma, despre cat de atractiva e ea pe piata muncii.
Artemis Miercuri, 27 Martie 2013
@ Sk, esti arogant. Nu mi se pare normal sa ai salariu de 1300 de lei, nici macar ca entry-level, in calitate de absolvent de facultate tehnica. Pana si la suport tehnic se ofera mai mult, nu mai zic de programare... Atentie, nu vorbesc de programe de internship.
Nu au cum sa fie toti buni programatori, asa cum nu sunt toti medicii, avocatii, profesorii etc. buni. Asa cum tu stii oameni care au lucrat acolo si au plecat pentru ca nu isi faceau treaba, asa stiu si eu oameni care au plecat la mai bine (desi erau abia iesiti de pe bancile facultatii), dovada ca se poate :-)

Cat despre afirmatia ta "Daca stai dupa program inseamna ca nu ti-ai facut treaba la timp", mi se pare putin deplasata. In fine, poate lucrurile s-au mai schimbat si nu stiu eu, dar pe vremea mea aveai treaba sa iei cu tine si in weekend, si oricand :))... role playing, Sisyphus (daca ai auzit cumva de acest individ... daca nu, imi pare rau, era pur si simplu alt ins care lucra la o firma marunta de cartier criticandu-i pe cei care lucrau la Microsoft si dandu-si cu parerea despre cunostintele lor pentru ca pe-ale lui le epuiza repede si ii ramanea prea mult timp liber :P)

Cat despre project manageri pe fiecare proiect... E tipic romanesc sa ai jumatate din colectiv +1 format din project manageri :)) Project management-ul este o responsabilitate in plus, nu o glorie si nici macar o recunoastere a meritelor.

In rest, numai de bine.
Artemis Miercuri, 27 Martie 2013
Ah si... tip... Cunostinte se scrie cu un singur i:

Microsoft... Always willing to help the less fortunate ;)
aviaxis Duminica, 7 Aprilie 2013
Daca se intampla frecvent sa stai peste program pentru ca nu ti-ai facut o treaba pe care in mod normal trebuia sa o faci... inseamna fie ca esti foarte prost fie ca firma la care lucrezi nu te apreciaza. Daca exista si programatori care au multe mii de euro pe luna, e plauzibila prima varianta. Daca nu... inseamna ca nu e firma ci o adunatura de cocalari care practica inselatoria sub masca legalitatii. Eu nu recomand astfel de firme nici macar la entry-level.
Yes_it_is Marti, 29 Octombrie 2013

De departe, cel mai relaxant loc de munca pe care l-am avut... Si, am aproximativ un an de cand sunt in echipa CustomSoft... Si cam 4 ani in domeniu.

Echipa este tanara, managementul la fel. Nu se sta peste program.
De salarii, nu zic nimic pentru ca sunt subiective si confidentiale. Nici de locatie, care este destul de departe de casa(subiectiv), dar are avantajul de a fi chiar langa metrou...

Sper sa mergem inainte cel putin la fel de bine si in continuare, mai ales ca echipa incepe sa se extinda. Si mi-ar face placere sa mai raman cativa ani aici, sa crestem impreuna!

MadTiger Sambata, 30 Noiembrie 2013

Inseamna ca s-au mai schimbat lucrurile, ceea ce nu poate fi decat imbucurator. Si eu am schimbat mai multe locuri de munca, si pot spune ca cel de la CustomSoft ramane, de departe, cel mai stresant si prost platit. Echipa este tanara, pentru ca cea cu care s-a pornit a fost faramitata si inlaturata metodic. In acest fel, echipa va fi mereu tanara :))

Asta cu "crescutul impreuna" suna frumos in teorie, dar este, de departe, cel mai subiectiv argument pe care l-ai adus, "Yes_it_is". La firmele de acest gen, "cresti impreuna" pana ce, in mod firesc, incep sa iti creasca si pretentiile salariale. :)

tavan Vineri, 13 Iunie 2014
Alte pareri mai recente despre aceasta firma? Am vazut de curand un anunt pe Bestjobs.
da_p Marti, 7 Martie 2017
Ce oameni pesimisti pe forumul asta, desigur ca asemenea locuri se frecventeaza doar pentru critici(e.g.YELP), revenind la subiect, firma s-a mutat la sediu nou mai spatios, salariile sunt competitive, si cum spuneau si cei din comentariile de mai sus, intotdeauna exista cineva care sa te ajute, dar cateodata se profita de acest aspect.
Am petrecut destul de mult timp aici ca sa pot afirma ca este un loc relaxant, si atat timp cat iti faci treaba nu ai motive de stres.
akened Luni, 27 Martie 2017
Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele negative nu se mai regasesc in aceasta firma. Lucrez de mai putin de un an in cadrul acestei firme, dar m-am adaptat si integrat foarte rapid.

Programul de lucru este flexibil, important este sa iti faci treaba si sa respecti deadline-urile.
Am observat ca se incearca crearea unui mediu de lucru placut, in care sa iti doresti sa performezi si sa vi cu zambetul pe buze la munca. Suna ciudat, stiu, dar este ceea ce am gasit si vad in cadrul acestei firme.
Suntem rugati periodic sa ne dam feedback, negativ sau pozitiv, in vederea imbunatatirii mediului de lucru, iar o data pe luna facem o iesire "CustomSoft" unde isi doreste majoritatea echipei.

Colegii sunt placuti si dornici sa te ajute atunci cand nu sunt presati de vreun deadline. :P
Salariul, personal, il consider foarte bun si competitiv.