Forum despre DaJobs (DA SRL)

ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 12 Martie 2014

Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma DA SRL (DaJobs), informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de DaJobs.

Ioan Joi, 22 Mai 2014
Am aplicat ieri pe 21.05.2014 si am fost sunat azi cu oferta.Am vorbit cu un domn cam de varsta mea(28).Nu s-a prezentat,dar dupa ce l-am intrebat, mi-a zi ca-l cheama Robert.Si mai cum, l-am intrebat.....-mmmm >..... Baha :-).Mi-a explicat el baiatul ca trebuie sa dau niste banuti inainte,vreo 360 de lei,normal intr-un cont.Nu e nevoie de interviu ,trimiti poze :-) .I-am explicat de teama sa nu-mi iau teapa si omul a incercat neconvingator sa-mi dea incredere.Am cautata pe internet dupa CUI si am gasit asta despre firma : http://www.listafirme.ro/da-srl-827262/ .Firma se ocupa cu reparatii de masini .
robert ... cel cu care a vorbit Ioan Joi, 12 Iunie 2014
In primul rand o firma poate avea mai multe domenii de activitate.
Selectia peroanelor se face pe baza de dosar, pe angajator il intereseaza sa ai cazier curat si sa vorbesti engleza, ne lasa pe noi sa selectam personalul.
Stefan Marti, 17 Iunie 2014
E clar daca au cerut bani sa fie virati in cont.Asa sta treaba ,cititi si tineti minte ca legile din Romania sunt varza:
-360 ron teapa
-te duci la garda nu te ajuta cu nimic
-te duci la opc le da o amenda
-nu au termen limita la platit amenda deci ii doare in ...
-pt. inselatorie asta trebuie sa ii actionezi in instanta,te costa minim 700 de roni avocatul,
trebuie sa fii retardat sa cheltui mai multi bani decat ai fost tepuit pentru dreptate
-banii ii trimiti intr-un cont random a vreunui prieten/ asociat al lor,in caz de interogare e perceput drept donatie deci iar fail
-daca ii dai in judecata si castigi procesul,te ajunge cam 1000 de roni dar castigi eventual si inutil,de ce?pt. ca dupa ce castigi procesul trebuie sa platesti un executor judecatoresc ,ala poate sa ia bani de pe firma daca are un cont deschis si doar asa,problema e ca nu o sa gasesti niciun ban in conturile lor si nici nu au pe ce pune sechestru.
Concluzie:Daca vrei sa traiesti bine si sa faci bani rapid,joaca-te ca un demon cu nevoile oamenilor,ia-le la saraci ultimul ban si ultima speranta odata de a castiga o paine,trebuie sa iti faci firma si sa dai tepe pe servicii pe sume mici.Aceasta este o practica in Romania si multe firme cu diverse activitati se ocupa cu asta.O firma serioasa nu ar cere bani sa iti gaseasca loc de munca ci sunt platiti de angajatori pentru recrutare,ei ar trebui sa se ocupe doar de cv,dosar(asta il faci singur si il dai la firma) si o posibila testare si nu te costa nimic.Daca nu ma credeti verificati firme gen Addeco sau Edurom.
Aveti grija si va doresc sanatate in gasirea unui loc de munca si tepuitorilor le doresc sa le dea Dumnezeu sanatate dupa faptele lor!
Am uitat sa spun,dupa ce tepuieste un numar de n oameni si strange o suma de te doare capul,roaga alt prieten sa isi faca firma si fac acelasi lucru in alt oras pana ce strang destui bani si pleaca in alta tara sa traiasca bine tare.
Verificati pe google firme de recrutare care tepuiesc sa vedeti ca acelasi e sistemul
ccei de pe forum daca nu postati aces anunt inseamna ca nu aveti inima si va amuza nenorocirile altora
Amadeo Dascalu Miercuri, 3 Septembrie 2014
Buna ziua dragilor. In primul rand trebuie sa va spun motivul pentru care aleg sa fac un feedback atat de rapid si oarecum negativ firmei DaJobs cu sediul in Vaslui. La fel ca si voi - incertitudinea si scepticismul m-au determinat sa caut informatii despre aceasta firma, doar ca probabil spre deosebire de voi, eu scriu aceste randuri dupa ce am achitat o suma de aproximativ 3000 de lei (la care se adauga alte cheltuieli) in contul firmei respective. Banii? Cam asa: 360 lei un comision, 200 lire un altul, plus 1300 si ceva pe biletele de avion (pe care inca nu le-am primit nici dupa 5 !!! zile). Poate ca e normal din punctual lor de vedere, poate ca au intervenit necunoscute, insa in ce ma priveste nu sunt deloc satisfacut (pana in momentul de fata) de gestionarea situatiei de catre angajatii firmei. Daca lucrurile se vor rezolva si se va incheia cu bine voi fi primul care voi adauga o recenzie pozitiva. Pana atunci am lucruri negative de zis. Mai exact este vorba de angajatii firmei care in ziua cand am achitat biletele mi-au zis clar ca biletele vin in seara respectiva. Am asteptat si cum nu au venit, am parasit micutul oras Vaslui cu promisiunea ca luni se va rezolva. Dupa repetate telefoane din partea mea (la care au raspuns de fiecare data), am fost amanat pe "marti, cel tarziu miercuri, dar sigur nu mai tarziu de miercuri". Ziua de miercuri (azi) trece si dupa ce am avut o discutie foarte aprinsa cu angajata firmei din Vaslui, care nu o data a uitat de promisiunile verbale (stiti cum se zice: "verba volant, scripta manent") si a tot repetat de "ce scrie in oferta de munca" primita de mine in ziua achitarii celor 200 de lire, am hotarat sa astept pana in data de 8 septembrie - oricum se pare ca nu am de ales - si dupa data respectiva.... daca trece si data asta atunci incep sa ma adresez autoritatilor, instantei, etc. Dar sper sa nu se ajunga pana acolo. In alta ordine de idei, dragii mei, nu va grabiti sa dati banii dinainte si asteptati sa va scriu cum s-a terminat povestea. Voi scrie si pe alte site-uri ca sa creasca sansele sa vedeti mesajul. Trebuie sa adaug ca am sunat la ITM Vaslui si mi s-a zis ca firma e in regula, ca face raportul la timp si ca nu stie sa existe plangeri la adresa firmei DaJobs. Asa ca exista si parti positive si sa nu ne grabim sa tragem concluzii pripite. Totusi nu uitati: promisiunile verbale nu sunt de incredere. Ah si nu faceti ca mine, plecati cu biletele in mana daca tot ati consumat benzina pana la Vaslui, nu de alta dar privelistea si lipsa indicatoarelor...nu merita osteneala.
Al dumneavoastra, cu respect si PUNCTUALITATE, Dascalu Abraam-Amadeo, 31 de ani din Braila, Galati (locurile pe unde innoptez si Buzau (pe bulletin). tel 0755380202 pentru detalii si glas ragusit.
PS: Mesaj scris azi, 03.09.2014
Amadeo Joi, 4 Septembrie 2014
By the way as vrea sa mai subliniez un amanunt inainte sa plec la serviciu. Daca tot platiti biletul cu 10-12 zile inainte nu dati 1300 de lei. E o exagerare! Cu zece zile inainte un bilet la Wizz sau la easyJet nu-I decat jumatate sau chiar mai putin. Dar cine stie, poate noi zburam cu Tarom sau la business.