Forum despre Decathlon Romania

gigi Marti, 12 Martie 2013
Claudiu, ai fost la interviu la Decathlon in Constanta? Ce ti-au spus? Cat e programul si salariul? Da-ne si noua niste detalii. Sau cei care stiu despre Decathlon Constanta spuneti aici parerile.
Claudiu Marti, 12 Martie 2013

Nu am aplicat inca, cred ca nu mai pot aplica. Oricum mi-a fost putin teama de reactiile adverse gasite pe internet! Mai nou, in lista de prieteni facebook, am gasit un amic care mi-a spus ca nu e tocmai ok, asadar am renuntat !

X Marti, 19 Martie 2013

Salut,

Va recomand sa mergeti si sa va convingeti singuri. Eu lucrez la magazinul din Constanta de ceva luni si pot sa va spun ca suntem un colectiv tanar, cu ambitii mari, cu responsabilitati mari si cu sanse reale de promovare. Mai rar asa o companie in orasul nostru... Succes!

gigi Duminica, 31 Martie 2013
Eu nu inteleg sistemul de recrutare in Decathlon Constanta. Te cheama la interviu, ti se spune ca esti potrivit pentru companie si ca te vor contacta in 2-3 zile.

Dupa care iti trimit mail si iti spun ca iti ureaza succes pe mai departe. Ce e cu rahatul asta?

X, la tine cum a fost la interviu si cum a fost mai departe, cand te-au chemat iar? Da-ne si noua niste detalii.
someoane Marti, 2 Aprilie 2013
hei buna,maine voi da un interviu la decathlon si as vrea daca se poate sa imi spuneti cum este asta in cazul in care a mai dat cineva interviu..?si cam ce salariu este ca si consilier vanzari?multumesc
gigi Sambata, 6 Aprilie 2013
someoane, depinde in ce oras te angajezi. ca si consilier vanzari mai mult de 10 milioane nu ai cum sa primesti si programul este de luni pana sambata parca, o sa afli la interviu mai multe.

dupa interviu, da si tu o parere aici despre cum a fost, daca te mai cheama sau ti se spune papa.
Vasile Marti, 9 Aprilie 2013

Am lucrat in Decathlon ca manager, se lucreza mult peste program si mai tot timpul ti se impune acest lucru. In caz ca intr-adevar esti pasionat de un sport poti sa uiti de el, nu vei avea timp sa il practici, la fel si cu viata personala. Legat de salariu.. luand in considerare orele/zilele suplimentare nu merita. Legat de concept, poate in Franta si alte tari se aplica corect dar in Romania lasa de dorit; Parti bune: colectiv tanar si in caz ca esti `pasionat` de retail vei invata anumite reguli/ modalitati de vanzare.

Succes :)

lrp Sambata, 18 Mai 2013
pe mine m-au chemat la interviu la Constanta, mi-au aratat magazinul, sunt foarte bun pentru acest magazin, toate bune si frumoase de la doamna manager.

a doua zi primesc mail in care imi spun ca imi ureaza succes pe mai departe dar nu sunt potrivit pentru ei.

Ce firma e si asta?
Muc Duminica, 2 Iunie 2013

Nu inteleg de pe pozitii in domeniul financiar contabil...te intreaba ce sport iti place sau daca practici vreunul...Ce legatura are debitul/creditul si balanta cu fotbalul? Greu de inteles. Mareu dau anunturi.

staicu cretu Vineri, 23 August 2013
Angajativa la Decathlon ca e bine de tot dar,ar fi niste conditii
EU Sambata, 31 August 2013
Salarii in Craiova?!?! Ca si reprezentant vanzari... (6/8 ore) ???
alamicu' Miercuri, 2 Octombrie 2013
Salutare,
am si eu maine interviu pentru postul de asistent vanzari part-time la 6 ore.Daca se poate si rog pe acasta cale pe Marin sa ne zica salariile pt un asistent vanzari.Multumesc.
Marin Joi, 3 Octombrie 2013

Salut. salariu ca incepator este de 1200 Ron bani in mana fara sambete si duminici lucrate, insa faza proasta este ca din 4 weekenduri cat are o luna 3 trebuie sa le lucrezi, si peste cei 1200 mai primesti 150 Roni pt acele weekenduri, adica weekendurile se platesc cu +15%, insa te muncesc de te rup. Ca program de 8h+pauza de 1h. Decathlon Iuliu Maniu.

alamicu' Joi, 3 Octombrie 2013
Multumesc mult, Marin pentru informatii.Am fost azi la interviu si am intrebat-o pe tipa ce se ocupa cu recrutarile de salariu si nu a stiut sa imi zica pentru ca va fi o noua locatie ce se va deschide si nu au inca nici manager, acum se fac recrutarile.Cat despre bonuri de masa, am uitat sa intreb si din ce am citit aici nu se dau bonuri de masa.Salariul de 1200 net (aici daca ai mentionat la 6 ore, ca pt asta sunt interesat eu) ar fi destul de bun pentru inceput.Programul de lucru de 6 ore /zi respectiv 30 de ore pe saptamana/undeva la 132-138 de ore pe luna mi s-a comunicat in felul urmator: 3 zile pe saptamana venim 8 ore si o zi 6 ore iar restul de 3 zile liber.Cum ai spus si tu sunt 3 week-enduri lucrate pe luna, dar daca sunt platite cu un spor de 15% nu m-ar deranja, asa e in comert, vanzarile sunt mai mari in week-end.Mi s-a spus ca voi primi un raspuns in 2-3 saptamani... de ce dureaza atata? mai am inca o oferta de lucru insa programul de acolo e foarte incarcat, ai numai 4 zile libere pe luna si bagi peste 200 de ore/luna si nu stiu ce sa aleg, e tot in vanzari
alamicu Joi, 3 Octombrie 2013

Salariul de 1200 net e pentru Bucuresti sau e valabil si pentru provincie?Daca stii, un raspuns te rog.Mersi

Pic Duminica, 3 Noiembrie 2013
Am o nelamurire in legatura cu salariile enumerate, 1200 lei??? salariu de inceput?
fost manager Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Hello
Decathlooon, uff, una din experientele mele frumoase, este un magazin superb, articole superbe, un plan perfect de dezvoltare, 6 ore -950 lei+bonusuri,8 ore-1200lei+bonus
Acum sa vorbim si despre oameni.. pffff.... ok, m-am angajat dupa 3 interviuri sustinute, cauta sportivi tralalablablabla, am avut peste 8-9 manageri si peste 5 directori, toata lumea este combinata cu toata lumea, cupluri intre angajati, amanti, curvasaraie. La un moment dat se dadeau prime pentru casatorie de peste 7000 lei, multi ss-au casatorit pt bani acolo :))), ok trecem peste, directoare de magazin, combinata cu director regional...hmm.. cum a ajuns directoare?? a venit de la resurse umane. Asistenta amanta unui om insurat , ceva gen director si el pe acolo, aceasi fata super , are pe fratisu director la alt magazin...multi oameni valorosi si manageri, dati afara pentru ca stiau prea multe, manageri cu salarii senzationale de peste 7000 de lei pe luna, a scapat un fluturas pe mailul intern si s-a aflat un salariu, alte salarii, hmmm. manageri: 5000 lei, 7000, 7677 lei, 8600lei, 2500 lei, 3600lei.

Sunt oameni extraordinari care sunt plini de energie si voie buna si nu merita sa lucreze acolo. Poate s-au mai schimbat intre timp, specific ca nu mai lucrez acolo de pe la sf lui 2012, poate poate.. s-au mai schimbat.

Parerea mea, cine este capabil de a fi manager acolo, sa se duca pentru o experienta buna de viata, dar sa stie sa isi vada interesele, eu asa am rezistat peste 2 ani ca manager si acum am propria afacere, am invatat multe acolo
someone Marti, 10 Decembrie 2013
Am lucrat 1an si 4 luni la Decathlon si am iubit si urat job-ul in acelasi timp. Am fost o echipa faina, ne stiau cei de la celelalte magazine din tara si asta ne facea sa ne simtim super. Salariu luam 9juma/6ore, nici dupa un an nu mi s-a adaugat nici macar un leu in plus. Asta pe cand responsabilitatile cresteau. Eu nu stateam mai mult de 20min peste program, pentru ca nu ma platea nici dracu' si nu avea rost. Da, daca vrei sa ajungi manager, asteapta-te sa nu mai ai viata personala deloc. Am 2 fosti colegi care au fost relocati si avansati si si-au distrus relatiile. Intra-adevar, sunt combinatii de 3 luate cate 2, dar nimic prea pe fata. Doar daca ii prinzi in receptie marfa... Eu am tintit sa devin manager pe sanatate, dar cand un coleg trece de la 4 ore la 8 si iese brusc la tigara si la beut cu seful tau, realizezi ca ai 0 sanse in fata lingailor. Eu nu am vrut sa trec la 8 ore, ii vedeam pe ceilalti colegi si mi-am zis ca e mai important pentru mine sa am viata personala, decat sa ma ingrop in munca aia. La un moment dat, aveam o sansa sa ma mut la magazinul Decathlon din orasul unde sunt acum si nu a fost posibil, deoarece seful meu vorbise cu seful de aici si i-a spus ca sunt o persoana competenta, dar nu se vede in mine dorinta de a avansa si ca nu ma intorc de fiecare data cand aud usile sa salut fiecare client si nu zambesc destul. Eu cred ca e mai important faptul ca imi fac treaba si ca nu pot sa fiu in fiecare zi happy-happy-joy-joy si ca in timp ce incasez nu pot sa ma intorc sa salut fiecare client pentru ca de cele mai multe ori nu se aude usa. Bine, astia au fost indoctrinati din Franta si au ideile lor. Aaaa, am dat 3 interviuri pentru job-ul asta, unul prin telefon, unu; cu managerul de raion si unul cu seful de magazin, care au fost piece of cake. Nu tre' sa fii mare sportiv, daca ai jucat fotbal de 3 ori in viata ta, tu practici fotbalul, daca o data pe an te duci la schi si si atunci esti mai mult pe joc, nu conteaza tu esti cel mai mare schior. Reusita la interviu ar fi sa zambiti tot timpul. Aaaa, nu mai zic de planul Decathlon pe 10ani, ca cica fiecare ar trebui sa aiba asa ceva. Deci, puneti putin mintea la contributie si ganditi-va care ar fi cel sus pus job din Decathlon si spuneti ca acolo vreti sa ajungeti, ca cica investesc timp in voi si va ajuta sa cresti si bla bla...
Hai ca m-am pornit rau in seara asta. Anyway, pentru mine a fost o experienta ok, mi-e dor de colegi, eu treceam peste fazele aiurea destul de repede, mi-e dor de unii clienti care chiar iti faceau ziua mai faina si care te cunosteau deja si te cautau expres pe tine ca sa-i ajuti, mi-e dor de oamenii de la Fan Curier, care tot timpul asteptau dupa angajati, de iesirile noastre, de PMA-uri, de tigarile fumate in graba in playground in money time si toate alea...
Deci concluzia finala, e un job ok daca esti student sau daca nu ai viata sociala :)
borcanul cu miere Joi, 16 Ianuarie 2014
Salarii Decathlon 2014
pozitii si salarii !!cel mai imp lucru, depinde cat ceri !!
: in magazine - asistent : 850 - 1900 ( plus bonusuri se poate ajunge la 2300)
manager raion - de la 1400 la 5400 (net) - un manager la Iuliu Maniu are 5400 ron NET
manager operatiuni : 3600 - 6500 (net)
manager magazin(sau director magazin) : 4000 - 11000 (net ) + bonus 40% daca indeplineste targetul

Stiu , salarii atractive(doar daca te duce capul sa ceri) la care adaugam 3 din 4 weekend-uri lucrate , ore suplimentare neplatite,multe, de la directorul de magazin pana la asistent, toti descarca Marfa din camion, aseaza la rafturi si vand la casa ca doar exista multicompetenta.

Birouri :
Directori sportivi - 4200 la 8400 ( de obicei sunt manageri adusi din magazine, nu se angajeaza din afara)
Store Controller - stiu de un salariu de 5400 (net)
Expansiune - un salariu al unui domn mai vechi (avea in jur de 12000 net)
Directori Regionali- nu are rost sa mai scriu ca de aici in sus clar nu mai credeti...

Puncte forte : evident salariile
Oricate puncte negative as pune oricum v-au orbit salariile :))

Astept confirmari , cei cu salarii mai mici au si confirmat deja , vreau sa vad daca cei cu salarii mari vor face la fel, sau vor sta linistiti la caldurica :))
ivy Luni, 27 Ianuarie 2014
Buna, stie cineva despre nivelul salarial pentru un post de traducator pe franceza?

Merci!