Forum despre Deloitte Romania

X Sambata, 18 Mai 2013
Sunt la fel AC-urile peste tot :)
@X Sambata, 18 Mai 2013
Te asigur ca nu. Nici ca structura, nici ca durat, ca nimic. Si stiu ce spun, ca am trecut prin 2, de la big4 diferiti.
X Sambata, 18 Mai 2013
Eu am trecut pe la toate si la 2 dintre ele am primit chiar oferta ( anul trecut ) si pe fiecare i-am refuzat.In schimb, aici daca e sa primesc oferta o sa o accept pentru ca din punctul meu de vedere sunt cei mai seriosi la toate capitolele.

Acum sigur, poate AC-urile nu sunt trase la indigo, dar 90 % e acelasi lucru.
@X Sambata, 18 Mai 2013
Ai fost anul trecut la AC la K si anul acesta la D ? Par 90% la fel?
X Sambata, 18 Mai 2013
Ideea este aceeasi din punctul meu de vedere.

Ma rog.Tie ce ti s-a parut asa complicat ?
. Luni, 20 Mai 2013
A fost cineva invitat la urmatoarea etapa dupa AC ?
eu Luni, 20 Mai 2013
Eu astept sa ma sune ( daca ma suna)
@eu Marti, 21 Mai 2013
Idem.

Din experienta, cand esti sunat e de bine si cand iti este trimis un mail este de rau.

E cam acelasi lucru ca-n SUA, primesti un plic greu ai intrat,primesti un plic usor nu ai intrat :))
Soifon Marti, 21 Mai 2013
Salut, X,

De ce spui ca Deloitte sunt cei mai seriosi dintre Big4? Tu de ce ai alege sa accepti oferta lor si pe a altora nu?
X Marti, 21 Mai 2013
Din punctul meu de vedere, au unul dintre cele mai ok procese de recrutare din big 4 ( am fost la toate implicat in procesul de recrutare ) si adevarul este ca daca se poarta ok cu tine in timpul procesului de recrutare inseamna ca si pe viitor se vor purta aproximativ la fel.

Dar daca experienta din timpul procesului este una neplacuta, atunci feriti-va.Cel mai probabil acolo este o plantantie si au nevoie de negrisori.

Acum ma rog mai sunt si alte chestii :

1) au unu dintre cele mai mari salarii
2) sunt langa gura de metrou
3) biroul arata bine
4) ca cifra de afaceri cred ca este cat K si EY la un loc :)) => mai multe oportunitati de networking
5) lumea parea ok pe acolo ( nu aveau cearcani din aia care sa atarne pana la tendonul lui ahile) si relativ impacati cu viata lor
xyz Miercuri, 22 Mai 2013
Salut! Dintre cei care au fost la AC, ati primit vreun raspuns??
Eu nu am primit.voi ?
xyz Miercuri, 22 Mai 2013
Din pacate, nu. Astept un raspuns care cel mai probabil va fi nefavorabil...
X Miercuri, 22 Mai 2013
De ce zici asta ? Daca ai trecut de teste sigur treci si de ac :)
xyz Miercuri, 22 Mai 2013
Nu m-am descurcat f bine la AC...am avut emotii mari...am fost printre ultimii la prezentare, acumulasem toata energia negativa...m-am si balbait...in fine...astept un mail...au zis k saptamana asta :)
T Miercuri, 22 Mai 2013
Imi poate spune cineva mai multe despre cele trei teste online? urmeaza sa le dau in cateva zile si as vrea sa ma pregatesc...daca aveti vre-un exemplu de astfel de teste ar fi foarte de folos. Multumesc anticipat si doresc succes tuturor care asteapta un raspuns de la ei :)
Cele 3 teste online constau in urmatoarele :

a) de engleza
b) numeric -
c) verbal -

La testul numeric si verbal, sunt 6 taburi ( daca imi aduc bine aminte ), unde fiecare are maxim 2-3 propozitii.

Idee este ca trebuie sa citesti intrebarea si pe urma sa te duci repede la tabul cu care are legatura si sa alegi raspunsul corect.

Nu sunt cine stie ce intrebarile, dar sunt extrem de multe si mai mult ca sigur nu vei avea timp sa le termini pe toate asa ca nu te panica :).

Ca idee trebuie sa faci peste 50-60 % / test ca sa il treci.

Pentru mai multe detalii iti stau la dispozitie :)
@T Miercuri, 22 Mai 2013
Ca sfat personal, la intrebaile de engleza cred ca e mai bine sa pui ?, adica nu stii, decat sa pui la nimereala sau sa te gandesti prea mult, pentru ca ideea e sa faci cat mai multe si unde nu stii, sa recunosti ca nu stii. Parerea mea :)
X Miercuri, 22 Mai 2013
Da. La testul de engleza daca ai raspuns la o intrebare gresit iti scade din scorul total asa ca mai bine pune "?" unde nu stii sau nu esti sigur.

Bafta multa si sa ne vedem in august la o cafea la bufet !
Big4 Joi, 23 Mai 2013
Lucreaza cineva, din cei care au fost la AC, deja in alt big4 ?