Forum despre Direct Job Consulting SRL

ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 20 August 2014

Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Direct Job Consulting SRL, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Direct Job Consulting.

Liana Miercuri, 20 August 2014
DIRECT JOB CONSULTING sau "Maria cu alta palarie" din 2013. Se pare ca firma a functionat pana in 2013 sub denumirea de NEW JOB CONSULTING SRL. Este redeschisa in 2014 cu denumirea DIRECT JOB CONSULTING SRL (iar acum vad ca se mai numeste si DIRECT JOB PLACEMENT)cu acelasi obiect de activitate: cautarea unor locuri de munca in strainatate. Evident ca exista o taxa de inscriere in valoare de 580 de RON. Foarte frustrant si enervat modul de abordare! Imi caut un job in ROMANIA. Gasesc urmatorul anunt pe un site de recrutare: "Responsabilitati:
- informarea clientilor despre ofertele disponibile (telefonic si personal la sediul firmei)
- intocmirea contractelor pentru clientii companiei
- incasare bani, utilizare casa de marcat
- completarea unor rapoarte zilnice

Cerinte:
- cunostinte de utilizare PC ( Microsoft Office si Internet)
- atentie concentrata si distributiva
- calm, stapanire de sine, echilibru emotional
- prezenta placuta si atitudine pozitiva

Avantaje:
- salariu atractiv si sistem de bonusare
- program fix, de luni - vineri intre 9-17 (fara ore suplimentare)
- climat de lucru placut, echipa tanara".

Ajung la interviu la ora programata si constat ca la aceeasi ora cu mine mai sunt programate alte trei persoane! Am asteptat 25 de minute sa fiu preluata timp in care, intrun birou alaturat, se auzea o ingramadeala de voci feminine pe tonuri total neprofesionale "domnu' X v-ati asumat raspunderea cand ati platit taxa! Mai asteptati! Eu ce sa va zic?!" Va dati seama cati naivi au platit aberanta taxa?! Am stat din pura curiozitate sa vad ce se intampla cu interviul meu. In sfarsit sunt poftita la etaj, trecand prin camera cu "voci ingramadite" si printrun birou unde o alta domnita frunzarea niste hartii in fata unui cuplu trecut bine de 50 de ani. Uitasem sa va spun ca la intrare asezat strategic (o sa vedeti de ce spun asta!) un tip inregistra de zor date din buletinele celor veniti la interviu. Ajung in biroul managerului. Biroul extrem de gol: nu exista un PC/laptop; hartii sau vreo urma de munca! Dar avea asezat pe peretele din fata un sistem de monitorizare a casei destul de complex. Sistem la care managerul privea in timp ce ma intervieva. Si sa va spun cum s-a desfasurat interviul: avea un caiet de matematica studentesc in fata, pe birou (?!). A dat cateva pagini si a inceput sa ma intrebe: nume si prenume, varsta, nr de telefon, unde am lucrat si ce am facut. WTF?! NU AVEA CVul MEU?! Am ajuns destul de repede la vasta mea experienta din sistemul financiar-bancar unde a insistat sa stie daca am acordat credite vreodata unor persoane care aveau risc de neplata. Acum mi-am explicat de ce nu avea nevoie de CV... isi luase doar informatia care il interesa... Sa revenim... Ii explic elevatului ca este exclus ca o banca sa acorde un credit stiind ca persoana in cauza nu este eligibila. Imi spune ca de fapt eu nu am inteles intrebarea si ma intreaba cu totul altceva: daca am avut potential client caruia i-am spus ca exista riscul ca peste un an de zile sa nu isi poata plati creditul?(!!!!). I-am explicat ca exista niste clauze contractuale pe care le discutam in amanunt cu clientul (este al doilea tampit - ma scuzati!!! - care se mira de corectitudinea mea). Si imi spune "nu vreau sa vorbim de varianta oficiala ci neoficial." Ei bine dle manager - neoficial - aveam o relatie foarte corecta si o politica transparenta fata de clientii mei si deci DA le spuneam care sunt riscurile "neoficial" vorbind. Ei, acum plesneste buboiul si elevatul trece la artileria grea direct: "ai putea sa incasezi taxa de 580 de RON de la client fara sa ii spui ca este posibil sa nu fie niciodata angajat?" Acum iar ma apuca toti nervii! Deci escrocheria era pe fata: AU ADMIS DIN CAPUL LOCULUI CA DE FAPT NU POT ONORA CONTRACTE DE ANGAJARE SI CA FURA DE LA NISTE NENOROCITI DE VIATA! Intreb perplexa "poftim?!" chiar credeam ca nu aud bine. Si repeta stupidul " poti incasa taxa fara sa le spui ca exista riscul sa nu fie angajati?" Si ii raspund (eram in stare de soc!) ca NU, nu pot face asta. Si imi spune la fel de direct, dupa ce a inchis caietelul, "in regula. la revedere" O a doua confirmare a faptului ca ei cauta EUGLENE SI NEVERTEBRATE!. Surpriza! Ma conduce personal afara din cladire pe o usa din dos! Aici intervine portarelul strategic amplasat care se asigura ca nu iau contact cu alti invitati la interviu. As vrea sa stiu unde reclam firma? Cui ma adresez pentru a declansa o ancheta? NEW JOB CONSULTING avea, in 2012/2013, o datorie de peste 500.000 de RON la bugetul de stat. Eu am o datorie la stat de 5000 de RON si nu dorm de jumatate de an! O zi frumoasa si aveti mare grija.
Liana Miercuri, 20 August 2014
P.S. va puteti baza si pe mine, pot si vreau sa depun marturie ca mi s-a cerut SA MINT!
adina Luni, 25 August 2014
buna! si eu am fost chemata la interviu si am hotarat sa nu ma mai duc, mi se parea ciudat ca la reg comertului e din 2014 inregistrata ( firma noua care mie una, nu-mi asigura o stabilitate dpdv al jobului) si dupa ce am citit ce ai scris mai sus deja mi-am luat gandul. Nici in anunt nu dau multe detalii despre job. Mutlumesc mult de informatii!