Forum despre Direct Job Placement SRL

Andrei Luni, 18 August 2014
si eu am un cotract cu aceasta firma cu plecarea pe 30 august dar inca nu am primit nici un raspuns de la ei saptamana viitoare merg la ei la bucuresti haideti sa ne unim sa ne vedem la bucuresti cu totii sa vedem ce putem face astept sa imi lasa-ti un nr de telefon la adresa andrei_gavrilescu89@yahoo.com
sa va pot contacta...
geo 76 Luni, 18 August 2014
Haideti sa fixam o zi si sa mergem impreuna.Lasati mesaj pe bogdanj23@yahoo.com.
Razvan Miercuri, 20 August 2014
salutare !
se pare ca si eu fac parte din categoria celor intepati ...
va rog sa completati si voi formularul catre dna ca sa fim mai multi care ne unim ...
http://www.pna.ro/faces/sesizare.xhtml acesta este link-ul
nu dureaza mult ....

am dat mai departe si catre media despre aceasta firma si speram sa se faca ceva in aceasta privinta ....
nr meu de telefon este 0747526928 in cazul in care se decide ceva , va rog anuntatima si pe mine sau pe mail fredy_hh4life@yahoo.com
Liana Miercuri, 20 August 2014
DIRECT JOB CONSULTING sau "Maria cu alta palarie" din 2013. Se pare ca firma a functionat pana in 2013 sub denumirea de NEW JOB CONSULTING SRL. Este redeschisa in 2014 cu denumirea DIRECT JOB CONSULTING SRL (iar acum vad ca se mai numeste si DIRECT JOB PLACEMENT)cu acelasi obiect de activitate: cautarea unor locuri de munca in strainatate. Evident ca exista o taxa de inscriere in valoare de 580 de RON. Foarte frustrant si enervat modul de abordare! Imi caut un job in ROMANIA. Gasesc urmatorul anunt pe un site de recrutare: "Responsabilitati:
- informarea clientilor despre ofertele disponibile (telefonic si personal la sediul firmei)
- intocmirea contractelor pentru clientii companiei
- incasare bani, utilizare casa de marcat
- completarea unor rapoarte zilnice

Cerinte:
- cunostinte de utilizare PC ( Microsoft Office si Internet)
- atentie concentrata si distributiva
- calm, stapanire de sine, echilibru emotional
- prezenta placuta si atitudine pozitiva

Avantaje:
- salariu atractiv si sistem de bonusare
- program fix, de luni - vineri intre 9-17 (fara ore suplimentare)
- climat de lucru placut, echipa tanara".

Ajung la interviu la ora programata si constat ca la aceeasi ora cu mine mai sunt programate alte trei persoane! Am asteptat 25 de minute sa fiu preluata timp in care, intrun birou alaturat, se auzea o ingramadeala de voci feminine pe tonuri total neprofesionale "domnu' X v-ati asumat raspunderea cand ati platit taxa! Mai asteptati! Eu ce sa va zic?!" Va dati seama cati naivi au platit aberanta taxa?! Am stat din pura curiozitate sa vad ce se intampla cu interviul meu. In sfarsit sunt poftita la etaj, trecand prin camera cu "voci ingramadite" si printrun birou unde o alta domnita frunzarea niste hartii in fata unui cuplu trecut bine de 50 de ani. Uitasem sa va spun ca la intrare asezat strategic (o sa vedeti de ce spun asta!) un tip inregistra de zor date din buletinele celor veniti la interviu. Ajung in biroul managerului. Biroul extrem de gol: nu exista un PC/laptop; hartii sau vreo urma de munca! Dar avea asezat pe peretele din fata un sistem de monitorizare a casei destul de complex. Sistem la care managerul privea in timp ce ma intervieva. Si sa va spun cum s-a desfasurat interviul: avea un caiet de matematica studentesc in fata, pe birou (?!). A dat cateva pagini si a inceput sa ma intrebe: nume si prenume, varsta, nr de telefon, unde am lucrat si ce am facut. WTF?! NU AVEA CVul MEU?! Am ajuns destul de repede la vasta mea experienta din sistemul financiar-bancar unde a insistat sa stie daca am acordat credite vreodata unor persoane care aveau risc de neplata. Acum mi-am explicat de ce nu avea nevoie de CV... isi luase doar informatia care il interesa... Sa revenim... Ii explic elevatului ca este exclus ca o banca sa acorde un credit stiind ca persoana in cauza nu este eligibila. Imi spune ca de fapt eu nu am inteles intrebarea si ma intreaba cu totul altceva: daca am avut potential client caruia i-am spus ca exista riscul ca peste un an de zile sa nu isi poata plati creditul?(!!!!). I-am explicat ca exista niste clauze contractuale pe care le discutam in amanunt cu clientul (este al doilea tampit - ma scuzati!!! - care se mira de corectitudinea mea). Si imi spune "nu vreau sa vorbim de varianta oficiala ci neoficial." Ei bine dle manager - neoficial - aveam o relatie foarte corecta si o politica transparenta fata de clientii mei si deci DA le spuneam care sunt riscurile "neoficial" vorbind. Ei, acum plesneste buboiul si elevatul trece la artileria grea direct: "ai putea sa incasezi taxa de 580 de RON de la client fara sa ii spui ca este posibil sa nu fie niciodata angajat?" Acum iar ma apuca toti nervii! Deci escrocheria era pe fata: AU ADMIS DIN CAPUL LOCULUI CA DE FAPT NU POT ONORA CONTRACTE DE ANGAJARE SI CA FURA DE LA NISTE NENOROCITI DE VIATA! Intreb perplexa "poftim?!" chiar credeam ca nu aud bine. Si repeta stupidul " poti incasa taxa fara sa le spui ca exista riscul sa nu fie angajati?" Si ii raspund (eram in stare de soc!) ca NU, nu pot face asta. Si imi spune la fel de direct, dupa ce a inchis caietelul, "in regula. la revedere" O a doua confirmare a faptului ca ei cauta EUGLENE SI NEVERTEBRATE!. Surpriza! Ma conduce personal afara din cladire pe o usa din dos! Aici intervine portarelul strategic amplasat care se asigura ca nu iau contact cu alti invitati la interviu. As vrea sa stiu unde reclam firma? Cui ma adresez pentru a declansa o ancheta? NEW JOB CONSULTING avea, in 2012/2013, o datorie de peste 500.000 de RON la bugetul de stat. Eu am o datorie la stat de 5000 de RON si nu dorm de jumatate de an! O zi frumoasa si aveti mare grija.
Liana Miercuri, 20 August 2014
P.S. va puteti baza si pe mine, pot si vreau sa depun marturie ca mi s-a cerut SA MINT!
Dunca Miercuri, 20 August 2014
deci....firma e o teapa?
a plecat cineva?
Liana Miercuri, 20 August 2014
@dunca scuza interventia! Dar sunt numai comentarii negative... Inca te intrebi?! Chiar vrei sa platesti taxa aceea? Eu una nu inteleg... Fara job si plina de datorii sa mai platesc cu buna stiinta atatia bani?! Nu inteleg...
geo 76 Joi, 21 August 2014

E o mare teapa!Am impresia ca daca nu luam masuri cat mai repede posibil,sunt convins ca isi va muta locatia sau denumirea.Oare statul nostru "democratic si corect"cat timp va mai incuraja asta?Haideti sa ne unim sa mergem in numar mare ,sa facem reclamatii la POLITIE,DNA,OPC,ITM,nu stiu,unde se poate face?....

mirela Joi, 21 August 2014
imi pare rau sa va scriu aceste cuvinte dar vad ca toti posteaza ca au luat teapa ma intreb oare citi ati facut reclamatie asteptati sa va faca alti in locul vostru ?sincer eu nu mai inteleg nimic ori va este frica de ei ori nu va intereseaza de banii vostri eu pot sa va spun ca in 2-3 zile aceasta firma dispare am fost sunata de un domn care i see propusese si lui sa se duca ieri adica pe 20 aug cu banii ca nu mai au locuri multe de munca ,deci firma o sa dispara .domnisoara liana daca vrei sa depui marturie impotriva acestei firme te rog sa ma contactezi la nr de telef 0755956350 eu am nevoie de doi martori eu am facut reclamatie impotriva acestei firme din cei peste 206 persoane care am luat teapa va spun 206 ptr ca cel care a avut contractul cu nr 205 am discutat cu el cred ca numai eu am facut reclamatie
razvan Joi, 21 August 2014
liana , imi pare rau sa aud asta
mai nou , uitati ce mi-a trimis itm-ul ....

raspuns la intrebarea mea : daca este ok firma...
razvan Joi, 21 August 2014
@liana
am pus eu un link anterior de la dna ...
poti sa completezi acel chestionar
Liana Vineri, 22 August 2014
Dragilor am completat si eu formular prin link trimis de Razvan. Multumesc! Mirela din pacate, dupa ce am citit comentariile voastre si am evaluat situatia impreuna cu un amic avocat, imi dau seama ca eu nu pot face nimic mai mult decat sa completez acea sesizare la DNA, doar ca sa ma simt bine ca am facut ceva.... Eu am fost acolo la un interviu de angajare ca operator la firma lor. Nu am ajuns in situatia sa platesc vreo taxa si in afara cuvantului meu nu detin nimic care sa ii incrimineze. A fost un interviu simplu de la care am plecat fara nimic. Voi aveti asa zise contracte si chitanta cu taxele platite. Cautati in contract ce spun la capitolul "obligatii" ale angajatorului. Ce raspundere isi asuma ei? Care este dreptul vostru? Poate puteti atasa o copie a contractului sa vedem si noi? In cazul in care se ajunge la proces pot depune marturie a ceea ce am auzit si vazut... dar repet: nu am nimic care sa imi sustina spusele. Regret, regret sincer ca exista asemenea capuse, caracatite nenorocite!
mirela Vineri, 22 August 2014
poi eu ce pot sa spun ca eu si cei care mai suntem pacaliti ni sa facut un contract pe care scrie clar unde trebuia sa ajungem de exemplu eu trebuia sa ajung in luxemburg la ferma de animale RAYMOND TULL am cautat pe internet aceasta ferma am gasito e infintata din 2008 prin fonduri europene ,acolo mi sa spus ca au locuri de munca ,eu nu mam prezentat la ei sa mi se caute loc de munca ,ei au spus foarte clar ca au locuri de munca in diferite domeni si ca acel loc de munca la care eu am optat este sigur ,nu mi sa spus ca la aceasta ferma o sa-mi caute loc de munca, la toti cei 205 persoane apare pe contract denumirea firmelor unde trebuia sa ajunga . liana eu iti multumesc frumos in numele la toti ca ai avut curajul sa spui tot adevarul despre aceasta firma ,si ca ai depus la DNA eu am fost prima care a depus plangere la DNA .Eu nu pot sa depun copie dupa acel contract nu am telefon sofisticat dar ii rog pe cei care pot sa o faca .CRED CA TOT RAZVAN POATE SA FACA ACEST LUCRU INCA O DATA LIANA MULTUMESC D-ZEU SA ITI AJUTE TIE SI FAMILIEI TALE
Liana Sambata, 23 August 2014
Sa fiti sanatosi si voi Mirela! In contract specifica faptul ca iti vor gasi loc de munca? Spun ceva despre faptul ca nu isi asuma raspunderea daca nu sunteti angajati? Exista o data limita la care trebuie onorat contractul? Se spune ceva de restituirea taxei? Spun ceva despre faptul ca banii nu sunt returnabili?
marius Duminica, 24 August 2014
buna ziua.vreau sa stiu si eu pana la urma a plecat cineva cu aceasta firma sau nu.
geo 76 Duminica, 24 August 2014
Stie cineva despre firma SC Alma Total Consult srl.Bucuresti?
Am vorbit cu ei,au plecari in Germania la o fabrica de ambalat legume,fructe,etc.Mi-au detaliat oferta f bine,nu percep comision inainte,decat din primul salariu 150 euro.Alti bani nu percep,drumul il plateste aplicantul.Vor doar o copie de buletin trimisa pe mailul lor pt contract{contractul de munca spun ei,il trimit prin mail}.Din autogara vor avea un delegat pana la firma respectiva din Germania.ASTEPT PARERI!
geo 76 Duminica, 24 August 2014
ASTA E MAILUL CARE MI -A FOST TRIMIS DE FIRMA SC Alma Total Consult srl.BucurestI
MI-AS DORI SA FIE REAL.SUNA BINE!!!
PT LIANA....
OFERTA
Activitatea Muncii: Se va desfasora in Fabrica de fructe (ambalare,sortare ,conservare etichetare)
prepararea conpoturilor ..
SALARIU 1300 euro.
Firma din Germania se numeste AGRI NORD si se afla in orasul (Munchen 437, 9200 Aalborg, Germany).
AGRI NORD ARE COLABOARATORI SI IN DANEMARCA .
Pentru aplicare la job va trebui sa trimiteti la adresa de e-mail .
Copie ,de pe actul de indentitate .
Pentru procesarea contractuala .
Dupa trimiterea copiei c.i o sa primiti contractu de munca tradus .
Fiecare cadidat va trebui sa isi faca asigurarea de viata .
Transportul Romania -Germania nu este asigurat.
Transportul este 80,00 euro .
Sunt rugati cei ce nu sunt de acord cu oferta sa nu mai aplice .
Plecarea va avea loc pe data de 03.09.2014 din fata autogarii Obor (Bucuresti).
Contractul de munca se face pe 3 luni cu posibilitate de prelungire pe inca 6 luni.
Programul de Lucru: 8 ore /zi (12:00-13:00 -pauza de masa ) ,5 zile /sap (40 ore saptamanal).Orele suplimentare sunt platite in conformitate cu legea Germana .
Cazare: Este asigurata de angajator impreuna cu masa de pranz ,( dormitoare standard Europene 4 si 6 paturi cu baie separata ,bucatarie comuna cu toate utilitatiile )
Cuplurile beneficiaza de cazare separata.
Taxe de mediere si traducere acte nu se percep..
Comisionul firmei se opreste din primul salariu si este de 150 euro.
Pregatire pentru calatorie dupa aplicatie .

Trebuie sa va pregatiti adecvat pentru plecare si sa luati in special documentele indispensabile si lucrurile personale.
Documente necesare:

Carte de identitate,
Permis de conducere,care aveti .
Certificat de confirmare a politei de asigurare,
Documentele legate de calatorie si sederea in Germania(Contract de munca )
=======================================================
Despre firma Noastra
Companie:SC Alma Total Consult Srl, firma cu obiect principal de activitate recrutare si plasare forta de munca in strainatate, acreditata de ITM Bucuresti cu dovada nr. 60/2004, C.U.I 16285435, J40/5049/2004 Locuri de munca in Germania si Italia, iar in curand si in alte zone. Echipa noastra cu experienta in domeniul resurselor umane, va sta la dispozitie cu oferte ferme de munca, conform legii
In calitate de recrutant SC Alma Total Consult Srl pe piata serviciilor de locuri de munca depunem toate eforturile ca serviciile prestate de noi sa fie la cel mai inalt nivel.

Avem grija de dezvoltarea Candidatilor nostri.
Imbunatatim constant competentele candidadtilor noastri.
Avem grija de satisfactia fiecarui Candidat.
Abordam fiecare Candidat in mod individual.

Suntem singura companie din domeniu care a obtinut certificatul de calitate ISO 9001:2008, care este dovada faptului ca avem grija de serviciilor prestate de noi in mod profesional si cu cea mai mare grija. In timpul fiecarui an trecem cu brio numeroase audituri interne si externe organizate de insitutiile de certificare. Concentrarea noastra asupra calitatii serviciilor oferite si perfectionarea continua a competentelor angajatilor nostri sunt asigurate de organizarea foarte buna din cadrul firmei precum si de eficacitatea si randamentul serviciilor noastre.

Cum lucram?
Suntem un partener pentru colaborare competent si sigur pentru candidati nostri si personalul de muca angajat de noi. Ne bucuram de reputatia de angajator bun. Succesul nostru se bazeaza pe experienta indelungata si regulile clare care ne ghideaza in fiecare zi in afaceri.
In Germania si Danemarca colaboram cu peste 350 de parteneri de afaceri, care mediaza serviciile noastre de recrutare in fabricile din Germania si Danemarca , . Pe langa acest fapt suntem in legatura constanta cu clientii si le asiguram in acest mod senzatia de siguranta si garantia de buna alegere.

De multi ani suntem membri ai:
Camera Industrial-Comerciala Polono-Germana (AHK)

Certificate:

Certificatul inscriere in registrul operatorilor de agentii de recrutare
Certificat ISO 9001:2008
Certificat de membru in Societatea Agentiilor de Angajare (SAA)
Certificat de membru Camera Industrial-Comerciala Polono-Germana (AHK)
Judet: Bucuresti
Oras: Bucuresti
Adresa: sediului social B-dul Timisoara, nr. 17A, bl. 106A, sc. A, et. 3, ap. 10, sect. 6, c.p. 70000
Telefon: - 0310809121
E-mail: almaconsult070@gmail.com
Cod Unic de Identificare: 16285435
Nr. Registrul Comertului: J40/5049/2004
Anul infiintarii : 2004
iulian Duminica, 24 August 2014
Cand ai discutat cu cei de la alma consulting geo?ms.
iulian Duminica, 24 August 2014
Cu direct job a plecat cineva?