Forum despre Domo

Marinela Vineri, 14 Octombrie 2011
buna ziua. este program flexibil? salariile cum sunt? multumesc.
trandafir Duminica, 23 Octombrie 2011
program flexibil pe casier?!?!??! cea mai tare faza asta =))))
George Duminica, 30 Octombrie 2011
sa stiti ca foarte multe persoane pleaca de la domo si se duc spre altex sau flanco. din cate am inteles cei de la flanco chiar ii "vaneaza" :) ma refer aici la bucuresti.
Vasiu Duminica, 22 Ianuarie 2012
confirm ce a spus george prima data, multa lume pleaca de la domo spre concrenta. "oare de ce"?
Kp_olaf Duminica, 26 Februarie 2012
buna seara? as dori sa stiu si eu cat mai multe detalii despre domo. sunt din bucuresti.
marius Joi, 26 Aprilie 2012
ce salarii sunt la domo?
rodica Joi, 3 Mai 2012
si pe mine m-ar interesa ce salarii, cum se plateste la DOMO. pentru bucuresti ma intereseaza.
Nelu Miercuri, 5 Septembrie 2012
Eu am lucrat in DOMO 3 ani si am fost foarte multumit; am plecat din DOMO in 2007 (pt ca am avut alte oportunitati mai bune), cand am plecat am primit si garantia inapoi; in acea perioada aveam un salar fix peste minimul pe economie dar ajungeam si la 1700 ron net (daca faceam targetele se dadea un bonus pe magazin care il imparteam, nu puteai sa iei mai mult de un salar jumate in plus - asta era maximul). Probleme cu lipsuri au fost limitate, iar daca erau era vina noastra a angajatilor - mi se pare normal sa raspunda fiecare de gestiunea pe care o are (noi eram 4 baieti in magazin si nu aveam probleme cu furatul, erau greseli izolate ). Dintre cei 4 care eram unul era sef de magazin, unul era adjunct, unul era sofer. Indiferent de ce post ocupam toti lucram egal si munceam la fel... ( Indiferent ca era vorba de descarcat marfa, vanzari, facturari , incasari , transport marfa la domiciiliu - de aici ieseau ciubucuri, fiecare lasa ceva dupa ce ii duceai produsul acasa, chiar si in timpul liber eram mult timp impreuna, la gratare, distractii, etc). Pe langa astea se adaugau multe bonusuri de la firmele / brandurile vandute in magazin (arctic, electrolux, philips, etc) + multe concursuri. E adevarat ca si munceam mult dar mai iesea in plus zilnic cate un ciubuc. Pe final am inteles ca s-a mai stricat treaba, au fost cuprinsi si ei de criza prin scaderea vanzarilor incepand cu 2008. Acum nu stiu cat de bine sunt platiti angajatii, nu mai e nimeni din vechea gasca cu care eram, toti au ales alte drumuri .... in DOMO lucrezi pana la un anumit nivel dar mai ales daca esti la inceput (fara sa ai functii), odata cu experienta devii mai pretentios si vrei ceva mai bun de atat.
alamicu' Joi, 7 Februarie 2013
Am fost chemat ieri la interviu la 12:30 si cand am ajuns, managerul cu care trebuia sa tin interviul nu era acoo, am asteptat o jumatate de ora timp in care o doamna de acolo imi tot zicea sa astept ca vine imediat....dupa o jumatate de ora am renuntat si i-am zis sa ma reprogrameze ca la ora 1 mai aveam alt interviu si il pierdeam... Ce neseriosi...
baubau Vineri, 15 Februarie 2013
din cei care ati mai lucrat la ei ce bonusuri se dau daca aveti idee?
eu Miercuri, 17 Aprilie 2013

am lucrat la domo 7 ani si cateva luni.... nu stiu cum am rezistat atat!! am lucrat in Brasov, programul era destul de ok si imi permitea sa fac facultatea si sa am timp liber pentru restul de viata :P primii ani au fost ok, vanzarile mergeau, salariul, desi deloc impresionant, ma ajuta sa supravietuiesc, mediul de lucru destul de ok, colegi faini.... dar asta a fost acum cativa ani si lucrurile au cam ramas acolo - salariile au ramas aceleasi, s-au taiat bonurile de masa, incentivele nu mai ajungeau la angajati, s-au inchis magazine, s-au facut disponibilizari in masa, sefii de prin magazine nu erau niciodata afectati de nimic, doar consultantii de vanzari de pe sala, s-au schimbat oamenii de la managementul de vanzari zonale, lipsuri aberante din magazine platite de angajati la nesfarsit.... ce sa ii faci, venise criza peste romania si nu mai vrea sa plece. sau poate ma insel si asta era situatia doar in provincie! ca sa nu mai zic ca nu ai cum sa traiesti din 800 lei in 2013 (asta daca ai experienta, ca noii angajati primesc undeva la 6-700 lei/luna). egh, macar contractul de angajare se face pe perioada nedeterminata...spre deosebire de alte firme concurente unde zbori dupa 3 luni.... si nici pe la altii situatia nu e mai roz. in retail e destul de greu. doar daca ai "noroc" si nimeresti intr-un magazin care chiar are profit...si iti dedici viata angajatorului...stai peste program mai mereu, te dai peste cap sa vinzi, taci si inghiti tot ce ti se spune (caci asta e spiritul de angajat al romanului si prefera sa plece capul in fata sefului ca si cand nu toti suntem oameni si toti se vad mai buni ca ceilalti si trebuie sa ii privim pe toti altfel decat ca egali).  sunt in bucuresti acum si imi caut de lucru.... & IT SUCKS!!! ... dar pentru asta nu m-as mai intoarce sa vand electronice & electrocasnice la vreunul din "liderii" de pe piata din romania... desi mi s-a oferit posibilitatea, si nu doar la domo!!
daca esti student si stai la mama si la tata acasa si nu ai cheltuieli de intretinere, si poti sa accepti multe pentru putin... then go for it!!

egh, ce sa ii faci.... e ink criza!! de ce sa nu dam vina pe asta la nesfarsit?!?

cip Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Consiliul de Administratie al Domo Retail l-a numit CEO pe Kim Koellner, incepand cu 15 noiembrie 2013.
Lora Duminica, 17 Noiembrie 2013
Care ar fi salariul pentru un post de operator date ?
Pascu Sambata, 30 Noiembrie 2013
Operator ce? Nu exista asa ceva.
Lora Luni, 2 Decembrie 2013
@Pascu esti sigur ? A fost postat jobul acum cateva saptamani pe eJobs... Vrei sa spui ca ei posteaza oferte cu locuri de munca care nu exista ?
Mai jos este anuntul

<Operator date site Domo

Compania: SC Domo Retail SA
Vizualizati toate joburile acestei companii
Urmareste compania

Permis conducere: nespecificat
Data introducerii: 15.11.2013
Data limita: 16.12.2013
CANDIDATUL IDEAL:

-cunostinte foarte bune de operare PC
- studii superioare absolvite
- cunostinte de limba engleza-constituie un avantaj
- experienta relevanta intr-o pozitie similiara, preferabil in domeniul vanzarilor de produse IT&C, electronice & electrocasnice;
- cunostinte HTML si webdesign-constituie un avantaj
- cunostinte minime de administrare website-uri
- cunostinte minime de prelucrare a unei fotografii digitale pentru introducerea pe site (redimensionare, taiere)
- atentie mare la detalii, meticulozitate, gandire logica si bine organizata, viteza de tastare, abilitate de invatare si intelegere, seriozitate si responsabilitate.
- capacitatea de munca sub stres, cu termene limita si respectarea acestora

RESPONSABILITATI / BENEFICII:

- Documentarea, categorisirea, ordonarea si introducerea produselor de pe site-ul Domo in baza de date, continand descrierea si fotografiile produsului;
- Actualizarea si administrarea produselor introduse prin intermediul interfetei de administrare a site-ului;
- Analiza informatiilor relevante pe internet si elaborarea de descrieri si etichete pentru produse;
- Verifica status-ul produselor nou listate.

DESCRIEREA COMPANIEI:

Vrei sa faci parte din echipa Domo?

Suntem o companie cu potential dovedit, unul dintre cei mai puternici retaileri de electronice, electrocasnice, IT si telecom din piata romaneasca.
In filozofie, DOMO inseamna ca avem un set de valori pe care nu le-am incalcat niciodata ”“ respectul fata de cuvantul dat, parteneriatul, perseverenta si seriozitatea.
Vrem sa fim perceputi ca unul din cei mai onesti si de incredere parteneri din mediul de angajatori, iar angajatii nostri sa ne vada ca cei mai apropiati de nevoile lor si sa ne prefere pentru oportunitatile reale de cariera, pentru mediul tanar si dinamic in care isi pot desfasura activitatea.
Nu ezita si aplica acum!
Oportunitatile cresc odata cu oamenii!>
Eu Marti, 14 Ianuarie 2014
Ca si casier este bine sa lucrezi la domo ?
eu Vineri, 28 Februarie 2014
cand va aud cu fraze: "salariul ok" sau "salariul cam mic"....spuneti fratilor cat luati in mana cu tot cu bonusuri, faceti o medie si ziceti o suma...ca multe joburi sunt pe salariul minim dar mai sunt si bonuri de masa, comisioane...de ce ziceti ca lucrati pe 7 mil cand in mana luati poate 12-14?!?!?
Robotzel Joi, 6 Martie 2014

Pt. Eu, hai ca iti zic eu cum sta treaba....salariu de incadrare e 942..in mana iei 630 plus 100 ron in bonuri de masa. Daca faci targetul pe magazin, un angajat mai ia in medie 150 ron bani in plus la salar, daca nu faci target, nu iei bonus(poti ajunge si la 500 ron ). Mai vin bonusuri de la Arctic, Samsung,Lg, etc...care de multe ori sunt "ratacite" in buzunarele sefilor dar daca ai "bile" si faci gura, ai sanse sa primesti acele bonusuri uitate ;) ..bineinteles conditia e sa ai macar 1 an de zile vechime ca sa nu iti fie frica, ca te da afara...nu prea le convine sa dea afara pentru ca ar bloca postul ...Apropo de bonusuri, in medie vin 500 sau 700 ron care se impart la cati angajati sunt...deci la un magazin de 5-6 persoane, ar venii aprox 100 ron de angajat la interval de 3-4 luni sa zic asa. Sunt magazine unde dai peste sefi rai,alti ok,...colegi pupincuristi (pe care i-ai bate in fiecare zi dar nu poti pentru ca sunt camere video pe magazin ) care habar nu au sa scrie sau sa vorbeasca dar sunt " mana dreapta " a sefului...Domo e o firma ok pentru capatarea experientei, 2-3 ani. Numai bine tuturor.

Robotzel Joi, 6 Martie 2014
Un casier ia la fel ca un consultant, poate si mai putin.....580-600. Partea tare e ca un adjunct ia undeva la 1200 iar seful de magazin 1600-1800 si nu face mai nimic.