Forum despre Electronic Arts Romania

raku Luni, 26 Septembrie 2011
EA sau Ubisoft? ce s-aleg? :)
robert Luni, 3 Octombrie 2011
daca esti la ea du-te la ubi, daca esti la ubi du-te la ea :))))) e la moda :D
acum serios, ce oferte ai? :)
Laur Luni, 17 Octombrie 2011

imi pare rau sa o spun dar la EA sunt salarii mici in comparatie cu alte firme. apropo de ce s-a zis mai sus cu ubisoft, eu am prieteni la ubisoft si salariile nu sunt stralucite nici acolo.

razvan Miercuri, 22 Februarie 2012
salut. ma intereseaza daca pe engleza se lucreaza doar cu state, gen program de dupa amiaza/seara sau este si pe europa, program normal. stie cineva va rog mult? multumesc.
catalin Miercuri, 29 Februarie 2012
salutare. vad ca nu prea e zarva p-aici dar hell yes si pe mine ma intereseaza comparatia asta EA vs Ubisoft si chiar as vrea sa stiu cum e atmosfera la EA. so just in case you guys wanna share it ;)
eu Duminica, 13 Mai 2012
in EA 15 milione si bonuri de masa.
Tester Vineri, 13 Iulie 2012
Salutare , de curand am fost la interviu la Ea Games Bucuresti .Nu pentru un post de game tester , altceva ...prea putin conteaza .
As vrea sa stiu ce parere aveti despre companie ?
Se fac mariri salariale ? se dau bonusuri ? cum e lumea de pe acolo ? Sufera lumea de functii ? Se dau repede oamenii afara ?
Sunt posibilitati de avansare ? sau pur si simplu , ramai acolo unde te-ai angajat si atat.
Cum e managementul ?

Va multumesc mult .
Astept pareri, de la persoana care chiar lucreaza in acel mediu.
--- Marti, 21 August 2012
hey, @tester imi poti spune, te rog, daca ai dat un test si de limba engleza? Si totodata ce salariu ti-au propus iar daca nu vrei sa specifici postul macar daca este ok in comparatie cu alte firme?
Multumesc anticipat
... Miercuri, 22 August 2012
salariu pt testeri e de 800 + (bonuri 9lei x nr de zile lucratoare aferente lunii), interviul e numai in engleza, destul de usor , trebuie sa ai ceva idei despre jocuri in general, si ce inseamna un "bug" (google it inainte de interviu), avansari ... destul de greu, mediul de lucru foarte ok, depinde mult pe ce proiect esti alocat.
Irina Luni, 22 Octombrie 2012
Salut! Imi poate spune cineva cam ce salariu sa cer pentru postul de Service Desk Support Level 1 with English and Spanish la EA? Cunosteti detalii referitoare la acest post ? Salariul este diferit fata de Game Tester?
Game Tester EA Marti, 11 Decembrie 2012

Salariul de baza este mic , intr-adevar , 800 ron + bonuri de 200 ron , dar daca vii la OT ( Sambata /Duminica ) , esti platit cu 70 ron pe zi.Daca ramai peste program , esti platit cu 10 ron fiecare ora suplimentara. Munca de tester , este super ok , presupune ceva stres , DAR este o atmosfera foarte destinsa( rar gasesti).Contractele se fac din 3 in 3 luni , daca esti bun ramai , daca esti bomba pleci.Cei care au fost dati afara dupa expirarea contractului au fost dati doar pe baza rezultatelor slabe (au uitat sa mapeze consola inainte de testing , au injurat pe serverele oficiale , au dat pass unui task , apoi a aparut bugul pe internet , etc).

Daca faci toate OT-urile ajungi cu tot cu bonuri la 1650 ron.Avand in vedere ca trebuie sa stii limba engleza (n-ai nevoie de bac , facultate , etc) si sa stii cum se cauta si cum sa gasesti un bug , te implici si stii sa-ti fac treaba ca la carte ,ai un viitor.La Ubi lucrezi obligatoriu in weekend , aici vine doar cine vrea , si vine platit.in weekend se lucreaza 11-7 , in timpul saptamanii 9-6.Deci Vineri / Sambata poti iesi lejer in oras , ca daca ajungi la 3 acasa dormi pana al 10 , ca la 11 trebuie sa fi la munca. Te intereseaza domeniul , cand este job disponibil te duci , aplici , lucrezi 1-2-3 saptamani , cat vrei , se plateste totul (inclusiv primele 2 zile de training) si vezi daca vrei sa continui sau nu.Daca te tii de treaba si avansezi la urmatorul "grad " ai 1900 ron (incluzand cele 8 zile de OT) fara bonuri.

Andrei V. Joi, 13 Decembrie 2012
Salut, ai putea spune daca se mai fac angajari sau unde as putea depune un CV, sunt interesat de acest job si as vrea sa aflu mai multe detalii si desigur as vrea sa aplic pentru acest job, daca se mai fac angajari. Multumesc si o zi buna
florin Sambata, 22 Decembrie 2012
QE ce inseamna ca nivel sau remuneratie salariala si ce presupune acest post ca si atributii si sarcini?
Ex angajat Luni, 7 Ianuarie 2013

Da Game Tester ai dreptate , dar ca sa vii la toate OT-urile dintr-o luna si sa-ti iei 1650lei trebuie practic sa muncesti 31 de zile din luna , adica practic sa abandonezi tot , scoala , familie , prieteni de dragul maretei corporatii.
Am lucrat la EA , ce pot sa spun , salariul este ok daca esti daca esti student

Se fac angajari cam tot timpu pentru ca este o munca sezoniera , cand se termina proiectele se dau 80% din testeri afara, iar cand vin alte proiecte se angajeaza dinou.

someone Vineri, 18 Ianuarie 2013

- salariul de tester nu este 800ron, este 770 pentru ca 30 ron sunt impozit pentru bonuri;
- bonuri de masa inmultit cu numarul de zile
- 21 de zile de concediu;
- contract tot timpul pe 3luni.

H Vineri, 1 Februarie 2013
Salut,
Am plecat recent din EA.
A fost una din cele mai frumoase experiente din viata mea. Atmosfera, renumeratie, familie, beneficii. 95% din oameni sunt super ok. Muncesti si ai pasiune - nu se pune nimeni in fata ta si mergi mai departe, cresti. Acum nu QA ul poate e alta mancare de peste dar eu nu am fost in QA. Multa bafta tuturor
bau Vineri, 1 Februarie 2013
Atmosfera placuta, colegi ok, ti se dau de la firma intre 4 si 6 zile libere pe an. Daca vii sa inveti ceva si sa castigi un ban, este ok. Daca ai impresia ca esti miezul si compania asta ar trebui sa iti pupe talpile probabil ca o sa fi dezamagit, dar asta se va intampla si in alte parti.
Cariera se poate face, dar ca de obicei iti trebuie munca (*shock* *horror*), rabdare (idem) si noroc (idem).
Livada Marti, 12 Februarie 2013
Am lucrat pe QA in urma cu 4 ani, pe vremea cand unul din sedii era situat pe str. Baratiei - in spate la Cocor. Pot sa zic ca am avut noroc si am fost alocat in divizia "frontline", unde accentul era pus pe depistarea bugurilor inca din timpul dezvoltarii aplicatiilor si puteai contribui cu diferite idei sau concepte vizavi de imbunatatirea aplicatiillor (spre deosebire de alte divizii unde munca de testare era MULT mai repetitiva). Mediul de lucru a fost foarte placut, stres redus iar salariul la momentul respectiv a fost in jur de 600-700 de lei. Pentru un job de facultate si pentru butonat telefoane nu mi s-a parut rau. Dupa un an am trecut la alte joburi mai serioase. HR-ul a fost foarte saritor cand am avut nevoie de diferite acte/concedii, etc. Am fost deranjat de faptul ca lead-ul era absolut praf; cu greu lega o fraza in engleza si o freca cam 80% din timp, semn ca promovarile se faceau pe alte criterii decat meritocratie.
Anonim Joi, 28 Februarie 2013
Am lucrat si eu ca Game Tester la EA, cam un an si cateva luni la CDS si cam 5 luni la Mobile. M-am concentrat foarte mult pe facultate, si era singurul job pe care il puteam face pe tura de seara (18 - 1:30 la CDS si 18:30 - 2 la mobile). Stateam in Regie, la doi pasi si imi convenea. Am pornit de la 650 lei la CDS, apoi am ajuns la 800 lei, respectiv 1000 lei la mobile. Primeam bonurile si salariul la timp, iar overtimeul era la alegere si merita, fiindca eram platiti bine, iar pe anumite proiecte primeam si o masa (destul de copioasa, comandam cate o pizza mare, si mai mancam si seara la cina). Colectivul foarte misto, numai tineri, si avand in vedere ca nu aveam ambitii de a promova in QA, nu ma interesa pe ce criterii si cine ajungea pe pozitii de lead.

Odata pe terminate facultatea, am avut un foarte mare sprijin in cei de la recrutare, in procesul de aplicare pentru un post de programator. M-a ajutat foarte mult lucrul acesta, am avut interviuri pe banda. Pe doua le-am failat, pe doua le-am trecut, si am acceptat un post pe care am stat o vreme si in care am avut o experienta foarte placuta.

Este adevarat ca salariile in QA sunt foarte proaste, dar cunosc oameni care au plecat de acolo, dupa sau la putin timp inainte sa termine facultatea, cu o un bagaj de cunostinte elementare in QA, la care s-au adaugat studiile superioare, care lucreaza acum pe salarii de peste 1000 euro. A fost o rampa de lansare buna pentru ei, iar pentru mine singura metoda de a ramane la facultate in Bucuresti si de a o absolvi with flying colours :)
geanta Duminica, 10 Martie 2013

nu poti sa ai 1000 de euro pe luna de cand pleci din industrai jocurilor ca game tester.