Forum despre Electronic Arts Romania

Anonim Luni, 11 Martie 2013

Nu au plecat direct pe 1000 euro. Au terminat intai facultatea, au mai lucrat in alte locuri si in timp au ajuns si la aceasta suma. Am vrut doar sa spun ca i-a ajutat ca au avut o minima experienta inca din timpul studiilor.

bogdan Marti, 16 Aprilie 2013
salutare!dupa ce v-am citit parerile pro si contra,am aplicat si eu pe site-ul oficial pentru postul de game tester.au postat 2 anunturi la diferenta de 2 saptamani intre ele.am aplicat pt amandoua.amandoua joburile inca sunt open.din cate vad acolo,nu mi-au fost refuzate aplicatiile dar nici acceptate.nu m-a sunat nimeni,nu am primit niciun mail de la ei.sunt aproape ferm convins ca nu s-a uitat nimeni peste aplicatiile mele.are cineva idee un numar de telefon de la sediul lor sa intreb unde altundeva pot depune cv-ul meu?
Game tester interview! Vineri, 3 Mai 2013
Salut, am fost si eu azi la interviul pentru Game Tester. Mi-au luat interviu 2 tipi, jumate a fost in romana si jumatate in engleza(trebuie sa stii basic english). Cateva intrebari despre ce este un bug/glitch (pe care orice copil care joaca Counter le stie sau oricine a avut vreodata de-aface cu vreun joc. Cateva intrebari despre jocuri(in special cele de al EA), bugurile intalnite de-a lungul vremii, etc. Au fost foarte profesionalisti dar intr-o atmosfera destinsa. Intrebari pertinente, detalii despre compensatie, bonusuri, samd. In principiu mi s-au parut seriosi. Poate cei care au mai scris pe aici au avut diferite probleme cu ei dar per total mi s-au parut ok. Pentru o persoana care inca face facultate pare chiar un job bun. Astept saptamana viitoare raspunsul, revin cu informatii.
Dililau Joi, 11 Iulie 2013

Programul e de 8 ore, salariul 800 ron + bonuri de masa. Exista si sanse de avansare, dar mai rar, trebuie sa fii foarte bun si sa te afirmi. Leazi sunt destul de ok, isi dau tot interesul sa te ajute. Salariul lor este in jur de 1800 ron. Pentru testeri se fac OT care sunt platite dublu fata de o zi normala de munca(se fac de obicei sambata si duminica dar se mai intampla sa se faca si tura dubla). Mediul este unul destul de lejer, pacat ca sunt tot felul de "oameni" pe acolo. Pentru un student sau pentru un starter este ok.

Jobster Sambata, 27 Iulie 2013
Lucrez la EA si inainte sa ma angajez am citit pe aici informatii despre ei. Mi-am schimbat parerea dupa ce am ajuns sa lucrez la ei. Leazii sunt OK atat timp cat iti faci treaba. Daca esti incompetent zbori, sa explic de ce: daca tu faci greseli minore se trece cu vederea primele dati, pentru ca esti incepator, dar daca tu trimiti un joc/aplicatie in urmatorul pas (alpha -> beta) cu buguri grave , compania pierde bani, e normal sa iti iei zborul! Banii sunt putini (si eu sunt de parere ca ar putea fi salariul mai mare 1000-1200 lei). Cat despre bonusuri nu stiu ce sa zic... ar putea fi mai apreciate competentele si contributiile celor mai buni.
Orele suplimentare se fac voluntar, in weekend, si uneori dupa program (mai rar), dar repet, DOAR Voluntar! Insa da bine in evaluarea lunara sa ai si ore suplimentare. Ideea este ca trebuie sa le faci, dar le faci doar cand iti permite timpu!

La ubi, din cate am auzit, salariul este de 1000 lei + ore suplimentare. Spre deosebire de EA orele suplimentare se fac obligatoriu, si dupa program. E nevoie de tine, stai pana mai tarziu.

Per total e un Job ok, dar nu TE JOCI ci TESTEZi. Trebuie luat in serios daca vreti sa fiti priviti bine. Leazii, ca orice om, mai au si ei zile proaste in care poate ca vorbesc mai de sus, dar nimic atat de grav incat sa iti faca "viata" un calvar. Daca esti plangacios si nu te poti adapta o sa spui ca ei sunt "rai/bulangii/prosti" etc. In rest e o atmosfera placuta, condiitii bune (din cate am inteles mai bune ca la ubi). Bafta!
Florin Luni, 19 August 2013

Pe pozitia de game tester 800 de lei net + bonuri de masa.

hater Luni, 19 August 2013
DACA TERMINI FACULTATEA SI INCA ESTI GAME TESTER LA EA ATUNCI DEGEABA AI FACUT FACULTATE!
csm Sambata, 24 August 2013
Am tot citit pareri pe aici, am zis sa imi expun si eu opinia.

Am lucrat si eu vara trecuta la EA ca tester pentru ca vroiam sa raman in Bucuresti, fiind inca la facultate (eram anul 2 atunci). Intradevar, salariul de 800 lei + bonuri de masa nu e mare lucru, dar daca vii la over-time in weekend se mai aduna ceva bani. Nu este obligatoriu sa vii, doar daca vrei, in caz de ti se propune asta. In weekend oricum e atmosfera mai destinsa. Despre lead, n-am ce zice, depinde la ce proiect nimeresti. Ramana la parerea ca munca lor este aproape invizibila, in afara de niste mailuri si niste rapoarte nu fac nimic productiv.

Singura partea buna sa o numin asa, ar fi ca devii un pic familiar cu ce inseamna testare...la un nivel sa zicem mediocru. Totusi, e o experienta care trecuta in CV te ajuta apoi pe mai departe, daca vrei intradevar sa faci QA.
Ionica Sambata, 14 Septembrie 2013
Macar ei nu angajeaza pe pile si relatii, cum se face mai peste tot in ziua de astazi, si pentru asta merita respectati!
hacker Vineri, 20 Septembrie 2013
in ce consta un interviu ca si game tester?
RaduF Miercuri, 25 Septembrie 2013
@hacker
Te pun sa vorbesti in limba engleza despre tine , unde ai mai lucrat , ce sti despre EA , ce sunt bugurile... dureaza vreo 20 de minute... daca vorbesti bine limba engleza si te pricepi la gaming 90% esti ca si angajat , cel putin pentru 3 luni.
the one Sambata, 19 Octombrie 2013
8 ml pe luna 9 ore pe zi mai vrei ,,ea?
Anonim Luni, 21 Octombrie 2013
Stie cineva cat este salariul pentru postul de Physical Security Analyst?
dev_an Vineri, 1 Noiembrie 2013

Ceva despre developeri stiti? C++ sau java developer? Cum sunt proiectele, atmosfera, echipa, salariile, beneficiile, interviu, etc?

a Luni, 11 Noiembrie 2013
Imi poate spune cineva, va rog, ce conditii trebuie sa indeplinesc ca Game Tester?
Dragos Luni, 11 Noiembrie 2013
Trebuie sa ai atentie la detalii. De exemplu genul de detalii prezente deja pe paginile anterioare.
Arklor Marti, 19 Noiembrie 2013
Salut! Aveti un numar de telefon sau o adresa de e-mail ale unei persoane ce lucreaza in departamentul de resurse umane? Multumesc.
All In Duminica, 9 Februarie 2014

Am lucrat la EA cam o jumatate de an. A fost primul meu job cat de cat serios. In general, la EA treburile stau cam asa:

Parti pozitive:

1. Este un job usor, entry-level.
2. Salariul si bonurile vin la timp. Nu s-a intamplat decat o singura data sa intarzie salariul cu o zi, a fost o problema, nu mai stiu exact din cauza cui s-a intamplat.
3. Primesti fructe, ceai, cafea gratuit.
4. Dulciurile de la automate sunt de 2 ori mai ieftine ca la metrou sau in alta parte. Mai ieftine si decat daca le iei en-gros din Carrefour sau Selgros.
5. Posibilitatea de a lucra pe o tura care iti e mai convenabila.
6. La mobile, mediu placut, nu foarte restrictiv. Nu sta nimeni cu ochii pe tine mereu. Decat daca ai ghinionul sa pici in echipa FIFA Mobile.
7. La mobile, daca te tii de treaba serios si promovezi ai parte de mariri intr-un timp rezonabil.
8. Daca chiar ai nevoie disperata de bani, poti merge la Weekend Work sau OT.

Parti negative:

1. Ai grija ce vorbesti si cu cine. Daca esti bun si sigur pe tine, vezi-ti de treaba ta si incearca sa te descurci cat mai mult singur. Chestia asta cu munca de echipa nu este decat un pretext pt cei slabi ca sa nu li se vada slabiciunile.
2. Promovarile si maririle se fac de multe ori pe criterii dubioase.
3. Salariul nu-ti prea ajunge decat daca stai cu parintii sau la camin si din care oricum trebuie sa economisesti destul ca sa ramai sa iti iei si tu ceva pentru tine.
4. Daca ai nimerit la console pe proiecte gen Battlefield si FIFA, salariu de 800 de lei.
5. Te plafonezi daca stai ca tester mai mult de MAXIM 1 an. In general te plafonezi peste tot, si ca Lead, Developer sau orice, doar ca asta poate dureaza un pic mai mult.

Pe scurt: Daca ai norocul sa nimeresti cu un Lead ok ca persoana, totul este ok. Asta este un job destul de usor, ENTRY-LEVEL, unde inveti unele chestii basic in viata, pleci cu o experienta in CV si nu numai, ATAT.

Tester Duminica, 30 Martie 2014

Bai, e ok la EA... vorba lui All In, pentru un entry level; cam 80% din ce a zis All In e corect.

Depinde cu cine nimeresti, depinde cum iti faci treaba si, da, depinde foarte mult cum si cu cine socializezi.

E o munca placuta uneori, ai sansa sa folosesti tehnologie destul de avansata; daca'ti pica taskuri de golddigger (ace-ing the game in all aspects) pe un joc placut, esti in rai. Adesea, in procesul de testare, ti se cere sa joci jocul la propriu, which may be fun.

Daca va angajati, fiti sociabili, bagati buguri cat mai multe, iesiti in evidenta si stati chill.