Forum despre Electronic Arts Romania

sAlariu Luni, 31 Martie 2014
Buna , vreau sa stiu ce salariu are un programator la aceasta firma , multumesc!
Despre interviu Miercuri, 9 Aprilie 2014
Buna, sunt programata maine la un interviu la EA pt postul de QA tester, nu am experienata in domeniu, deci exista vreo sansa sa fiu angajata? SI imi puteti spune va rog in ce consta interviul? si daca tot interviul are loc in lb. engleza? Multumesc.
George Sambata, 12 Aprilie 2014

Salariul unui programator incepe de la 3000 de lei si poate urca, in functie de experienta si proiectul pe care va lucra.

pm Vineri, 25 Aprilie 2014

Legat de postul de tester, de obicei oamenii fara probleme de atitudine s-au simtit bine in EA. Altii, not so much, din cauza problemelor de atitudine si pentru incalcarea regulilor.

Salariul este de 7.7 mil + bonuri ( cate unul pentru fiecare zi lucratoare ). Asta se spune la interviu. Da, unii contractori sunt contractati de Smartree si lucreaza in EA. Asta se spune la angajare. Da, nu ai net/telefon. Asta se spune la angajare. OTul este optional si este platit dublu ca o zi normala.

Pe unele proiecte este mai 'distractiv' ca pe altele. Nu toate jocurile sunt 'fun' pentru oricine. Unele jocuri au iesit de mult timp, altele sunt noi noute.

Ca starting point este un loc bun. Vasta majoritate a leadershipului a inceput ca tester, unii nici macar in EA.

littlebouggy Marti, 6 Mai 2014

Salut, m-am uitat pe site-ul asta in mai multe ocazii pentru mai multe firme, ca sa imi fac si eu o parere. Am lucrat la EA, pot sa va zic sincer, e un mediu de lucru ok, fiecare firma (especially multinational ones) au ups and downs. depinde de postul pe care te angajezi... Treaba sta in felul urmator: incearca, de aia si ai perioada de proba, ca sa vezi daca merge... nu iti comvine poti sa demisionezi oricand... mai nou s-au mutat in AFI park 2 deci cladire si conditii noi... sunt in expansiune... pt cei ce se angajeaza pt prima data, e o experienta,,, nu va inchipuiti ca o sa va astepte nimeni cu colaci... toata lumea prezinta cat de nasoala e o firma... NU VA VETI GASI JOBUL VISURILOR NOWHERE... if lige gives you lemon you make lemonade. Daca nu intri pe un post mai serios care sa iti permita sa avansezi pe o pozitie manageriala in decursul a 2 ani nu are rost sa iti faci planuri de viitor in mod neaparat. Personalul e super si HR si Facilities whatever u name it... Aceasta este strict parerea mea propeie, este un review subiectiv. Daca aplicati si mergeti la interviu nu va panicati nu va mananca nimeni, fetele de la hr are there for YOU si am vazut multi care s-au purtat ca niste a$$holes cu ele. Nu fiti nesimtiti tratatile cu respect. Intradevar se incurajeaza limbajul la persoana a 2-a, mie mi-a luat cam 3 saptamani sa vb la per tu cu cei care depaseau 28+... daca mergeti la interviu (si asta e valabil pentru orice firma) faceti-va si voi niste teme (istoria companiei: cand si de cine a fost fondata, cu ce a inceput, de unde a inceput, cati angajati are, statistice, daca stiti cu cine veti avea interviu si la EA va scrie pe mail cu cine veti avea incercati un background check sa avlati mai multe depre persoana/le respective, eu asa am facut si cu team leaderul meu si cu doamna de la HR si tot asa. CAND va intreaba daca aveti intrebari, si nu aveti legate de post, intrebati-i despre ei (daca aflati ceva, de cand lucreaza in firma, cum li se pare dar specificati sa fie opinia lor onesta, de cele mai multe ori or sa va zica o parte din micile (ocazionalele) bube care or sa fie mai dese decat vor ei sa recunoasca. Nu va hazardati sa folositi un limbaj superprofi nu incercati sa va dati cocosi ca vai mama ce stiu eu cutare si cutare, fiti voi insiva. In general cei care sun naspa pe acolo sunt colegii, care sunt oameni ca voi... daca mergeti la testing va sugerez sa fiti atenti la lucrurile voastre, sunt multi uituci care uita unde isi lasa lucrurile iar apoi incep acuzatiile ca mai tarziu sa se faca pe ei insisi de cacao cand se descopera ca they've missplaced their belongings. in general fiti sociabili nu va cautati inamici ca ii veti gasi. am vazut destui idioti care catau motiv de cearta si au gasit ca sunt externalizati de grup... Nu e stres prea mare daca nu vi-l autocauzati.

Sfat de viitor: nu va luati dupa ce zice unu sau altul, experimentati pe propria piele, Majoritatea sunteti tineri, 1-2 luni de proba nu omoara pe nimeni. <MULTI> nu toti, din cei care scriu comenturi negative nu prea l-ea ars de munca sunt si cei care au facut treaba buna si au fost cazuri nefericite care au demisionat sau au fost concediati (sincer nu stiu pe nimeni sa fi fost concediati fara motiv cu adevarat bun). Nu puneti intrebari doar de dragul de a intreba ceva, mai bine taceti din gura decat sa intrebati o prostie, si ganditi de 2 ori si foarte bine daca intrebarea voastra isi are rostul...

Bafta multa si aveti grija
littlebouggy

Fost Vecin cu E.A. Marti, 6 Mai 2014
littlebouggy....rar am citit un comentariu asa bine punctat !

bravo !
ari Miercuri, 7 Mai 2014
Vad numai parerea testerilor aici. Programatorii, Arstistii cat castiga?
littlebouggy Joi, 8 Mai 2014
My opinnion, nu am fost tester, nu vreau sa dau mai multe detalii despre ce am facut acolo, generalmente vorbind posturile sunt platite ok, nici un post nu e platit grozav sau cel putin foarte bine as a newcomer decat in conditiile in care ai experienta si referinte bune de unde ai plecat pt postu pe care te angajezi. Dar daca ramai cu timpu se aduna si ajungi la unsalariu frumusel. Singurele posturi in general nu doar pt EA care sunt platite ok de la bun inceput sunt cele de conducere: lead, manager, etc...
littlebouggy Joi, 8 Mai 2014
@ari Majoritatea nu se simt confortabil sa divulge anumite informatii din motive personale... cel mai bine cauti pe tataia Goagle pt posturi similare cam ce si cum se plateste si ce beneficii sunt pe langa...
George Marti, 13 Mai 2014

@ari, daca te uitai nitel mai sus ai fi vazut cat castiga cei de care intrebi! ;)

@littlebouggy, singurele posturi care sunt platite bine sunt cele ale angajatilor cu card albastru. Si cu asta am spus totul. Acei angajati nu sunt contractori Smartree, ci TFT sau RFT, dupa caz, iar EA chiar are grija de angajatii sai. Partea proasta e ca putini din firma sunt TFT sau RFT. Marea majoritate a angajatilor EA sunt contractori Smartree, platiti cu salariul de 750 net. Dar, dupa cum am spus mai sus, e un job bun daca esti la facultate, dar nu si dupa ce o termini.

littlebouggy Sambata, 17 Mai 2014
@George, daca citeai cu atentie ce am scris eu mai sus vedeai ca ce am scris eu ai scris si tu... ai inteles ce ai inteles... cu asta am spus tot
maibeamata134 Luni, 2 Iunie 2014

Sa-mi dau si eu cu parerea, muncesc de mai bine de 1 an, din punctu meu de vedere este destul de ok jobul daca esti student, din moment ce ai terminat facultatea nu prea mai ai ce cauta pe aici ca game tester, salariu e 770 RON + 1 bon pentru fiecare zi lucrata (9 ron valoare), posibilitate sa vi in weekend pentru vreo 74 RON in plus.

- Sanse de promovare: 0. As fi vrut sa scriu cate ceva pe aici dar .. cam 0. Tu dupa 3 luni de zile sa te rogi sa iti fie prelungit contractul, nu sa fi promovat, promovarea la ei inseamna prelungirea contractului.
- Marire de salariu: Dupa vreo 2 ani~ ai posibilitatea sa iti dea vreo 200 RON in plus, ceea ce e destul de ok.

User Sambata, 14 Iunie 2014

Am fost QA Tester o vreme la EA, departamentul EA Mobile.

Pros:

1. Colectivul deosebit de placut. E ca in liceu. Nu am intalnit niciun coleg cu care sa nu am o interactiune OK.
2. Noul sediu are conditii excelente.
3. Mediu de lucru foarte lejer. Nu se supara nimeni daca injuri, alergi si te mai bati cu colegii, daca vorbesti la telefon cateva minute (fara sa anunti sau alte porcarii), nu se supara nimeni daca stai pe FB sau alte site-uri in timpul programului.
4. Nu este mult de munca. Vii la 18:00, incepi munca propriu-zisa pe la 18:30, termini munca propriu-zisa pe la 00:30, cand dai raportul, iar apoi mai stai aiurea pe FB pana la 01:30.

Cons:

1. Salariul de 770 RON + Bonuri + Decontare taxi + fructe si cafea gratis. Mai nou e si un card de reduceri substantiale la restaurantele din AFI. Cu asta te alegi.

Alte mentiuni:

1. Cea mai mare parte a leaderilor sunt cat se poate de OK si isi trateaza subordonatii ca de la egal la egal. Eu am avut 2 team leaderi. Primul, o fata, este ”painea lui Dumnezeu”, nu am absolut nimic sa-i reprosez si imi pare rau ca EA are salarii asa mici si pentru ea.
Celalalt este mai detasat, se cam enerveaza daca il bombardezi cu intrebari (daca depasesti limita) si are un ton prea agresiv atunci cand faci greseli. Pe o parte il inteleg, pentru ca asa se asigura ca greselile nu sunt repetate.

2. Posibilitati de avansare nu prea sunt. Aveam in echipa mea inca 3 colegi care erau foarte buni si erau mai vechi ca mine. Erau si ei tot Testeri, deci pana sa vina randul meu la o eventuala promovare m-ar fi prins Pastele cailor. Mi se pare aiurea sa ai aproximativ acelasi salariu dupa 1 an, cand esti de vreo 5-6 mai productiv.

lol Sambata, 28 Iunie 2014
am lucrat si eu la EA prin Smartree cu contract prelungit la fiecare luna , timp in care incasam salariul lunar , bani care erau impozitati etc se plateau contribuatii la stat etc . Mi-a venit raportul financiar de la fondul privat de pensii la care sunt afiliat si am constatat ca in acele luni in care eu incasam legal salariul , nu s-a contribuit cu nimic la fondul de pensii.
In acest sens am facut o sesizare la ITM si astept sa vad ce se intampla.
Andrei Sambata, 28 Iunie 2014

@lol: prietene, sesizarea nu o faci la ITM ci la Smartree, ca ei sunt responsabili cu virarea platii catre ITM. ITM n-a primit acei bani pentru ca Smartree nu i-a virat! Am observat si eu asta in urma cu putin timp. M-am angajat acum 1 an si am observat in raportul sosit in Mai 2014 ca pana in decembrie Smartree n-a virat niciun leu in acel fond!

lol Luni, 30 Iunie 2014
m-am interesat intre timp , se face plangere si la ANAF pentru efectuarea unui control financiar.
George Duminica, 13 Iulie 2014
E bine de stiut. Multumim pentru informare!
fost EA angajat Joi, 17 Iulie 2014
Va spun eu adevarul cum e acolo
Salariul este cam 770 ron plus 20-21 bonuri pe luna plata, iar OT inseama platit dublu pentru orele suplimentare( ca idee ai 3 OT, adica 24 ore lucrate in plus la lichidare primesti cam 590 ron) se face in urmatorul fel: avans 390-400 ron( in functie de luna) bani primiti pe fiecare zi de 22 a lunii si lichidare( 360-370 ron + ot uri) primiti pe fiecare data de 8 a lunii, bonurile de masa se primesc la un interval de cateva zile..banii sosesc mereu la timp.
Intradevar se dau fructe(banane si mere) tura de zi are din plin, tura de seara nu prea, aici ma refer la banane, merele nu prea sunt consumate.
Pe tura de zi, atmosfera e mai sobra, nu prea e vorba, caterinca etc, deobicei pe tura de seara se face cea mai multa treaba, pentru ca pica fix cu tura din Canada.
Ziua de lucru: depinde care iti e norocul si ce lead ai primul meu lead cat si ultimul au fost baieti de nota 20 jos palaria in fata lor, al 2 lea meu lead care a fost pe tura de seara si il cheama Stefan care are la subrat niste tufise de zici ca iese veveritele din ele cand misca mainile a fost teroare, exemplu limita ptr buguri bagate k sa fii oke la evaluare e 4 pe zi, lucru foarte greu de realizat pe unele proiecte, stefanel al nostru vruia 5-6:)))) si parca il aud"bugurile exista, bagati buguri , nu bagati zburati, vreau buguri:)))",deci depinde ce lead aveti..
Developerii care va raspund la bugurile bagate, uneori o sa va ia la misto cu niste commenturi ironice iar voi nu aveti voie sa le ziceti nimic, stiu pe unu care a luat la socoteala un dev si imediat a sosit mail si s-a facut mare tam tam...
rar sunt sanse sa stai doar pe un singur proiect.. eu in 2 luni am trecut prin 3 proiecte,,
Reguli: nu ai voie sa injuri.. risti sa te dea afara..exista caz in care a injurat cineva tonomatul din bucatarie si a fost concediat pe loc...telefonul nu ai voie sa il scoti in sala(ca game tester, leazii am vazut ca il scot fara probleme") daca te suna cineva trb sa fugi in bucatarie sau pe balcoane sa vorbesti.. nu ai voie cu stick de muzica, mp3 etc.. doar cu CD-uri cu muzica originala si sa asculti in pauza.
Daca intarzii mai mult de 8 ore intr-o luna se numeste UDO si iti taie o zi de salariu si un bon la 3 UDO cica te da afara, acuma nu am inteles cand sa le faci..la angajare ne-au zis k UDO daca faci 3 intr-o luna te da afara, si lunar UDO se sterg de la diferitii mei leazi am inteles ca UDO se sterg ba in 3 luni ba 6 etc.. deci aveti grija
Prelungire de contract: depinde de ei nu de munca ta depusa..vorba aia.. ori e alba ori e neagra
Concluzia: un job de sezon nu trb luat in serios
star Luni, 1 Septembrie 2014
Am citeva intrbari despre EA: au departament de Finante si HR? In dep.finante sunt plecari si veniri dese de personal?
Anonim Luni, 1 Septembrie 2014
La finante si HR au plecat cate 1 persoana/departament in ultimele 3 luni. Schimbarile nu sunt atat de dese in acele departamente. Acele persoane au plecat pentru ca au gasit in alta parte locuri de munca mai bine platite decat aici!