Forum despre Electronic Arts Romania

fss Marti, 2 Septembrie 2014
@Anonim macar salariul minim pe economie de 950 de lei, nimic mai mult.
Whatever Miercuri, 3 Septembrie 2014
Aveti idee cam ce salariu are un 3d modeler/ environment artist ?
Anonim Luni, 8 Septembrie 2014
@fss
Salariul minim pe economie este in momentul de fata 670 lei net! 950 lei net e deja boierie! :)
bgd Miercuri, 17 Septembrie 2014
Am auzit ca in ultimele saptamani au inceput sa plece din ce in ce mai multi din testare si nu numai testeri dar si din cei de mai sus. E ceva neinregula?
lolo Joi, 18 Septembrie 2014
Au plecat testeri si vor pleca in continuare. Nu am vazut/auzit sa fi plecat cineva de mai sus. Seamana a zvonistica proasta.
@bgd Joi, 18 Septembrie 2014
Vreme trece, vreme vine.

Unii vin, altii pleaca. Fiecare isi face cariera cum crede de cuviinta.

Insa nu este nimic in neregula.

@Celebru Miercuri, 24 Septembrie 2014
Lumea pleaca din diferite motive. Daca doresc sa lucreze in alta parte, nu ii opreste nimeni. Legat de faptul ca EAul angajeaza proaspat absolventi de facultate, acesta este un lucru bun. Sau ar fi mai ok ca sa nu ii angajeze nimeni pentru ca sunt proaspat absolventi de facultate? Sau sa le ceara X ani de experienta? Orice firma incearca sa isi maximizeze profiturile, iarasi un lucru normal. Normal ca se muta proiecte in Romania, normal ca este mai ieftin ( sper ca dezacordul acela oribil l-ai facut intentionat :) ), pentru ca si nivelul de trai este cu totul altul.
Isildur1 Luni, 29 Septembrie 2014
Salut, pe ce post se poate intra in firma daca esti student la politehnica si nu ai experienta?
Si care e salariul de inceput si ce posibilitati de avansare ai, atat pe plan profesional cat si financiar?
Andrei Sambata, 4 Octombrie 2014
Am si eu o intrebare legata de testul de limba engleza.

Saptamana viitoare am de sustinut un astfel de test. Stie cineva ce presupune?
Anonymous Duminica, 5 Octombrie 2014

@Andrei , la ce test te referi ? cel de dupa training ? singurul test care l-am dat a fost inainte de interviu si l-am primit pe mai , trebuia sa traduci un text mai tehnic din romana in engleza , sa dai cam 3 exemple de bug-uri intalnite de tine in jocurile pe care le-ai jucat + ce ti-a placut cel mai mult la un joc si cam ce ai schimba la el.. Pentru un cunoscator de limba engleza e destul de banal asa ca don't worry.

W Joi, 16 Octombrie 2014

Salutare tuturor. In calitate de fost si, mai nou, actual angajat EA ( sau ma rog, Smartree ), am cateva intrebari pe care doresc a le adresa DOAR celor care au mai lucrat / lucreaza pe partea de QA si imi pot da raspunsuri bazate pe realitate, nu fictiuni / presupuneri / zvonuri / barfe / etc. Toate intrebarile se raporteaza la momentul de fata, nu ma intereseaza amintiri din copilarie. Doresc sa aflu, concret, urmatoarele :

1) Care sunt salariile aferente celor din functiile superioare celei de game tester angajat cu contract temporar de 3 luni, in ierarhia pana la nivelul de Project Lead ( inclusiv ). Acestea sunt fixe sau difera in functie de anumiti factori ( ex. : vechime, proiect ), sau eventual se negociaza ?

2) Care ar fi "treapta" imediat superioara game testerului proaspat angajat, care ar fi durata minima in care ar putea ajunge acolo si cum se va reflecta mai exact in salariul sau ? Din ce cred ( dar nu stiu sigur ) ar fi Lead Help-ul, gen mana sa dreapta.

3) Exista vreo sansa reala de a obtine ceva in cazul in care mi-as exprima destul de verbal nemultumirea fata de faptul ca pana la acea prima sedinta cu o tipa de la HR ( cu practic nici macar o ora inainte sau dupa ce semnezi contractul de munca ) ti se spune clar ca este vorba de suma de 800 RON net si cand colo aflii in ultima secunda ca de fapt din acei bani ti se mai iau 30-35 RON sub forma impozitului pe bonurile de masa ? Este o chestie ce n-ar prea trebui trecuta cu vedere, dupa ce ca salariul este si asa foarte mic, sa ti se mai scada si din acea suma ceva mi se pare oarecum incorect si chiar ofensator.

In rest prefer sa nu ma exprim. Exista cu siguranta foarte multe puncte pro si foarte multe puncte contra, dupa cum reiese foarte clar si din comentariile precedente. Un rezumat scurt ar suna cam asa : salariu foarte mic care in scurt timp te va nemultumi ( progresiv, in functie de cate modalitati de comparatie iti trec prin cap ), atmosfera si conditii de munca ok spre foarte ok cat timp nu esti foarte slab de inger si nu accepti sa te ia lumea de fraier, deci daca nu te simti pregatit pentru survival of the fittest nu spera sa promovezi vreodata. Nu stau sa ma lungesc mai mult, n-are rost, astept raspunsuri, merci.

pentru W Sambata, 18 Octombrie 2014
W, salariile sunt confidentiale.

Legat de rankul imediat dupa tester ar fi Lead Tester.

Legat de bonuri, aceea este o prevedere legala. A fost probabil o greseala de comunicare, nicidecum ceva mailitios.
W Sambata, 18 Octombrie 2014
Merci pentru efort, dar daca imi doream genul asta de raspuns oficial care de fapt nu spune absolut nimic, puteam sa dau o tura pe la HR. Intrebarile raman valabile, iar legat de bonuri, n-a fost nicio greseala de comunicare, asa e de cand lumea si pamantul, sau cel putin de 2 ani incoace, din moment ce si data trecuta cand m-am angajat tot asa ni s-a adus la cunostiinta chestia asta. Dupa ce ca e salariul ala amarat de 800 RON, sa mai ia 30-35 RON si din ala deja e... nu puteau sa faca in asa fel incat salariul net sa fie 830-835 RON, sa se scada acel impozit si sa ramanem si noi cu aia 800 RON amarati in mana, nu ? In fine, pe mine ma intereseaza mai mult raspunsul la primele 2 intrebari, cu asta ultima m-am lamurit, este ceea ce este.
@W Sambata, 18 Octombrie 2014
- Urmatoarea treapta de la Tester ar fi Sr. Tester daca stai sa te gandesti putin, apoi asa zisa pozitie Acting Lead Bonus.
Salariul pe Acting lead bonus e aprox 1400 RON. Sper sa nu ma insel. Eu asa am luat o perioada.
Cat despre cei 35 de lei, e "legal" aparent sa faca treaba asta, sa iti mai scada din bani pentru bonurile vietii. Ce nu e in regula, e faza ca iti spune de 800 si te trezesti cu 770 RON pe card, la final de luna.
W00t Sambata, 18 Octombrie 2014
Prietene, nu iti convine, nu te angaja. Punct. Cand semnezi contractul, se presupune sa te interesezi despre ce este vorba, nu? Beat it :)
pentru W Sambata, 18 Octombrie 2014
Salariile chiar sunt confidentiale.Asta este.Presupun ca unii ti-ar spune,dar nu toti.

Legat de acei RONi,daca stiai ca asa este,de ce ai mai fost surprins? De ce nu ai intrebat tu cand ti s-a spus gresit?
loloz Sambata, 18 Octombrie 2014
Impozitul pe bonuri este impus de stat, chiar nu este treaba EA sau nu este nici o intentie rea acolo.

Acting lead: 1500
Lead Tester: 1800
Salut Sambata, 18 Octombrie 2014
Salut , cel cu salariile confidentiale poti sa ne spui unde anume in lege este prevazuta confidentialitatea salariilor?
@Salut Miercuri, 22 Octombrie 2014
Salut Salut, este prevazut in contractul de munca.
Mr. Scumbescu Duminica, 2 Noiembrie 2014
Salutari,

Am lucrat la EA timp de 9 luni pe pozitia de Tester si tot ceea ce veti citi in urmatoarele randuri este de actualitate. Tot ce veti citi este rezultatul la ceea ce am observat si experimentat eu insumi, nu pareri culese de la diversi aruncatori (cu parerea desigur), si nu fac publicitate EA-ului. Vreau doar sa ofer o parere obiectiva, de actualitate si din "interior" celor dornici sa capete experienta in munca pe perioada facultatii si sunt interesati de acest job.

1. Acest job este destinat studentilor, deoarece:
- Le ofera un start-up, nefiind ceruta experienta similara la angajare, doar cunostinte minime si de bun simt: fluenta in Engleza (pentru a putea comunica cu analogul din SUA), cunostinte minime de calculator si cunostinte minime de redactare (pentru e-mail si bug-uri);
- Ofera un program flexibil (posibilitatea de a munci seara de la 18:30 pm. la 2 am. daca esti la facultate cu profil la zi si posibilitatea de a lucra dimineata de la 9 am. la 18 pm. daca esti la facultate la ID).
ATENTIE: Tura de graveyard (2 am. - 9 am.) este disponibila doar pe anumite proiecte.
- Este un job cu un grad redus de stres (strict din punctul de vedere al unui Tester), nefiind nevoie decat de putina atentie ori de cate ori se fac adaugiri/modificari.
- Este un job platit cu o suma mica, dar complet justificata: responsabilitate minima, munca FOARTE usoara ca nivel de dificultate (pentru o persoana cu studii medii care a trait intr-un oras, aproape de tehnologie) si cu o atmosfera tanara, de facultate (varsta medie fiind undeva la 22-23 de ani).

2. Acest job ofera sanse reale de promovare, dar:
- Nu celor lenesi: cand iti sunt alocate cateva task-uri de facut la inceputul programului care dureaza 3-4 ore iar tu stai 8 ore pe ele si nu da un update sau nu mai ceri nimic de facut, dorinta ta de munca este evidenta iar sansele tale de promovare le-ai aruncat in closet si ai tras apa prin dezinteresul etalat.
[Pe langa topica: lead-ul ala care zic unii ca nu face nimic 80% din timp trebuie sa citeasca peste 300 de mail-uri cu activitatea din ultimele 8-16 ore cat a fost plecat de la munca si sa coordoneze activitatea la 1 .. 5 asistenti si 10-100 de testeri in functie de cati sunt pe zona/proiectul lui.]
- Nu celor care refuza: sa invete si sa evolueze, sa asculte de indicatiile lead-ului si a superiorilor despre ce face gresit/insuficient, sa ajute colegii (dupa posibilitati), sa aduca un aport constructiv si personal sistemului, sa se comporte civilizat (nu facem glume rautacioase pe seama altora care sunt mai retrasi sau cu prea mult bun simt ca sa-ti intoarca replica ta de "glumet profesionist"), sau multe alte exemple de rea vointa si dezinteres.
- Nu celor care au atitudine de "L'ombelico del mondo" si nu rateaza nici o sansa sa ii injoseasca pe cei din jurul lui. Munca nu este josnica si nici rusinoasa, munca este munca si se serveste ca atare.

Am citit postarile altora inainte sa ajung sa scriu aici si sunt de parere ca foarte putini au inteles ce se intampla in jurul lor cat timp au fost angajati acolo. Pentru oameni inteligenti, cu bun simt si 7 ani de acasa posturile acestea nu fac decat sa polueze, convingand de nimic altceva decat de incapacitatea autorului de a redacta un text in limba nativa, cerinta de baza de altfel pentru postul de Tester. Totusi, cu toate deficientele pe care le etalati, EA v-a "hranit" o perioada de 3 ... 12 luni, incercand sa va invete in acelasi timp cate ceva. Omul face locul, iar daca nu reusiti sa va intelegeti cu alta fiinta cu care vorbiti in aceeasi limba pentru a realiza un scop comun, atunci incercati o cariera de liber profesionist, poate este mai putin "stres", mai putine "nepotisme" si va platiti singuri cu cat doriti. Da, ironia este intentionata.

Doresc succes oamenilor seriosi care sunt dornici sa porneasca intr-o cariera in IT.

Cu o aleasa educatie,
Mr. Scumbescu