Forum despre Electronic Arts Romania

yoyo Luni, 24 Noiembrie 2014
Stie cineva ceva despre jobul de "Revenue assistant"? Am fost chemat pentru un text in excel,orice informatie mi-ar fi folositoare. Problema e ca nu prea am inteles treaba cu contractu' am vorbit cu o recrutoare din Spania ,stiu ca e pe 1 an doar ca nu am inteles dac se face prin Smartree sau alta firma de leasing personal !
Va multumesc !
john Marti, 25 Noiembrie 2014

Aceasta este politica pentru contractori, se face contractul prin Smartree si vei lucra pt EA(doar ca nu vei avea beneficiile unui angajat full - asigurare medicala privata si altele), vei primi salariul si bonurile de masa fara alte beneficii(cel putin asa era acum o perioada si nu cred ca sa schimbat politica).

Testul este relativ usor, daca stii pivoti si sa faci sortari nu iti va fi foarte greu sa il faci.

Alexandru Marti, 2 Decembrie 2014
Salutare, daca inca n-am 18 ani, mai sunt inca 2 luni pana ii implinesc, nu ma pot angaja cei de la EA ? Sunt inca perioada la liceu si vreau un job pe postul de noapte, am vreo sansa?
@Alexandru Joi, 4 Decembrie 2014
Alexandru, din ce stiu eu nu.

Mai ai rabdare doua luni si la multi ani! ;)
Gigel Sambata, 13 Decembrie 2014
Trebuie sa am neaparat bacul luat ca sa ma pot angaja la EA games?
H Duminica, 14 Decembrie 2014
Nu vad la ce iti mai trebuie diploma de bac daca ai varsta legala de munca.
Nu are valoare diploma de bac si chiar daca ai avea tot trebuie sa treci printr-un proces de selectie care separa neghina de grau si graul de neghina.Nu uita ca pe marile companii nu le intereseaza diplomele tale(nici licenta chiar)atata timp cat poti sa treci un test de matematica, de logica , de gramatica, de engleza , de inteligenta,de personalitate.
Asa facem la marile companii, investim mult in oameni si implicit in procesul de recrutare si selectie pentru ca poti sa iti dai singur seama ca la mari companii precum EA, IBM,HP, ORACLE, ti-am zis doar cateva dar lista poate sa continue, lucreaza numai cei alesi pe spranceana, oameni care au trecut cu succes procesul de testare pentru a genera plus valoare si productivitate, adica numai crema societatii.
EuTesterulDeLaEA Joi, 18 Decembrie 2014

Salut,
Lucrez de 1 an jumatate la EA.Am stat si am rasfoit thread-ul asta din curiozitate.

Cu unele din pareri sunt de acord.
Multi care au postat aici,din cate observ,sunt frustrati de faptul ca ego-ul lor a fost ranit de sinceritatea celor de mai sus de ei.Oameni care au pornit de pe acelasi post ca ei,dar au demonstrat ca pot munci.
Voi care va plangeti pe aici ba ca "promovari se fac pe pupincurisme" raspunsul meu este urmatorul:sunt cazuri si cazuri,am avut colegi pe proiect care nu sunt in stare sa lege 2 cuvinte in limba romana d'apai in engleza,carora li s-a dat acces la informatii nu pentru RT(Random Tester).Sa nu mai zic de faptul ca,chiar daca erau printre cei mai vechi de pe proiect,nu cunosteau proiectul mai deloc.Si mai aveau si accese de megalomanie.La polul opus,sunt cei care au depasit faza de RT - printre care sper ca ma innumar si eu - care desi initial ai crede ca sunt favorizati pentru ca periaza lead-ul.Ei sunt cei care muncesc,se ocupa de peer mentoring - ca tot batea cineva random apa in piua cu evaluarea,ca iti scade ca nu faci OT.OT-ul e doar un criteriu in evaluare.Cei care cu adevar au muncit sa ajunga Acting/Lead etc. au ajuns acolo.
inca un subiect tratat aici a fost "mancatoria de cur" dintre testeri.Ei bine,EXISTA.Dupa un an jumatate in EA,dintre care 1 an pe una din cele mai mai francize ale EA-ului am ajuns sa citesc un tester nou,desi nu mereu corect.Intradevar,sincer ca unul dintre cei care a facut peer mentoring d'ala am dat de multi oameni,unii credeau ca la noi se freaca menta,ca stai si te joci si bla bla.Nu e asa,Nu de putine ori am avut lucruri de facut cu testeri noi,de abia angajati.Unii au plecat,unii au ramas,Cu unii nu vreau sa mai lucrez,cu unii inca lucrez,cu altii as vrea sa mai lucrez.
Alt subiect tratat aici au fost abuzurile celor de sus fata de cei de jos.Poate ca voi ati fost tratati ca niste jeguri,pentru ca asta sunteti.In prima zi in EA am dat de un lead care era mai mereu prost dispus,care iti dadea cu flit daca nu avea timp sa te ajute sau te trimitea macar la cineva care poate sa te ajute.In 99% primeai o indicatie la cine sa te duci,un tester mai vechi.Stati linistiti,s-a urlat si la mine,nu pentru amuzament,ci pentru ca facusem eu un fuck-up ceva.De obicei esti intrebat oarecum cu frumosul de ce nu ai facut aia?sau de ce nu ai facut asa?Leazii aia,nu-ti spun degeaba:fa asa sau alte prostii de genu,si ei poate au fost in locul meu/tau si asa au invatat.In tot timpul asta nu am auzit pe nimeni sa injure cineva pe altcineva degeaba,daca te-a injurat un lead/acting/tester este ca poate l-ai adus in culmea disperarii.
Legat de bani:BOSS,depui o munca cu efort minim,stai la birou,pe un scaun comod.ai prefera sa te duci pe un santier sa iti iei dublu,dar sa stai in frig,umezeala etc?eu inca sunt student,si in perioada asta chiar si acei 770 lei + bonurile de masa au fost mana cereasca.Sunt din provincie,cu parinti care au sacrificat aproape totul ca eu sa plec la facultate in Bucuresti.Uneori ma oftic ca nu am aplicat mai devreme la EA,si am parazitat ceva timp pe ai mei,Acum,cand mai pot le mai trimit si lor cate 100-200 lei pe luna,mai ales in lunile in care am OT.Cred ca 75 din angajatii EA sunt studenti din provincie,unii din mediul urban chiar si unii de la cuca macai din fundul satului.Unii chiar au nevoie de bani sa supravietuiasca,unii sa fie independenti,unii ca sa aibe bani de droguri,mai rar cei care fac asta de placere.
incet incet revin la oameni.Am cunoscut oameni si oameni,de la parasute care periau leazii pana la cei care taceau si faceacu.Unii leazi sunt oameni de nota 10 la puterea a 10-a,unii nu sunt ok.Unii leazi care se enervau ca ii deranjam ca de ce ii deranjez cand se jucau pe timpul firmei.Sunt unii leazi care isi aloca timp sa iti explice de ce/cum/cand trebuie sa faci.Eu personal am lucrat cu multi leazi,de toate tipurile.Cu unii m-am imprietenit,cu unii am pastrat relatia la nivel profesional si cu unii avem sentimente de antipatie reciproca dar antipatie care este lasata in umbra de munca.
Ce vreau sa demonstrez prin aceasta postare?Nimic,am incercat doar sa prezint cea ce am observat in lunga mea prezenta in EA.

a helpful dude Joi, 18 Decembrie 2014
@Alexandru
Cerintele minime pentru pozitia de tester sunt de 18 ani si 12 clase terminate, din motive legate de cerintele minime prevazute legal pentru pozitia pentru care aplici (Operator Prelucrare Date, or something to that effect).

@gigel
Sustinerea si/sau promovarea examenului de bacalaureat nu sunt criterii necesare pentru pozitia de tester. Singurul criteriu eliminatoriu este cel mentionata mai sus.

Sper ca v-am fost de folos.
okei Joi, 29 Ianuarie 2015
Hello,

La ce salariu ma pot astepta pe pozitia de Level Designer ( Entry Level ) ?
Mike_142 Joi, 14 Mai 2015

Pe partea de development totul incepe cu un test de programare pe codility. Junior, senior, nu conteaza ce esti, te baga la niste probleme cu matrici si liste pe care trebuie sa le rezolvi intr-o ora.

Daca treci, te asteapta un salariu de maxim 2000 euro ca expert.

In ansamblu, niste baieti destepti au facut o firma de programatori platiti putin. Au sediu frumos, dar probabil e facut intentionat ca sa iti ia ochii.

RMA Luni, 6 Iunie 2016
Îmi puteți spune ce salariu are un recruitment assistant?
olaru123 Marti, 4 Aprilie 2017
Am fost angajat la aceasta firma acum nu foarte mult timp ca Dev dar am plecat scarbit.
Din pacate, multi cand aud de FIFA se gandesc doar la popularitatea jocului dar lucrurile nu stau nici pe departe asa.
Managementul este praf, nu se investeste in angajat, te muncesc ca pe hotii de cai.
Team Leazii incearca din rasputeri sa te tina cat mai mult la munca si sa nu ai parte de viata personala.
Sistemul este conceput in asa fel incat sa te epuizeze din toate punctele de vedere.
Alt aspect negativ - functioneaza linguselile. Daca stii sa "pupi" pe cine trebuie unde trebuie, iesi basma curata din situatii care de altfel ti se pot reprosa.
Nu recomand. Firma mare cu numele dar ca mediu de lucru de cacao. Fiecare decide :)
p_bogdan Miercuri, 19 Aprilie 2017

Am si eu o intrebare..un update de salariu pentru 2017 ca game tester? Tinand cont ca s-a marit minimul pe economie undeva la 1200, (adica 1000 net parca) s-a marit si salariul ca tester la EA? Daca da, deja 1000 + bonuri + OT incepe sa sune, pentru un post entry-entry-level

florianenache Joi, 20 Aprilie 2017

Salut p_bogdan, salariul desi s-a marit la EA a ramas la fel, adica 1000 net plus bonuri de masa

p_bogdan Luni, 24 Aprilie 2017

Pai da, ca "ultimul pret" era undeva la 770.. intr-adevar, 1000 net e salariul minim pe economie (1250 brut parca). Este vreo sansa de dezvoltare in cariera IT? (nu lead, nu game tester cu experienta, ci trecut la QA tester, chiar si la alta firma, sau chiar junior developer? ) Se considera experienta relevanta game testing pentru aplicarea joburilor de mai sus? daca da, asta ar fi un punct forte al jobului

StafanCr Joi, 27 Aprilie 2017

Am fost sunat astăzi de cei de la EA și mi s-a spus că salariul este de 1200+bonuri