Forum despre Easy Asset Management IFN SA (iCredit)

Masochistul Vineri, 4 Aprilie 2014
@manager dezvoltare
Un singur comentariu am la ceea ce a spus "varanul" mai sus: salariul de 1750 net il pot avea daca ai norocul sa aplici pentru acest job intr-un oras mare. Daca locuiesti Vaslui (nu am nimic cu orasul) poti doar sa visezi la aceasta suma si sa primesti chiar si 1400 net.
PS Pentru ce oras vrei sa aplici?
Manager Dezvoltare Vineri, 4 Aprilie 2014

Buna tuturor.

Sunt de 1 an si 2 luni in aceasta companie.Am fost Manager de Echipa si acum sunt Manager de Dezvoltare.
Programul tuturor incepe la 10 si se termina la 19 doar exceptii cind trebuie sa stai pina la 20 sa se aprobe vreun credit.
In legatura cu salarizarea un ME are aprox. 1400 ron net plus bonusuri care se ridica in functie de performante pina la 400-800 ron.
Un DM are 2100 net si bonusuri care ajung la 1400-1800 ron.
Intreadevar ai mult de furca cu clienti rau platnici si umblii mult dar...care lucreaza in fabrica sau la un patron nasol pt 700 ron pe luna cum e???
Asa ca cei care adauga comentarii aiurea sunt cei care au facut fraude sau cei care au fost concediati pe motive de neperformanta,stateau toata ziulica pe facebook in loc sa isi faca treaba pt care erau angajati.

Masochistul Sambata, 5 Aprilie 2014
@Manager Dezvoltare
Spune-mi si mie cati clienti ai avut in portofoliu ca ME ca sa ajungi la bonusul de 800RON?
Dar ca DM, ce portofoliu si ce colectari ai avut pentru a ajunge la 1800RON bonus.
NU incerca sa vinzi gogosi pentru ca nu esti singurul care lucreaza in firma asta minunata.
Probabil ai rams cu ideile pe care ti le-au vandut in momentul angajarii sau lucrezi la HR si incerci sa mai "indulcesti" lucrurile pe aici.
PS In ce oras lucrezi de merge totul pe roate si ajungi la bonusurile astea?
Manager Dezvoltare Marti, 8 Aprilie 2014
PT Masochistul
Portofolio ME este de 170 clienti pe DM e de 370 clienti ,nu vind gogosi dar daca iti faci treaba cum trebuie e ok,daca nu iti dai interesul e nasol ca in orice domeniu mai ales in vinzari.colectarea ce pot sa iti spun decit peste 100000 lunar,asa ca fa o socoteala cu alte bonusuri cumulate ,concursuri si ajungi la inca un salar de DM.
Daca stai toata ziu si bei cafea nu faci nimic in biroul tau.Si fati targetele ca daca nu le faci nu iei nici un BONUS.
drakula Joi, 10 Aprilie 2014

Programul e 10-21.30 dar mereu esti chemat sa vi de la 8 sa cauti clientii pentru recuperare si uite asa pleci seara la 21.30 terminat psihic si fizic de nu mai dai 2 lei pe tine.
programul de de luni-luni
salarul negociat e bun dar cand faci calcul la final de luna nu mai ramai cu mare lucru...pierzi pe combustibil care nu se deconteaza... de cele mai multe ori incarci telefonul pe banii tai in speranta sa suni clientii si sa recuperezi ratele restante....

Bafta celor care vor sa incerce

papillon {(**)} Joi, 17 Aprilie 2014

Buna , vreau sa va impartasesc experienta mea in aceasta companie.
salariul mi s-a parut bun la inceput nestiind care sunt de fapt atributiile si ce implica cu adevarat postul . Cel care mi-a tinut interviul era total pe langa subiect abia fiind angajat si el , in fine . Dupa doar cateva zile au aparut surprizele , biroul abia fiind deschis am inceput sa pun intrebari si sa ma tot invart dupa acte ... si spre surprinderea mea seful confunda in mod grosolan actele si habar nu avea ce are de facut , genul ala de gura mare si psihologie inversa numai sa nu se dea de gol ca e mai prost ca prostii ... Dupa cateva zile le zic pa si imi dau demisia , spre surprinderea mea ma suna sefii de la centru ca sa ne vedem ca le pare rau ca mi-am dat demisia si sa mai dezvoltam un pic subiectul . Ma duc , seful meu avea o vorba cand nu stia ceva zicea "'asa si '"", vine un tip de la Bucuresti si incepe sa imi tina teoria chibritului , ca mi-am depasit atributiile si ca nu trebuie sa imi educ eu seful .. da .. bravo ma carlane daca nu se intocmeau actele corect , eu ar fi trebuit sa tac ca nu e in atrubutia mea ... iar asta avea alta replica de om prost ...''unde scrie ''. Multe figuri obosite si prea multe pretentii pentru o multinationala . In rest bafta si succes din plin pentru ca o sa aveti nevoie , si invatati s arespectati oamenii care au o cariera in spate si stiu ce spun .. poate gasiti si ceva material despre etica , profesie si profesionalism .

Maria Joi, 17 Aprilie 2014
Astazi am fost si eu la interviu la icredit si m-au amuzat putin. Mi s-a zis ca trebuie sa incep prin a lipi pliante pe stalpi si pereti (iubitul meu lucreaza la jandarmerie si se ocupa si cu amenzi si ma gandeam cum ar fi sa ma amendeze tocmai el) si sa pun pliante in cutiile postale, iar apoi dupa ce clientii afla de ei, vin sa isi faca contract de imprumut sau ma duc eu la ei acasa. Ma gandeam ca daca vreunul e nervos si eu apar in moemntul inoprtun acasa la ei sa le zic de datorii imi iau si bataie. Eu i-am refuzat dara sa ma gandesc de 2 ori.
papillon Vineri, 18 Aprilie 2014

Buna Maria , cel care ti-a tinut interviul habar nu are ce inseamna marketarea pietei , din acest motiv ai si plecat de la interviu cu ideea ca tu trebuie sa lipesti afise . Afisajul este interzis pe stalpi si pe pereti , poti pune afise pe panourile publicitare , in rest da trebuie sa te duci sa pui pliante in cutiile postale . Iar clientii nu vin la birou sa faca credite , te duci tu impreuna cu ME la client acasa cand inchei cererea pentru acordarea creditului si apoi saptamanal sau lunar sa te duci dupa bani . Pentru tine ca femeie e greu sa te duci dupa colectare ca risti exact ce ai scris tu .. Sincer mai bine ca ai renuntat . Sarbatori fericite alaturi de cei dragi ! Apropo in ce oras locuiesti ?

Masochistul Marti, 22 Aprilie 2014
@papillon
Se pare ca nu ai apucat sa lucrezi suficient de mult in aceasta firma.
Prin marketare se intelege o publiciate agresiva care consta inclusiv in lipirea de stikere pe stalpi, statii de autobuz si alte locuri nepermise (ativitate facuta de CC, ME si chiar DM). Sunt regionali manageri care solicita rapoarte zilnice cu privire la statiile de autobuz care au fost marketate. Desi nu este politica lor oficiala, in situatia in care ai lua o amenda firma ti-o va deconta (vorbesc din proprie experienta).
In ceea ce priveste colectarea situatiile expuse de "Maria" sunt pur teoretice. Poti sa te duci la magazin pentru a cumpara paine iar vanzatorul sa fie nervos deoarece s-a certat cu nevasta si sa te ia la bataie cand il intrebi daca nu are paine mai proaspata. Problema este ca nu prea ai ce sa ii faci clientului daca nu vrea sa plateasca si la un moment dat vei fi penalizat pentru acest lucru.
PS Papillon, ai lucrat in Vaslui?
papillon Miercuri, 23 Aprilie 2014

@Masochistul
:) Hristos a inviat! Apropo de ce scriai tu , ca firma deconteaza amenda , sincer ma lasa rece in primul rand eu merg pe ideea ca m-ai bine investesti in oameni decat sa platesti amenzi , (dar fiecare face ce crede cu banii sai). Eu am inchis usa in ceea ce priveste aceasta firma , si am inchis o frumos din motive pur personale .Am citit toate comentariile , insa tu ai punctat in mod deosebit orasul Vaslui , vrei sa afli ceva in mod deosebit despre acest oras sau nu inteleg eu care e curiozitatea ta . Eu nu impartasesc resentimente nici pentru firma nici pentru cei care lucreaza la Icredit , ceea ce ma revolta pe mine e faptul ca piata muncii din Romania a ajuns sub orice critica si limita.

Masochistul Joi, 24 Aprilie 2014
@papillon
Adevarat a inviat!
Am intrebat de oras deoarece era unul din ultimile birouri deschise.
Era pur si simplu o curiozitate personala, nu am vrut sa fac nici o referire la nivelul pregatirii / salarizarii in Vaslui.
papillon Joi, 24 Aprilie 2014

@Masochistul
Am inteles , salarizarea specificata pe net era destul de mare de exemplu la ME scria 2500 , insa brutul e doar 1900. Am vazut ca tu ai avut o perioada buna de timp in care ai lucrat la ei si totusi ce s-a intamplat de ai renuntat ? :) Oricum esti de admirat daca ai stat la ei 1 an si ceva .
Firmele care odata la 3 luni dau anunturi de angajare , din punctul meu de vedere nu sunt firme in care iti poti dezvolta o cariera . :)

mizerie Vineri, 16 Mai 2014
am lucrat 3 luni la ei.. a fost cea mai urata perioada din viata mea. mai bine mori de foame decat sa lucrezi la astia
Masochistul Vineri, 16 Mai 2014
@mizerie
Poti fi putin mai explicit?
Pe ce functie ai lucrat si reda cateva din experientele tale pentru ca altii sa stie la ce sa se astepte cand se duc sa se angajeze la "celebra multinationala".
Daca vrei sa-ti pastrezi anonimatul nu trebuie sa spui orasul insa ar fi util sa dai mai multe detalii.
MARIA Vineri, 30 Mai 2014
..aveti idee cat primeste un OFITER ANTIFRAUDA -CREDIT CONTROLLER...a experimentat cineva aceasta pozitie?
Masochistul Vineri, 30 Mai 2014
@Maria
Ofiterul antifrauda are un salariu net de 2000RON (plus / minus in functie de cum negociaza). In principiu este activitate de teren 100% pe la birourile din tara unde incearca sa gaseasca eventuale fraude ale clientilor sau ale angajatilor. Este un job pe care ti-l petreci doar prin hoteluri.
Daca nu te deranjeaza acest lucru poti incerca.
pitufy Miercuri, 11 Iunie 2014
Buna, am fost sunata pentru un Intership in cadrul acestei companii, aveti idee sau a mai fost cineva pentru acest post la interviu? Ca alte detalii stiu ca este sub forma de practica, de 3 luni si se fac recrutari in departamentele Marketing,Resurse Umane,Administrativ,Credite si Call-Center, dar nu mi s-a specificat pe ce parte ar vrea, desi am o banuiala. (linkul: http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-internship/649990/1 )
Alex Joi, 21 August 2014

iCredit, la fel ca Provident si Cetelem este un IFN - dau credite mici cu dabanzi la mari decat bancile si cu perioada de rambursare mai mici.
Totul este pe fata, dobanda este trecuta pana si pe fluturasi. Daca unii nu citesc contractele inainte de semnare, este problema lor. Nu cunosc clauzele si se simt pacaliti. Adevarul este ca nu-ti da nimic nimic pe degeaba. Daca mergi si te imprumuti da la var'tu, ala nu te trage de maneca sa ii dai banii inapoi? Cine iti face cadou chiar si 100 de lei, daramite 1000???

Andy Joi, 28 August 2014
@Alex adevarat.
Majoritatea doresc bani si atat, fara sa ii mai inapoieze. Cand vine timpul sa ii inapoieze au impresia ca vin Camatarii si bat la usa lor.
Puneti mana pe munca si nu mai asteptati sa va cada in gura. In orice caz v-ati afla,inainte sa luati un imprumut, semnati un contract transparent , dupa asta trebuie sa il respectati intocmai. Acum ca unii nemultumiti nu il citesc, asta nu priveste pe nimeni.
tdr Luni, 15 Septembrie 2014
Pentru postul de consultant imi poate spune cineva cam cat poate ajunge salariul intr-o luna ? ( la Icredit )