Forum despre Easy Asset Management IFN SA (iCredit)

Eu Miercuri, 3 Decembrie 2014
Imi poate spune cineva ce presupune PFA-ul legat de iCredit? Sa merita sa fac sau nu?
sebi Miercuri, 3 Decembrie 2014
banuiesc ca esti cc [consultant de credite]. se face contract de colaborare in primele 3 luni si dupa aceea treci pe pfa obligatoriu. daca ai performante in primele 3 luni iti da firma 300lei pt pfa.
Eu Miercuri, 3 Decembrie 2014
Asta stiu , dar cum pe mine nu ma incanta PFA-ul cred ca stau pana la sfarsitul celor 3 luni si termin cu ei, tot ce se spune pe aici nu e tocmai roz si nici in realitate nu e. Ei cer intr.una marketare si ca novice trebuie sa mentionez ca nu m.au intruit cine stie ce...deci
Dragos Joi, 4 Decembrie 2014
S-au smecherit toate firmele... vor PFA sa scape de griji...
Masochistul Joi, 4 Decembrie 2014
@Eu
In principiu in primele 3 luni nu o sa faci mare lucru asa ca mai bine pleci de acum daca tot nu vrei sa stai. In jobul asta rezultatele vin in timp si NUMAI dupa o activitate sustinuta.
mimi Luni, 8 Decembrie 2014
buna seara! eu sunt din orasul iasi,poate cineva sa mi spuna cam cat a castigat din a doua sau a treia luna de munca la firma icredit?
elena Marti, 9 Decembrie 2014
Am fost si eu la un interviu pentru postul de inspector resurse umane,prima data cu recruiterul,apoi cu directoarea de departament..destulde ok discutiile,dar nu am mai primit nici un raspuns..desi,imi spusesera ca voi fi sunata indifferent de raspuns.
carla Duminica, 4 Ianuarie 2015
Si eu sunt deocamdata pe post c.c dar nu e nici o sfaraiala.Suni clienti de pe tel.tau daca ai masina si vrei sa faci cat mai multa activitate mai consumi si benzina ,si nu-ti deconteaza nimic.Din data de21 pana pe 30 am facut teren ca o bsmetica,6 contracte si aprox 30 mil colectari la cca.15 clienti si am luat 118 lei.Pe dec am 30 clienti si colectari nu mai stiu pt ca au fost sarb.si au platit si 2_3.rate dar ar tr sa fie peste 90 mil si pe 15 sunt curioasa cat iau ca tel a venit o fact d e peste 300 lei.Dupa mine nu se merita.Daca ai timp si nu ai ce face cu el poti merge pt ang.dar sa ai si ceva bani sa acoperi tel,eventual benzina.Daca ai avea cel putin500 de lei+ procente ar fi ceva dar asa....
Celor care vor sa incerce succes.
amadeus Vineri, 16 Octombrie 2015
Buna ziua, am o experienta de 2 ani in Provident unde nu mi-a cazut niciun contract in aceasta perioada si am ridicat zona pe incasari la 80% dupa preluare , de la 32%. Am ramas chiar prieten cu unii dintre fostii client. Acum cineva, indirect, mi-a propus un post de Manager de dezvoltare in Icredit. Intrebarea ar fi daca sunt obligatorii studiile superioare pentru acest post? In Provident lucram ca PFA si nu se cereau, aici am inteles ca DM-ul are carte de munca.
Kyreetm Miercuri, 11 Noiembrie 2015

Buna. Ma numesc Cristian, sunt CC (consultant credite) la iCredit, lucrez din mai 2014 in aceasta companie si vreau sa va zic parerea mea personala despre acest job,impartiala si corecta din punctul meu de vedere. Criticile sunt apreciate si sper ca opinia mea va ajuta viitorii consultanti care vor sa aplice. Ok, sa incepem:
Am fost recrutat in mai 2014,in acel moment lucram ca si gestionar la o fabrica.Am luat credit de la ei si datorita faptului ca veneam si plateam la sediu,nu la CC, dupa cateva saptamani mi s-a propus postul. Mi s-a promis marea cu sarea, bineinteles ca ceea ce s-a promis nu s-a adeverit. Aici a fost prima greseala.Nu promite viitorului angajat/colaborator o chestie ce nu se va indeplini.Am inceput de la 0, marketam (imparteam pliante) "hardcore" si am asteptat. Mentionez ca, atunci cand m-am apucat de icredit nu aveam nici un habar cu ce se manca "meseria de CC";nu am primit nici un "training", pur si simplu mi s-au dat pliantele in brate si dute impartele. Prima luna am luat aprox 50 lei salar,a doua 80-90 lei, a treia aprox 180 lei. Inceputul a fost foarte dificil,toti clientii facuti la inceput au fost facuti din munca mea,aveam o zona mai buna,sa zici asa, " mai rezidentiala" (in sensul ca familiile ce locuiau in zona respectiva erau familii cu venituri de la mediu in sus,zona cu potential redus pt icredit deoarece o familie ce are un venit de 3000-4000 lei nu imprumuta 500 lei de la icredit,intelegeti voi ideea) si vanzarea a mers greu. Nu m-am lasat pt ca vedeam la ceilalti consultanti salarii de 2000-3000 lei,si eu in sinea mea imi ziceam cu ce sunt mai prejos ca ei. A fost ambitia mea personala,nevoia de bani si persistenta. In timp am inceput sa imi maresc portofoliul, de la 6 clienti in prima luna am ajuns azi la aprox 100 in total. In fiecare luna mi-a crescut salariul exponential : prima luna 40-50 lei ca azi sa am o medie lunara de 2500 lei net. Toate cunostiintele le-am acumulat in timp,a fost greu, pt ca lucrezi cu oameni si vinzi bani cu dobanda. Astazi sunt cel mai bun CC din biroul meu (acei CC care la inceput luau 2000-3000 lei si eu eram "gelos" pe ei,acuma iau lunar sub 2000,uneori si sub 1500,) : si ca nr de clienti, si ca sume incasate si ca salariu primit. Nu o zic ca o lauda proprie,dar timpul si perseverenta da roade. In acesti aproape 2 ani de icredit, tot au venit CC noi si au plecat. Toti vor sa faca in prima luna 1000 lei. E imposibil,e o munca bazata pe comision si pe cat muncesti.
Pe langa asta mi-am dat seama ca munca de CC nu e pentru oricine. Trebuie sa ai tupeu,sa fii logic si obiectiv si sa fii si un pic "nesimtit". Voi da pro's si contra de ce sa vii sau sa nu vii la icredit cu explicatie:

PRO:
1.) Libertate mare: lucrez full time, imi programez clientii cum vreau,nu am program fix,daca am vre-o problema personala (si zilnic) imi pot aloca mie cateva ore,ma trezesc cand vreau (de ex: sa zicem ca maine prima incasare o am la 15:00, pot sa dorm pana la 14:00,nimeni nu ma streseaza),mult timp liber
2.) Socializare: cunosti lume, oameni din toate domeniile (am clienti: doctori,contabili,muncitori de fabrica,vanzatoare de magazin,salahori in constructii,pana si maturatori stradali). Faptul ca relationezi cu oameni din toate domeniile,saraci si bogati,culti si manelisti,prosti si destepti,etc,te ajuta pe plan personal.Iti formezi o psihologie buna,in care ai reactivitate buna in comunicare,acumulezi cunostiinte si cu unii si legi prietenii.
3.) Salar bun : exceptand primele luni in care pornesti cam greu (dar spre ex, colegii nou veniti la noi pe birou au primit clienti cadou,fapt care ii "boosteaza" mult). Sa fim seriosi: un salar de 2000 lei si pe 3-4 ore munca pe zi??? Cine comenteaza in aceasta privinta,sa se duca in fabrica pe 800 si bonuri si sa se trezeasca in fiecare dimineata la 05:00. Pe langa asta, informatia anterioara care a scris-o cineva mai sus ca providentul da comisioane mai bune e falsa. Un CC la provident ia 5% comision din incasari si 20 lei pe inchidere si deschidere credit. La icredit poti lua pana la 6,5% comision,poti lua intre 7 si 23 lei pe deschidere credit (in functie de ce CC esti, basic,senior sau top) si inca 23 lei(aici nu se ia in calcul daca esti basic sau top,e fix) la orice credit inchis (fie inchidere credit sau refinantare). Un mic ex: CC top : incasari 10.000 roni , 10 deschideri si 10 inchideri: 10.000*6.5%= 650 lei,10*23 lei deschiderea=230, 10*23 inchiderea=230; deci un total de 1110 lei. Acest exemplu e foarte usor realizabil lunar cu un portofoliu de 30-35 clienti. Ganditi-va la 70-80 clienti ce comisioane se ia.
4.) Salar la data fixa: CEL MAI IMPORTANT ASPECT!!! In Romania a devenit obisnuinta ca angajatorii sa intarzie foarte des cu salariul,lucru care te destabilizeaza pe plan personal si te baga in datorii ( o stiu din proprie experienta). Aici nu s-a intarziat niciodata cu salariul,nici macar o zi.

P.S. la PRO : cine vrea sa vina si sa primeasca "cadouri" si crede ca daca marketeaza 10 blocuri merita 100 lei sa se lase pagubas. Nu e o meserie grea, dar nici usoara. Daca te obisnuiesti cu marketarea va fi foarte usor.Pe langa asta nu e meserie pt oricine. Eu am avut norocul ca in cei 10 ani de munca ce i-am avut la viata mea, am lucrat in foarte multe domenii,total opuse, in care am adunat cunostiinte "de viata". Nu e o meserie pt "pampalai" si pt lenesi. E o meserie pt oameni seriosi si dedicati.

CONTRA:
1.) Training slab si irelevant : CC-ul trebuie sa fie invatat cum sa comunice cu clientul,trebuie sa fie informat de ce atributii are si cel mai important pt ce lucreaza. La mine la birou,aceste informatii le-am acumulat in timp, nu la inceput cum era normal sa se intample.
2.) Certuri cu clientii si stress : aici e uneori vina clientului dar si vina CC-ului. Ai puterea de a refuza clientul si nimeni nu te obliga sa il iei la tine in portofoliu. Dar aici unele certuri sunt provocate si de proasta vanzare facuta de CC din cauza proastei evaluari a clientului (chestie ce la inceput am patit-o si eu,dar am remediat-o).
3.) Stres pt target : aici e o chestie un pic cam stupida,se cere target si se cere sa il indeplinesti. Pt un CC experimentat nu e greu dar pt unul care "prinde greu",acest lucru poate fi greu si dupa 2 ani de icredit.

P.S. la CONTRA: mai e aspectul sefiilor. Unii dintre ei pot fi stupizi si obtuzi. Dar sa fimi seriosi? Daca iti faci treaba,nimeni nu iti are grija. El (seful) poate da din gura,dar tu fa cum stii tu mai bine. Daca esti profi,e imposibil sa nu iti faci cerintele proprii,targetele si banii doriti.

Toate aceste opinii sunt strict pt postul de CC. Nu comentezi "aspectele superioare", pt ca nu am experimentat si nu doresc.
Exista si stupiditate in aceasta companie dar si profesionalism.Totul tine din ce punct de vedere privesti situatia si ce astepti sa primesti.
Ca final am facut un screen cu salariile mele luate pe ultimele 10 luni ca sa dovedesc ca ceea ce zici e adevarat si nu trombon "pro icredit". Aceste opinii sunt strict pt biroul meu si ceea ce lucrez eu ,nu pot zice ca aceleasi lucruri sunt si in alte birouri. Totusi eu zic ca daca esti perseverent,corect,profesionalist,muncitor si dedicat poti. Si da, pot fi si oameni multumiti in icredit.

diannaa Marti, 9 Februarie 2016
Cristian esti prea patetic.Eu nu inteleg logica sa castigi in prima luna vreo 50 de ron, si dupa aia tot asa sa te "tarasti" cateva luni bune, pe niste sume ridicole , fara carte de munca. Poate ca tu ai fost un visator si ai plecat de la job amarat dintr-o fabrica unde aveai "cat de cat " cel putin salariul minim pe economie plus carte de munca si prin munca si staruinta ai reusit sa ajungi la 2500 pe luna. Daca facem un calcul minim reiese ca nu ai facut mare branza. Banii castigati in ultimul timp deabea ajung sa compenseze gaurile imense din perioada de inceput cand nu aveai nici carte de munca. Mi se pare cusuta cu ata alba povestea ta. Cine sta in ziua de azi cate 4 ore la sediu si asteapta sa-i vina cite un client sau pleaca pe teren si lipeste stickere si accepta sa-l injure si fugareasca toti pensionarii de prin blocuri pentru ridicola suma de 50 de ron pe luna ? Mai e o chestie la povestea ta. LA 2500 net care ii iei, mai mult ca sigur ca ai o gramada de clienti. E logic , ca nu ai timpul necesar sa fugi pe teren si sa incasezi saptamanal rata de la ei, pentru ca sant multi iar timpul limitat. Ceva nu se leaga in toata povestea ta.
your Sambata, 5 Martie 2016
Cine poate sa-mi spuna mai multe detalii despre postul de casier,care este mediul de lucru,program de lucru,salariu si cat de seriosi sunt in ceea ce reprezinta plata salariului sau alte bonusuri?Multumesc
Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Marti, 9 August 2016
Bună ziua,

Postul de casier presupune următoarele atribuții și responsabilități:
- răspunde de ținerea corectă și la zi a evidenței primare privind activitățile de încasări și plăți prin casierie.
- întocmește corect și la zi chitanțele pentru sumele încasate;
- verifică întocmirea corectă a borderourilor și a chitanțelor anexate și înregistrează aceste documente;
- încasează sumele de bani, prin numărare faptică, în prezența persoanelor care plătesc.
- întocmește zilnic Registrul de casă
- răspunde de exactitatea calculelor din documentele întocmite;
- responsabil cu fluxul documentelor la nivel de sucursală
- oferă suport, prin activitatea sa, colegilor și clienților

Programul de lucru este 10-19, cu pauza de masa 1 ora; salariu fix; contract pe perioada nedeterminata.
Pentru mai multe informații vă rugăm să trimiteți un e-mail pe jobs@icredit.co.ro.

Mulțumim.