Forum despre Editura Gama

ADMIN - undelucram.ro Luni, 28 Octombrie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in Editura Gama, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Editura Gama.

Elena Joi, 19 Decembrie 2013
Nu am ajuns sa lucrez acolo, dar pot sa va dau informatii despre etapa de recrutare pentru postul de Asistent Manager care a avut loc in luna octombrie a anului curent.
Prima etapa a constat in testarea logica (un test de logica secventiala cu 27 de intrebari in 15 minute si un test de atentie in 10 minute). Acest test cica este dat tuturor potentialilor angajati.
Daca treceti de prima etapa, sunteti chemat la un interviu propriu-zis care dureaza intre 30 de minunte si 1 ora. (eu personal am discutat despre jobul in sine cu un manager, despre trecutul meu profesional si despre ce caut eu la viitoare companie si am dat si un test Excel - care a fost destul de avansat).
A treia etapa a constat intr-un interviu cu dna.Mocanu (managerul general de la Printco), un interviu in care a dorit sa afle mai multe chestii personale de la mine, decat profesionale, lucru care sincera sa fiu, mi-a cam displacut.
Ultima etapa a fost ofertarea care mi-a prezentat-o domnul cu care am avut primul interviu si pe care am refuzat-o din motive subiective.

Oferta lor pentru asistent manager este urmatoarea:
* program de lucru: luni-vineri: 8.15-17.20, si sambata 9-13
* 800 ron net + tichete de masa
* se mai puteau adauga bonusuri in functie de performanta de pana la 200 ron pe luna
* pentru sarbatorile legale cica se da liber numai daca ai norocul sa cada lunea sau vinerea/sambata - in cursul saptamanii nu se da
* ai doar 10 zile de concediu - care din 2014 se ia vara si se da la toata firma odata
* transportul este asigurat de firma intrucat sediul se afla in zona metalurgiei si nu ai mijloace de transport in comun pana acolo
Alina Miercuri, 19 Martie 2014
De curand am fost la interviu pentru postul de secretara/ asistent manager. Prima etapa a interviului a constat intr-o testare logica (2 teste-25 min), apoi dupa verficarea testelor pe loc, a urmat interviul propriu-zis. Intrebarile au fost majoritatea pertinente, altele mi s-au parut deplasate . In final experienta mea de asistent manager nu a fost relevanta(cu toate ca m-au chemat la interviu pe baza acesteia). Aparent trebuie sa ai experienta anterioara intr-o multinationala ca sa te pliezi pe cerinte.
Plusuri: cu exceptia managerului cu care am avut interviul si care a fost putin arogant, celelate persoane cu care am intrat in contact au parut ok
Minusuri:- testele/interviurile la care te supun pentru un simplu post de secretara mi se par exagerate;
- drumul pana acolo nu se poate realiza decat cu transportul asigurat de ei sau masina proprie. Ma intreb ce se intampla daca ratezi vreodata microbuzul lor...?
- salariu raportat la programul de lucru (inclusiv weekend) si zilele de concediu (care ba sunt ba nu prea sunt) nu mi se par in regula.
Alina Joi, 20 Martie 2014
Cobalta Joi, 19 Februarie 2015
Eu am lucrat la Editura Gama in urma cu cativa ani pentru cateva luni, pe postul de asistent manager. La vremea aceea singurul test la care erau supusi candidati era Excel, in rest tot trei interviuri, iar cel din urma cu doamna Mocanu. Si atunci era aceeasi grila de salarizare, iar diurna era sub orice critica. In birou era frig permanent, murdar si din cand in cand eram vizitata de soricei. Colectivul era ok in mare parte, presupun ca si acum e, jobul in sine, cel putin partea de targuri de carte, e frumos pentru cine se regaseste in peisaj. Jobul poate fi ok pentru proaspat absolvente de profil uman (desi trebuie sa inveti si un pic de contabilitate si excel), daca te multumesti cu un venit de 1000 lei pe luna. Capeti o oarecare experienta, ajungi sa cunosti persoane din lumea cartilor, cel putin prin intermediul targurilor din tara. Pe termen lung insa... nu-l recomand. Si nu-l mai recomand persoanelor slabe de inger:)