Forum despre Editura Herald

axryu Sambata, 2 Ianuarie 2016
Evaluare Aplicare Job "Specialist DTP"
În luna iunie 2015 am trimis editurii Herald CV + scrisoare de intenţie ca urmare a publicării jobului de "Specialist DTP" ( cu atribuţii de graphic designer, ilustrator, puţin web design etc)
Citez: " pe lângă realizarea interioarelor şi coperţilor de carte, noi punem accentul şi pe realizarea materialelor electronice cum ar fi ebook, bannere şi montaje audio-video."
Am primit răspuns rapid pe mail cu verdictul: sunt impresionaţi de CV-ul meu dar nu au bani pt un salariu de 2000 lei NET (bani în mână) > (2800 BRUT).

PRO: timp de răspuns scurt, politicos, argumentat
CONTRA: nu au menţionat clar , în jobul publicat, bugetul foarte strict (sub 2000 lei), cerinţe foarte mari pt un salariu mic, nu au menţionat dacă oferă contract de muncă sau altă formă de contract (drepturi autor, colaborare etc).

Salariul minim în România fiind de 1050 lei brut iar eu am fost refuzat, din motive financiare, când am cerut 2800 lei brut, rezultă că domnii de la Editura Herald vor un profesionist cu salariu sub 2000 lei net.

Recomand să trimiteţi pe mail cv + scrisoare de intenţie şi să specificaţi o sumă orientativă ca salariu pt a evita pierdere de timp şi energie cu un interviu la finalul căruia vi se oferă salariul minim (probabil).
Menţionez că am experienţă de graphic designer de 2 ani în muncă şi 5 ani ca freelancer.
Dublă specializare : arte plastice şi graphic design + cursuri de specializare.