Forum despre Electrogrup SA

Viorica Miercuri, 22 Mai 2013
Ce salarii sunt la contabilitate sau resurse umane?
Icsulescu Vineri, 26 Iulie 2013

Nu va lasati pacaliti de imaginea Electrogrup. Totul este doar o iluzie. Va spun asta ca si angajat al companiei. Pozele de pe pereti cu team building-uri sunt de 4-5 ani (atunci a fost ultimul team building), iar de atunci nu s-a mai organizat nimic (criza si lipsa banilor sunt cuvinte foarte des vehiculate prin firma, in ciuda profitului "minuscul" de 4 milioane si ceva de euro in anul 2011). Pe langa asta as mai adauga faptul ca salariile sunt mici (si mici nu in sensul ca sunt 2000 de euro si nu 5000), conducerea se poarta urat cu angajatii (nu exista respect) , nu exista flexibilitate, nici un fel de metoda de motivare a angajatilor, iar munca ta nu este apreciata (dar criticata din plin atunci cand este cazul).Multe persoane simt ca este nevoie sa isi exercite autoritatea demonstandu-ti constant cat esti de mic si de neinsemnat. Anul trecut anumitor persoane li s-au taiat zile libere provenite din ore suplimentare fara explicatie, orele suplimentare sunt taiate la ordinea zilei…si lista poate continua. Pe scurt Electrogrup nu este nici pe departe un loc placut de munca si as sfatui pe oricine sa se fereasca de ei.

varza Miercuri, 21 August 2013

Da, confirm cu ce s-a scris mai sus. Icsulescu are perfecta dreptate. Este o companie unde nu recomand la nimeni sa se angajeze. Poate doar celor care au pile sau sunt prieteni cu careva din conducere. Le convine sa le plece un om pregatit si cu experienta decat sa ii dea salariul care i s-a promis la angajare. Iar in locul lui sa gaseasca pe cineva care sa vina tot pt salariu de trei lei.

Cami Duminica, 25 August 2013
Cam ce salarii au la conta? Mersi
lex Luni, 14 Octombrie 2013

Se confirma toate spusele de mai sus. Din cate am observat din nici un departament nu se pleaca asa ca si de la conta. pacat, ca imaginea e una buna, dar managementul super-defectuos ii face pe oameni sa plece. nu se sta acolo mult.

eu Luni, 14 Octombrie 2013

nu sunt salarii mari. acum, depinde cum isi negociaza fiecare. la conta nu merita sa va angajat. toate persoanele bune pleaca de acolo.

Cry.....Cry Luni, 25 Noiembrie 2013

Si la Bucuresti este la fel . Aici datorita managementului trasat de la Cluj nimic in minus . Ati uitat programul de lucru FRATILOR ( de la 7 la 18 ). Ati uitat de cosemnele facure in timpul sarbatorilor ( si neplatite ), de ora neplatita intre 18 si 19 si restul orelor taiate dupa orele 19 . Ati uitat de limbajul CONDUCATORILOR de departamente , de munca facuta gresit sau de pomana ( datorita incompetentei sefilor sau inginerilor ) , de Primele luate de sefi , de targhetul impus de Cluj in anul 2012 si care au ei grije sa nu sa realizeze . In concluzie o firma de tot respectul . O firma condusa de oameni capabiliiii. Sa ne mindrim ca lucram sau am lucrat aici .

adventro Marti, 14 Ianuarie 2014
Am fost si eu implicat intr-un proces de selectie la ei pe departamentul IT. Cu mine s-au comportat exemplar, atat hr-ul cat si ceilalti, mi s-a facut si o oferta ( chiar ok) insa am renuntat pentru ca primisem ceva mai bun intre timp. Oricum am ramas placut suprins de profesionalismul doamnei/domnisoarei de la hr si chiar mi-a fost greu sa ii refuz.
Un domn Marti, 14 Ianuarie 2014
Am lucrat si eu 3 ani la ei , mare atentie la salariul pe care il negociati , nu am avut nici o marire salariala in 3 ani, cunosc fosti colegi de 5 ani in firma fara nici o marire. E o firma in care iti faci o experienta buna pentru a trece la o alta firma pe un salariu corect. Nu credeti in promisiunile lor, doar pe foaie sa se poarte discutia. Se munceste de la 7 pana la 18-19-20-21 seara pe teren,orele suplimentare se platesc dupa ora 19, daca va angajati la ei nu mai aveti viata persoanala. Nu recomand firma Electrogrup.
Ghircoias - zis juristu' Vineri, 24 Ianuarie 2014
Bun, am asteptat destul!
De bine...nimeni, nimic? Suspectez administratorul site-ului de cenzura, altfel nu imi explic. :)
Imi vine greu sa spun ceva dupa toate postarile de mai sus, simtindu-ma expus banuielii ca am fost pus sa fac asta.
Va spun raspicat, inca de la inceput, nu este adevarat! Chiar nu primesc mare lucru pentru asta, puteam negocia mai bine :).
Evident, glumesc, si am tinut sa incep in acest ton pentru a-mi expune o prima idee despre Electrogrup SA: am gasit aici oameni de calitate la toate nivelurile, si mi-am dat seama de asta din umorul pe care il au si il impartasesc.
M-am angajat la Electrogrup SA in 2009, in plina criza, proaspat absolvent de facultate (Babes), in urma a 3 interviuri si 2 teste.
Da, Electrogrup SA da o sansa atat celor cu experienta cat si celor fara!
In 2013 am fost promovat in functia de coordonator department juridic, intr-o campanie de promovare a mai multor tineri din companie in functii manageriale.
Da, Electrogrup SA promoveaza!
Cand conditiile din piata impuneau o restructurare de personal, Electrogrup SA a cautat alte solutii pentru a evita sa dea oameni afara.
Da, Electrogrup SA se gandeste la oameni!
Va ganditi ca fac reclama unui loc de munca ideal...departe de mine acest gand!
Este ideal, dar doar pentru unii.
Pentru altii este doar un loc de munca bun, pentru altii doar unul confortabil iar pentru altii este doar un peron. Depinde cum te potrivesti tu cu el!
Suparari/frustrari sunt peste tot unde se lucreaza cu/intre oameni, cu atat mai mult in companiile mari.
Eu, dupa cativa ani in cadrul Electrogrup SA, m-am intrebat sincer: pot sa cresc aici, pot sa invat mai multe aici, in conditiile date?
Daca raspunsul ar fi fost nu, as fi plecat pur si simplu. Ma intreb: de ce as da vina pe companie si pe ce imi poate/nu-mi poate ea oferi?

PS1: ultimul teambuilding a fost in noiembrie 2012, organizat in urma unui concurs de idei la nivel de companie - interesanta idee, nu? :).
PS2: petrecerea de Craciun de anul trecut a fost chiar ok. O invitatie adresata intreg personalului Electrogrup SA.
PS3: panorama de pe terasa etajului 5 al sediului face toti banii ;)

Alex
ANN Vineri, 24 Ianuarie 2014

DEZASTRU o pierdere de timp sa iti aplici pt un post la ei...te duci la primul interviu,te cheama la al doilea,zic ca le este ft urgent sa angajeze pe cineva,iti spun ca in cel mult o sapt te anunta sa iti dea un raspuns daca treci mai departe si tu astepti ca boul sa primesti un feedback cu un da sau nu,dar nimic....abia dupa 2 luni isi aduc aminte si trimit un mail, ca te invita la un al treilea interviu!!!dupa 2 luni??NU multumesc! lipsa de organizare totala,niste neseriosi....sa le fie rusine!

gaina Duminica, 26 Ianuarie 2014
am vazut ca sunt multe pozitii acum scoase pentru ofertare/commercial. cum este acolo?
ALIN Luni, 3 Februarie 2014
BUNA ZIUA,
MA INTERESEAZA SI PE MINE CUM SE DESFASOARA UN INTERVIU PENTRU O POZITIE DE INGINER IN BUCURESTI , CUM ESTE COLECTIVUL SI SALARIUL????
Cry -cry Sambata, 8 Februarie 2014

Salut . Dragi colegi din ELG sau fosti colegi . Sunt sincer surprins de anuntul facut de colegul nostru < JURIST > cred si eu domnul meu . La Cluj , in birou totul se vede ROZ . Chiar aveai dreptate cu petrecerea de la sfirsitul anului 2014 . Da a fost frumos la CLUJ . In restul tari ai fost informat ce frumos a fost ? Ai vazut programul care este afisat in fiecare dimineata , cu personalul pe unde a fost repartizat pe data de !3 12 2013 ( ziua petreceri la restaurantul rezervat la Cluj ) sau pe 20 12 2013 ( ultima zi lucru pe anul 2013 ) ? Ai vazut ca , atunci cind Voi , SEFII , Inginerii , Sefi de departament , au petrecut , restul muncitorilor unde au fost ? Cum de nu a fost nimeni din muncitori din celelalte puncte de lucru ( Timisoara , Brasov , Bucuresti ,Iasi ) . Ei nu au fost invitati ? Nu reprezinta nimic pentru firma ELG ? Vad ca din punctul dumneavoastra este totul frumos . Da aveti dreptate , dar de ce nu se vad orele suplimentare case se lucreaza si nu sunt platite ? Ce puteti spune de perioada neplatita intre 18 si 19 ? Ce spuneti de programul de lucru de la orele 7 la orele 18 ( scazid ora de pauza ( luata destul e rar ) ) ? Cite ore de lucru sunt ? Da aveti dreptate DOMNULE JURIST . Fac 8 ore ( din punctul dumneavoastra ) .
Singurul lucru corect in aceasta firma sunt urmatoarele : Se respecta ziua de salariu , se respecta salariul pentru care ai negociat ( dar atentie marita celor care vin in aceasta companie VEDETI CE NEGOCIATI ).
Nu se respecta : orele de program , pauza masa , orele efectuate dupa program , concediul de odihna ( chiar daca ai programare nu se respecta , cind nu este de lucru te trimite acasa ) , timpul de dupa orele de servici ( ai toate sansele ca dupa ce termini de lucru sa te trimita la o alta lucrare ) , efectuarea concediului fara salariu ( se trimite lumea acasa cind nu este de lucru si nu mai ai concediu ) . Asa cum a mai aratat si alti , aici nu ai CASA sau Viata Personala .

Cry -cry Sambata, 8 Februarie 2014

Pentru ALIN: La capitolul salariu un inginer la BUC are cam 2800de lei in mina . Programul depinde unde esti repartizat . De regula de la 7 la 18 . despre colegi , cam ca in cusca ( nu vreau sa te dezamagesc dar asa este toata firma ) . In rest ai sa vezi . In ultima perioada ( de patru ani ) au plecat cam 7-8 ingineri .

George Joi, 20 Februarie 2014

O firma cu salarii mici , fara viata persoanala. Se sta pe teren in jur de 12-13 ore de munca ... Nu se respecta pauza de masa. Rog foarte mult ca ITM-ul sa faca controale generale la acesta firma deoarece nu se respecta contractele individuale de munca. La cei care se angajeaza grija mare la ce salarii negociati, in mare parte cu ele ramaneti multi ani si bine. Nu recomand SC ELECTROGRUP nimanui.

Andreas Duminica, 23 Februarie 2014

Daca nu invatam sa ne respectam oamenii (care de fapt ne aduc si banii), nu ne schimbam mentalitatea invechita care exista in Elg. E pacat, pt ca multi oameni de valoare au plecat din aceasta firma. Dragilor (cei care inca lucrati acolo), voi va ganditi cata putere aveti daca va sustineti ca echipa si va dati demisia in grup ? Va rog sa vizualizati efectul acestui gest comun... nici nu va dati seama cata putere aveti. E vb de munca in echipa, ca de obicei. :) Ori, pur si simplu plecati, pt ca nimeni nu va obliga sa inghititi atatea cretinisme. [Viata e prea scurta ca sa te lasi in halul asta batjocorit!]

George Miercuri, 26 Februarie 2014

Intreprindere romaneasca. Nu se pune acent pe drepturile angajatului, nu se respecta dreptul la opinie, nu se respecta contractele individuale de munca. Nu va angajati la aceasta intreprindere sc ELECTROGRUP.

George Miercuri, 26 Februarie 2014

Problemele sunt altele, organizarea si fluxurile si tot ce inseamna a -planui- ceva eficient care sa se manifeste fluid si firesc nu sunt gandite de oamenii corespunzatori!

Sunt probleme la nivel comportamental ale anumitor oameni din conducere. Cred ca un simplu psiholog ar fi ideal in firma care sa ii ivete pe unii cum sa vorbeasca, cum sa motiveze, cum sa lupte pentru echipa si profit. Ne predam functia in stil barbar, ne predam doar sabia si biciul da nu si cunostinta....cum sa evoluezi mai departe, se presupune ca in momentul in care parasesti un loc de munca il lasi mai bun, dar fiecare care vine vede doar si cifre.

Nu sunt nici pe departe flower power, sunt om, in cea mai simpla stare posibila, stiu doar ca un om poate sa fie ajutat doar de un alt om. In momenul in care ajungi sa fii om, lucrurile vor incepe sa mearga din ce in ce mai bine. Toate bune!

George Luni, 3 Martie 2014

Munca multa Monser ,bani putini, se lucreaza zilnic de la ora 7 la 19-20-21 , stati linistiti cu firma Electrogrup.