Forum despre Electrogrup SA

X,Y,Z Luni, 3 Martie 2014

Va salut din Bucuresti , un punct de lucru al echipei Electrogrup ( un punct de lucru bine dezvoltat ). Nici aici dragi colegi nu este nimic deosebit fata de cele relatate de voi ( marea majoritate ) . Hai sa vedem cum decurge o zi normala de lucru .
O zi de munca pentru <<MUNCITORI >> .
Vi dimineata la sediu ( in jurul orei 6 si 45 ) , dupa ce saluti colegi si bei o cafea , vezi programul de lucru respectiv ( daca este afisat sau daca este scos la imprimanta ) ,dupa ce te dumiresti unde esti , constati ca ; o masina o gasesti repartizata la doua lucrari sau nu stii ce ai de facut in acea zi ( chiar daca ai discutat cu seful despre aceea lucrare ) de multe ori ti se raspunde << VEZI SI TU >> . Daca pina aici toate sunt bune , cind sa iei materialele de la magazie , te trezesti ca ba nu ai una , ba alta ( in acest caz trebuie sa faci cumparaturi ) , De proiect , nu se stie mai nimic , cit despre acces se rezolva pe parcurs . Daca intre timp se face ora 8 ( incep sa vina si sefi ) nu va faceti griji , trec pe linga tine si nici nu te saluta . Daca ai cumva surpriza sa vina odata cu tine unul din sefi in jurul orei 7 si 30 incep presiunile ( MAI PLECAM SI NOI LA TREABA sau CE VA MAI TREBUIE ??). GATA plecam pe teren . Aici sa te ti : daca pleci din localitate , pai pina acolo tot sa mergi , In cazul in care esti loco te trezesti ca nu ai ceva materiale luate si te intorci ca asa este la noi ( site vizite facute din BIROU ) . Ura se apropie pauza de lucru ( Ora de pauza in care nu esti platit ) , dar ce , nu se poate si fara sau <<ATI MINCAT HAI LA TREABA >> . Dupa ce mai prestezi ceva vezi ca se apropie ora 18 ( ora la care ar trebui sa pleci din sediu ) dar sa vezi , lucrarea nu este gata si trebuie sa mai stai sa termini , ba trebuie sa vi din provincie . Intre orele 18 si 19 nu esti platit ( chiar daca tu lucrezi )pentru ca este politica firmei . Tot aici ( nu stiu in alte puncte de lucru ) conform regulamentului intern al firmei , seful de lucrare ( SL ) din acea zi raspunde de lucrarea in sine , de oameni din subordine , de protectia munci , de tot , si este renumerat cu suma de 25 de Roni pentru o zi . La Bucuresti esti SL dar la BANI NU ( nu se plateste nimic ) . Gata sa zicem ca ai norocul si termini , te indrepti catre sediu sa lasi sculele .( cam la ora 19 si 30 ) . Daca nu suna tel pentru vreo interventie te poti socoti NOROCOS > Du-te repede acasa , la familie si vezi sa te culci devreme ca de dimineata ai o noua zi de munca si nu sti ce surprize ai . Se mai intimpla cind pleci in tara sa nu te anunte ca esti in deplasare ( mai multe zile ) si pleci cu ce ai pe tine

Pentru sefi
Vi la munca la ora la care vrei tu . ( doar sunt sef ) . De obicei la ingineri , sefi ora de inceput este 8. Daca primul vine la orele 7 si 10 incep discutiile care vi le-am prezentat . in rest mai vedem un meil , mai discutam cu subcontractori . mai ne dam ca noi stim de toate si restul sunt niste nimicuri . Pe la orele 17 si 30 ne apucam de programul de a doua zi ( pe care nul fac corect ( asa cum am aratat , ba trece o masina la doua echipe , ba trece lucrari de care nu ai auzit ) ).
Si atunci dragi colegi , va intreb pe voi care mai stiti de echipa Electrogrup , cum sa nu lucrezi EFICIENT in aceast SRL ?? Iti mai trebuie cumva viata de familie , sau cumva te-ai CASATORIT CU SRL ul ?? Voi cei de jos, cind ati fost laudati in acest SRL?? Am uitat JURISTU din ce categorie face parte de lauda aceasta echipa de Profesori imbogatiti pe spinarea noastra , a muncitorilor . Oare inspectoratul de munca nu are nimic de spus . Stiu ca de curind , la Cluj , a fost cistigat un proces referitor la orele lucrate suplimentar . Cind se va afla si in celelalte puncte de lucru . Cind se va trece la programul de 8 ore conform legi munci . CIND < CIND . Multe intrebari care asteapta un respuns . Voi cei ce doriti sa veniti aici , cred ca dupa cele ce le veti citi in aceste postari , veti intelege ce se intimpla in acest SRL >

George Joi, 6 Martie 2014

Degeaba daca mentalitatea nu se poate schimba. Speranta ramane in angajati, doar uniti putem reusi!!! De un protest spontan ce ziceti?, sa nu mearga nici un angajat la lucru, sa vedem atunci ce va mai zice? Nu va mai bateti joc de oameni cu program de lucru incarcat , cu ore neplatite, oare ITM-ul nu are nimic de zis?

bertu Luni, 10 Martie 2014
Sunt putin dezamagit de ce ati scris mai sus. Urmeaza sa fiu si eu angajat al acestei firme si deja imi fac ganduri negre. Ce nu merge la aceasta firma de nu este agreata de nimeni? Poate ma puteti ajuta cumva...
George Miercuri, 12 Martie 2014

@ bertu Ca fost angajat la firma ELECTROGRUP SA pot sa-ti spun doar ca iti faci o buna experienta profesionala asta in conditiile sa nu ai viata personala. E o firma pentru persoanele singure deoarece programul este foarte incarcat. Se lucreaza aproximativ intre 10~14 ore , orele suplimentare nu iti sunt platite intre 17.30-19.00 . Se fac deplasari in tara.

La Electrogrup SA in decursul anilor 2011 ~ 2013 au fost dati afara foarte multi angajati de la toate punctrele de lucru datorita inchiderii proiectelor de instalare Alcatel si Huawei, nu-ti recomand daca vei lucra sa-ti faci rate la banci. Electrogrup este foarte nesigur , instabil. Proiectele pentru care te angajeaza sunt pentru aproximativ 2 ani dupa care sunt sanse destul de mari daca nu se mai semneaze din diferite motive, doar de sefi stiute si apoi sa te dea afara la fel cum am patit noi.

Iti recomand sa-ti lasi loc de "buna ziua" la firma de la care pleci , este foarte posibil sa te reintorci.

Decizia iti apartine! Iti urez bafta&succes la noul job.

Stima,

bertu Vineri, 21 Martie 2014
Cu mare respect George pt raspunsul tau. Deocamdata nu prea mai pot sa dau inapoi. Am sa iau foarte bine in calcul sfaturile tale pe viitor. Am plecat de la cealalta firma pt ca salariu era foarte mic si nici nu aveam posibilitatea sa evoluez in rest era foarte misto. Aici sper sa capat experienta necesara pt a gasi un post satisfacator pt mai tarziu. Iti urez multa bafta in continuare si iti multumesc mult
bertu Vineri, 21 Martie 2014
Am sa va tin la curent cu impresii si eventual sfaturi daca aveti nevoie
X,Y,Z Duminica, 23 Martie 2014
Nu numai George este in acesta situatie (Pentru Bertu ).Cred ca ai observat , dar acest fel se lucreaza in toate punctele din tara . Asteptam impresi de la tine , ca nou angajat , peste citeva luni . Bafta la noul loc de munca .
menix Luni, 24 Martie 2014
Pe partea de IT, are cineva informatii?
X,Y,Z Marti, 25 Martie 2014

Pentru (( menix )) . Salut , in acesta firma indiferent unde esti ( punct de lucru ) s-au departament , este la fel .

Andi Luni, 21 Aprilie 2014

fetele de la conta mai pot? vaiii, saracele! nu as vrea sa fiu in locul lor... megi acolo, stai, vezi cum e si apoi iti doresti sa pleci. sunt la unul din celelalte puncte de lucru, dar ce aud de conta mi se pare ireal...pacat de multii oameni buni de care am auzit ca au plecat.

candidat Joi, 8 Mai 2014
Am fost contactat de aceasta firma la multe luni dupa ce mi-am depus CV-ul sa ma intrebe daca mai sunt inteeresat...si daca sunt sa ma prezint la interviu. Acum am citit cele scrise mai sus si imi dau seama ca nu e o firma in care sa iti investesti timpul si energia decat daca nu ai alte oferte si iti trebuie un salariu sa traiesti.
x,y,z, Sambata, 24 Mai 2014

Pentru cel de mai sus ( candidat ) . Ma bucur pentru tine , cel din afara acestei compani Electrogrup . SA , ca ai ascultat de sfaturile colegilor si fostilor colegi . Sper ca sa gasesti o comparie care sa merite respect si sa te respacte ca forta de munca.

Angajata Joi, 5 Mai 2016
Sa fim seriosi, la niciun loc de munca nu poate fi totul roz. Eu sunt angajat Electrogrup si in ciuda tuturor celor spuse mai sus, mediul de munca si profesionalismul de aici sunt aspecte pozitive si de luat in considerare la un job. Compania este intr-o continua dezvoltare, si in ultimii ani s-a pus accent pe angajati si s-au luat masuri pentru dezvoltarea lor profesionala.
Crysmy Marti, 7 Iunie 2016

DA aveti dreptate ca in ultima vreme se pune accent pa latura angajatilor . domnul Director MOLDOVAN stiu ca de curind a trimis un MEIL in care se cere RESPECTAREA orelor de lucru . Adica dimineata orele 8 iar terminarea lucrului orele 17 , pauza de masa intre 12 si orele 13 . O treaba buna avind in vedere ca pina acum se muncea da la orele 7 la orele 18 cu pauza de masa de la 12 si 30 la ora 13 si 30 . Dar stimata colega ANGAJATA , o intrebare daca se poate ? Stiti cumva daca se si respecta ? Va spun eu NUUU !!! Avind in vedere ca in compania ELECTROGRUP , se lucreaza si pe santiere , in tara , aici problema este cam asa . La orele 7si 30 trebuie sa fi IN SANTIER ( deci pleci de la cazare pe la orele 6 si 45 ) iar orele 17 si 30 te prinde tot pe santier , poate si mai mult . Pleci spre casa ( cazare ) si vezi ce mai poti face de mincare , sau ce mai apuci . Deci domnilor SEFI , domnul DIRECTOR , mentiona ceva si de viata FAMILIARA . UNDE ESTE ACEA VIATA ? Unde este FAMILIA cind tu pleci in delegatie cite doua , trei saptamini ? Va multumesc pentru atentia acordata .