Forum despre Elicom

Alex Miercuri, 3 Aprilie 2013
Nu stie nimeni nimic despre aceasta firma? Conditii de lucru, salariu?
JustMe Marti, 14 Mai 2013

Am lucrat la elicom 7 luni de zile .
Elicom se imaprte pe doua departamente :
1 . vanzari pachete telefonie mobila internet telefonie fixa pt Orange .Dk e sa vinzi pachet pt telefonie fixa , o luna de zile ramai. Pt pachetele telefonie mobila si net au oamenii lor car iau destui de mutli bani deoarece isi ating targhetul clar (cine mai cumapra acum telefonie fixa) .Salariul este de 600 de ron pe luna de luni pana vineri 8h/zi plus bonuri de masa si dk reusesti sa iti atingi targhetul, plus extra, iei si bonus (ce a ce nu se intampla f rar) . Dk nu faci vanzare timp de o luna doua te da afara .
2.departamentul relatii clienti (unde am fost eu ) salariu 700 de ron si bonuri de masa. program de lucru de luni pana vineri 6 h /zi iar in week end 11 h (S+D=Total 22 H) un week end da unu nu , practic pe luna ai 4 zie libere per total si se lucreaza in ture suport 24 de ore .daca vrei sa bagi ore pt ca ai nevoie de banuti mai multi anunti cele doua supervisor.

stef Vineri, 29 Noiembrie 2013

interviul este ok, doamna de la hr iti pune pe tava o multime de avantaje care sa t faca sa iti doresti jobul. salariul este de 800ron parte fixa si bonuri de masa, si evident bonusuri dar au un target mare luand in considerare serviciile pe care tre sa le vinzi. in call center este o galagie unde chiar nu te poti concentra.

@nd Joi, 12 Decembrie 2013

Elicom ofera salariul fix de 800 ron+bonuri de masa+bonusuri pt echipa de vanzari servicii orange. Bonusurile n-ar trebui sa fie greu de luat... Programul e de luni-vineri. Desigur ca munca e destul de solicitanta si poate stresanta.

mada Miercuri, 28 Mai 2014

Tocmai ce am fost la ei la interviu pe proiectul orange. De o saptamana am inceput activitatea si totul este destul de ok. O sa va scriu cum este dupa prima luna.

D. Joi, 29 Mai 2014
Am si eu interviu maine, imi poate spune cineva cum decurge acest interviu? Mada, te-as ruga daca poti sa-mi spui in ce consta concret acest proiect Orange si daca ai avut parte de vreun training inainte.
cristinica Joi, 29 Mai 2014

Am lucrat si eu la elicom 2 luni aproape,ce sa zic, am vandut orange tv la elicom ! Elicom are si parti bune si parti rele! Pt mine teamleadarul a fost ok in sensul ca a avut rabdare sa explice,toata lumea te ajuta, existau momente cand erau rautaciosi dar sa fim seriosi intr-un call center pe vanzari conteaza si rezista numai cei care dau pe banda rulanta!La mine a fost alta problema ,eu am plecat pt ca nu am vrut sa ma dea ei afara,problema fiinda faptul ca mi-am luat concediu in a2a luna ,concediu cu care au fost si ei de acord, care urma sa fie recuperat, ulterior dupa acest concediu m-au luat in unghii ca de ce nu am targetul facut! Si vanzari putine ....Ideea este ca eu nu vreau sa dau vina decat pe un haos creeat de faptul ca s-ai schimbat managerii .... atmosfera acolo e ok o sa va placa sunt oameni deschisi la minte si educati!

Lavinia Vineri, 30 Mai 2014

Am lucrat la Elicom cam un an si jumatate si recomand oricui are putere de munca, ambitie si responsabilitate. Intr-adevar, sunt 2 departamente: inbound (Customer Care) si outbound (Telesales). Despre inbound nu pot spune prea multe, deoarece nu am lucrat acolo, insa din prieteniile pe care le-am legat cu cei de pe ”centrala” si pentru ca inca mai sunt oameni foarte vechi acolo, ma gandesc ca totusi e in regula. Nimeni nu sta atat timp intr-un loc daca nu se simte bine, nu e multumit si daca superiorii ”l-ar calca mereu pe cap” sau ar fi incompetenti.
Cat despre outbound, ce sa zic? Se promovau serviciile companiei Orange, exista un target, oameni care il realizau si il depaseau, oameni care nu. Elicom nu a promovat niciodata servicii de telefonie mobila de la Orange, doar telefonie fixa, internet si mai recent televiziune. Eu personal am vandut telefonie fixa si internet.
Referitor la faptul ca se incheie colaborarea daca timp de 2 luni nu realizezi target-ul, sa fim seriosi? Cine te tine mai mult intr-un proiect de vanzari daca nu esti in stare sau nu vrei sa faci nici macar target-ul, ce sa mai vorbim de depasiri? Cine si de ce ar fi obligat, mai ales in acest domeniu, sa-ti plateasca un salariu fix chiar daca tu nu aduci profit? Hai sa fim realisti si logici!
Despre salariu, se stie ca in vanzari, atat directe cat si prin telefon, salariul de baza este unul redus tocmai pentru ca interesul tau ca si agent sa fie de a avea cat mai multe depasiri pentru a castiga cat mai multi bani. Daca ti se da un salariu fix confortabil n-ai mai avea aceeasi tragere de inima. Tin minte ca imi calculam la fix chirie, cheltuieli, abonament metrou si...cat mai voiam peste :)
Galagie este si intotdeauna va fi, doar e call-center si proiect de vanzari. Puteti incerca si experienta BURSA (eu am incercat-o) si atunci galagia de la Elicom o sa vi se para ”mic copil”.
Cat despre management, jos palaria. Sunt oameni buni, deschisi, dispusi sa dea mereu cate o mana de ajutor cui are nevoie.
Eu personal chiar am avut o experienta foarte frumoasa la Elicom. Motivul pentru care am incheiat cu ei este pentru ca mi s-a oferit oportunitatea de a lucra intr-un domeniu mai potrivit studiilor finalizate. Dar pentru ca acea experienta sa fie atat de frumoasa a contat foarte mult si faptul ca si eu m-am implicat si am muncit din greu, am stiut care imi sunt telurile si pentru ce ma duc la serviciu. Nu m-a obligat nimeni sa stau peste program, dar am facut si acest lucru deoarece astfel mi-am sporit sansele de a face mai multi bani. Superiorii au fost mereu ok chiar si atunci cand puneau presiune; pentru ca la urma urmei legam prietenii, dar e si domeniu de vanzari. Fara presiune uneori chiar nu ai cum altfel.
Asadar, ca si concluzie, daca umbli doar dupa un salariu fix si eventual luat doar pe pierdut vremea timp de 8 ore, nu te incurca si nu-i incurca nici pe cei de la Elicom.
Ma repet: am lucrat la Elicom cam un an si jumatate si recomand oricui are putere de munca, ambitie si responsabilitate.

mada Duminica, 1 Iunie 2014

Cristina sanse ti-au fost acordate, dar daca tu nu ai vrut sa recuperezi asa cum a fost intelegerea, ce crezi ca era de facut? O alta sansa ti-a fost acordata dupa expirarea perioadei de proba, cand ti s-a mai acordat o luna. Cate vanzari ai avut in aceste 2 luni? Poate ca ar fi fost bine sa specifici si toate aceste lucruri si apoi sa spui ca ai intalnit oameni seci. Tocmai pentru ca te-ai implicat si ti-a placut munca de call center ti s-a oferit o alta pozitie in cadrul companiei, cu care ai fost de acord, dar dupa 2 zile ai plecat.

mada Duminica, 1 Iunie 2014
Interviul este super tare, este cel mai relaxand interviu la care am participat. Pentru ca se creaza o atmosfera super degajata nici macar nu-ti dai seama cand trece timpul. Ti se spun toate lucrurile inca de la bun inceput, cam rar intalnesti lucrurile astea. Proeictul consta in vanzari pentru orange, o sa vinzi tel fixa, internet sau tv, depinde de grupa din care o sa faci parte. Asa cum a spus si Lavinia, vanzarile sunt mai grele, nu toata lumea rezista si daca nu te pricepi si nu depui efort nu o sa ai viata lunga in nici o firma de vanzari, asa ca trebui sa stii ce vrei de la tine: ori sal fix mare, ori sal mare dar bazat pe efortul tau. Pana acum totul merge super la mine...
Cristinica Joi, 5 Iunie 2014

Ok ! Inteleg opinia elicom care spune ca am primit sansa se a continua dar in perioada in care am avut prima discutie in care mii s-a mai oferit O LUNA de zile (care dupa parera mea nu a fost luna intreaga) consider ca normal ar fi fost sa se participe mult mai activ in traingul consultantilor. Pentru mine experienta ELICOM A FOST OK dar asa cum stie toata lumea fiecare companie are si parti bune si parti rele! Da am avut o sansadaca am fructificat-o eu nu ? Aceast raspuns este unul de mijloc! Indiferent de ce s-a intamplat eu cred ca acolo daca se vor organiza mai bine si o stie sa-si "creasca" consultantii poate o sa fie ok ! Dar din pacate eu m-am simtit un cobai si tocmai de asta am simtit nevoia sa clarific! VRETI UN RASPUNS SINCER daca sa lucrati la elicom sa nu ! DA merita daca stii sa ai ficat sa treci peste niste situatii care pot sa para impotriva ra! PT ELICOM AM SI SPUS'O OFICIAL ! TRAINGURI OAMENI BUNI TRAINGURI !Daca osa contiune fara trainguri o sa piarda oameni valorosi!Tin sa spun ca eu am vrut intital sa sterg commentul meu dar ulterior am revenit si mi-am dat seama ca in viata nu poti sa stergi cu buretele! O seara placuta !

Joy Marti, 8 Iulie 2014

Da, eu am lucrat ca operator data entry (introducere date de pe taloane in sistem informatizat) la Elicom. Cat am avut taloane Carrefour totul a fost ok, apoi au venit taloane Farmacces care erau oribile(scrise indescifrabil, dura mult introducerea lor etc.) Problema era ca in ultima zi a lunii, cand toti trageau sa bage cat mai multe taloane, ne dadeau la fiecare cate o lista cu asa zise greseli facute la introducerea taloanelor, pentru a pierde timpul corectandu-le in loc sa introducem taloane sa mai castigam ceva. Greselile in urma verificarii constatam ca erau cel mult 2-3 si nu o lista intreaga, restul listei erau facaturi. De exemplu mie mi-a intors un talon pentru ca au considerat ciudat ca numele unei strazi era Gib Mihaescu( halal cultura generala).Alta tzeapa a fost cand am fost obligati sa dam telefoane si nu ne-au platit orele de sunat spunandu-ne ca trebuia sa avem 25 de apeluri pe ora. La intrebarea mea de ce nu mi s-a adus la cunostinta aceasta norma de la inceput, replica a fost ca nu sunt in schema la call-center.

Alina Vineri, 29 August 2014
Citesc parerile unora de mai sus si nu pot sa deduc decat ca multi dintre voi ati stat cel mult o luna in Elicom si totusi va permiteti sa dati o parere negativa. Am lucrat 1 an si 8 luni pe proiectul Orange, nu am nici macar un repros sau o nemultumire la adresa oamenilor de acolo. Cred ca se numara printre putinele firme ce iti ofera intelegere si sprijin in orice situatie. Targetul nu e de neatins cum cred altii, daca te duci la munca, sa muncesti indiferent ca vinzi internet, telefonie fixa sau televiziune il vei face fara sa te stresezi prea mult. Ma uimeste cum isi permit unii sa il jigneasca pe Sergiu, ce director iti tine deschisa usa, te asculta si te ajuta indiferent ce problema ai asa cum se intampla in Elicom. Personal o sa imi aduc aminte cu placere de perioada petrecuta aici. In momentul in care sunteti chemati la interviu, duceti-va, numai va luati dupa toate comentariile rautacioase venite din partea oamenilor care se duc la munca doar ca sa aiba unde sa plece de acasa.
Telesales Marti, 2 Septembrie 2014
Salut,

Am fost programat pentru interviu la aceasta firma. Am doua intrebari scrute, adresez aceste intrebari deoarece eu nu sunt din Bucuresti si doresc sa imi fac o imagine in ceea ce priveste salariul.

- Bonusul poate creste oricat in functie de vanzari, sau este o limita superioara a acestuia care nu se poate depasi indiferent de realizarile agentului? Daca este o limita, v-as ruga sa imi spuneti care este aceasta.
- Va rog sa imi spuneti care este salariul net castigat dupa o luna de munca in cazul in care targetul este atins.

Mi-ati fi de foarte mare ajutor daca mi-ati raspunde la aceste intrebari. Va multumesc anticipat si va doresc o zi placuta!
Ionel Miercuri, 24 Septembrie 2014
Salutare tuturor!

Telesales, raspunsurile la intrebarile tale te rog sa le regasesti putin mai jos:

- Bonusul este nelimitat. Dupa ce ti-ai depasit targetul este platit fiecare abonament vandut suplimentar cu X euro;
- Salariul NET obtinut de tine in momentul in care iti atingi targetul este de 1800 lei + bonuri de masa

Targetul se poate atinge, chiar si depasii, totul depinde de interesul tau, de ceea ce-ti doresti si cat de dispus esti sa inveti. Ca peste tot sunt oameni care-si dau interesul si isi fac treaba cum trebuie, le merge bine din punct de vedere financiar si altii care nu sunt facuti pentru vanzari, indiferent de cat de mult si-ar da interesul teamlederul sa le ofere feedback.

Eu habar n-avem sa fac vanzari cand am inceput la ei, acum 4 luni, nici nu mai lucrasem pe undeva si uite ca din a doua luna am realizat targetul. Din pacate incep facultate si am fost nevoit sa renunt pentru ca programul este full time de la 9.30-18.00 luni-vineri.

Bafta, RECOMAND CU INCREDERE!
Vlad Vineri, 10 Octombrie 2014
Am fost la un interviu la Elicom pt Telesales la Orange. Aveti idee daca interviul este in mai multe etape sau ne vom auzi pentru semnarea contractului ?
angajat elicom :) Joi, 13 Noiembrie 2014

ce urmeaza sa va scriu este pe orange. conditiile de munca sunt chiar ok si programul flexibi: nu ai chef de munca azi ? ok.. concediu fara plata sau recuperezi orele pe parcursul lunii.sunt 5 pauze (70 minute total) in 8 ore...colectivul e de treaba si pana acum nu am avut nicio neplacere din partea nimanui, leaderul este un baiat chiar de treaba care se implica si te ajuta, la fel si backofficeul care te sustine foarte mult..este adevarat ca este galagie...si este normal pentru ca sunt 20 de oameni care incearca sa si vanda serviciile..nu pot spune ca e un job stresant...dar totusi implica putina tarie de caracter. daca ai papagalul cu tine si esti dornic sa faci bani e locul perfect..spun asta pentru ca salariul fix este de 800 + bonuri la care se adauga bonus pentru target in felul urmator : 27 de activari = 300 lei, 32 = 500 lei , 44 = 1000 lei, ce trece de 50 de activari se plateste cu 5 euro/activare... targetul nu este atat de greu de realizat. 8 vanzari/zi x 20 zile lucratoare = 160 de vanzari... din care sa spunem ca se activeaza 60...deci vei avea 2000 lei + 50 euro...eu zic ca este prea bine avand in vedere programul de lucru, conditiile in care lucreaza, colectivul si mai ales sefii (lucru foarte important avand in vedere faptul ca gasesti mai rar superiori care sa ti vorbeasca prieteneste si sa ti zambeasca zilnic).

Airamasun Marti, 28 Aprilie 2015
lucrurile s-au mai schimbat si nu mai merg ca inainte. iar firmele care aveau bile gri acum le au negre. este si cazul elicomului, te momeste cu marea si sarea, promite salar de 780 lei net + BM si te trezesti ca la sfarsitul lunii ai cu 100 lei mai putin. viata e grea, trebuie sa se intretina, vanturand angajatii, iar ca sfat, daca va doriti sa lucrati in call-center cautati training platit cu garantia ca va asigurati un job pe o perioda de minim 3 - 6 luni. aveti timp in felul acesta sa va dezvoltati si sa stiti cum si ce sa va cautati mai departe. intr-o saptamana abia ce te acomodezi ...
asker123 Miercuri, 27 Mai 2015
Am fost si eu la ei la interviu. 800 de lei + bonusuri de pana la 1100 lei (zice-se), pe inbound. Extrem de putin pt programul de lucru. Personal, nu cred ca merita.
bataiedejoc Luni, 28 Noiembrie 2016
Partea de 'inbound': Opt zile de 'training ultra lucrativ' pe gratis.Ia-te dupa colegu' si fa si tu la fel.Trei minute nu sunt mai bune decat unul (sanchi).Voluntariat involuntar.Putin imi pasa ca voi nu ma vreti..eu nu am nevoie de voi nici atat.
Doar patru zile libere pe luna.
Craciun si Revelion lucrativ...nici nu-mi pare rau :)
Nici macar sa nu incercati in acest 'minunat' loc.
Partea de outbound- nu suna rau deloc in cazul in care sunteti fani Orange.
Team leader-ul pare chiar de treaba.