Forum despre Elixir Press

axryu Miercuri, 5 Octombrie 2016
Nereguli punctuale legate de codul muncii:

1. Încheierea obligatorie a contractelor pt drepturi de autor (nejustificate - practic şi legal):
Înainte de semnarea contractului individual de muncă, directorul firmei Elixir Press SRL, le spune viitorilor angajaţi că trebuie să accepte plata unei părţi din salariu sub formă de drepturi de autor (pt că "aşa se procedează la noi în firmă".)
În realitate, pe contractul individual de muncă este trecut doar salariul minim brut pe economie iar restul este completat cu drepturi de autor. Cu toate că NU TOATĂ muncă depusă are tangenţă cu drepturile de autor (cum este cazul tehnoredactorilor sau chiar a celor care lucrează la maşinării, în tipografie).
Toată lumea e obligată să semneze contract pt drepturi de autor pe lângă CIM.
NU există negociere.
Ori accepţi oferta lor (salariul minim trecut în CIM) ori nu eşti angajat.

2. Funcţia din contractul de muncă:
Mi-a fost impus să semnez un contract cu funcţia de "Tehnoredactor" cu toate că eu mă ocupăm de cu totul altceva.
Argumentul: "aşa se procedează la noi în firmă"

3. Programul de lucru:
În contractul de muncă şi în regulamentul intern sunt specificate 8 ore de lucru şi 30 minute pt pauză de masă.
Nu se respectă programul de lucru iar orele suplimentare nu sunt plătite (cu bani sau zile libere).
Niciodată. Mai mult, se încearcă, cu fiecare ocazie, să se încarce volumul de muncă astfel încât angajaţii să fie forţaţi să stea peste program, neplătiţi.
Se lucrează cel puţin o oră peste program .
Au fost cazuri în care angajaţii au fost forţaţi să stea la birou, la calculator, chiar şi 12 (DOUĂSPREZECE) ore în continuu.
A doua zi au avut program de lucru normal + alte ore suplimentare.
Condica se semnează dar NU se trece ora de către angajaţi (nici la venire nici la plecare).

4. Echipamente / condiţii de muncă:
Condiţiile de muncă sunt improprii muncii de birou.
Scaunele pe care stau angajaţii (între 9 şi 12 ore) sunt rupte, găurite, au spătarele dezmenbrate fapt ce cauzează dureri ale coloanei cervicale, toracale şi lombare.
Perifericele calculatoarelor (tastatură şi mouse) sunt de cea mai proastă calitate şi angajaţii trebuie să le înlocuiască pe banii lor.
Când a venit domnul cu formarea PSI şi SSM, am primit de la conducerea firmei nişte chestionare tip grilă deja completate pe care noi doar le-am semnat.

5. Unele programe de grafică NU au licenţă:
Unii angajaţi sunt obligaţi de conducerea firmei să formateze calculatorul de la birou şi să reinstaleze versiunea de probă a soft-urilor de grafică pentru ca firma să nu plătească licenţă pentru programe.
Aşa s-a procedat cel puţin 3 ani.

NU se măresc salariile >> nici dacă lucrezi trei ani >> nici măcar 10 lei nu primeşti în plus
când s-a mărit, prin lege, salariul minim brut de la 1000 la 1200 această firmă NU a mărit şi salariul net (aşa cum era legal)
foarte multe ore suplimentare / programul de lucru NU se respectă
se încarcă volumul de muncă (pt a se lucra obligatoriu peste program)
ore suplimentare neplătite
echipamente defecte >> scaune rupte, clanţa la WC ruptă
mouse şi tastatură uzate (sunt înlocuite de către angajaţi, pe banii lor)
unele softuri de grafică nu au licenţă {se formatează hardul pt a reinstala versiunea TRIAL a programelor}
se lucrează şi 10 - 12 ore neîntrerupt, la calculator
volum de muncă exagerat >> lipsă de personal
salarii MINIME BRUTE pe cartea de muncă şi restul ca drepturi de autor (indiferent de poziţia ocupată)
concedii DOAR când vrea conducerea şi sunt anunţate înainte cu o zi
NU este plătită indemnizaţia de concediu înainte cu 5 zile (aşa cum scrie în codul muncii)
HAOS >> proastă organizare >> ţi se dă acum să faci ceva şi peste o oră ţi se cere altceva, eşti anunţat în ultima oră, la finalul programului, că trebuie să predai lucrarea X, doar aşa, pentru că vor ei

angajaţii sunt trataţi ca nişte SCLAVI PERSONALI >> cei din conducere se comportă ca şi cum ar dispune când şi cum vor ei de angajaţii lor
deviza firmei : "Eu te-am angajat deci TU faci absolut TOT ce vrea EU şi CÂND vreau EU"