Forum despre eMAG.ro - Dante International SA

Adriana Sambata, 18 Ianuarie 2014

Am lucrat la eMag timp de 2 ani ca programator, am plecat de acolo in urma cu cateva luni si nu imi pare rau.

Daca te angajezi pe cale clasica (interviu, teste, etc) nu vei beneficia de niciun fel de suport din partea echipei. Practic in primele 3-4 luni trebuie sa te descurci singur, nimeni nu incearca cel putin sa explice cum functioneaza aplicatiile si trebuie sa te descurci cu jumatati de explicatii si cateva notite.

Daca ai ceva experienta in spate esti vazut drept o amenintare la posturile unor oameni fara perspective de a avansa si vei fi tratat ca atare. Practic acolo nu exista colaborare intre membrii unei echipe, ori accepti sa fii folosit ca o carpa ori pleci.

Pe hartie programul de lucru este de la 9-18 dar daca indraznesti sa pleci la terminarea pogramului vei avea probleme. Aceste probleme sunt cauzate in general de team-leaderi care in cea mai mare parte a timpului pierd vremea prin sala de jocuri sau la restaurant si apoi apar abia pe la orele 16-17 si aloca task-urile pe ziua respectiva si trebuie sa stai pana la orele 23-24 ca sa termini altfel esti declarat neproductiv si ajungi pe lista de concedieri.

Sistemul lor de evaluare al productivitatii pune accentul pe cantitate fata de calitate. Fiecare task primeste un nr de puncte de productivitate. Problema e ca cei ce stau si evalueaza task-urile acorda punctele si timpul de lucru total aiurea si astfel se ajunge ca un task important (precum un bug ce afecteaza securitatea) sa aiba un punctaj foarte mic si cel care se ocupa sa fie declarat neproductiv pe cand un programator ce se ocupa de un task cu punctaj mare facut in graba si lasa in urma o gramada de bug-uri sa fie declarat productiv.

Oamenii pleaca de acolo non-stop. Se chinuie sa atraga oameni buni cu promisiuni dar in momentul in care acestia ajung acolo nu rezista mai mult de 6 luni de cele mai multe ori si prefera sa plece cat mai repede. Pentru ei acest lucru este o problema foarte mare si au recunoscut acest lucru dar pentru a schimba lucrurile in bine ar trebui sa faca multe schimbari ce nu sunt pe placul anumitor persoane.

eu Sambata, 18 Ianuarie 2014
cam ce salarii sunt pentru programator PHP?
corina Marti, 21 Ianuarie 2014
pentru adriana...fratele prietenului meu este programator PHP de 2 ani la ei...are ceva ani experienta, ia un salariu de 70-80 mil. Nu stiu cum e pe acolo dar cu certitudine iti pot spune ca programul se respecta, omul ajunge acasa pe la 7...in perioada de black friday stau mult, uneori si sambata..dar orele suplimentare se platesc.
Si nu s-a angajat pe pile...
Aberatii...si frustrari ...ceea ce spui tu..
dear corina Marti, 21 Ianuarie 2014
Adriana facea referire la alte posturi. Programarea intr-adevar este o meserie bine platita chiar si in Romania. Si in general in programare nu poti sa te angajezi pe pile (exista si exceptii). Deci vorbesti de cu totul altceva. In general programatorii sunt privilegiati (unii lucreaza de acasa etc).
asfg Vineri, 24 Ianuarie 2014
Salut ! Cam cat castiga un QA Tester la eMag?
raluca Sambata, 15 Februarie 2014
despre controlor gestiune stie cineva ceva?
petronela Miercuri, 19 Februarie 2014

Ce a zis Adriana despre perioada de inceput in care trebuie sa te descurci singur e adevarat, exact asa se intampla, ceea ce poate fi extrem de frustrant. Sigur poti sa-ti intrebi colegii. In schimb task-urile ti se aloca ca si cum ai fi acolo de la inceputurile firmei sau ca si cum code-base-ul lor sordid e cel mai limpede lucru posibil.

Nu mi s-a intamplat insa niciodata (nici macar nu am auzit) de faza cu programul. Veneam aproape intotdeauna pe la 10 si un pic si plecam la 18 si un pic (renuntam la pauza de masa) fara sa-mi zica nimeni nimic.

Nu pot sa confirm nici chestia cu pilele si cu amenintarea pentru posturile colegilor. Insa da, si mie mi s-a parut ca la angajare se chinuie sa lase o alta impresie fata de cum stau lucrurile cu adevarat, dar probabil ca si multi din cei care vin la interviuri acolo fac acelasi lucru.

Overall pe partea de programare mi se pare ca nu ai multe de invatat, si desi spun ca vor imbunatateasca lucrurile mai mult se investeste in partea de management/business know-how decat in corectarea modalitatii de dezvoltare a aplicatiilor.

curiosu Duminica, 2 Martie 2014
ce salariu ia un lucrator gestionar?
DMS Duminica, 2 Martie 2014
1100 plus ore suplimentare daca e necesar. Marele dezavantaj e locatia...departe rau de Bucuresti.
Claus Luni, 7 Aprilie 2014
Nu cred ca emag ofera unui php developer cu 2 ani experienta (nici macar nu e senior la anii aia) 8000 ron. Alea cu fratele prietenului si a mosul prietenului sunt din start basme si povesti. Programatoi PHP sunt destui ca sa nu fie platiti "regeste" iar de cele mai multe ori calitatea e indoilenica. La 2 ani cat are baiatu ala , nu are productivitate de 8000 ron, garantat. Deci pe scurt , povesti de santier si de o bere.
xx Miercuri, 30 Aprilie 2014
@Clauss pe langa faptul ca citesti printre randuri mai emiti si judecati de valoare gresite.
@corina a zis, citez: "fratele prietenului meu este programator PHP de 2 ani la ei..." . Nu zice nicaieri cati ani de experienta ar avea in total dar iti pot confirma ca Emag si alte firme similare chiar ofera salariile alea pentru PHP-isti aia de calitate indoielnica de care zici tu.
Macar de si-ar gasi cati au ei nevoie!

Sa fie clar, nicio companie nu te tine pe niciun salariu daca banii aia nu ii produci. Punct.
Zack Duminica, 4 Mai 2014
Unde pot lucra in domeniu It,mai exact ca tester it,si sa am 2000-4000 lei salariu? ca 800 lei pe luna,e o prostie....macar daca ar fii 1000 lei
alex Joi, 15 Mai 2014
alooo voi confundati programatorii cu aia de dau cu sapa. Munca necalificata este evaluata in functie de productivitate(ce cuvant comunist). programatorii sunt evaluati in functie de alte criterii, nu sunt platiti doar sa-si faca norma. hai pa!
andrei Marti, 20 Mai 2014
QA- tester- 40 de mil
intern Miercuri, 28 Mai 2014
Buna! Stie cineva cum este programul de internship la eMAG? Atat cel de programare, cat si cel de marketing. Orice informatie e binevenita. Multumesc frumos!
marian Vineri, 6 Iunie 2014
Salut! Am fost la interviu acum o luna si nici in momentul de fata nu am primit un raspuns . Postul era ceva de operator tehnician. Stie cineva ceva despre job ? Ms
Alex Sambata, 7 Iunie 2014
cum a fost la interviu?
123-1 Miercuri, 11 Iunie 2014
Cum e la departamentul de testare ? are cineva ceva de spus de acest departament ? Multumesc anticipat!
BI Marti, 17 Iunie 2014

Am fost la un test la ei si tipa de la HR m-a asigurat ca voi primi un raspuns sapt. viitoare, dar NU l-am primit. HR - eMag, exista mailul, puteti trimite raspuns la 100 de oameni in acelasi timp cu ajutorul lui, stiati asta??? Dar de ce sa va obositi???? Oricum locatia nu imi placea, cred ca as fi facut cel putin o ora pe drum si cu programul lor 9-18, e dusa toata ziua pentru ei.

EU Vineri, 20 Iunie 2014
Raspunsul negativ il primesti doar daca il ceri, eu le-am trimis un mail dupa 2 sapt. si le-am scris ca mi s-a spus ca voi primi un raspuns in maxim o sapt., dupa ce am dat un test la care facusem destul de bine, dupa parerea mea... Si mi-au raspuns dupa inca o sapt. ca au ales pe altcineva care se potrivea mai bine cu cerintele postului bla, bla, bla... Daca vreti un raspuns, incercati cu un mail, majoritatea raspund... am testat eu..Dar eu le dau firmelor maxim 2 saptamani pt. raspuns, daca nu suna, e clar NU.