Forum despre eMAG.ro - Dante International SA

123-1 Miercuri, 25 Iunie 2014

Eu m-am angajat aici fara nici o "interventie" si mai cunosc inca 4 persoane care s-au angajat pe baza CV-ului lor, toate 4 in departamente diferite. e a 2-a companie la care ma angajez cu emotii din cauza acestui forum fiindca am citit doar de rau. Va zic atat, cei care s-au angajat acolo si le e bine nu o sa intre sa va scrie lucruri frumoase... 75% din oamenii de aici sunt doar niste frustrati care sunt incapabili sa isi gaseasca un loc de munca, sa isi impuna respectul intr-o companie respectata, sau sa se ridice la asteptarile angajatorului.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar incetati cu aberatiile ca induceti oamenii in eroare. Multumesc!

De acord Miercuri, 25 Iunie 2014
De acord, nu va mai speriati de ceea ce scrie pe aici. Eu am luat testul, dar am raspuns CORECT la toate intrebarile. Probabil sunt multi candidati si au de unde alege. Mergeti mai pregatiti la test si veti vedea ca veti lua jobul.
RDK Miercuri, 25 Iunie 2014
Felicitari voua, ca v-au citit macar CV_urile. Eu am aplicat in prostie la cateva posturi de-ale lor, pe ejobs, bestjobs + site-ul lor si nimic, niciun raspuns. Avand in vedere ca am lucrat pe acelasi post pt care cautau ei om, mi-e greu sa cred ca n-au gasit CV-ul la un screening.
Incep sa le dau dreptate celor de sus si cred ca pun anunturile alea doar de forma.
Pixel Marti, 8 Iulie 2014
PHP Developer ce salariu are?
TicTac Vineri, 1 August 2014

Am lucrat si eu in departamentul Dezvoltare Software de la eMAG ceva timp. si cam asa stateau lucrurile atunci in 2013:

Avantaje:
-sediu misto
-majoritatea colegiilor sunt foarte ok, oameni prietenosi, ajutatori, glumeti
-chiar sunt oameni acolo plini de pasiune si entuziasm, ceea ce poate fi contagios

Dezavantaje:
-salarii sub media pietei
-se sta peste program destul (fara sa se plateasca orele in plus)
-nu ofera asigurare medicala privata
-mancarea de la cantinele de jos e cam naspa, si sediul e prea departe ca sa ai timp sa mananci in alte locuri
-din ce am constatat, mai exista pile si pupincurisme, uneori se promoveaza cam dubios
-daca e sa se promoveze cinstit, o sa promoveze cel care sta cel mai mult peste program, nu cel care propune solutii inteligente
-tehnologia folosita nu e tocmai high-tech, am observat ca acum eMAG-ul vrea sa para ca au departament cool de software, ca o ard in stil Silicon Valley, nu e deloc asa, e chiar cam primitiva tehnologia
-exista deadline-uri stresante, specificatii reduse sau insuficiente
-unii manageri au aere, old-school asa, boss-ul e boss si nu face munca de jos

Concluzie personala:
Daca nu esti pasionat sa inveti tehnologii noi, si vrei doar un loc caldut, du-te cu cea mai mare incredere. O sa fie multe momente frumoase.
Daca iti vezi de treaba si inghiti tot, o sa si promovezi in 1-2 ani (ca se extinde mult acum).

eu Joi, 7 August 2014
Buna ziua, am fost sunat pentru un post de operator call center. Stie cineva cateva detalii despre cum se angajeaza, salariu , program ? Ms.
AMP Duminica, 10 August 2014
Buna ziua! In ce consta testul care se da la interviu pentru postul de Operator Call Center la eMag? am inteles ca sunt 3 subiecte, timp de o ora...dar despre ce sunt subiectele astea?
923K Luni, 18 August 2014
Buna seara,
Am fost la un interviu pt 1st,2nd level support/linux sysadmin. Am trecut de interviul cu hr-ul, de testul grila, m-am descurcat mai mult decat bine la interviul tehnic si am decis inainte sa ma aventurez la schimbarea actualului meu loc de munca in favoarea eMAG sa caut niste opinii. Tot ce am vazut aici m-a lasat masca, insa marea majoritate a comentariilor sunt pentru posturi de programatori, call center etc.
Intrebarea mea este, pentru postul mai sus mentionat cam cum sunt mediul de lucru, colegii, posibilitatile de dezvoltare profesionala etc. ?
Amalia Miercuri, 20 August 2014
Buna. M-au chemat la interviu pentru "consultant reclamatii". Stie cineva de salariu, program? Multumesc
manu Luni, 8 Septembrie 2014
imi poate furmniza cineva mai multe detalii despre postul 'tehnician probe'?
In ce constau etapele de selectie, care este salarizarea, programul de lucru, daca exista ore platite suplimentar? ...
daniel Vineri, 19 Septembrie 2014
Imi poate da cineva niste detalii despre postul de operator call center emag?
123-1 Vineri, 19 Septembrie 2014
Iar ma ia rasu cand citesc unele comentarii .... daca nici la emag nu ti se ofera tehnologie... atunci unde!? e frustrant pentru mine sa vad ca sunt atati care comenteaza aici ca e rau la emag.... iar aia care lucreaza acolo, castiga bine, se dezvolta, au tot ce le trebuie ... nu intra sa posteze si pentru altii. Faceti cum doriti, mergeti sa lucrati unde vreti... nu veniti la emag. (unu zicea ca nu ofera asigurare medicala... surpirza, OFERA). Doar ca eu o sa incetez sa intru sa citesc aici pe viitor... numai frustratii si ratatii care nu se integreaza intra sa posteze.... aia care o duc bine la diferite firme nu sunt interesati sa-si impartaseasca parerea cu altii....

Pace.
Unu Vineri, 3 Octombrie 2014

Emag plateste foarte putin in comparatie cu alte companii !

Va ofera: abonament servicii medicale Medlife, reducere la produse Emag vreo 8 % nu se sare de 10 % si reducere la salile de fitness partenere !

Ex: System Monitoring - entry level plateste 1200 lei net (ture de 14 ore doar de noapte). Pai si un casier la mega sau cora castica 1200 lei in mana !

Alte companii tot pe system monitoring entry level ofera de la 2000 lei pana la 2500 lei (cu ture de noapre si de zi gen 12/24 12/48) + asigurare si bonuri de masa doar ca aici mai cer si o engleza !

Experienta ema personala cu Emag a fost sub asteptarii dar nu regret ca am refuzat pt. ca ofereau mult prea putin dpdv financiar ! Va multumesc

@unutot Vineri, 3 Octombrie 2014
@unu:

Si banuiesc ca suma pe care ti-o oferea era pe PFA, ca sa evite cat mai mult taxele, nu?
Unu Vineri, 3 Octombrie 2014
Nu. suma era pe, persoana fizica ! mie imi dadeau banu ! eu nu sunt PFA ! presupun ca te referi la Persoana FIzica Autorizata (recunoscu nu ma pricep care e faza cu evitatu taxelor) dar eu nu sunt / nu am PFA !
@Unu Marti, 7 Octombrie 2014
@Unu: Adica era toata suma pe cartea de munca?
Gabriel Marti, 7 Octombrie 2014
Din tot ce am citit in aceste commenturi nu am gasit ce ma interesa cel mai tare. Cat este salariul pentru consultant vanzari? Pentru locatia din Brasov ma intereseaza cel mai tare.
Multumesc
m&m Marti, 7 Octombrie 2014
pai informatia vad ca e chiar in sectiunea de SALARII. 1400 de lei, dar e pt Bucuresti.
Gabriel Marti, 7 Octombrie 2014
am aflat de la sursa ca este 1000 lei fix + comision
@gabriel Joi, 9 Octombrie 2014
este 1000 lei + 400 sau 500 bonus maxim. Mai ai ceva la extra garantii, cam 15 ron/bucata. Brasov e ok ca si colectiv.