Forum despre eMAG.ro - Dante International SA

ais Miercuri, 22 Octombrie 2014
ce salariu de baza ai pentru post de agent call center? maine am interviu, si daca este sub 1000lei, nu as vrea sa pierd timpul degeaba.
candidat Vineri, 24 Octombrie 2014

Salut dragilor, am fost chemat la interviu pentru pozitia de tehnician livrare si probe si am avut neplacuta surprindere sa observ ca managerul de magazin era total dezinteresat despre mine ca potential angajat, cu toate ca s-a comportat foarte frumos din punct de vedere uman. M-a intrebat daca am mai lucrat in magazin moment pe care am incercat pe cat posibil sa il dezvolt si sa il prelungesc pentru ca urmatoare intrebare a fost daca am eu vreo intrebare legata de emag. Am mai participat la interviuri si pot sa deosebesc momentul in care cineva este interesat sa te angajeze sau nu. Poate va intrebati de aspectul pe care il am, poate acesta sa fi fost motivul principal tinand cont ca lucrez direct cu clientul, cu toate ca nu ar trebui sa fie un criteriu principal de selectie va asigur ca sunt un om normal fara vreun handicap sau defect fizic. Am fost anuntat ulterior de catre o dra de la HR Bucuresti, care s-a comportat de nota 10, de faptul ca managerul magazinului considera ca nu mi se potriveste postul de tehnician. Avand in CV 3 ani experienta in telecom si diploma Cisco CCNA+diploma Tehnician IT Cisco.
Pentru mine este evident faptul ca postul era deja ocupat, dar faptul ca m-a facut sa-mi pierd timpul si faptul ca m-am simtit luat peste picior cu motivul invocat de catre manager m-au facut sa postez pe site cele intamplate. Lipsa de respect! Sanatate va doresc.

andrei Marti, 28 Octombrie 2014
Din tot ce am citit in aceste commenturi nu am gasit ce ma interesa cel mai tare. Cat este salariul pentru consultant vanzari? Am fost sunat pentru interviu, postul fiind pt IASI . Ma poate ajuta cineva cu niste informatii (colegi, fosti angajati,actuali angajati) ? Multumesc !
andrei Marti, 28 Octombrie 2014

Se da test pt consultant vanzari? Cam ce intrebari sunt? Salarizare?

A Joi, 30 Octombrie 2014
Maine am un interviu si le-am trimis un mail sa intreb salariul de la cat pleaca, daca se platesc orele suplimentare, zile libere legale daca sunt. altfel nici nu mai bat drumul pana acolo... fac o ora jumate lejer. astept raspuns. va tin la curent!
bormasina Luni, 3 Noiembrie 2014
Pe mine m-au sunat de 2 ori (perioade diferite) pentru acelasi post - Linux Specialist, prima oara am batut drumul pana in pipera, a doua oara nu. La prima discutie, HR-ul isi facea "doar"treaba nu erau interesati de nimic mai mult, abia daca au putut raspunde unui set marunt de intrebari (slariu, bonificatii separate, zile co (daca se pot negocia mai mult de cele minim acordate prin lege) etc).. NU am stiut cum sa ma fac pierdut mai repede... A doua incercare s-a incheiat telefonic in maxim 2 minute.
Dragos Joi, 6 Noiembrie 2014
Am avut interviu acum 2 sapt jumatate. N-am primit nici un semn inca de la ei si probabil nu voi mai primi, cum procedeaza cei mai multi.
bofh Vineri, 7 Noiembrie 2014
am fost sunat pentru o pozitie de linux. am avut interviu cu fata de la HR. Interviul a fost ok, tipa foarte profi, nu am de ce sa ma plang. dupa am fost sunat pentru un interviu cu baiatul de la tehnic, la 7 seara. m-a tinut pana la 9. asa mi-am dat seama ca nu vreau sa lucrez acolo. daca isi tin oamenii pana la 9 seara nu e un semn bun.
Cayro Luni, 10 Noiembrie 2014

eMag si angajarile La inceputul lunii Noembrie 2014 am fost sunata pentu un interviu telefonic ,pentru postul de Casiera in zona Crangasi.
Tin sa mentionez ca interviul a decurs astfel:
- Sa spun despre experienta mea , viata mea si ce stiu despre firma eMAG , dupa care mi-a transmis sa merg in Crangasi pentru un ultim interviu cu managerul

am mers pentru interviu la Grant Shopping Center, Soseaua Virtutii, Nr. 148, sector 6.
Asteptarile mele erau mult mai mari pentru un interviu pentru eMAG, insa a lasa de dorit . Nu am avut nici-o intalnire cu managerul ci cu Recruit iar interviul a fost acelas cu cel telefoni,doar 3 intrebari .
- Rusinea cea mai mare e ca au pus la vanzare din cartile Polirom in 206 - Cartea Interviul de angajare - Susan Hodgson si nu au indrumat Manageri si pe cei de la Recruit sa o studieze pentru a avea habar de a tine macar un minim interviu.
Urmatoarea zi dupa interviu am fost sunata tot de catre Recruit cu mesajul de parere de rau caci nu am fost acceptata ,Domnisoara a aplicat scuza,cum ca nu stie motivul pentru care nu am fost acceptata dar domnul manager nu ma accepta , cu toate ca nu a fost prezent la interviu.
Sunt total dezamagita de ceea ce tine sistemul de angajari in Romania, nu se mai tine cont de capacitatiile ,abilitatiile si meritele ficaruia , orice tineret si-ar dori un job in Compania eMAG,insa nu oricine il poate obtine , decat cunostintel si apropiatii Companiei, nu e atat de greu de inteles caci totusi traim in Romania
eMAG sa Acorde minimul de speranta oricarui tanar care doreste sa se alature in acea companie sa ofere acelasi lucru pentru care opteaza la angajare - SERIOZITATE
Consider ca un tanar care se angajeaza,inseamna ca a obtinut un job ceea ce inseamna :
-Responsabilitate
-Dinamims
-Perseverenta
-Entuziasm
-Pasiune
-Profesionalism
-Seriozitate ,
De ce nu se poate lua in considerare aceste lucruri , cu sigurana nu putem sa le pune in valuare in momentul interviului deoarece nu ni se permite , ni se pun 3 intrebari , ni se pun pe tava salarizarea si beneficiile si La revedere , te vom suna noi .
Vi se pare corect ?
Ca si tanar care merg la un interviu , ma asteapt la foarte multe intrebari si nu numai ci si intrebarea : Cum crezi ca este un mediu ideal de lucru ?
Aceasta intrebare este in mod direct un interes al fiecarei Companii deoarece acapareaza in perspectiva imaginatia si dorinta tinerilor pentru dezvoltare , stabilitate si promovare
Sunt totala dezamagit pentru ca am pierdut aceasta sansa de angajare ,deoarece nu am avut norocul sa fiu intervievata de o persoana capabila

kamber Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Salut tuturor. Mi s-a facut interview pt post la Emag - operator call center. deocamdata doar am facut un interview si am constatat sa facem al doilea unde o sa imi faca si niste teste. Testarea sunt sigur ca o s-o trec cu "flying colors". Dupa la ce ar trebui sa ma astept ? La call center mi s-a spus ca o sa trebuie sa comunic intre clienti si service pe limba straina , pt clienti din strainatate. as vreau sa stiu la ce sa ma astept ? multumesc anticipant
riei Miercuri, 19 Noiembrie 2014
la inceputul lui noiembrie am fost si eu in proces de recrutare pentru o pozitie de consultant vanzari pentru un magazin de copii pe care il deschid acuma la crangasi. am avut 2 interviuri unu cu o tipa si unu cu un manager. domnisoara de la hr super tare dar ca bani - o mare dezamagire.
fanemag Joi, 20 Noiembrie 2014
mie mi-au facut o oferta si trebuie sa dau raspuns luni. ma intereseaza sa primesc raspunsuri de la cineva care lucreaza in companie, nu de la persoane din afara companiei care sunt suparate ca au fost refuzate
experienta mea cu ei a fost pozitiva si n-as lua o decizie pornind de la comentarii de genul asta
poate ma ajuta cineva din companie
Dragos Joi, 20 Noiembrie 2014
Eu acum vreo luna jumatate am pierdut 3h intr-o zi (drum dus-intors, intarziere recruiter, interviu) si nici pana azi 20.nov nu am primit un raspuns desi mi s-a promis asta. Am fost in capatul celalalt al bucurestiului, in pipera, am ajuns mai vreme, o receptionera cam plictisita care nu ma baga in seama m-a rugat sa astept pe canapea. Intre timp ea si colega stateau pe fb si glumeau. Pe un tv de vreo 2m rulau la nesfarsit vreo 2 reclame ale emag. Evident tipa de la hr a intarziat vreo 15min. Pe langa intrebarile clasice a venit vorba si de bani si a refuzat sa ofere o suma desi ea a deschis subiectul.
Ca fapt divers, nu inteleg de ce nu folosim si in Romania interviurile pe skype. Eu personal pierd minim 2 ore pentru fiecare interviu si unele le pot rata pentru ca nu se potriveste programul meu cu al recruter-ului si imi zice replica clasica "va suna colegii mei sapt viitoare daca mai cauta blabla". Nu mai spun ca m-am saturat sa intarzie recruiterul la interviuri desi vine de la 10 metri nu 15 km ca mine si a fost de acord cu ora propusa iar astfel da dovada de multe lucruri plus ca reprezinta si firma...
Dragos Joi, 20 Noiembrie 2014
pardon, Voluntari nu Pipera.
omdeit Vineri, 21 Noiembrie 2014
Am vrut si eu sa ma angajez la emag.
Stiam de la inceput la ce ma expun - si anume cel MAI MARE MINUS vreodata la o companie sa aiba sediul in porcaria aia de Pipera.

Rezumat:
* Locatie EXECRABILA 0.1/10
* Sediu SUPERB 9/10
* Oameni
- HR 9/10 ( desi s-ar putea sa nu fiu obiectiv dat fiind diferenta dintre sexe )
- Tehnic 9/10 ( am fost pe aceeasi lungime de unda si mi s-a parut misto si esential sa "gandesti la fel" cu viitorul tau sef/coleg )
Overall nu e rau, din ce am "intuit" apropo de cum "ne-am simtit" la interviul tehnic este ca voi primi o oferta.

@ultimul post inainte de al meu ( @Dragos ) :
Nu inteleg:
- Ce conteaza pentru cei de aici cum e receptionera.Oamenii intra sa afle informatii despre companie si plusuri si minusuri apropo de angajamentul cu aceasta companie.
Faptul ca te-a deranjat pe tine receptionera reprezinta informatie inutila pentru noi.
Lasand asta la o parte nu inteleg, ori nu te-a bagat in seama ori te-a rugat sa astepti pe canapea ?
- Ce conteaza ce era pe TV ? ( aceeasi idee ca mai sus - ai umplut jumatate de review daca nu mai mult cu informatii inutile )
Si ca sa ma plang si eu acuma - mi-am pierdut 1 minut citind reviewul tau care nu avea de fapt, in niciun fel legatura cu compania sau ce se intampla acolo.
Daca vrei interviuri pe skype poate data viitoare ceri unul ? Cat timp vrei sa te angajezi la o companie care are sediu in orasul in care locuiesti mi se pare o idee buna in general sa te duci acolo sa vezi despre ce e vorba.
Nimenialtul Luni, 24 Noiembrie 2014

Salarile in general sunt mici fata de sumele record anuntate pe vanzari, cerintele sunt mari. Este ciudat sa ceri studii superioare unui om care preda catre client un produs si sa oferi 1500 lei pentru asta. Mediu de lucru relativ ok, dar consider ca nu este de viitor, doar temporar.

MAB90 Vineri, 2 Ianuarie 2015

Eu lucrez la eMAG de aproape 6 luni pe o pozitie de entry level si pot spune ca sunt foarte multumita de companie. Salariul este la nivelul pietei si din cate stiu se fac si cresteri salariale la o anumita perioada de timp.

Ca si beneficii:
- Colegi tineri si mediu foarte placut
- Posibilitati de avansare
- Bonusuri (evaluare, BF, Craciun..etc)
- Pachet medical
- Reducere pentru masa de pranz
- Posibilitatea de a parcurge gratuit una din cele mai bune scoli de business din Romania (inclusiv cu profesori din alte tari) - nu stiu foarte multe detalii pentru ca inca nu m-am inscris
- Avem si FUN ROOM..cu playstation, foosball, ping pong
- Fructe proaspete in fiecare dimineata
- Contract cu Bookster - putem imprumuta cele mai noi carti gratuit

Nu se sta peste program decat in anumite situatii cum ar fi Black Friday.
Sincer eu sunt un angajat foarte multumit si nu am intrat pe pile, ba chiar am dat doua teste (IQ + cunostinte in domeniu) + doua interviuri.

Nu stiu foarte multe despre Call Center insa stiu doar ca multi angajati din diferite departamente au inceput in Call Center...

Am decis sa impartasesc din experienta pentru ca multe comentarii erau exagerate si imi doresc ca oamenii sa gaseasca aici si un punct de vedere din interior.
Beni Duminica, 4 Ianuarie 2015

Nimenialtul, de unde atatea pretentii frate pentru un om care livreaza un produs clientului?
1500 de lei mi se pare mult. Eu pentru banii astia la viata mea am facut suport tehnic, am rezolvat reclamatii pentru o companie de telecom si am fost programator junior vreo 3 luni.
Ia gandeste-te tu un pic. Ce faci ca sa-ti meriti banii aia? Produci ceva? Faci vanzari? Sau ai rolul unui raft de pe care si-ar putea lua si singuri clientii produsele supravegheati video?
Sa nu uitam ca sunt o gramada cu studii superioare care nu stiu cand se scrie "sa fii" cu 2 de i.

rezon Duminica, 4 Ianuarie 2015
Daca tu ai fost ignorant si ai facut suport tehnic pe 1500 de lei nu inseamna ca lumea trebuie sa te ia ca exemplu pozitiv. :)
Dragos Duminica, 4 Ianuarie 2015
Sa fii ignorant e lucru mare. :)) Beni, calm ca nu ne certam aici. Mai bine spune-ne ce faci tu cu 1500 lei in ziua de azi. Luam un caz clasic: student cu vise, venit in Bucurestiul cu caini cu covrigi in coada. Iti zic eu, abia traiesti de la un salariul la altul, in multe cazuri. Fara sa-ti fai pofte! Si atat!